agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Prayer
  • 2 Gönderen Adem Keskin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2014, 12:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2013
Prayer / Meşe

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 3 hafta önce pikniğe gittiğimizde bonsai adayı olarak aldığım Meşe fidanına sizce nasıl şekil vermeliyim ve ne zaman budamalıyım ? Biraz araştırma yaptım fakat karar veremedim ve sizin yardımınıza başvurmak istedim.

2.5 hafta önce solucan gübresi, toprak ve torf karışımına ektim. Ağacın son bir haftada var olan yapraklarının uçları kararmaya başladı fakat yeni yapraklar çıkarmaya devam ediyor. Sizce bu bir soruna mı işaret ediyor ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ilk hali 1.jpg (44.3 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg ilk hali 2.jpg (48.0 KB, 93 views)
Dosya Türü: jpg şuanki hali 1 .jpg (30.0 KB, 93 views)
Dosya Türü: jpg şuanki hali 2.jpg (50.0 KB, 93 views)
Prayer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 14:24   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın prayer fidanınız bonsai olmak için çok küçük. bu fidanın bonsai olabilmesi için daha çok zaman geçirmesi gerekir. bu hali ile sizi uzun bir süreç bekliyor. saksı değil ama direkt toprağa dikerek daha hızlı büyüyüp bonsai amaçlı çalışılacak bir aşamaya gelmesini sağlayın bence. Bırakın bu arada büyüyüp gelişsin. büyüme aşamasında siz gövdeye olmasını istediğiniz gövde şekline göre biçim verebilir, o şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. forumda bonsai adayı fidanların seçimi ile ilgili bir bölüm var. Orayı incelerseniz. ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. daha kolay ve size zaman kazandıracak fidanlarınızla keyifli çalışmalar diliyorum

Sakaki beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 15:33   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın prayer öncelikle hoşgeldiniz. Murat Doğan arkadaşımızında dediği gibi adayınız epey gelişmeye ihtiyacı var, ayrıca adayınız meşe değil akçaağaç yapraklı üvez ( geyik elması ) . Forumu inceleyerek bu adayınız gelişinceye kadar kendinize daha uygun bir aday bulabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Sakaki beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 15:35   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Prayer.
Genelde foruma yeni gelipte bonsai'ye yeni başlayan sizin gibi arkadaşlara, forumdaki daha eski ve bonsai'de daha tecrübeli arkadaşlar yorum yazarken özellikle yeni başlayanların doğal olrak yaptığı yanlışları anlatırken yeni başlayanların morali bozulur.
Sn.murat doğan'nın söylediklerini sonuna kadar destekliyorum. birde ekleme yaparak; Meşe'nin çok yavaş büyüdüğünü söylemeliyim. Ayrıca ağacı zamansız aldığınızdan ağacınız bir bocalama dönemi geçiriyor, hatta ölebilirde. Ben Mart ayı bittikten sonra ağaç almamaya özen gösteriyorum. Ağacın yerini belirlediysem zamanını beklemek en doğrusu. Aksi halde doğayı tahrip etmek gibi oluyor, yazık.
Umarım ağaç yaşar, ama siz kendinize fidanlıklardan bonsai çalışmaları yapabileceğiniz en az 3-4cmlik bir ağaç alın.
İyi çalışmalar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 16:06   #5
Yeni Üye

Tüm yorumlar için teşekkür ediyorum. Elimden geldiğince bakmaya çalıştığım bir adet Fuiken Tea bonsaim var. Ekecek bir yerim olmadığı için elimden geldiğince buna da bakmaya çalışacağım, umarım yaşar.

Sn. badrobot
Doğayı tahrip etme konusunda size sonuna kadar katılıyorum. Bu fidanı da piknik alanında elektrik bakım yolunda tırpanlama çalışmalarında gidecek diye aldım. Umarım yaşatabilirim.

Eski 09-05-2014, 19:34   #6
Ağaç Dostu

Sayın prayer umarım yorumum ile sizi üzmemişimdir. Benimde düştüğüm bir yanılgı idi bu. Zamanla daha çalışılabilecek adaylar buluyor insan. Birde yaşadığınız bölgenin bir ağacını seçmeniz size süreç içinde rahatlık sağlayacaktır. Yoksa iklim olarak bölgeye uygun olmayan bir adayı öncelikle sağlıklı tutmak için uğraşmanız gerekecek. Muhtemelende bunu başaramayacaksınız. Hemen herkesin hayran olduğu kırmızı yapraklarıyla harika görünen akçaağaç lar her bonsai severin hayalini süsler. Ama mesela benim için hayal olarak kalacak çünkü iklim olarak yaşadığım yere uygun değil. Yarı tropik sayılacak bir bölge deyim. Bölgeye uygun ağaç hem kolay ve çabuk hemde sağlıklı gelişim gösterecektir. Buda sizin için çalışmanız için avantaj sağlar.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 09-05-2014, 19:46   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Prayer.
Kastım size yönelik değildi. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır. Benim anlatmaya çalıştığım; ağacı uyku döneminde alınması gerektiği, aksi halde ağaç öleceği için kimseye bir faydası olmadığı gibi doğadanda boşu boşuna bir ağacı yok etmiş olunacağı...
Bazen yeni üyeler ağaçları hangi zamanda söküleceğini bilmediklerinden tatsız durumlarla karşılaşıyoruz. Sizin durumunuz elbette daha farklı, nasılsa ölecek olan ağaca ikinci bir şans vermiş oluyorsunuz.
Umarım ağaç yaşar ve ileriki dönemlerde bonsai çalışmalarında bulunursunuz.

Eski 10-05-2014, 02:01   #8
Ağaç Dostu

Sayın Badrobot bu ağaç meşe'midir acaba..?

Eski 10-05-2014, 11:09   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Ağacınız bence de bir üvez.

Adem Keskin beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 13:30   #10
Yeni Üye

Tüm yorum ve değerlendirmeler için teşekkür ediyorum. Bu şekilde ağacın cinsini de öğrenmiş olduk.

Ayrıca Sn. murat doğan ve Sn. badrobot sizlere ilgi ve alakanız için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Alınma ya da yanlış anlama olmadı sonuçta yaşadığımız doğayı bir şekilde bir yerinden tutarak korumamız gerekiyor. Elimden geldiğince onlara da zaman ayırmak sizler gibi beni de mutlu ediyor. İmkanım oldukça bunları daha geliştirmeye çalışacağım.

murat doğan beğendi.
Eski 12-05-2014, 13:50   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sayın Badrobot bu ağaç meşe'midir acaba..?
Ağacın meşe olduğundan şüpheliyim. Meşenin yapraklarının daha özel bir şekli var.

Eski 12-05-2014, 14:29   #12
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn. Sakaki haklı. Ağaç Üvez Ağacı.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg uvez_1.jpg (71.1 KB, 55 views)
Eski 13-05-2014, 00:31   #13
Ağaç Dostu

Sorbus terminalis ( geyik elması , geyicek elması )

Akçağaç yapraklı üvez

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1279618603-42363300.jpg (57.5 KB, 53 views)
Dosya Türü: jpg Sorbus terminalis,.jpg (7.7 KB, 53 views)
Dosya Türü: jpg sorbus-terminalis_3.jpg (49.3 KB, 53 views)
Sakaki ve meetoo beğendi.
Eski 13-05-2014, 11:18   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Yaprak renkleri ve meyveleriyle çok hoş bir ağaçmış.

Eski 13-05-2014, 12:23   #15
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
gerçekten çok güzel görünüyor... uzun bir çalışma gerektirsede umarım çok güzel bir bonsai olur ...

meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 01:32   #16
Ağaç Dostu

gerçekten çok güzel bir ağaçmış. umarım sizin çabanızla hayata tutunur ve ilerleyen yıllarda güzel bir bonsai olarak görürüz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024