agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen memet
  • 1 Gönderen memet

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-12-2012, 16:18   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Charlaux/ Zakkum

Subat ayinda tanistigim zakkumum Bonsai toplantisinda Tekin beyin elinden gecip biraz toparlanmisti.Bu linkteki (Charlaux/Bonsai Denemelerim) fotograflar 9 ay oncesine ait.Acikcasi alttaki yarasi disinda ikili olarak kalmasini dusunuyorum,aradaki dallarin siklasip iki dal arasinin gorunmemesini istiyorum.Kok kismindada bogumunun olmasi icin hazirliga baslayacagim anladigim kadariyla istedigim bolmeye kadar toprakla doldurmam sonrada oraya cizik atmam gerekiyor bunun olabilmesi icin.Yorumlarinizi bekliyorum

Duz olmasi icin bu boyutta yuklemek zorunda kaldim umarim iyi gozukuyordur.Ancak anladigim kadariyla en kucuk haline getirsem de yatay cikiyor,kusura bakmayin.

photo-19.jpg

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 12:05   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Once Zakkum hakkinda bilgi toplayin. Neleri sevip neleri sevmedigini ogrenin ki onun uzerinde dogru calismalar yapabilesiniz.

Anladigim kadari ile iki govdeli bir tarz dusunuyorsunuz. Iki govdeli tarzlarda govdenin biri digerinden daha ince gorunumde olur. iki govde arasinin dallarla kapanmasini istiyorsunuz da, iki govde arasinda olan dallar temizlenip govdelerin gorunmesi saglanir iki govdeli tarzlarda! Belki tarzlar konusunda da arastirmaniz ogrenmeniz gerekecek..

Telleme konusunda da forumda oldukca bilgi var onlardan da yararlanabilirsiniz.

Bonsai tutkunuz uzun soluklu olsun..

Charlaux beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 22:03   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Eski iş yerinde zakkumla biraz haşırneşir olmuştum. En büyük sıkıntı, geniş boğum araları vermesi oluyor. Dallanamaya çok eğilimli değil.

Yolda sökülmüş bir zakkum bulup saksıya koymuştum. Onda da çok sonuca gidecek bir durum görmemiştim. Biraz sıkıntılı bir uğraş oluyor.

Charlaux beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 18:02   #4
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Eski iş yerinde zakkumla biraz haşırneşir olmuştum. En büyük sıkıntı, geniş boğum araları vermesi oluyor. Dallanamaya çok eğilimli değil.

Yolda sökülmüş bir zakkum bulup saksıya koymuştum. Onda da çok sonuca gidecek bir durum görmemiştim. Biraz sıkıntılı bir uğraş oluyor.

Merhaba sn.Memet,
Kafamda bir sekil olustu aslinda,palmiye gibi bir goruntu vermeye calisacagim cift govdeli olacak sekilde,ancak tellemenin amacini anlayabilmis degilim ben hala,mesela dalin yere yakin durmasi (burkulmus gibi) icin telleme yarar mi,bu durumda nasil bir telleme gerekir gibi sorular takiliyor kafama.Biliyorum zor bir tanesi zakkum ama zaten baska calismalara da acigim,zakkum da birazcik ilgimi dagittigim vaktimi gecirdigim diyelim.

Eski 12-12-2012, 18:24   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Telleme ve tarz konuları aslında basit ama, bir saatlik anlatım yerine atölyelerde biraz uygulama ile kolayca anlaşılıyor. Yakında istanbul'da bir toplantı olur. Orada telleme konusunu işler Tourkana.

Charlaux beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 22:08   #6
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Ne Yapmam Gerekiyor

Merhaba arkadaslar,
Ne yapmam gerektigine asagi yukari karar verdim ve buna bagli olarak planimi cikarttim.Ilk olarak zakkumun saksisini IKEA'dan aldigim buyuk bir seramik saksiyla degistirdim.

2)Havai koklendirme uygulamasinin temellerini uygulayarak nebari olusumu saglanilacak.

3)Ana govde bicakla kesilerek kalinlastirma yontemi uygulanacak.

4)Ara dallar tamamen budanacak

Bunlari Nisan-Eylul aylari arasinda gerceklestirmek istiyorum cunku ondan sonra yurtdisina cikacagim ve yaklasik 1 sene boyunca da dinlenmesine izin verecegim boylece.Yaklasik olarak hepsine 1 ay aralik koyacagim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024