agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 10 Gönderen eylül
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen eylül
  • 5 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2012, 12:35   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
eylül / Begonvil (1)

2010 yılının son aylarında edindiğim köklü minik begonvilimin son hali.Fotoğraf
çekmek ne kadar zormuş şimdi anladımİnanın begonvilime bakmaktan değil ama fotoğrafını çekmekten çok yoruldum.Baktım olmuyor ne yapalım bunada
şükür deyip paylaşmak istedim.

begon-1.jpg

begon-2.jpg

begon-3.jpg

eylül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 15:01   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn eylül,

Bonsaiye attığınız ilk adım için sizi tebrik ederim.
Umarım ileride başarılı çalışmalara imza atarsınız.

Bu adayınız için ben pek fazla yorum yapmayacağım zira yorumdan önce alması gereken uzun bir yol var gelişme bakımından.

Tarz olarak karar verdiniz mi bilmiyorum ama hangi tarza karar verirseniz verin, bitkinizin gövde-dal-yaprak oranlarının uygun olmasına özen gösterin. Bu adayınızda eğer mini boy bir bonsai değil de daha büyük veya orta boy bir bonsaiye doğru ilerlemek istiyorsanız köklerinin de daha rahat ve hızlı gelişeceği bir ortamı tercih etmenizi öneririm.

Umarım daha başka adaylarınızı da göreceğiz yakında?

Başarılar dilerim.

NOT: Bir bonsai çalışmasının takibinin daha kolay olabilmesi, gelişiminin daha rahat izlenebilmesi, karışıklık olmaması için yakında üyelerin her bir çalışmasını ayrı başlıklara ayıracağız. O yüzden ben şimdiden sizin çalışmanızın başlığını değiştiriyorum. Eğer ileride yeni bir adayınız daha olursa ona da ayrı bir başlık açarsınız, olur mu?

Tura beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 10:11   #3
Ağaç Dostu

Sn.Sakaki ,teşekkür ederim önerileriz için. Bu begonvili mini bonsai olmasını istedim ama begonvilin cinsinden midir yoksa hava koşullarından dolayımı çiçeksiz kalmıyor ve uzun olan iki dalı maalesef kısaltamıyorum.Hep çiçekli bir bonsaim olsun istediğim için, kendimi motive edebilmek için o saksıya aldım.

İnşallah şubat ayına dalları kısaltıp 10-13 cm kadar olmasını planlıyorum.

Elimde bir çok bonsai olsun diye aldığım,yetiştirdiğim fidanlarım var.İzlediğim bir videodan sonra( tek gövdeli bir bonsainin iki gövdeli olması için yapılan işlem) herşey öylece kaldı.İç dünyamda hala çözümleyemedim.
Vazgeçemiyorumda gittiğim çiçekçilerden ne güzel bonsai olur diye yeni şeyler
alıp dönüyorum.Zamana bırakıyorum herşeyi.

Sakaki beğendi.
Eski 07-12-2012, 13:25   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn eylül. bende begonvileri çok seviyorum. bendede 30 tane falan var. kendimde üretiyorum. kapalı mekanda olduklarında manisada sorun çıkmıyor. havaların soğumasına karşılık benimkinlerde hala çiçekliler.
size saksınızı değiştirmenizi; derin ve geniş bir saksıya almanızı tavsiye ederim. iyi bir bakımla özelikle bahar ve yaz dönemlerindeki gelişimine inanamayacaksınız. küçük bonsai boyutlarından biri olan Mame bile yapsanız bitkinizin beden kalınlığı görsellik açısından çok önemli.
tarz olarakta sola doğru uzamış olan dal bana hankengai stilini çağrışıtırdı. eğer bu tarza gidecekseniz sola uzamış dalı daha şimdiden aşağıya doğru eğmenizde fayda var. dahada kalınlaşırsa mümkün olmayabilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg style-han-kengai.jpg (10.9 KB, 87 views)
Dosya Türü: jpg 1.jpg (23.3 KB, 87 views)
Soner, Tura, Latif ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen badrobot : 09-12-2012 saat 16:35
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 14:39   #5
Ağaç Dostu

Sn.badrobot , tavsiyelerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim.

Eski 09-12-2012, 14:40   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Badrobotun tavsiyesi çok yerinde, eğer telleme ile üstteki dalı alttaki dala doğru yatırabilirseniz ( Begonvilin dalları biraz gevrektir, rafya ile sarım yapıp dalı sağlamlaştırdıktan sonra bu işlemi uygulamanızı tavsiye ederim) daha yerinde olur. Sonra gerekli işlemler ile dalları geliştirir ve ağaca belirgin dolgun bir form kazandırabilirsiniz.

Uygun bir saksı bulup bu işlemi uygularsanız herkesi hayran bırakan bir bonsai sahibi olabilirsiniz bence.

eylül beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024