agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2012, 17:40   #1
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Hurci / Cüce nar

Bugün bir cüce nar gördüm ve ben artık bonsai ye başlamalıyım dedim ve aldım arkadaşımda bonsai saksısı da varmış hafta sonu sana getireyim dedi şimdi sizlerle resmini paylaştığım bu ufaklık için nerden başlamalıyım ne yapmalıyım her türlü fikirlerinizi almak isterim saygılar.

Düzenleyen Hurci : 17-11-2012 saat 23:59
Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 17:55   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Güzel bir süs narı almışsınız. Bunu saksıda süs narı olarak bakmaya devam edin. Daha sonra gövde ve dalları bonsai olarak biçimlendirilmeye daha uygun başka ağaçlar alıp onlarla bonsai çalışmaya başlarsınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 23:15   #3
Ağaçsever

Hurci's Avatar

o zaman ben bonsai saksısına hiç geçirmeyim mi? toprağının üstüne kestane toprağı ekledim böyle kalsın dimi?

Eski 16-11-2012, 08:43   #4
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Memet bey dışında yorumu ve fikri olan yokmu acaba?

Eski 16-11-2012, 08:57   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Memet beye katılıyorum.
Ben de ilk başladığım zamanlarda 3-4 tane süs narı vardı. Şimdi sadece 1 tane bıraktım, onu da küçülte küçülte neredeyse mame kıvamına getirdim
Çünkü gövde ve dallar çok ince olduğu için ancak mame veya shohin yapılabilir bu cinsten.

Bence de siz daha uygun gövdeli bir aday bulun

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 09:17   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Hurci,

Süs narının gelişmesi çok yavaş ve dalları çok ince olduğundan kolayca kırılıyor. Bonsaiye başlangıç için iyi bir seçim değil. Zeytin veya ligustrum ile başlamanızı tavsiye ederim.

Çiçeklerini sevdiğimden bir tanesini 1 yıldır taşüstünde büyütüyorum ama bonsai olarak değilde saksı çiçeği gibi. Size fikir versin diye bir fotoğrafını ilave ediyorum. Akdeniz bölgesinde daha kalın gövdeliler belki bulunabilir.

İyi çalışmalar dilerim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC7843 cüce nar1.jpg (60.2 KB, 147 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 09:19   #7
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Ben bu süs narını alırken çok büyütmek maksadıyla almamıştım zaten en fazla 1 karış daha boylansa yeter bahçe masasının üstüne düşünmüştüm sanırım sizin dediğinizde en fazla o kadardır. Dün fidanlıkta 50-60 cm boylarında zeytin fidesi vardı o işimi görür mü peki? yalnız gövde çevresi çok geniş değildi birde servi ardıç vardı ne dersizniz?

Eski 16-11-2012, 09:20   #8
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Teşekkürler resim çok güzel yukarda söylediğim gibi masa üstüne küçük şirin bir çiçek gibi düşüncez o zaman

Eski 16-11-2012, 09:57   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Süs narınızı bir dekoratif bitki olarak düşünün. Zeytini de almayın.

Malesef ülkemizde yanlış yönlendirmeler hatalı uygulamalarla olmaması gereken bir anlayış yerleşti. Bonsai küçük fidanların saksıda bakılmasıdır gibi bir bakış açısı oluştu.

Hatalı kök budaması yapılıp sığ saksıya alındığı için gelişmeyen dallanmayan begonviller Portulacaria afralar bonsaiye heves edenleri konuya hatalı bir yerden bakmaya yöneltti.

Bondsai saksıda ağaç gibi değildir. Saksıdaki ağaçtır. Alacağınız fidanı bu bakımdan değerlendirmelisiniz. Bu da ardıç, bu da ağaç olarak bakmayın alacağınız örneğe. Aldığınız fidanın ağaç olması yıllar alacak, yerde bile olsa. Saksıda bu süreç daha da yavaş olacak.

Onun yerine biraz daha araştırma ile gövdesi zaten gelişmiş, form vermesi daha kolay olacak güzel gelişmiş gövdeli örnekler bulunabilir.
Sizce uygunsa, zamanınız olduğu bir ara buluşup fidan seçme konusunda yardımcı olmak isterim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 10:01   #10
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Süper olur memet bey çok sevinirim sizin bildiğiniz yerler nereleri ise oralara bakarız en uygun zaman hafta sonu olur ben kendimi ayarlayınca sizede söylerim uygunsanız buluşuruz.

Eski 16-11-2012, 11:26   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Süs narınızı bir dekoratif bitki olarak düşünün. Zeytini de almayın.

Malesef ülkemizde yanlış yönlendirmeler hatalı uygulamalarla olmaması gereken bir anlayış yerleşti. Bonsai küçük fidanların saksıda bakılmasıdır gibi bir bakış açısı oluştu.

Hatalı kök budaması yapılıp sığ saksıya alındığı için gelişmeyen dallanmayan begonviller Portulacaria afralar bonsaiye heves edenleri konuya hatalı bir yerden bakmaya yöneltti.

Bondsai saksıda ağaç gibi değildir. Saksıdaki ağaçtır. Alacağınız fidanı bu bakımdan değerlendirmelisiniz. Bu da ardıç, bu da ağaç olarak bakmayın alacağınız örneğe. Aldığınız fidanın ağaç olması yıllar alacak, yerde bile olsa. Saksıda bu süreç daha da yavaş olacak.

Onun yerine biraz daha araştırma ile gövdesi zaten gelişmiş, form vermesi daha kolay olacak güzel gelişmiş gövdeli örnekler bulunabilir.
Sizce uygunsa, zamanınız olduğu bir ara buluşup fidan seçme konusunda yardımcı olmak isterim.
sayın memet ustaya katılıyorum. bende ilk başlarda çok küçük fidanlar almıştım. şimdilerde toprakta gelişmeye bıraktım. birgün mutlaka güzel bir kıvama gelecekler. (ben 50-60 cm bonsai sevdiğimden) şimdilerde en az 25-30 tl gibi fiyatlara iyi gelişim göstermiş beden kalınlıkları bayağı ağaç olmuş AĞAÇLAR satın alıyorum. hangi boy bonsai yaparsanız yapın işin başı iyi gelişim göstermiş, beden kalınlığı gözle görülür bir şekilde gelişmiş, sağlıklı fidan ve ağaçlar bulmakta yatıyor.

Düzenleyen badrobot : 16-11-2012 saat 17:29
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024