agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen pilvikuja

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2012, 11:07   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Pilvikuja / Carmon

Merhaba,

Fotoğraflarda görmüş olduğunuz carmon türü ağacım oldukça sağlıklı bir şekilde gelişiyor. Kimi zaman yeni sürgünler veriri kimi zaman da beyaz çiçeklerini açar. Lakin fotoğraflardan da fark edeceğiniz üzere en alt dalındaki yapraklar anlamsızca zayıf düşmeye başladı. Önce yapraklarda siyağ leke belirdi ve akabinde kurudu. Aşağı yukarı 4 günün içinde dal görmüş olduğunuz hali aldı. Bu durum ağacın başka dallarında yok. Sorunun ne olduğunu anlayamadım. Başka bir carmonum daha, var onun böyle bir sorunu yok.

Hastalık mıdır deği lmidir onuda anlamış değilim. Sadece en alt daldaki yapraklarda ilk başta cansızlık daha sonra siyah leke ve akabinde kuruyup dökülme gerçekleşiyor. Konu ile ilgili tecrübesi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6216.jpg (47.2 KB, 163 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6224.jpg (35.0 KB, 158 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6223.jpg (26.1 KB, 160 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6225.jpg (50.7 KB, 157 views)
pilvikuja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 11:19   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
O dalın olduğu tarafta kökte çürüme var.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 11:23   #3
Ağaçsever

Mehmet Bey bir kez daha imdadıma yetiştiniz Teşekkür ederim.
Bu mevsimde nasıl bir müdahalede bulunmam lazım?

Eski 08-11-2012, 11:27   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Bana da öyle geldi. Çürüme yukarıya kadar yürümüş ve o dalı besleyen damarlarda besin akışı durmuş olabilir.
Toprağınız çok su/nem tutucu gibi görünüyor ki bu da sorunun sebebi bence.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 11:36   #5
Ağaçsever

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/28791.htm

Sayın Sakaki,

Yukarıda ki linkte yapmış olduğum açıklamaya istinaden bolca sulama yapmaya başladım. Mehmet Bey' in fikrine dayanarak tedbirli gidiyordum fakat sonunda yine bir çürüme ile karşı karşıya kaldım. Daha önce de başka bir ağaç türünde çürüme meydana gelmişti. Toprak değişimi, kök kesimi. . . derken her müdahaleye rağmen ağacı kaybettim. Kaybettiğime de açıkçası çok üzülmemiştim çünkü bonsai olarak aldığım ikinci ağaçtı. Fakat bunu kaybedersem üzülürüm.

Önlem olarak ne yapmam lazım gelir?

Eski 08-11-2012, 11:47   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn pilvikuja,

Bu tür hazır bonsailer genelde uzak doğudan konteynerler içinde gelirken uzun süre seyahat edeceğinden ve bu uzun seyahat süresince susuz kalmaması için genelde saksılara suyu uzun süre tutan torf, spagnum yosunu gibi malzemeler koyuyorlar. Bu malzemeler drenaja izin vermesine rağmen suyu çok uzun süre bünyesinde hapsediyor ve köklerde uzun vadede çürüme başlıyor.

Zaten marketlerden alınan hazır bonsailerin bir süre sonra ölme sebebi de genelde budur.

Sizin soğuk bir bölgede yaşamanız ve bu sebeple buharlaşmanın da az olması, sizin için sorunu daha büyük bir hale getirir.

Yerinizde olsam acilen saksı değişimi yapar, uygun bir toprak karışımına aktarırdım bitkimi ve bunu yaparken de çürüyen kısımları alırdım.

Ayrıca, tropik veya subtropik ağaçların finlandiya gibi bir ülkede yetiştirilebilmesi için ekstra bakım da şart. İskandinav ülkelerinde bu tür tropik / subtropik ağaçları olan bonsaiciler genelde soğuk mevsimlerde ağaçlarını imkanları doğrultusunda hazırladıkları bir seraya koyuyor ve yeterli ısı, ışık vs. kaynakları kullanıyorlar çürüme ve donma olmaması için.

Özetle; bu şartları sağlayabilir misiniz bilmem ama sizin için zor veya imkansız ise bence yaşadığınız iklim ve çevre koşullarına daha uygun ağaçlarla ilgilenin derim.

NOT: Bizim buralarda herkes (ben de dahil) pek uygun olmamasına rağmen Acer diye yanıp tutuşuyor. Bence esas siz Acer gibi ağaçlar tercih etmelisiniz.

Eski 08-11-2012, 11:58   #7
Ağaçsever

Sayın Sakakı,

Söylediklerinize birebir katılıyorum. Mağlesef bu söylediklerinizide tecrübe edinerek öğreniyorum. Dün yaprakları dökülen bu ağacıma bakarken fidandan alıp yetiştireceğim bir ağacın şekil açısından yetersiz olmasına rağmen sağlıklı olacağını düşünmüştüm. Şuan elimde bir çam ağacı var. Eğip büktüm ve balkonda duruyor. Yazdan bu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım.

Toprağını saksı ile birlikte aldığım gün değiştirmiştim. Buna rağmen, bol sulamadan ötürü dediğiniz üzere toprak içerisinde aşırı miktarda su bulunuyor olabilir. En kısa zamanda toprak değişimi yapıp zarar görmüş kökleri alacağım. Umarım toparlar.

Mehmet Bey' ede sizede ilginizden ötürü teşekkür ederim.

Sakaki beğendi.
Eski 09-11-2012, 14:04   #8
Ağaçsever

İşten fırsat bulur bulmaz toprağını değiştirdiğim bonsaimi fotoğraflayarakta sizlerle paylaşmak istedim.

Fotoğraf 1: Sağ tarafta saksının en altına koyduğum bir çeşit malzeme. Türkçe karşılığını bilmiyorum ama saksı ya saksının en altına koyuyorlar **** bitki toprağa dikildikten sonra toprağı kaplayacak şekilde üstüne koyarak kullanıyorlar. Sol taraftaki poşette ise vermiculate bulunmakta.

Fotoğraf 2: Sağ taraftaki beyaz madde perlit. Sol taraftaki ise kaktüs toprağı.

Fotoğraf 3: Saksının dibinde kullandığım malzeme.

Fotoğraf 4: Fazla müdahale etmeden temizlediğim köklerin fotoğrafı. Her ne kadar çürümüş kökleri bulamadıysamda ağacı saksıdan çıkartırken bazı kökler koparak ayrıldı. Fark ettim ki koparak ayrılan kökler çürümüş.

Fotoğraf 5: Ağacı saksıya yerleştirirken. Dikkat ettiyseniz eğer sağ taraftaki dal artık tamamen kurudu. Dün üzerinde yeşil yapraklar vardı lakin zaman bulupta ilgilenene kadar tüm yaprakları kurudu ve döküldü.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6228.jpg (59.2 KB, 147 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6228 - Kopya.jpg (55.6 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6231.jpg (44.3 KB, 146 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6230.jpg (61.1 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6235.jpg (67.5 KB, 148 views)
Eski 09-11-2012, 14:07   #9
Ağaçsever

Kullandığım malzemelerde eksikler var. Farkındayım lakin o kadar araştırmama rağmen bir türlü malzeme bulamıyorum. Hayır anlamadığım şey kum bulmak bu kadar zor olur mu? İnşaat malzemeleri satan yerlere gidiyorum artık ama yok. Dere kumu bulamıyorum. İşte boşuna demiyoruz Türkiye' de her şey mevcut diye.

Eski 11-11-2012, 09:38   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Sayın pilvikuja illa dere kumu bulmanıza gerek yok. Birazcık torf ile oralarda biyerlerde bulabileceğiniz 3-5 mm. boylarında çakıl taşları olabilir.Kuvars kumları olabilir. Sadece torf da olabilir. Toprağınızın su tutma durumuna göre sulama aralıklarını ayarlıyabilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam finlandiyada çevrene baktığın zaman hangi ağaç çeşitlerini görüyorsan onların 2-3 yaşındaki fidanları ile bonsaiye başlardım. Forumlarımızda nasıl fidan seçileceği konusunda yazılar mevcut. Aldığınız fidanı siteye eklerseniz uzman arkadaşlar sizi ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendirecektir. Örneğin etrafınıza bakın çam ağacımı görüyorsunuz demekki finlandiyanın doğa koşullarında çam ağacı yetişiyormuş deyip çam ağacı fidanı alabilirsiniz. Balkonunuzda yaşatır şekillendirirsiniz. Bilmem anlatabilmmi.

seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 10:13   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seckayn Mesajı Göster
Sayın pilvikuja illa dere kumu bulmanıza gerek yok. Birazcık torf ile oralarda biyerlerde bulabileceğiniz 3-5 mm. boylarında çakıl taşları olabilir.Kuvars kumları olabilir. Sadece torf da olabilir. Toprağınızın su tutma durumuna göre sulama aralıklarını ayarlıyabilirsiniz.

Sn seckayn

Dere kumu ile torfun işlevleri birbirinden farklıdır. Sağlıklı bir ağacı sadece torfa ekmek de (ağacın cinsine bağlı olarak) intihar anlamına bile gelebilir, özellikle de Finlandiya gibi soğuk ve toprağın kurumasının zor olduğu bir yerde.
Sanırım torf hakkında yanlış bir bilgiye sahipsiniz veya torfu başka bir maddeyle karıştırdınız galiba.

Saygılarımla

Eski 11-11-2012, 11:15   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Tabi ki iyi bir toprak karışımı kullanmak daha uygun olacaktır. Ancak dere kumu ya da başka malzemeleri bulamadığı için pilvikujanın bukadar üzülmesine gerek olmadığını anlatmak için öyle dedim. Ancak sadece torf içinde yaşamaz diye birşey yok. Önemli olan(bitkiye göre değişir) drenajı iyi bir toprak.Torfun su tutma kapasiteside drenajıda çok iyidir. Sulama aralıkları iyi ayarlanırsa öleceğini hiç sanmıyorum. Kaldıki yukardaki bonsai kök yumağı oluşturmuş sadece kenarlara ve birazda altına torf konulursa hiçbir zarar görmez. Gevşek olduğu için saksıdan düşebilir oda telle bağlanabilir. Diye düşünüyorum bilmem yanlışmı düşünüyorum

Düzenleyen seckayn : 11-11-2012 saat 11:18 Neden: yazı düzeltildi
seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 11:28   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seckayn Mesajı Göster
Tabi ki iyi bir toprak karışımı kullanmak daha uygun olacaktır. Ancak dere kumu ya da başka malzemeleri bulamadığı için pilvikujanın bukadar üzülmesine gerek olmadığını anlatmak için öyle dedim. Ancak sadece torf içinde yaşamaz diye birşey yok. Önemli olan(bitkiye göre değişir) drenajı iyi bir toprak.Torfun su tutma kapasiteside drenajıda çok iyidir. Sulama aralıkları iyi ayarlanırsa öleceğini hiç sanmıyorum. Kaldıki yukardaki bonsai kök yumağı oluşturmuş sadece kenarlara ve birazda altına torf konulursa hiçbir zarar görmez. Gevşek olduğu için saksıdan düşebilir oda telle bağlanabilir. Diye düşünüyorum bilmem yanlışmı düşünüyorum
Sn pilvikuja'nın şu anda bir çürüme sorunu var ve toprak karışımına daha fazla torf eklemesi veya ağacı sadece torfa aktarması muhtemelen ağacın ölümüyle sonuçlanır. Buradaki konumuz şu anda bu.

Torfu ayrıca tartışmak gerekirse, konu daha çok uzar gider ancak özet geçmek gerekirse torf, bonsaide toprak karışımında su tutuculuğu artırmak amacıyla kullanılan bir malzemedir ve ana görevi drenajı iyileştirmesi değildir, tek başına kullanımı her zaman sorunlara davetiye demektir, bu sorunlar iklim, konum, ağacın türüne bağlı olarak kimi zaman kısa veya orta kimi zaman da uzun vadede kendini gösterir.

Torfun veya spagnum yosununun tek başına kullanılmasının tercih edildiği ender uygulamalardan en bilineni yamadori yapılmış bir adayın kısa vadede kök toparlaması ve iyileştirmesi için kullanımıdır, zaten bir sonraki büyüme sezonu başında bu karışım yine değiştirilir.

Eski 23-11-2012, 22:49   #14
Ağaçsever

Yoğun çalışmalarımdan dolayı uzun bir süre siteye girmeyip sohbetinize dahil olmadığım için kusurabakmayın.

En son yaptığım toprak değişiminden sonra bonsailerim biraz rahatladı. Sanırım bu seferki karışımım daha iyi oldu. Ayrıca bitkiler için özel üretilen ampullerden de edindim ve bayağı işe yaradı. Yakın zamanda fotoğraflayıp ekleyeceğim.

Finlandiya' da yetişen ağaçların fidanlarından da almıştım daha önceleri. Saksılarında büyüyorlar. Onlarla ilgili hiç bir sorunum yok şuan. Tabi yanlış telleme gibi acemi hatalarını saymaz isek.

Yorumlarınız için sizlere de ayrıca teşekkür ederim.

İyi çalışmalar

Eski 25-11-2012, 17:43   #15
Ağaçsever

Fotoğrafta çok net görülmüyor ama sizlerle paylaşmak istedim. Yeni aldığım lamba ile bitkilerin güneş ihtiyacını karşılamaya çalışıyorum. Şuana kadar da işe yaradığını yeni verdiği filizlerden ve çiçeklerden anladım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6238.jpg (43.5 KB, 79 views)
Eski 25-11-2012, 19:13   #16
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Sayın pilvikuja ***,
Acaba ne tür bir ışık kullandığınızı öğrenebilirmiyim.
Çünkü genelde bu tür ışıklar bazan ilk bakıldığında faydalı gibi gözüksesede zarar verebiliyormuş.
Umarım sizin kullanmakta olduğunuz ışık zarar verenlerden değildir.
Eğer öyleyse ben de bitkilerim için kullanmak isterim.
Saygılarımla

gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 11:41   #17
Ağaçsever

csaltik's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Sayın pilvikuja. Yaklaşık 1 senedir aynı ağaçtan bende de var. Ağaçta fena şekilde beyaz renkte bitlenmeler oluyor. Defalarca ilaçladım,torbaya koyup ilaçladım balkonda bıraktım ama bir sonuç alamadım. Hazır bir ağaç ama çok güzel çiçekleri var. Sizlere iyi çalışmalar dilerim.

csaltik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 20:17   #18
Ağaçsever

Sn. Gönder,

Sizinde belirtmiş olduğunuz gibi bazı renk dalgalarında istenilen verim alınamıyor. Konu ile ilgili fazla bir bilgim olmasa da yeşil rengin yeşil bitkiler için faydalı olmadığını biliyorum. Eşim markette üzerinde bitki lambası yazan bir kutu görmüş ve almış. Bende hiç yoktan iyidir deyip kullandım ve işe yaradı. Eğer lambanın kutusunu atmadıysam fotoğraflayıp buraya koyarım size de bir fikir verir.

Eski 29-11-2012, 20:20   #19
Ağaçsever

Sn. Csaltik,

Tür olarak gerçekten güzel ve estetik duruyor. Evde de hoş bir hava veriyor lakin açıkça söylemek gerekirse hazır bonsailerle uğraşmaktan canım bezdi. Fidan alarak üzerinde çalışma yaptığım ağaçlarla sizin bahsettiğiniz sorunları henüz yaşamış değilim. **** alındığı yerdeki koşulları sağlayamadığımız zaman karşılaştığımız sorunlarla da karşılaşmadım henüz. Örneğin aynı türden iki adet bonsaim var. Birisi fotoğrafta gördüğünüz. Sadece tek dalı kurudu. Diğerinde ise yine yaprak dökme gibi sorunlar yaşıyorum. Kullandığım toprak karışımı aynı. Durdukları yer aynı. O aynı bu aynı ama işte sorunu var. Sanırım bir daha hazır bonsai almayacağım.

Size de çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024