agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2012, 15:14   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2012
Idontme / Ateş Dikeni

Öncelikle herkeze iyi günler diler saygılarımı sunarım.
Acemi olduğum için görüşlerinize muhakkak ihtiyacım var.
Bir yerlerden satın aldığım Ateş dikeni (Pyracantha coccinea) ağacımın resimlerini değişik açılardan sizlerle paylaşıp ne tür forma uygun ve ne tür şekil alacagını merak ediyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Idontme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 08:22   #2
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Keşke daha kalın gövdeli bir aday ile başlasanız.Bu ağaç çok ince bence.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 14:13   #3
Yeni Üye

deney dalları üzerinde telleme budama yaptım ama bir ağaç üstünde hic yapmadım onun için küçük birşeyle başlayayım diye bunu seçtim
Ben resim üzerinde acemilikle yaptığım formu göstereyim dedim.
Diğer resimdekine yakın birşey olabilir umudu taşıyor bende ne dersiniz.

Eski 08-10-2012, 15:23   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sayın Idontme. öncelikle hoş geldiniz. genç yaşınızda bonsai gibi uzun soluklu bir yola çıkmanız çok heyecan verici.
sayın Hazeyn'in dediği gibi ağacınız henüz çok genç bu yüzden bedenide çok ince. oysaki çok kalın bedenli ağaçlarıda fidancılarda bulmak, almak mümkün. burada da size bir bonsai ustasının fidan seçimi konusundaki bir tavsiyesini söyleyeceğim. "seçilecek fidan en az iki parmak (4cm gibi) olmalıdır." demiş. bu tavsiye çok yerinde bir tavsiye zira bonsai de amaç yaşlı, asırlık bir ağaç görselliğini yakalamak. birde bonsaide bazı kurallar var.
-"dalların kalınlığı ana gövdenin kalınlığının 1/3 den fazla olmamalıdır."
-6 kat kuralı ;"ağacın boyu, beden kalınlığının en fazla 6 katı olmalıdır." yani bizim 10 cm kalınlığında bir ağacımızvar. (10x6=60 cm) bonsaimizin boyu 60 cm olmalıdır. bu kurala ne kadar yaklaşırsak ağacımız o zaman ağaç alacaktır.
ince bir fidanda bu kurallara uymak nerdeyse imkansızdır.
bende sonradan bunları anladıkça yanlışlarımın farkına vardıkça geçen sene biriktirdiğim bir çok ağacımın boyunu sırf bu yüzden bu sonbahar kısalttım. hatta 3 incir ağacımı nebari yapsınlar diye 4cm beden kalınlığına sahiplerken 5cm boya düşürdüm. yeni zirveler 2 yıl içersinde tekrar 3-4cm gibi bir kalınlığa gelince altındaki kalınlığı siz tahmin edin ve tabi oluşan güzel konikleşmede cabası...
amacım sizin moralinizi bozmak falan değil tam aksi bu uzun soluklu bir deneyim olduğu için size en az hatayla devam etmeniz için küçük tiyolar vermek istedim. çünki 3-4 yıl üzerinde çalıştığımız bir ağaç üzerinde "keşke şöyle yapsaymışım" deme gibi bir lüksümüz hiç bir zaman olamaz.
sonuç : eğer bonsai yapacaksanız mümkün olduğunca kalın bedenli ağaçlar arayın ve edinin. mesela en az 5-6 cm olmalı. birde bu ağaçları kış döneminde 15-20 cm kalacak şekilde kesin ve macunla kapatın. bir dahaki ilkbahara yeni çıkacak olan sürgünlere istediğiniz şekli zaten kolaylıkla verebilirsiniz. (bu yöntem ibrelilerde uygulanamaz)

Adem Keskin beğendi.

Düzenleyen badrobot : 08-10-2012 saat 15:51 Neden: .
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 16:44   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn badrobot,

İzninizle ve affınıza sığınarak, yanlış anlamaları önlemek açısından ufak bir düzeltme yapmak istiyorum:

Bonsaiye yeni başlayan arkadaşlarımızın orta veya büyük boy bonsai yapacağını düşünerek bu tavsiyeleri vermenizi ben çok iyi anlıyorum ancak onlar bunu yanlış yorumlayabilirler.
O yüzden bonsai adayı seçimi ile ilgili olarak gövde kalınlığı tavsiyesinde bulunurken şöyle tavsiyede bulunmak daha doğru olacaktır: "Çalışmak istediğimiz bonsai boyutu ne ise ona uygun kalınlık seçmek ve seçerken de gövdesinin mümkünse hareketli, estetik olmasına, yaşlı görünümde olmasına veya yaşlı görünmesini sağlayacak işlemlere uygun olmasına dikkat etmek gerekir..."

Yani eğer çalışacağımız aday mini/küçük (mame veya shohin) boy (10-20 cm) bir bonsai olsun istiyorsak, gövdesini en az 6 cm kalınlıkta seçin demek göreceli olarak yanlış yönlendirici olabilir. Ama eğer 25-30 cm üzeri orta veya büyük boy çalışmak istiyorsak dediklerinize aynen katılıyorum elbette.

Hele bir de literati tarzı konusu var ki o daha da bir istisna bu kalınlık konusunda!

Bu konuyu sadece yeni başlayanlar için aydınlatma gereği hissettim, kaldı ki biz aramızda konuşurken birbirimizi ve ne demek istediğimizi gayet iyi anlıyoruz zaten

badrobot beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 17:13   #6
Yeni Üye

Bahsettiğiniz konularda ilerleyen zamanlarda hakim olacağım ama ilk önce elimdeki aldığım ateş dikenim var sonuçta atacak degilim sonuçta buna işlemler yapıp kendımı geliştirebilirim diye düşünüyorum.
Ateş dikeninin en uygun formu hangi tarza uyacaksa onu yapıp deneyim kazanmam gerekli
Bu konuda resim üzerinde biraz yardımcı olabilirmisiniz.

Eski 08-10-2012, 17:18   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Aslında sizin yüklediğiniz örnek, üzerinde çalışabileceğiniz güzel bir tarz bence.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024