agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen x_coder

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2012, 10:00   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
x_coder / Buxus Balearica

Merhabalar,

Kozyde budadığımızdan daha farklı bir hal almadı. Aynı sayılır. Zaten şimşir yavaş büyüyor diye biliyorum.

Bazı yapraklarda sararma olmaya başladı. Sert budama yaptığımız için geldiğinden beri toprak değişimi kök budaması gibi başka bir operasyon yapmamıştım düne kadar.

Dün daha iyi bir toprağa ekmek istedim fakat toprağının inanılmaz derecede serleşmiş sıkılaşmış olduğunu gördüm! Taramayla kazımayla bir türlü açamadım. Kökler daha fazla hasar görmesin diye bir kısmını tazyikli suyla kökten ayırmaya çalıştım. Saatlerimi aldı doğrusu.

Kökte çürüyen bir kısım farkettim. Bu kısmı kısmen uzaklaştırabildim. Çok sert olduğundan matkapla dremelle temizleyebildiğim kadar temizledim. Kazık köküde zar zor budadım. Resimdeki halini aldı.

Biraz hassas bir durumda olduğunu görebiliyorum. ölmemesi için daha neyapmalı bilmem. Sadece sabah güneşi alan aydınlık bir balkonda duruyor.

Şimşirin suda yüzmediğini de öğrendim bu arada

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg genel.jpg (46.6 KB, 99 views)
Dosya Türü: jpg kok.jpg (62.4 KB, 97 views)

Düzenleyen x_coder : 08-05-2012 saat 11:27 Neden: Resim yüklerken serverdan kaynaklı hata alıyordum. sonradan resimleri ekledim.
x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 10:24   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
x_coder ,

Keşke budama ve telleme işleminden sonra her ne olursa olsun toprak değişimi yapmasaydınız, sonuçta o ağaç o yaşa kadar bu toprakta gelişmiş, umarım herşey yolunda gider , çok güzel ve güçlü gövdeye sahip bir ağaç . Benim kanaatim güzel sağlıklı günlerine tekrar kavuşacağı yönünde, eğer bir toplantımıza getirebilirseniz yakından görme şansımız olur tekrar.

Bu arada fotoğrafınız gözükmüyor .

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 11:44   #3
Ağaçsever

(Teknik bir sorun nedeniyle fotoğrafları sonradan ekledim.)

Toprak değiştirmeyi düşünmüyordum hatta bugüne kadar bekledim ondan dolayı. Ancak yaprakların bazıları sararmaya başladı. Ayrıca suladığımda toprak çekmiyordu. Su üstünden akıp gidiyordu ve kısa bir süre sonra tekrar kupkuru oluyordu. O derece sertleşmişti toprağı.
Tahminimce, önceki durduğu yerde ortam nemli ise ondan kurtarıyordu belki.

Kök fazla aşağı inememiş, sığ kalmış. Bir tane 4-5 cm kadar kazık kök dışında pek kök budaması yaptım sayılmaz. (Budadığım yer resimde çukur olan kısım.) Ufak birkaç rörtuş oldu sadece.

Torf, bahçe toprağı, perlit karışımı bir toprak kullandım. Çok az azotlu ve nitratlı gübre karıştırdım. Hormon besin vs.. vermemi tavsiye edermisiniz?

Eski 08-05-2012, 11:48   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Bir ay kadar herhangi bir besin ve gübre takviyesi yapmadan, gölgeli bir yere koy. Ağaçta ben bir sorun görmedim , şimşir güçlü bir ağaçtır, istersen bana ver hastanede kalsın .

Eski 04-12-2012, 01:29   #5
Ağaçsever

uygulamalar sonrasında

Merhabalar,

Şimşirim karşıdan güzel görünüyor ama üstten ve yandan baktınızda bir tarafının kurumuş olduğunu görebilirsiniz. Aslında tamamen kuru değil. Kuru taraftaki 2 dalda bir kaç cılız sürgün var. O sürgünlerin dengeyi sağlamasını umudediyorum.

Bu şimşir 6 ay önce sert bir dal ve kök budaması geçirdi.
kazık kökü tamamen almıştım. Saksısı büyük ama toprağın içinde, ağacın dibinde bir tuğla var. sadece yanlara doğru sakal kök genişleyebiliyor. aslnda 3 cm lik sığ bir tabağa yerleştirilebilecek durumda. ama toparlayana kadar sığ ve geniş toprakta tutmaya devam edecem.

Budama sonrası bir hata yaptım, yazın çok güneş alan bir yere koydum. o kök budamasından sonra bu yaz biraz serin bir yerde tutmalıydım galiba.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg simsir_karsidan.jpg (45.3 KB, 73 views)
Dosya Türü: jpg simsir_tepeden.jpg (63.4 KB, 69 views)
Dosya Türü: jpg simsir_yandan.jpg (49.2 KB, 73 views)
badrobot beğendi.

Düzenleyen x_coder : 04-12-2012 saat 01:43 Neden: Düzeltme
Eski 04-12-2012, 10:15   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Çok güzel bir ağaç , kök sistemi de müthişmiş, bu zayıflığın nedeni şunlardan kaynaklanıyor olabilir,
-Toprak karışımının süzek yapıda olmaması ,
-Bulunduğu ortamın hava akışına açık olup olmaması,sürekli iç mekanda durması
-Sulama hatası, sadece toprağa değil yaprakların da sulanaran yaprak yanmasına sebebiyet verilmesi
-Bulunduğu ortamın sürekli güneşi görmesi , toprak kurumasına neden olması
-Besleme eksikliği veya fazlalığı

Şimdi yapmanız gereken uygun şekilde budama yapmak, eski yıl yapraklarını ve bozulan yaprakları kesmek ve yukardaki maddelerden uyan varsa ona göre davranmak.

Eski 05-12-2012, 00:41   #7
Ağaçsever

Zayıflığın nedeni, sert budama sonrası yazboyu çok güneş alan bir balkonda kalması olmalı. Hatta karşımızdaki cam binanın yansımasıda etkiliyor olmalı. Başka olumsuzluk yok. Diğer parametreler dengeli. Hatta acer ağaçlarım da aynı balkonda zorlandılar, yaprak azalttım.

Önümüzdeki yaz, direk güneş almayan diğer balkona koyabilirim. Orada da bir sorun var; klimanın dış ünitesi kurulu. Dış üniteyi, sırf bonsailerim için, balkondan kaldırıp dış cepheye astırmayı planlıyorum.

Eski 05-12-2012, 09:16   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tellenmiş olan dallarda kuruma var gibi görüyorum doğru mu?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 09:33   #9
Ağaçsever

Hayır.sağlıklı dallar da telli. Yeni ve sağlıklı sürgünlerde tel olmadığı için öyle bir görüntü yaratmış. Kuruyan dalların çoğu telsizdi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024