agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2011, 22:22   #1
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
merlict / Tohumdan Limon Bonsai (Fusion, Kaynatma Yöntemiyle)

Merhaba arkadaşlar, üstadlar.

Uzun zamandır siteyi ve özellikle bonsai bölümünü takip etmekteyim.Bitkilerle aram iyidir.Tohumdan ağaç sahibi olmanın verdiği haz tartışılmaz.O sebeple küçüklüğümden beri tohumlardan bitki üretmeye hayranlığım vardır.Son yıllarda artan limon sevdam bonsai ile birleşebilir mi diye kendimce sorarken buralara kadar geldim.Amacım çekirdekten önce fide/ler yetiştirmek, ardından istediğim formata getirene kadar sizden destek almak.İlk gelecek yanıtları tahmin edebiliyorum;
- beklemeye vaktiniz varsa niye olmasın...
- süreç çok uzun, sıkılırsınız...
- tecrübeniz yoksa zorlanacaksınız ve bir süre sonra... bu şekilde uzayacak sanırım.

Yapım gereği biraz inatçıyım ve kafama koyduğumu yapana kadar yılmam.O sebeple ki normalden farklı bir tarz düşünüyorum. Geçen bir sitede karşılaştım istediğim tam ona benzemese de yakın tarafları mevcut.Şimdi sırasıyla yapmak istediklerim.

- Öncelikle çekirdekten fideler oluşturmak. Yeniyıl akşamından bu yana farklı günlerde ektiğim 25 civarında çekirdekten 23 adet fidem mevcut.Çok bereketliyim.Boyları 10-15 cm. arasına ulaştılar.Hepsini farklı ve derin saksılara aldım.Amacım daha sonraki aşamalarda gövde kalınlaşmaları esnasında köklerinin güçlü olup enerjinin bölünmemesi.20 fide kullanıma hazır gibi.

- Boylarını kısmi uzatmak.Bütün fidelerimi güneşten biraz uzakta ve birbirine yakın bekletiyorum.Hepsi güneşe ben ulaşayım diye yukarı doğru çıkıyorlar

- Boyları 20cm. ve üzerine çıktığında hepsini bir anda bir araya getirmek. Amacım fidelerin birbirine ağaç kabuğu ile bağlanmasını ve kaynaşmasını sağlamak.20 adet fideden tek ağaç oluşturmak.Ayrıca fideleri birbirine kaynaştırırken eski bir ağaç dalını sarmal olarak kullanmakta istiyorum.Bağlamaları yaparken katmanlar oluşturup, arada bir bazı fideleri boşta bırakarak bunların ileriki zamanlarda küçük dallar olmasını sağlamak.

...uçtum dimi

İlk başta bakınca uçuk göründüğünün bende farkındayım ama ben bu yola baş koydum, yapacağım.Şimdi sıradaki işlem olarak uygun dal parçası arıyorum.Yaklaşık 2-3 hafta içinde bağlama işlemini yapmam lazım.Haa arada mutlaka sorunlar çıkacaktır.İşte orada sizden destek bekliyorum.Uygun zamanda fotoğraflar ekleyerek konuyu genişletirim.

Mehmet

Düzenleyen merlict : 25-07-2011 saat 10:58 Neden: Eksik bilgilerin girilmesi
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2011, 05:12   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bir de, narenciyede yapak küçültme sorunu var.

Güzin Çakar beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2011, 11:01   #3
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bir de, narenciyede yapak küçültme sorunu var.
memet sana katılıyorum ve destek bekliyorum

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 25-07-2011, 14:13   #4

memet's Avatar

Tüh yazım işyerinde netin yavaşlığına kurban gitti. Yazdım yollayamadım.

Fidanları kaynaştırıp kalın bir gövde elde eden bir bonsaici var. Akşam linkini evde ekleyeyim.

Yaprak küçülütmeye direniyor bu ağaç, ama yapmam da demiyor bir kaç sene uğraştırıyor.
İzmir'desiniz, görüşür birlikte fikir üretiriz.

Eski 25-07-2011, 21:44   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18

Kumkat adını yanlış yazmış olabilirim.
Ve aşılı ufak mandalina gibi türleri bonsai için seçer iseniz.

İstediğinzi tür ve tarzda bir çalışma yapma şansınız var.

Eylül ayı geldiğine bir çok markette bu tür fianlar satışı sunulaçaktır.
Ozaman bunlardan birini edinerek çalışmaya başlaya bilirsiniz.

Saygılar

kaktüs_35 ve nazlimoon beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2011, 11:14   #6
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Teşekkürler arkadaşlar.

Mehmet bende hatırlıyorum o bonsaiciyi ama sendeki farklı olabilir, eğer bulur linki paylaşırsan sevinirim.Evet İzmirdeyim, hatta birkaç kez sizin atölye çalışmalarına katılmak için hazırlık yaptım ama işlerin yoğunluğundan katılamamıştım.Umarım bundan sonrası beraber çalışma fırsatımız olur.

Bonsaisan, ilgin için teşekkür ederim.Aslında amacım aşılı değilde delice olarak fideleri kullanmak.Deliceler her zaman aşılılardan daha dirençli ve dayanıklı oluyorlar.Belki meyvesini limon görmek güzeldir ama ben turunç olarak görmeyi de çok özlem duyuyorum. Daha önce de belirttiğim üzere satın almak yerine çekirdekten yetiştirmek istiyorum, fideler 10-15 cm. oldular bile.

Kusura bakmayın işler ve bazı sorunlardan dolayı eve fazla zaman kalmıyor, o sebeple resim yükleyemedim, ilk fırsatta yüklerim.

Mehmet

Eski 26-07-2011, 12:55   #7

memet's Avatar

http://www.dugzbonsai.com/
işyerinden linki açamadım ama, dugz bonsai olacaktı.

Eski 26-07-2011, 17:02   #8

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Ben, turunç üzerine çin turuncu aşıladım. Şimdi 3 yaşında, büyütüyorum. Yaprakları küçük. Ayrıca tohumdan da üretiyorum.
Bu bitkinin parklarda ve saksılarda gördüğüm görüntüsü adeta bonsai.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2011, 18:25   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Değerli dostum izzeterisen, ilginç bir çalışma, oldukça meraklandım, fotoğraflarını görmek isterim.
Kolay gelsin ve sağlıcakla kalın.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2011, 13:23   #10
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
http://www.dugzbonsai.com/
işyerinden linki açamadım ama, dugz bonsai olacaktı.
Evet sevgili Mehmet bu liinkti, daha önce incelemiştim, aynısıymış.Benim düşündüklerimin hemen hemen aynı.Ben farklı olarak limon fideleri kullanmak istiyorum.Fideler büyürken bende destek amaçlı kullanacağım ağaç dalını araştırıyorum.Linkteki kişi köpükten kendisine alt yapı oluşturuyor ve üzerine dalları sarma yaparak şekillendiriyor.Ben ise köpük yerine ağaç dalı veya şekillendirebileceğim kütük arıyorum.Bu ağaç veya kütük sulama evresinde çürümeye karşı da dayanıklı olması lazım ki beni yarı yolda bırakmasın. Geçenlerde eski bitkili akvaryumumda kullandığım mangrow kökünü buldum.Onu güzelce işleyebilirsem işimi fazlasıyla görür diyorum.Sonuçta sürekli su içinde yaşayan bir kök benim desteğim olmayı kabul eder heralde

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 30-07-2011, 15:49   #11

memet's Avatar

Ağacı mum ile izole edebiliriz. limesülfür de bir süre için korur.
Ama mumu ısıtp dokusuna işlemesini sağlayacağımız için garantili.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 31-07-2011, 09:14   #12
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Sevgili Mehmet mum banada mantıklı geldi.Ayrıca dediğim gibi mangrow kökü sürekli suda yaşadığı için çürüme sıkıntısı olmayan bir ağaç türü, benim için avantajlı.

Benim birde merak ettiğim fideleri sarma işlemine ne zaman başlamalıyım.Herhangi bir mevsimsel dönemi varmıdır yoksa uygun boylara ulaştıklarında başlayabilir miyim ?

Mehmet

Düzenleyen merlict : 31-07-2011 saat 09:15 Neden: yazım hatası
Eski 31-07-2011, 11:57   #13

memet's Avatar

Ağaçların köklerini çıkarmak gerekeceği için bu işlemi kışın yapmak bance daha uygun olur. Uyuklama döneminde sarsıntı yaşamazlar. Şimdi yapılacak işlem kılcal köklere zarar verebilir.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 01-08-2011, 19:21   #14
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Tamam. O zaman kışa kadar boylanmalarına devam edecekler.

Mehmet

Eski 25-04-2012, 04:59   #15
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Arkadaşlar buraya uzun zamandır yazamadım ama benim çalışmalarım devam ediyor.Bu kış içerisinde bütün fideleri söküp tek saksıda toplama fikri saygı duyduğum yaşlı bir amcamın tavsiyesi üzerine gelecek yıllara kaldı.Ama özenle fidelerime ve arkadan gelen yenileri eklemeye devam ediyorum.Eğerki turuncun dalı serçe parmağım kalınlığını geçerse kökü daha sağlam olur, dalı daha ince iken yapacağın her kök işlemi fideleri öldürmeye kadar gider, demişti.Sanırım gelecek kış bütün fideler tek saksıda toplanacak.O sebeple büyümeye devam ediyoruz...

Eski 14-10-2012, 23:19   #16
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Merhabalar

Uzun zamandır uğraştığım limons bonsaim için ilk oluşuma başladım.Aslında ilk oluşum çekirdekleri biriktirmek ve toprakla buluşturmaktı.Bu aşamayı tamamladıktan sonra diğer aşama fidelerin olgunlaşmasını beklemekti.Şimdi onlarda gerçekleşti.Farklı zamanlarda diktiğim çekirdeklerden fideler oluştu.
2012_05_19__Limon (1).jpg

2012_05_19__Limon (2).jpg

2012_05_19__Limon (3).jpg

2012_05_19__Limon (4).jpg

2012_07_30__Limon.jpg

Eski 14-10-2012, 23:24   #17
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Şimdi ise bu gelişen fidelerimi tek bir yerde toplama aşamasına geçtim.
İlk yaptığım tüm fideleri mevcut yerlerinden çıkarttım ve birarada topladım.
2012_10_12__Limons_Bonsai (1).jpg

Kökleri bayaa uzamıştı, fazla uzunları kısalttım.
2012_10_12__Limons_Bonsai (2).jpg

2012_10_12__Limons_Bonsai (4).jpg

2012_10_12__Limons_Bonsai (5).jpg

Biraraya topladığım fideleri bağlayarak toplu kalmalarını sağladım.
2012_10_12__Limons_Bonsai (6).jpg

Eski 14-10-2012, 23:42   #18
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Bağladığım fideleri tek saksıda olacak şekilde hazırladığım toprak harcına aldım.
2012_10_12__Limons_Bonsai (7).jpg

Bağladığım nokta hemen yüzeyde kalacak şekilde tüm kökleri zedelemeden gömdüm.
2012_10_12__Limons_Bonsai (8).jpg

İlk suyunu verdim, gölge bi alana dinlenmeye aldım.Burada yaklaşık 4-6 hafta geçirecekler, haftada bi sulama yapılacaklar.
2012_10_12__Limons_Bonsai (9).jpg

Toprak harcı olarak;
- %40 elenmiş bahçe toprağı
- %20 elenmiş yanmış küçükbaş hayvan gübresi (yaklaşık 7 yıllık koyun-keçi)
- %10 elenmiş çam dibi toprağı, püskülü
- %10 elenmiş kurutulmuş çayposası
- %10 elenmiş dere kumu
- %10 elenmiş fosfat-toz kükürt karışımlı kum şeklinde.Bu karışımı uzun zamandır yaptığım denemeler sonunda kesinleştirdim.Bazı durumlarda dere kumu oranını artırıyorum.

Ayrıca saksı ve toprak değişimi için erken olduğunun farkındayım.İlk çekirdekleri diktiğim andan sonra şaşırtma yapmadım.O sebeble bazı kayıplarım ve zayıflamalar oldu.Hem kayıpları artırmamak, hem zayıflıkları gidermek hemde geç kalan şaşırtmayı yaparak mevcut kaybı yoketmek istedim.Bunun yanında fidelerimin sürekli bulunduğu balkon mevcut havalarda zaten kış yaşamına geçmişti, neredeyse hiç güneş görmüyor, öğle saatlerinde bile serin oluyor.
Bazı yapraklar gelişimini durdurup kış uykusuna başlamışlardı.O sebeple diğer deneme için ilkini yapmalıydım.(yedekte bekleyen 15-20 fidem daha var, 2. deneme olarak onları hazırlayacağım)

Yapmaya çalıştığım onlarca fidelerden oluşan tek bir limon bonsai oluşturmak.(2 ayrı deneme) Yukarıdaki Dugz Bonsai denemesi gibi bi çalışma.Benimki limonlarla olacak.Süreç çok uzun olacak ama ben bunda kararlıyım.

Bonsai olarak bu limon denemelerimin yanında hazır fidanlar, havai köklendirmelerim, çelikle köklendirmelerim, orman çalışmalarım diğer yandan devam ediyor.Bunun aşaması uzun olduğu için arşiv amacıyla buraya aktarıyorum.

Eski 14-10-2012, 23:43   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn merlict,

Umarım bu farklı çalışmanızdan başarılı bir sonuç alırsınız.
Yurtdışında "Fusion" veya "Fusing" adı altında yapılmış benzer örnekleri var ama bir turunçgil ile ilk deneyen siz olacaksınız sanırım.

NOT: Geliştirmek istediğiniz yeni kaynaşmış kambiyum yapının (kaynaşmış gövde diyelim en iyisi) şeklini ve kaynayacak olan gövdelerin düzenini büyüme aşaması boyunca kontrol altında tutabilmek için, gövdelerin ortasında kalan kısıma bir iç çerçeve yerleştiriliyor genelde. Siz bunu yapmamışsınız ama bakalım nasıl bir gelişim gösterecek.

Merakla takip edeceğim.

Bol şans.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 21:17   #20
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn merlict,

Umarım bu farklı çalışmanızdan başarılı bir sonuç alırsınız.
Yurtdışında "Fusion" veya "Fusing" adı altında yapılmış benzer örnekleri var ama bir turunçgil ile ilk deneyen siz olacaksınız sanırım.

NOT: Geliştirmek istediğiniz yeni kaynaşmış kambiyum yapının (kaynaşmış gövde diyelim en iyisi) şeklini ve kaynayacak olan gövdelerin düzenini büyüme aşaması boyunca kontrol altında tutabilmek için, gövdelerin ortasında kalan kısıma bir iç çerçeve yerleştiriliyor genelde. Siz bunu yapmamışsınız ama bakalım nasıl bir gelişim gösterecek.

Merakla takip edeceğim.

Bol şans.
İyi dilekleriniz ve bilgilendirmeniz için özellikle teşekkür ederim sayın Sakaki, dediğiniz o bol şansa ihtiyacım olduğu kesin.

Bahsini ettiğiniz yönlendirme ve kontrol altında tutma aparatının yapısı konusunda daha önce sayın memet hocamla konuşmuştuk.Hatta ben bazı çalışmalarda yaptım ama beklemeye aldım.Onları 2. denemem için bekleyen fidanlarımda öncelikli olarak kullanacağım.Bu yaptıklarımda özellikle beklemeye aldım.Bu denememde ilk amacım fidanları bağladığım noktanın hemen altında birbirine kaynaşma sağlayabilmek.Eğer bunu başarırsam aparatı o zaman kullanacağım.Kaynaşmanın hemen üzerinde ara aparat olacak, alt tarafı kaynayan fidelerin üst kısmı çiçek açılımı gibi olacak.Üstte boylanan her dalı yapraksızlaştırarak uzatıp, apartın üst bölgesinde yine kaynaştırma yapmayı düşünüyorum.Bu şekilde mevcuttan daha kalın ve yıpranmış görünümlü gövdem olacak.Belki bunun için 5-7 yıla ihtiyacım olacak ama bu süre sonunda yaklaşık 20-30 yıl görünümlü gövdeye sahip ağacım olacak.

2. deneme içinse şuan fidanları birarada tutup ara ara yapraklarını alarak boylandırıyorum.O boylanan fidanları sanırım gelecek yıl biraraya getireceğim, tabii gelişimleri de zaman tercihimi değiştirebilir.

(Aslında bütün bunları resim çizerek anlatmak isterdim ama imkanım olmadı.)

O kadar emin ilerliyorum ki sanki daha önce bunları denedim.Kesinlikle hayır, sonu hüsranla da bitebilir ama en azından içimdeki sesi susturmuş olurum. Bunun yanında turunçgillerin zorluğu ise cabası.

Bonsai bana hergün bişeyler öğrenmeyi öğretti, bunu yaşıyorum...

Eski 15-10-2012, 21:20   #21

memet's Avatar

Benim bu konuda tek düşündüğüm ayrıntı ağacın cinsi. Aynı tekniği benjamin gibi bir cinsle ayrıca denemekte yarar olur diyorum. Daha hızlı sonuç vereceği için faydalı olur.

Eski 15-10-2012, 22:29   #22
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Benim bu konuda tek düşündüğüm ayrıntı ağacın cinsi. Aynı tekniği benjamin gibi bir cinsle ayrıca denemekte yarar olur diyorum. Daha hızlı sonuç vereceği için faydalı olur.
Eğer farklı bi uygulama yapan olur ve burada paylaşırsa seve seve her ikisini de takip ederiz.Tür olarak başka öneriler çıkarmı acaba ?

Ayrıca merak ettiğim aklımdaki bi soru var, fikri olan varsa yanıtlarsa sevinirim. Uzun boylanmış fideleri düz boru veya spiral sarmal boru içinde yaşatırsak kaynaşma daha hızlımı olur yoksa sorunlar mı baş gösterir ? Limon veya başka tür olabilir.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 16-10-2012, 07:58   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın merlict
Çalışmanızda başarılar dilerim. Kaynama ağacın gelişme süresinde olacaktır, bu da ağacın bağladığınız yerinin gelişemeyeceği durumunu ortaya çıkaracaktır veya derin bir iz kalacaktır. ( zamansız yapılan telleme gibi ) Bu sorun diye düşünüyorum.

merlict beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 08:12   #24
Yeni Üye

Oğuz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Sayın Merlict,
Bonsai yapmanın temel, geçerli, etkili ve basit yolları varken neden böyle fantaziler peşindesiniz. O fidancıklardan birini saksıya tek başına dikseniz, yanyana dikilmiş yirmi ağaçtan daha hızlı gövde yetiştirebilirsiniz. Gövde birleştirmenin temel felsefesini kavramalısınız.

merlict beğendi.
Oğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 09:29   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Oğuz Köylü sayfada verilen linki incelemişmiydiniz. Sayın Merlict'in amacı bildiğiniz Bonsailerden yapmak değil. Öğrendiğim ilk andan beri tüm kalbimle destekliyor ve çok uzun bir süre sonra da olsa başardığını görmek istiyorum. Bu sırada neler görüp öğreneceğiz kimbilebilir? Böyle bir uygulamanın takipçisi olmak bile beni onurlandırıyor.

Sayın Merlict, heyecanlanıp sizden önce ortaya atladığım için bana kırılmayacağınızı umarım.

merlict beğendi.

Düzenleyen Güzin Çakar : 16-10-2012 saat 10:54
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 10:27   #26
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Köylü Mesajı Göster
Sayın Merlict,
Bonsai yapmanın temel, geçerli, etkili ve basit yolları varken neden böyle fantaziler peşindesiniz. O fidancıklardan birini saksıya tek başına dikseniz, yanyana dikilmiş yirmi ağaçtan daha hızlı gövde yetiştirebilirsiniz. Gövde birleştirmenin temel felsefesini kavramalısınız.
Sn merlict'in denediği yol etkili ve basit yollardan birisi zaten (seçtiği türün zorluğunu saymazsak); fantazi de denilemez zira somut ve başarılı örnekleri var.

Sizin önerdiğiniz yolu takip ederse aynı gövde boyutlarına sahip bir ağacı elde etmesi daha uzun sürecektir emin olun.

Ancak hataları yok mu? Elbette var ve olacaktır da. Bence eksiklikleri olan bir uygulama AMA hangimiz hata yapmadık ve yapmıyoruz?

Ben sn merlict'in bu sevdadan vazgeçmemesi halinde, sonunda başarılı olacağına inanıyorum.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 22:16   #27
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sayın merlict
Çalışmanızda başarılar dilerim. Kaynama ağacın gelişme süresinde olacaktır, bu da ağacın bağladığınız yerinin gelişemeyeceği durumunu ortaya çıkaracaktır veya derin bir iz kalacaktır. ( zamansız yapılan telleme gibi ) Bu sorun diye düşünüyorum.
Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim sayın Keskin
O alanda iz kalması öngördüğüm bi konu ve ileriki aşamalarda bu alan çok işime yarayacak, özellikle istiyorum.Bağladığım yerin gelişmeme problemi olacağını düşünmüyorum, aksine bonsai gövde kalınlaştırma tekniklerinde öğrendiğim şey topraktan çıkan bölümü ne kadar sıkarsanız ağaç size orayı daha kalınlaştırarak gösterir detayı ki doğada defalarca şahit oldum.Yapmak istediklerimden biri de bu aslında.Kayalara sıkışmış çamlarda gördüğüm sıkışan yüzeyin daha kalın olması gibi. Haa bu büyük bi sorunmudur bana göre değil ama ileriki dönemlerde dediğiniz gibi sorun çıkartırmı yaşamadan bilemeyiz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Köylü Mesajı Göster
Sayın Merlict,
Düşüncelerine saygı gösteriyorum sayın Köylü ama fantazi ifadenize katılmıyorum.Yaşayıp öğrenmeyi ben seçtim.Bunun adı fantazi değil.Bahsini ettiğiniz yan yana fidancıklar dikerek daha hızlı gövde oluşturma fikrinize de katılmıyorum, o kadar çok sayıda ve çeşitte çekirdekten ağaç yetiştirdim ki verdiği hazzı ve tecrübeyi bilemezsiniz. (tabii sizde yaptıysanız anlamışsınızdır) Yanyana dikme ile hızlı gelişim ve boylanma söz konusu bile olamaz ki bu benim yaptığım gerçekleşmiş örnekleri olan bi deneme.Eğer benim yapmak istediğimle sizin bahsettiğiniz Gövde birleştirmenin temel felsefesi arasında fark var ise bunu açıklamanızı ve içtenlikle söylüyorum, bildiğim yanlışsa doğrusunu öğrenmeye hazırım.Eğer o benim bildiğimden farklı ise bundan sonraki denemelerimde onu denerim.Sizde benim gibi düşünenlere doğruyu öğretmiş olursunuz.Yinede açık yürekliliğiniz için teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Sayın Oğuz Köylü sayfada verilen linki incelemişmiydiniz. Sayın Merlict'in amacı bildiğiniz Bonsailerden yapmak değil. Öğrendiğim ilk andan beri tüm kalbimle destekliyor ve çok uzun bir süre sonra da olsa başardığını görmek istiyorum. Bu sırada neler görüp öğreneceğiz kimbilebilir? Böyle bir uygulamanın takipçisi olmak bile beni onurlandırıyor.

Sayın Merlict, heyecanlanıp sizden önce ortaya atladığım için bana kırılmayacağınızı umarım.
Güzin hanım size ne diyebilirim ki Kırılmak ne kelime, aksine yokluğumu aratmadığınız için minnettarım bile. O desteğinizi görmek bile beni biraz daha gayretlendirdi.Umarım uzun yıllar sürecek derin bi araştırma ve denemenin içinde oluruz.Bu süreçte öğreneceklerimiz ise cabası.Desteğinize daha çok ihtiyacım olacak.Varlığınız için tekrar teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn merlict'in denediği yol etkili ve basit yollardan birisi zaten (seçtiği türün zorluğunu saymazsak); fantazi de denilemez zira somut ve başarılı örnekleri var.

Sizin önerdiğiniz yolu takip ederse aynı gövde boyutlarına sahip bir ağacı elde etmesi daha uzun sürecektir emin olun.

Ancak hataları yok mu? Elbette var ve olacaktır da. Bence eksiklikleri olan bir uygulama AMA hangimiz hata yapmadık ve yapmıyoruz?

Ben sn merlict'in bu sevdadan vazgeçmemesi halinde, sonunda başarılı olacağına inanıyorum.
Merhaba sayın Sakaki

Bitkilerle uğraştıkça öğrendiğim en büyük yeti ne biliyormusunuz? sabır...
Bonsaiden kazandığım ise 2 kere sabır.Eğer ben gidip hazır bi bonsai alıp onu bir yıl baktıktan sonra benim bonsaim dersem bana büyük bir haz vermediği gibi gerçekte olmaz.Bonsai için daha önce bahsettiğim gibi başka fidanlarım var, o yol herkesin yapmaya çalıştığı yöntem.Ama bu denemem ise çok sık görülmeyen ama bana çok şeyler öğretecek sonuçta bana kaybettirmeyecek bir yöntem.Sizinde söylediğiniz gibi başarılı sonuçlananları var niye bunlara benim denememde eklenmesin.Tamam katılıyorum, mevcut denenmiş yolu takip etmiyorum, tamam zor bir türü kullanıyorum, tamam bonsai konusunda çok bilgili değilim ama öğreniyorum...

Kişiliğim gereği inatçıyım ve başladığımı kolay kolay bitirmeden bırakmam.Bonsainin bitme gibi bi sonu olmadığı için ömrümüz yeter hâlâ buralarda olursak onlarca yıl sonra bu denemenin öğretilerini paylaşıyor oluruz bellimi olur (büyük temenni)

Mehmet

Sakaki ve Cymbelina beğendi.
Eski 16-10-2012, 22:40   #28

memet's Avatar

Gövde yanaştırma ile çok başarılı örnekler üretilebiliyor. Hatta zamanla o kadar başarılı oluyorki sonuç, böyle bir işlem yapıldığını anlaması zor oluyor.

Aklımda olan bir uygulama bu fırsatım olursa birkaç deneme yapmak istiyorum.
Belki bir ara Muradiye fidanlığına gider oradan fidan seçer çalışırız.

merlict beğendi.
Eski 16-10-2012, 22:45   #29
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Çok enteresan olacağa benziyor. Ne kadar sürede kaynaşır bilinmez ama sonuç gönlünüzee göre olur inşallah Sayın Merlict.

merlict beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 23:08   #30
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Gövde yanaştırma ile çok başarılı örnekler üretilebiliyor. Hatta zamanla o kadar başarılı oluyorki sonuç, böyle bir işlem yapıldığını anlaması zor oluyor.

Aklımda olan bir uygulama bu fırsatım olursa birkaç deneme yapmak istiyorum.
Belki bir ara Muradiye fidanlığına gider oradan fidan seçer çalışırız.
memet hocam fidanlığa gitme fırsatını 4 gözle bekler olacağım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız Mesajı Göster
Çok enteresan olacağa benziyor. Ne kadar sürede kaynaşır bilinmez ama sonuç gönlünüzee göre olur inşallah Sayın Merlict.
Teşekkür ederim Ayşe hanım.Eğer geçmiş ve denenmiş örneklerine bakarsak tam kaynayıp tekbir ağaç konumunu alması 4 ile7 yıl arasında değişiyor.Ama daha önceleri bilmeden yaptığım birbirine sıkı sıkı temas eden dalların 2-4 yıl arasında kaynaştığını ama kaynaşma noktasının belirgin olduğuna şahidim. (limon, portakal ağaçlarında.)Ayrıca iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, umarım gönlümdeki ve aklımdaki gibi gelişirler.

Mehmet

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024