agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2010, 02:47   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
orcanöbekçi / Fıstık çamı

Fotoğraflarını yüklemeye çalıştığım fıstık çamı için budama ve telleme için yardım ederseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Cam bonsai.jpg (20.8 KB, 398 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf017.jpg (21.7 KB, 393 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf018.jpg (20.3 KB, 384 views)
orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 08:55   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu fidanı bir boy büyük bir kaba alıp bir süre boyunca başka ağaçlarla ilgilenin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 16:04   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
***,
Memet bey,acaba şimdiden tellesek,çünkü üstteki dalları iyice sertleşiyor.Daha sonra bükmek sorun olabilirmi acaba..

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 22:30   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın orcanöbekçi

Elinizdeki bir ibreli ve çam
Akdeniz bölgesinin bu nadide türü çok yaşlansa bile her şekle girebilen dal yapısı esnekliği ile çok rahat şekillenen bir türdür.
Bu yüzden berak etmeyin zamanı gelince tellersiniz.
Tellemeden önce yapmanız gerken daha bir çok iş var.
Memet dediği gibi saksı değişimi ve uygun toprak karışımı ile ilk hareketinizi yapınız.
Daha sonra müdehale edeçeğizi noktaları sırası ile daların boylarını zamanı geldiğinde ufaltmak geriden sürügn oluşturmak eski iğnelerin alınması gibi uzuzn zamanda yapılaçak bir çok iş var ama önce memedin dediği gibi saksı değiştiriniz.
saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 00:05   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
merhaba, 2 adet fıstık çamı aldım. yaklaşık 50 cm boyutundalar. topraklarını değiştirmek istiyorum. bu mevsim pek uygun değil sanıyorum ama şimdi içinde bulundukları kil benzeri toprakla kışı atlatabilirler mi bilmiyorum. -drenajı çok kötü şu anki toprağın-. çok az **** hiç kök budamasıyla topraklarını zenginleştirsem, saksılarını büyütsem sorun olur mu acaba? teşekkürler, selamlar

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 06:11   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Toprak değişimi için kışı bekleyin. Bu zaman kadar o toprakda durmuşlar kışa kadar sorun olamz.
Bonsaide önce gövdeyi ve dalları şekillendirip sonra kökleri budamak daha uygun.
İbreliler asidik toprak sever. Toprak değiştirike nbuna dikkat etmek gerek.

Elli santim oldukça büyük bir boy. Budamalarla boyu küçültmek sorun olur. fotoğraflamanız mümkün mü?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 08:44   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
memet bey, teşekkürler, kışa kadar bekleyeyim o zaman, zaten fazla bir şey de kalmadı. ama ağaçlarla uğraşmak insanı hem heyecanlandırıyor hem de korkutuyor. insan bir an önce birşey yapmak, daha çok şey yapmak istiyor ama bir yandan da korkuyor. tam bir sabır öğretmeni.

evet fidanlarım baya büyük daha çok çamları tanımak için aldım aslında.aldığım yerde fazla alternatif yoktu. bonsai'ye uygun olduklarını da nebari itibarıyla pek sanmıyorum ama mümkün oldukça küçük tutmaya çalışacağım boylarını. uzun vadede bonsai olamasalarda sevimli küçük ağaççıklar olmalarını daha da önemlisi sağlıklı olmalarını umuyorum.

malesef şu an fotoğraf ekleyemiyorum. ama en kısa zamanda eklemek ve fotoğraflar üzerinden pek çok şey sormak istiyorum. ilginiz ve yardımınız için tekrar teşekkürler.

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 13:26   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
bir hafta önce 4 adet fıstık çamı tohumu ektim 3 tanesi yeşermeye başladı.bonsai için çok uygun gibi gelmişti bana bakalım nasıl olacak

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024