agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bambu (http://www.agaclar.net/forum/bambu/)
-   -   Bambu'daki hastalıklar (http://www.agaclar.net/forum/bambu/2611.htm)

iloveSequoia 28-01-2007 08:25

Alıntı:

Phyllostachis nigra yı 2 ay önce diktim. Dikim yeri Riva da, deniz rüzgaraına hakim bir ortam. Üst ve yan yapraklarad kuruma başladı. Bu bitkini bakım koşulları konusunda bilgisi olan var mı?
Phyllostachys nigra ve aynı cinsin diğer türleri aslında bakımı en kolay, ihtiyaçları en normal bambular kabul ediliyor. Özellikle kış şartlarını seviyor ve eksi 22 derece C'ye kadar rahatlıkla direnç gösterebiliyorlar.

Ancak bu zor koşllara dayanabilmesinin en temel koşulu: dikildiği yıl ve sonraki yıl özellikle kışa iyi hazırlanması: Yani hem gövdenin hem de kökün aşırı soğuktan ve dondan korunması. Ancak bu iki yıldan sonra böyle bir bambu ağır koşullara hazır hale gelebilir. Gövde kış öncesinde çevresinden sarılabilir, toprağın üzerine de soğuğu geçirmeyecek izolasyon malzemesi (ağaç kabukları, küçük mıcır vb.) dökülebilir.

Öte yandan yaprak ve dal gövdelerindeki kahverengi lekeler de türün özelliği; bir hastalık değil. Ancak sararan yapraklar da dalla birlikte budanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, budanacak yapraklı dal hacminin üçte ikiyi geçmemesi. Boyun bükmüş dalların da tümüyle değil, sadece ağırlıktan kurtulacak şekilde tepesinden kesilmesi.

Sararmanın temel kaynağı söğüt ve kavaklarda da sararmaya neden olan belli bir besin eksikliği olabilir. Buna göre toprağa katkıda bulunulabilir. Yapraklarının bol besin maddesi (Silizium) taşıması nedeniyle sonbaharda dökülen yapraklar da yine bitkinin dibine atılması yararlıdır.

Dikkat:
Yaz aylarında düzenli ve bolca sulanmasına da özellikle özen gösterilmelidir.

Dikkat: Sararma özellikle ilk iki-üç sonbahara denk geliyorsa, bu da literatürde bu türler için normal kabul ediliyor.
Söyleyebileceklerim bu kadar.
Kolay gelsin!

Todor 09-04-2007 19:53

Benzer bir bitkide aynı sorunu ben de yaşıyorum. Şu anda sizin bitkinizin durumu nasıl?

lerdemir 07-06-2007 21:45

Eyyub hoşgeldin,

Öncelikle "yetiştirilio" gibi kısaltmalar kullanmamanı rica edeceğiz.

Türkçe konusunda daha özenli olmanızı rica etsek? Malum Türkçemiz konusunda bu forumda hassasiyetimiz var. Hem bilgi hem de dil kullanımı açısından özellikli bir portal olma gayretindeyiz.

Maalesef güzel dilimiz de doğa gibi korunmaya muhtaç hale geldi.

Senden de rica edelim dikkatli olmanı.

Bunun için de "Forumda Türkçenin Doğru Kullanımı" başlığı sana yol gösterecektir eminim.

Cümlelerine büyük harfle başlarsan, cümlelerin arasında uygun noktalama işaretlerini kullanırsan ve de soru eklerini eklendikleri kelimelerden ayrı yazarsan, sorduğun konular hakkında bilgi sahibi olan üyelerimiz sana daha da şevkle cevap vereceklerdir.

cemal.S 11-06-2007 10:50

Tüm arkadaşlarımın konuya verdikleri önem ve değerli bilgilerini bizimle paylaşmaları, hazırladığımız çorbaya tuz koymaya çalışmaları beni çok heyacanlandırıyor. Şu anda nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Ulu çınarın bir şiirinin bir dörtlüğünü sizlere adven buraya yazmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kendisini rahmetle anıyorum. Lutfen kabül edin.

Her kim olur ise bu sırra mashar
Dünyaya bırakır ölmez bir eser
Gün gelir Veyseli bağrına basar
Benim sadık yarim kara topraktır.

Saygıyla kalın.

eyyub 15-06-2007 18:41

şuan iki bambumdan birini ektim toprağa inşallah tutar..

Besenkar 27-06-2007 13:18

Bambu Zararlılarını da Unutmayalım...

--------------------------------------------------------------------------------

Yaptığım incelemede (eğer yanlış anlamadıysam ) genel olarak bambu olarak adlandırabileceğimiz bu türün en önemli zararlısı bambu örümceği..
Bu zararlının özelliklerini ve mücadele yöntemlerini inceleyip aktarabilecek arkadaşlar varsa çok yararlı olur.

cemal.S 11-07-2007 07:43

İnanın bu bambu zararlılarını bende çok merak ediyorum. Ülkemizde daha önceden yapılmış çalışmalara katılan veya bir zat uygulayan arkadaşlarımız olduğunu tahmin ediyorum. Bu zararlılar konusunda bizi desteklerlerse çok mutlu oluruz.

Besenkar arkadaşımızın bahsettiği örümceğin bir resmi varsa buraya yükleyebilirmiyiz diye düşündüm. Eyüb arkadaşımızın bambuları umarım tutmuşlardır. Onların akibetleri ve resimlerini dört gözle bekliyor olacağım.

Saygıyla

Todor 11-07-2007 08:55

Sende hangi tür bambu var Lerdemir?

lerdemir 11-07-2007 09:01

Standart market bambusu: Lucky Bambuu..

Todor 11-07-2007 09:04

Biz bambucular lucky bambuyu bambudan saymıyoruz:)

togephi 07-02-2008 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 128674)
Biz bambucular lucky bambuyu bambudan saymıyoruz:)

Sanırım uzunca bir süre geçmiş bu konuyu konuşmanızdan sonra ama dikkatimi çekti, Levent Bey bütün bu tecrübelerini "lucky bamboo"lardan kazanmış:)

Üye olma nedenime gelince, bugün ben de "lucky bamboo"lardan satın aldım 1 tane.. Çok hoşuma gitti, 2 tane filiz var üzerinde.. gereken şey 1-5 cm arasında suda olmasıymış.. Direkt güneş ışığına maruz kalmamalıymış.. Buradan öğrendiğim kısmıda, toprağa ekilebiliniyor, budanabiliniyormuş.. Üzerindeki macunu sökecektim:) İyiki unutmuşum dedim okuduktan sonra:) Bambumun canına mal olurmuş meğer.. Yapmam gereken nedir tam olarak?
Küçük bir vazoda, penceremin kenarında dışarıyı izliyor:)

bamboo3 08-02-2008 22:37

gecen gun bı arkadasım sızın su bız onları bambudan saymıyoruz dedıgınız :confused:bambulardan hedıye etti..süs bıtkısı olarak degıl de degısık ınanıslara gore arkadaslık,durustluk vs temsıl ettıgınden..anlayamadıgım su neye dayanarak :mad:dedıgınızı bılmıyorum ama sonucta bıtkı bıtkıdır ısteyen ıstedıyle ılgılenır.. her ne kadar sız onemsemeyıp basıtlestırsenızde benım ıcın onemı buyuk ona gozum gıbıde bakıyorum..neyse bende kendı fıkrımı soylemek ıstedım.. bu arada bır cogunuza tecrubelerınızı paylastıgınız ıcın tesekkurler...

Todor 08-02-2008 23:24

Hoş geldiniz Bamboo3 ve Togephi.

Biz bambucular, şans bambusunu bambu kabul etsek bile, bilimsel olarak bambu familyasına ait bir bitki değil. Sadece form olarak bambuya benzediği için bambu ismiyle anılmış. Aslında kendisi bir Dracaena'dır. Tam adı Dracaena sanderiana'dır.

Forumun genelini gezip, daha önce yazılanları okuyunca, burada küçümsemek, kıskanmak gibi gibi negatif duygular yerine, birbirine yardım etmek, olmayanı paylaşmak gibi, saygı sevgi gibi pozitif şeyler bulacaksınız.

O mesajın yazılmasındaki amaç, şans bambusunun konuşulma yerinin bambu bölümü olmadığını hatırlatmaktı. Aynı şekilde bu bölümde kavun, patlıcan veya gülde konuşamayız. Böylece daha sonra bilgi arayan üyelerimizin, ziyaretçilerimizin bilgiye kolayca ulaşabilmesini hedefleriz.

Şans bambusu hakkındaki ayrıntılı yazışmalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Dileriz sizde bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşırsınız. İlave olarak, forumda Türkçe karakter problemi yaşamıyoruz. İmlada gösterecek olduğunuz özen için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Tekrar hoş geldiniz.:)

Şans Bambusu (Dracena sanderiana)

lerdemir 08-02-2008 23:42

Sevgili Todor,

Arkadaşlarımız göreceli olarak yeni üyelerimizden sayılır.

İkisini de aramızda görmekten mutluluk duyuyorum.

Henüz forumumuzdaki üsluba aşina olma fırsatı bulamadıkları için bu şekilde algılamalarının gayet normal olduğunu düşünüyorum.

Senin bahse konu mesajını ben küçük bir gülümseme ile okuyup, mesajı alıp, geçmiştim.

Yönlendirme için teşekkürler.

Lucky bambucu arkadaşları ilgili başlıklara bekliyoruz...

Selamlar..

Buket Aknar 08-02-2008 23:46

Sevgili bamboo3 aramıza hoşgeldin. Öncelikle burayı ziyaret edip kendini tanıtırsan herkes seni tanımış olacak ve eminim ki paylaşımlarımızdan sen de büyük zevk alacaksın.

çimen7 09-02-2008 19:23

Yardım!!

Bu başlıga soru yazmıştım ama kaldırılmış! Nedenini öğrenebilir miyim?

NOT: Sayın Levent Bey, Şans bambusu hastalığı ile ilgili bir sorum var.
Eger okuyup yardımcı olabilirseniz sevinirim.. Sorum ise Sn. Adabayrakoglu'nun bildirmiş oldugu bölüme aktarılmış..

Teşekkürlerimle :confused:

Ophrys 09-02-2008 19:33

Çünkü mesajınız Şans Bambusu başlığında. Yani yanlış yerde arıyorsunuz.

safiris 26-03-2008 01:17

Lerdemir Selam,

Luck Bamboo Bambu degil. Görünüs olarak Bambuyu andiran bir bitki.

deniz-kızı 19-06-2008 17:18

bambumun üzerinde sarımsı diken gibi bi şeyler var dı kurumaya kaybolmaya başladı nedir sizce ??? sebebi ne olabilir???

Todor 19-06-2008 17:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi deniz-kızı (Mesaj 250670)
bambumun üzerinde sarımsı diken gibi bi şeyler var dı kurumaya kaybolmaya başladı nedir sizce ??? sebebi ne olabilir???

Sarı diken gibi şeylerden kastınızı anlayamadım. Resim yüklerseniz belki yardımcı olabilirim.

candyy 12-06-2009 17:20

selam
benim bir sorunum var :( taşınma sırasında bambum arabada sıcakta kaldığından sararmaya başladı :( ve artık yapraklarından gövdesine inmeye başladı :( 3 yıldır büyüsün diye gözüne baktığım bambumu kurtarma şansım var mı ?

Todor 13-06-2009 00:22

Hoş geldiniz. Bambunuzun türünü biliyor musunuz?

candyy 15-06-2009 14:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 444207)
Hoş geldiniz. Bambunuzun türünü biliyor musunuz?

Teşekkürler :)
Şans bambusu... toprakta değil suyun içinde yaşıyordu ta ki ben onu arabada bırakana kadar :(

Todor 16-06-2009 21:31

Şans Bambusu (Dracena sanderiana) başlığında sorunuzun cevabı olabilir.

okanyes 23-07-2009 11:18

Bambu Fidanı Konusunda Yardımlarınızı Bekliyorum

4 Eklenti(ler)
Merhabalar.
Ben bir hafta kadar önce bir adet bambu fidanı satın aldım ve fidan 2 günde kargoyla elime ulaştı.Fidanı büyükçe bir saksıya, gübreli bahçe toprağı ile dikip balkona koydum ama yaprakları ve dalları gitgide sararmaya başladı. Bu benim ilk fidan deneyimim. Fidanın resimlerini ekledim.Acaba bambumun türü nedir? Bu fidanı yetiştirmem için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eklenti 94495

Eklenti 94496

Eklenti 94497

Eklenti 94498

isolet 23-07-2009 11:29

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Yetkili kişiler uyarmadan önce bence forum kurallarını bir okuyun. Bide forumdaki yazıları okursanız daha detayı bilgiler bulabilirsiniz. Benim biraz bilgim var ama su fazla vermeyin suyun ph değeri 7 yi geçmemesi lazım ve fazla güneş göstermeyin. Ayrıca gübresi de çok gelmiş olabilir.

okanyes 23-07-2009 11:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isolet (Mesaj 467225)
Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Yetkili kişiler uyarmadan önce bence forum kurallarını bir okuyun. Bide forumdaki yazıları okursanız daha detayı bilgiler bulabilirsiniz. Benim biraz bilgim var ama su fazla vermeyin suyun ph değeri 7 yi geçmemesi lazım ve fazla güneş göstermeyin. Ayrıca gübresi de çok gelmiş olabilir.

Teşekkür ederim.Hoş bulduk.Haklısınız önce forum kurallarını detaylı birşekilde okumam gerekirdi.Yeni konu açmaktansa açılmış başka bir konuya ilave edebilirdim ama bambu ile ilgili diğer açılmış konular çok eski tarihliydi ve yeterli bilgi bulamadım.Ben de heralde yeni konu olursa daha çabuk yardım alabilirim diye düşündüm.Çünkü ilk defa bir fidan alıp bunu yetiştirmeye niyetlendim ve ilk fidan deneyimimin kötü sonuçlanmasını istemiyorum. Ağaçlar.net forumu konusundaki acemiliğimden dolayı affınıza sığınarak yardımlarınızı bekliyorum. Mesajınızdan sonra açtığım konuyu silmek istedim ama bunun nasıl yapılacağını bilmiyorum.Eğer silinmesi gerekiyorsa forum yöneticileri beni uyarırlarsa veya konuyu silerlerse yardım talebimi açılmış bir konu altında yazabilirim.Saygılarımla...

malina 23-07-2009 12:22

Dikkat: Fotoğrafları foruma yükleyin

Bambu konusunda bilgili arkadaşlar foruma uğradıklarında size bilgi verecektir...

okanyes 23-07-2009 12:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 467255)
Dikkat: Fotoğrafları foruma yükleyin

Bambu konusunda bilgili arkadaşlar foruma uğradıklarında size bilgi verecektir...

Konuyu uygun yere taşıdığınız için teşekkürler.Fotorafları tekrar foruma yükledim.Saygılarımla...

Todor 24-07-2009 00:07

Hoş geldiniz.

Bambunuz Phyllostachys aurea gibi duruyor. Eğer yeterli miktarda suluyorsanız, büyük ihtimal yeni söküm bir fidan veya kargoda kökleri zedelenmiş. Yeterince su alamıyor. Yüksek rutubet sağlamalısınız. Aydınlık bir banyonuz ve ya mutfağınız var ise oraya taşıyabilrsiniz. Eğer toparlamazsa derin bir budama yapmanız gerekebilir.

İç mekanda yaşaması için çokda uygun bir tür değil aslında. -20 C altındaki soğuklara dayanabilir. Fakat bol ışık ve rutubet ister. Daha ilerki yıllarda 6 m kadar boy yapacak.

Özelliklerine göre bambular başlığına bakabilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024