agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bambu (http://www.agaclar.net/forum/bambu/)
-   -   Sakarya Bambu Fidanlığı (http://www.agaclar.net/forum/bambu/15213.htm)

Besenkar 26-04-2009 00:02

Sakarya Bambu Fidanlığı

Sakarya'da rizomdan bambu yetiştirme çalışmaları yapıyorum.Bence çok başarılı da gidiyor.Bu sitede tohumdan bambu yetiştirme çalışmaları da görüyorum.Ancak tohumdan yetiştirme çok zahmetli ve zaman alıcı olur diye düşünüyorum.
Çalışmalarımı zaman buldukça http://www.bambufidanligi.blogspot.com/ adlı blogda yazıyorum.
Ama, inanın bambuyu gözlemlemek yazmaktan çok daha zevkli, bu nedenle yazmayı çoğu kez ihmal ediyorum.
Selamlarımla....

Toptan cezalandırma sayılabilecek nitelikte bir mahkeme kararıyla blogspotum engellendi.

Ancak Sakarya Bambu Fidanlığı web adresine aşağıya yapıştıracağım linke tıklayarak ulaştığınız sitedeki kutunun sonundaki surf now butonuna tıklayarak ulaşabiliyorsunuz.

İlginiz için teşekkürler...

http://www.thebackdoorproxy.com/inde...S5odG1s&hl=2e9

Seyfi Dağdeviren 26-04-2009 12:01

Sayın Besenkar; Çalışmalarınızı resimle de desteklerseniz sevinirim.Adanada yeşillik amacıyla dikilmiş bambu dan aldığım köklü sürgünü Bolu da kuruttum,tutmadı.Yanlışım nerede?

Seyfi Dağdeviren 26-04-2009 12:22

Bambu

4 Eklenti(ler)
Adana daki bambu çeşidinden görüntüler. Cinsi nedir?

Besenkar 26-04-2009 22:29

Sayın Seyfi Dağdeviren,
Gösterdiğiniz resimlerdeki bambu çeşidi (görebildiğim kadarıyla) phyllostachys aurea olması gerekir.
Aldığınız rizomun kurumasına üzüldüm.Hangi mevsimde aldınız merak ettim.Sürgün vermeye başladıktan sonra dikmemek, mevsim sonunu beklemek gerekli diye düşünüyorum.
Ayrıca, çok fazla sulamak ya da az sulamak da olumsuz etki yapıyor.Torf vb bir malzemeye ektiyseniz onun da su ve besin kontrolü zor.Doğrudan kaliteli, geçirgen bir toprağa ekmekte yarar var diye düşünüyorum.
Bu siteye resim eklemeyi bir çok kez denedim ama başaramadım.
Sevgilerimle...

Bağdadi 26-04-2009 23:17

Sayın Besenkar hangi cins bambuları yetiştirdiğinizi yazmamışsınız,resim eklemek kısmını okursanız sizi yönlendirecektir.Bende bilmiyordum yeni öğrendim.Yetiştirdiğiniz Bambuları görmek isterdim.Satışını yapıyormusunuz ? Bahsederseniz bilgilenmiş olurduk.Selamlar.

Amazonn 27-04-2009 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Besenkar (Mesaj 407818)
Sayın Seyfi Dağdeviren,
Gösterdiğiniz resimlerdeki bambu çeşidi (görebildiğim kadarıyla) phyllostachys aurea olması gerekir.
Aldığınız rizomun kurumasına üzüldüm.Hangi mevsimde aldınız merak ettim.Sürgün vermeye başladıktan sonra dikmemek, mevsim sonunu beklemek gerekli diye düşünüyorum.
Ayrıca, çok fazla sulamak ya da az sulamak da olumsuz etki yapıyor.Torf vb bir malzemeye ektiyseniz onun da su ve besin kontrolü zor.Doğrudan kaliteli, geçirgen bir toprağa ekmekte yarar var diye düşünüyorum.
Bu siteye resim eklemeyi bir çok kez denedim ama başaramadım.
Sevgilerimle...

sayın besenkar fotoğraf yüklemek için

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm

linkinden faydalanabilirsiniz..

Besenkar 27-04-2009 22:25

Sayın Bağdadi,
Benim yetiştirmeye çalıştığım bambular şunlar.
1-Pleioblastus fortunei variegata
2-Pleioblastus pygmaeus distichus
3-Phyllostachys aureosulcata aureocaulis
4-Phyllostachys bissetti
5-Phyllostachys aurea
6-Phyllostachys nigra
7-Phyllostachys vivax aureocaulis
8-Pseudosasa japonica (Bambusa Metake)
9-Phyllostachys bambusoides
10-Sasa palmata
11-Arundinaria pumila
Not:Adları doğru yazmaya çalıştım.Yanlışlık yaptıysam kusura bakmayın.
Amacımız tabiiki bunları satmak ancak daha satış aşamasına geldiklerini düşünmüyorum.

Seyfi Dağdeviren 27-04-2009 23:58

Sayın Besenkar;Ben o rizomu şubat ayında getirmiştim.Mayıs ın ilk haftasında tekrar gideceğim.Kökleri zedelemeden 1-2 sürgün alacağım.İnşallah başarırım.Bambu kamışı hakkındaki bilgim.Belgesellerdeki görüntülerdi.Adana da çiçeklerime destek sopası ararken yürüyüş parkurunun orada dikkatimi çekti.O an fidan alıp yetiştirme fikrini benimsedim.Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa başarırım.Boluda hangi türü yetişir;onuda bilmiyorum ya.Sevgi ve saygılarımla.

Besenkar 28-04-2009 21:56

Sayın Dağdeviren,
Gittiğinizde sürgün yerine olgunlaşmış ama sürmemiş gözleri olan rhizom almanızı öneririm.Yukarıda yazdığım cinslerin tamamı bölgenize uygundur.
Sevgi ve saygılarımla.

Seyfi Dağdeviren 28-04-2009 22:27

Sayın Besenkar; Başarılı olamazsam ,Adapazarı Bolu ya yakın,sizin denemenizi hem görür,hemde rizom alırım.Başarısız olduğum denemeye ait kuru köklü sürgünlerin resmini burada yayımlayacağım.Sıkça bilginize başvurarak sizi biraz rahatsız edeceğim için şimdiden özür dilerim.Saygı ve sevgilerimle.

Besenkar 29-04-2009 22:32

Sayın Dağdeviren,
Rahatsız olmam, ilginiz bilakis beni mutlu eder.
Sevgilerimle...

Besenkar 01-05-2009 00:18

1 Eklenti(ler)
Eklenti 75712
Bu gün çektiğim fotoğraflardan birisi.Umarım aktarabilmişimdir.

Todor 01-05-2009 00:56

Fotoğraf yüklenmiş ama, ben bambunun cinsini seçemiyorum. Cinsi nedir acaba?

Amazonn 01-05-2009 09:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Besenkar (Mesaj 411325)
Eklenti 75712
Bu gün çektiğim fotoğraflardan birisi.Umarım aktarabilmişimdir.

fotoğraf yüklemede başarılı olmuşsunuz bu demektirki sizden çok fotoğraf göreceğiz...diğer fotoğraflarınızıda bekliyoruz...

Besenkar 04-05-2009 22:59

Sayın Todor,
Fotoğrafını eklediğim bambuyu Phyllostachys aureosulcata aureocaulis diye temin ettim.

Todor 05-05-2009 08:25

Kolleksiyonunuz çok güzel. Fargesia ile ilgilenmiyor musunuz yoksa temin mi edemediniz?

Toprak analiz sonuçlarınız nedir?

Besenkar 05-05-2009 23:21

Sayın Todor,
Öncelikle teşekkür ederim.Haklısınız Fargesia türü temin edemedim.Yoksa siz nereden temin edebileceğimi biliyor musunuz?
Toprak analizine bakmam gerekir ama kimbilir hangi dosyanın içinde.Şunu söyleyebilirim.Bahçenin bir kısmına bir miktar(1500 adet) gülibrişim diktim.Bir sezonda ortalama 3 m boylandığı gibi çapı da 2-3 cm oldu.Bence çok verimli bir toprak.

Todor 06-05-2009 07:50

Sakarya'nın toprağı genel olarak verimlidir. Toprağın kumlu ve süzek yapıda olduğu fotoğraflardan gözüküyor. Ben esas olarak pH ve tuzluluğu merak ettiğim için sormuştum. Fakat gülibrişim iştahlıysa, toprağın hafif asidik olduğunu düşünebiliriz.

Fargesia için size bir kaç gün içinde haber vereceğim. Firmaya hala ellerinde olup olmadığını sormam gerekiyor.

Besenkar 13-05-2009 00:05

Sayın Todor,
Fargesia lardan bir haber yok mu?

Besenkar 13-05-2009 00:12

Phyllostachys bissetti

1 Eklenti(ler)
Phyllostachys bissetti bambunun iki hafta önce çektiğim fotoğrafı.Şimdi daha da uzadı ve kalınlaştılar.Bu arada Phyllostachys nigra'lar hepsinden güzel boylandılar ve çap yaptılar.

Todor 13-05-2009 07:15

Özel mesaj ile belirtmiştim. Bir firma aşağıdaki türleri, saksılı olarak İtalya'dan getirtebiliyor. Fiyatlar boyuna göre değişmekle beraber 1 m'ye yakın olanlar 40 € civarında. Sipariş verildiği takdirde, 1 ay içinde mal Yalova'ya iner.

Hibanobambusa tranquillans 'Shiroshima'
Pleioblastus gramineus
Fargesia murielae 'Jumbo'

bamboodo 20-09-2009 20:26

Sayın Besenkar,

Bu sitenin taze filiziyim, bambu ile ilgili çalışmalışmalarınızı yakından görmek ve kendi bahçemde yetiştirmek için bir kaç kök bambu almak istiyorum.

teşekkürler

doğan

cemal.S 24-09-2009 00:48

Merhabalar!

Sayfayı yeni farkettim fırsat buldukça okumaya çalışıyorum. Size ve emek veren herkese çok teşekkürler. Bir ilki denediğinizi biliyorum. Fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile başarmışsınız bile. Azim ve iddaa olunca demekki başarı peşinden geliyor. Hepimiz için örnek çalışmanızdan dolayı sonsuz teşekkürler. 8-11 Ekim deki fuara davetlimizsiniz. Müsait olursanız tekrar bir araya gelip sizi ağırlamaktan onur duyarız.

Selamlar

Cemal SANSAR / YALOVA

isolet 26-09-2009 10:59

Bu Fidanlık tam olarak nerede acaba. Bir gün ziyaret etmek istiyorum. Bizim de sakarya da kaynarca ilçesinde yazlığımız var.

Besenkar 29-03-2010 23:21

Sakarya Bambu Fidanlığında bambular yeni sezonda uyandılar.Bol miktarda sürgün verdiler.Çok güzeller...

ozdenarda 30-03-2010 08:44

Sayın Besenkar blogunuzda adresinizi göremedim .Tam olarak adresinizi paylaşırsanız bizde bu güzellikleri görebiliriz .

umıt79 05-04-2010 00:06

Sayın Besenkar ,
blog adresinizi inceledim.Bir ilki yapmanın zorluklarını yaşamışsınız.Fakat şunu unutmayın ki ilkleri yapan insanlar deneyimleriyle her zaman diğer insanlara rehber olurlar. Sitenizde ki resimler, aklıma bambunun neden daha fazla peysaj da kullanılmadığı sorusunu getirdi.

Bambunun yayılıcı olduğunu okuduğumu hatırlıyorum.Diğer yandan sizin o kadar bakımla yetişrimek karşılaştığınız güçlükleri de düşününce bambunun her çeşidinin Türkiye nin her yöresinde yetişmediği gibi bir sonuca varıyorum.

Blog adresinizi yer imlerime ekledim takipciniz olacağım

Güzel paylaşımınız için teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Besenkar 11-04-2010 22:50

Ümit 79 ilginiz için teşekkür ederim.
Bu yıl dört tür yeni sürgünlerini verdiler.Harikalar.
Bambu dediğiniz gibi peyzajda kullanılmaya çok uygun.Şimdiden bir peyzaj firmasıyla bağlantımı yaptım.
Az miktarda geri kalanını da meraklılarına sunmayı düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimle...

umıt79 14-04-2010 00:48

Harika bir haber sayın Besenkar..Dört türünde yeni sürgünler vermesi güzel bir haber.Yanılıyorsam lutfen düzeltin forumda bir yerler de bambunun yayılıcı cinslerinden bahsediyor.Hızlı sürgün ve her şarta uyum sağlamak gibi özellikler gerekli bir bitkinin tolore olmadan yayılması için.Sizin bambularınız bahsedilen yayılıcı türlerden değil mi?

Necmi Akyol 16-04-2010 22:09

Sayın Besenkar,
bende Sakarya'da ikamet ediyorum. Bende de cinslerini bilmediğim bazı bambu türleri var.

Fidanlığınızı görmek, oradaki çeşitlerin özelliklerine bakarak değişik türler edinmek istiyorum.
Fidanlığınızın bulunduğu adresi bildirirseniz memnun olurum.
Saygılarımla
Necmi AKYOL

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024