agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2011, 23:17   #61
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
yapı marketlerde saksılar içinde bambu gördüm acaba onlar gelişim gösterirler mi bilginiz var mı bir de uzun sap şeklindeki bambular ne amaçla satılıyo marketlerde

_kevser_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 23:41   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2011
arkadaşlar ben henüz yeni 2.5 dönüm arazisi olmuş biriyim buraya ev ve bahçe kurmayı düşünüyorum yerim mersin tarsus'a bağlı güleğe yakın bir dağ köyünde buraya çevre duvarı yapmak yerine sadece yazları gidebileceğim için ) hayvanların da giremiyeceği şekilde bir yılda yetişebilecek bitki duvarı yapak istiyorum bunun içinde en uygun ağaç sanırım bambu ağaç yetişirmekten hiç anlamam ama tamamen benim ürünüm olsun (mümkünse tohumdan) istiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim

y3_gurbuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2011, 09:27   #63
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
black bamboo

Eklenen Resimler

olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2011, 13:55   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Paylaşım için teşekkürler.

Batuaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 22:11   #65
Yeni Üye

theJaded's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
istanbul'da salonda yetiştirme amaçlı dekoratif bambu nereden edinebilirim bilgisi olan var mı arkadaşlar?

theJaded Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 01:10   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Teşekkürler .
Şekli çok hoş , ancak sadece saksıda olunca böyle görünüyormuş .
Toprakta normal düz bir şekil alıyormuş .

Eklenti 169605
Bambusa vulgaris Wamin ; tam güneşli alanları severmiş.Gölgeli alanlarda yetişirse resimde ki bogumlar gibi olmayıp daha uzun ve düz bogumlar oluşurmuş.

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 09:57   #67
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bambu maceram hüsranla bitti.
Hiç bir tohum çimlenmedi.
Artık bambuyu canlı bitki olarak satın almanın dışında alternatif göremiyorum.
Tohumdan başaran varsa kendisine en derin saygılarımı sunarım

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 02:07   #68
Ağaç Dostu

Selamlar.
Kendime bambu ortakları arıyorum.Sakarya /Arifiye ve Sapanca daki fidancılarda 1-2 m arası yükseklikte 50-100 tl arası güzel formlu uzun boy yapabilen cinslerden alıp kök yapısına göre 4-5 'e bölüp paylaşmak; böylece aynı paraya çok daha fazla şeçit sahibi olabilme imkanını yakalamak.Aynı sistemi ABD de NC ve Virjinyadaki arkadaşlarla uyguladık.Çokta başarılı olduk.(Sebze fidanı,tohumları ve meyve fidanlarında)
25-45 tl ye aldığım P.Aure den 6 saksı,50 tl ye aldığım B.m.Alphonsa karr dan 4 saksı fidanım oldu.Almayı düşündüğüm cinsler ve fiyatları.Arifiye Gardensa fidanlığı
1-Bambusa oldhami 3/4 metre yük. 150 tl
2-P.nigra henonis 2/2.5 : : 100 :
3-C .qTatejima 1/2 55 :
4-P vivax japonika 1.5/2 80 :
Bisetti 80- nigra 80-P.rubromarginata 95tl-Hibanobambusa tranqularis 65tl
P auresulcata'Aureocaulis 80tl-P A spectabilis 80 tl vb listeleri devam ediyor.
Sakarya-İzmit gibi yakın illerdeki arkadaşlarla işbirliği içinde yürütülebilir düşüncesindeyim.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 08-07-2012, 21:52   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2012
teşekkürler

EvilTrap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2012, 13:12   #70
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bambu maceram hüsranla bitti.
Hiç bir tohum çimlenmedi.
Artık bambuyu canlı bitki olarak satın almanın dışında alternatif göremiyorum.
Tohumdan başaran varsa kendisine en derin saygılarımı sunarım
Sevgili arkadaşlar, tohum piyasasında çok fazla kötü niyetli ve elde olmayan sebeplerden kaynaklanan problem var. Çok güvenemezsiniz. Mesela bize ilk çay tohumunu getiren Zihni Derin'e Ruslar kavrulmuş tohumlar vermiş, hiçbiri çimlenmemiş. Adam içi boş bir baston alıp tekrar gider ve onlardan habersiz getirir.
İnsanlar olgunlaşmadan alıyor, dibe dökülüp bozulanları topluyor, neler, neler.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2012, 13:16   #71
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Ben yaklaşık 20cm çap yapan türden yetiştirmek istiyorum. Ev yapımında aşıklarda bile kullan istersen, uçsuz bucaksız kullanım alanına sahip. Ancak saksıda fidana 100tl diyen adama ne kadar güvenilir bilmiyorum.
Bildiğiniz güvenli alım yeri?

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 21:41   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2010
merhaba sayın aydoner, söylediklerinize ben de katılıyorum; tohum ve fidan konusunda ülkemizde herhangi bir standart yok, insanlar tutturdukları fiyattan hemda menşei belli olmayan ürünleri satıyorlar. Daha önceki bir yazınızda Orman Bölge müdürü veya fidanlıkla ilgili bir müdüriyette çalıştığınızı okumuştum, yanlış hatırlıyor da olabilirim beni bağışlayın.
Ben de kendimce ağaçlardan tohum topluyorum, şimdiye kadar yüze yakın ağaç veya çalının tohumunu topladım. Sizden bir konuda yardım almak istiyorum. Defalarca göknar tohumu topladım ve ektim ama şimdiye kadar hiç çimlendiremedim. Tohumları tam da kozalakların kendi kendine parçalanmaya başladıkları dönemde topluyorum ve onları kuru bir ortamda muhafaza ediyorum. Takip eden ilkbaharda nisan, mayıs gibi ekiyorum. Tohumların üzerini en fazla bir santim toprakla örtüp sürekli nemli kalmalarını sağlıyorum ama nafile henüz bir başarım yok. Bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim. Ayrıca köyümüzün ağaçlandırılması için mümkünse fidan desteğinizi bekliyoruz. Şimdiden çok teşekkürler.

mahir0502 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 12:14   #73
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Arkadaşlar, Gürcistan'a gidenler, orada çok kalın ve uzun bambuları görüyorlar, resim çektiriyorlar. Gürcistan'a gitmek zor değil. Gürcistan'dan fide/fidan getirmenin/getirtmenin yollarını arayalım. Ber araştırıyorum, henüz sağlam bir yol bulamadım. Özellikle doğu karadenizde yaşayanlar için Gürcistan'dan fidan getirtmenin zor olmayacağını düşünüyorum. Ben tohuma epey para verdim, çimlenmiyor, çimlense dahi yaşamıyor.
Bambu meraklılarına kolay gelsin, başarılar diliyorum.

ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 00:24   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, fotograftaki bitkiler Bambu mu? Eger Bambu ise turu hakkinda yardimci olurmusunuz?

Eklenen Resimler

belgi.info beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 21:34   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Nilgün hanım, fotoğraftaki bitkiler bambu. Ben cinslerini bilemiyorum.

ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 01:00   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ustunizci Mesajı Göster
Nilgün hanım, fotoğraftaki bitkiler bambu. Ben cinslerini bilemiyorum.
Sayin ustunizci, cok tesekkur ederim

Bambu olup olmadigindan emin degildim, insaAllah turunude ogrenmek nasip olur

Eski 11-05-2013, 02:52   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2013
arkadaşlar en iyi kağıt hamuru yapılan bambu türü hangisidir bir bilen varsa lütfen cevaplasın veya bir link versin çok önemli bir konu üstünde çalışıyorum teşekkürler

özgür idil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 14:04   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Nilgün Hanım,
fotoğraftakilerin
p.vivax olması lazım.siz fotoları nereden çektiniz?

erkinersoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 15:34   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkinersoy Mesajı Göster
Nilgün Hanım,
fotoğraftakilerin
p.vivax olması lazım.siz fotoları nereden çektiniz?
Sayin erkinersoy,
oncelikle cok tesekkur ederim.

Bu fotograflari Bruksel Botanik Parkinda cekmistim.

Bambu turleri hakkinda bir bilgim olmadigi icin sorup ogrenmek istedim.
Daha once kendim biraz arastirdim fakat o kadar cok Bambu turu var ki, kafam karisti dogrusu.
Turleri ayirt edebilmek biraz uzmanlik gerektiriyor sanirim.

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 18-05-2013 saat 16:43
Eski 19-05-2013, 20:51   #80
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahir0502 Mesajı Göster
merhaba sayın aydoner, söylediklerinize ben de katılıyorum; tohum ve fidan konusunda ülkemizde herhangi bir standart yok, insanlar tutturdukları fiyattan hemda menşei belli olmayan ürünleri satıyorlar. Daha önceki bir yazınızda Orman Bölge müdürü veya fidanlıkla ilgili bir müdüriyette çalıştığınızı okumuştum, yanlış hatırlıyor da olabilirim beni bağışlayın.
Ben de kendimce ağaçlardan tohum topluyorum, şimdiye kadar yüze yakın ağaç veya çalının tohumunu topladım. Sizden bir konuda yardım almak istiyorum. Defalarca göknar tohumu topladım ve ektim ama şimdiye kadar hiç çimlendiremedim. Tohumları tam da kozalakların kendi kendine parçalanmaya başladıkları dönemde topluyorum ve onları kuru bir ortamda muhafaza ediyorum. Takip eden ilkbaharda nisan, mayıs gibi ekiyorum. Tohumların üzerini en fazla bir santim toprakla örtüp sürekli nemli kalmalarını sağlıyorum ama nafile henüz bir başarım yok. Bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim. Ayrıca köyümüzün ağaçlandırılması için mümkünse fidan desteğinizi bekliyoruz. Şimdiden çok teşekkürler.
Bazı bitki türlerinin tohumlarının döküldükten sonra soğuk ortamda yani kışı geçirmesi ve bahara çimlenmesi gerekiyor. Bu nedenle arkadaşlarımız soğuk yastıklama yapıyorlar. Siz tohumları kuru yerde bekletmektense bahçe içine ekerseniz kışı dışarıda geçireceği için çimlenme ihtimali artacağını düşünüyorum. Tabi tohumları ekerken bir kısmını toprak yüzeyinde bir kısmını ise kademeli olarak üzerine çeşitli miktarlarda genellikle en çok tohum boyu kadar toprak eleyerek ekmenin daha güzel olacağını düşünüyorum. Tabi bir kısım tohumu daha az veya daha fazla derinlikte ekerek sonucunu deneme yanılma ile görebilirsiniz. Bir kısım tohumlar ise belirli bir süreçten geçmek durumunda. Ardıç'ı yanlış hatırlamıyorsam hiç bir şekilde çimlendirip ağaç olmasını başaramayan Rus'lar en sonunda ardıç kuşlarını götürmek zorunda kalmışlar. Ardıç kuşları ardıç tohumunu yedikten sonra belirli bir sindirim sonunda tohumun çimlenebileceği bir şekilde başka yerlerde çıkmasını sağlamaktaymış. Tabi Türk bilim adamları odun kömüründe ardıç tohumundaki çimlenmeyi önleyen yağı, vs. uzun zaman geçtiği için tam hatırlayamıyor olabilirim belirli bir süre bekleterek çok yüksek bir miktarın çimlenmesini sağlayabilmişler. Hangi tohumun ne şekilde çimlendiğini araştırarak ve deneme yanılma ile çözmeye çalışacaksınız. Ben arkadaşımın Hollanda'dan getirmiş olduğu ezan çiçeği tohumlarını çimlendirememiştim. Daha sonra bir tanıdığımda yetiştirdiğini anlayınca özel olarak o ilçeye giderek bir miktar fide ve tekrar tohum almıştım. İki yıllık oldukları için fideler çiçek açtılar ve tohumlarını döktüler ve ben onları yetiştirmeye başlayabildim. Aslında çok basit bir sistem. Ben ilkbaharda değil biraz daha geç tohumları ektiğim ve muhtemelen üzerlerini örttüğüm için tohumlar çimlenemiyorlardı. Aynı tohumları arkadaşlarımıza vereceğim için çimlendirmeye çalıştım. En azından arkadaşlarımıza çıkmayan tohumlar vermek istemedim. Tohumları ektikten sonra domates ve onların üzerine süt süzgecini elek olarak kullanarak çok ince toprak eledim. Diğer tohumların çoğu çıkmasına rağmen ezan çiçeğinin tohumları çok sonra çıktı. Elek ile elediğim toprak bile bir kısmının üzerine çok gelmiş.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2013, 21:45   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2013
yayılmacı olmayan bambu türleri nelerdir??

mkncoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 17:18   #82
Yeni Üye

nildasamlı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2013
alttaki gibi bir görüntü için üsteki iki bambudan aldım ama sanırım türü farklı. Olsun benim bambularımı da seviyorum. yalnız toprağa ektikten sonra yapraklarında sararma oldu. iki haftadır yerlerindeler inşallah bir sorun olmaz. sakarya şartlarına dayanırlar mı acaba? birde istinat duvarının önündeler o çirkin beton görüntüyü kapatsınlar diye. duvar 2 metre yüksekliğinde baya uzun. kapatırlar mı?
fotoğraf kötü çıkmış kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

nildasamlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 00:37   #83
Ağaç Dostu

Arkadaslar, Bambu tùrleri hangi aylarda tohum veriyor acaba?
Cevremdeki park ve bahcelerde bodur tùrler ve 3-4 m. boylarinda bir cok Bambu tùrù var.
Bahsettigim bu gùzel Bambularin govde renkleri; sari, yesil ve siyaha yakin tonlarda.
Kac kere tohum var mi diye kontrol ettim ama tohum goremedim.
Ben tohum ararken genellikle bitkinin yukari, tepe tarafina dogru bakiyorum.
Yoksa yanlis yerde mi ariyorum, tohumlar alt dallarda mi oluyor?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 29-01-2014 saat 13:35
Eski 30-01-2014, 02:08   #84
Ağaç Dostu

Selamlar.
1-özgür idilDandrocalamus asper-Bambusa textilis-Bambusa oldhamii
2-Tohumcu Nılgün:Resimdeki bombu türü Bambusa eutuidoidus viridi-vittata
Bombularda tohum aramayın.En üstlerde süpürge gibi püsküllü oluyor.Bizdeki kargı denılen cinslerde her sene oluyor.Bombularda beklemeye ömrümüz yetmıyor yazılanlara göre.100 senede tohum veriyormuş galiba.Bana hiç denk gelmedi tohumlu bambu.
3-nildasamlı-ABD de otaban kenerlarına denk gelen sitelerde sesi bölsün dagıtsın diye kenerlara sık yapraklı fıdanlar veya yerine uygun bambu dikiyorlar.Merak etmeyin sizi bıktıracak kadar büyür ve yayılırlar.Zamanla tabi cinsi de uygun resimdeki lerin.
(gülme resmı nasıl geldi bilmiyorum özür) Saygılar.

Eski 30-01-2014, 13:59   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Selamlar.
1-özgür idilDandrocalamus asper-Bambusa textilis-Bambusa oldhamii
2-Tohumcu Nılgün:Resimdeki bombu türü Bambusa eutuidoidus viridi-vittata
Bombularda tohum aramayın.En üstlerde süpürge gibi püsküllü oluyor.Bizdeki kargı denılen cinslerde her sene oluyor.Bombularda beklemeye ömrümüz yetmıyor yazılanlara göre.100 senede tohum veriyormuş galiba.Bana hiç denk gelmedi tohumlu bambu.
3-nildasamlı-ABD de otaban kenerlarına denk gelen sitelerde sesi bölsün dagıtsın diye kenerlara sık yapraklı fıdanlar veya yerine uygun bambu dikiyorlar.Merak etmeyin sizi bıktıracak kadar büyür ve yayılırlar.Zamanla tabi cinsi de uygun resimdeki lerin.
(gülme resmı nasıl geldi bilmiyorum özür) Saygılar.
Sn. Wallnut, aydinlattiginiz icin cok tesekkùr ederim.

Verdiginiz cevap beni cok sasirtti, bambularin 100 sene sonra tohum verdigini hic duymamistim.
Her sene belli aylarda tohum verdiklerini zannediyordum.

Bambulari tohum haricinde daha degisik yontemlerle ùretmek mùmkùn mù?

Eski 30-01-2014, 23:40   #86
Ağaçsever

Mr papaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2013
dibinden cikan yeni surgunlerle yetistire bilirsiniz tohumdan cok daha kolay olur

tohumdan cikan bambu nun yetismesi en az 3 -5 sene aliyor.

ben gecen sene 5 tane cikara bildim tohumdan suan 30 cm filanlar bu yil 2 metreye yaklasacaklarni tahmin ediyorum seneye allah izin verirse bulunduklari yeri kapatmaya baslayacaklar.

500 kadar yeni tohum ektim (Moso BAMBU) insallah daha cok bambu cikarip bahcenin etrafini dogal bir cit ile kapata bilecegim.

Mr papaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 01:57   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgur donmez Mesajı Göster
dibinden cikan yeni surgunlerle yetistire bilirsiniz tohumdan cok daha kolay olur

tohumdan cikan bambu nun yetismesi en az 3 -5 sene aliyor.

ben gecen sene 5 tane cikara bildim tohumdan suan 30 cm filanlar bu yil 2 metreye yaklasacaklarni tahmin ediyorum seneye allah izin verirse bulunduklari yeri kapatmaya baslayacaklar.

500 kadar yeni tohum ektim (Moso BAMBU) insallah daha cok bambu cikarip bahcenin etrafini dogal bir cit ile kapata bilecegim.
Sn. ozgur_donmez, cok tesekkùr ederim, verdiginiz bilgi ilerde cok isime yarayacak.

Bu bahar dip sùrgùnlerinden yetistirmeyi deneyeyim, insaAllah iyi bir sonuc alirim.

Eski 31-01-2014, 09:10   #88
Ağaçsever

Mr papaya's Avatar

bikacaginizdan emin olabilirsiniz. en az 30 cm derinliginde bir siper kazip koklerin gecmemesini istediginiz yerle ekeceginiz yer arasinda bir sinir olusturmaniz lazim dagilan bambu yu ekmeden once.

Eski 01-02-2014, 00:31   #89
Ağaç Dostu

Selamlar.
T.N:.Baharı beklemeyin.Rizomlardan keseceginiz 15 -20 cm lık parcaları şimdiden dikerseniz bahara saglıklı fidanlar elde edersiniz.
Ö.D:İnşallah bütün tohumlardan fidan elde edersiniz.Bahçenıze dikerken güneşin durumunu iyi hesaplayın.Büyüdükleri zaman güneşi engellemesin.Sebze bahçelerinde
problem olur sonra.Fazla fidanlardan arkadaşlarda faydalanır inşallah.Emeginizin karşılıgını da almış olursunuz hem.

Eski 01-02-2014, 08:55   #90
Ağaçsever

Mr papaya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Selamlar.
Ö.D:İnşallah bütün tohumlardan fidan elde edersiniz.Bahçenıze dikerken güneşin durumunu iyi hesaplayın.Büyüdükleri zaman güneşi engellemesin.Sebze bahçelerinde
problem olur sonra.Fazla fidanlardan arkadaşlarda faydalanır inşallah.Emeginizin karşılıgını da almış olursunuz hem.

Selam
Amacim zaten disardan icerinin gorunmesini engellemek.

ciftlikte sebzeden cok papaya var onlarinda kokleri de yuzeyde o yuzden dikkatli olmam gerekecek.

guzel bir kok durdurucu yapmazsam bambular 5-6 yila bahceyi sarar diye dusunuyorum fideler cikarda buyumeye baslarlarsa etrafina beton dan engel yapmak zorunda kalacagim.

bugun yeni resmide eklerim bu gecen seneki hali bahcenin.

Eklenen Resimler

Etiketler
bambu çubuk, bambu fidanı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024