agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2007, 20:37   #1
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Bambu projesi

Moso bambu için yaptığım araştırmada
aşağıdaki linkte

1000 adet tohum 42,5$ a mal oluyor

http://www.banana-tree.com/Product_D...t_ID~19044.cfm

meraklısına duyurulur.

ayrıca birkaç resim, ekliyebilirsem.
Çinde MOSO ormanları....

Eklenen Resimler

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 07:56   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Tuzcuoglu Mesajı Göster
1. Dendrocalamus Strictus: US$ 86/- Per Kg (C+Freight Inclusive)
2. Bambusa Bamboos ( B. Aurandinacea) @ US$ 72/- Per kg (C&F)
3. Dendrocalamus Hamiltoni@ US$ 80/- Per kg C&F
4. Dendrocalamus Balcooa @ US$ 80/- Per Kg C&F

Yukarıda bahsi geçen bambular TROPİK tir.

Benim yaşadığım yer -15 C gördüğü için tropik bitkiler pek uygun olmuyor. Moso ise -18 derecede sorunsuz yaşıyor. Sadece ilk sene donlardan korumak gerekiyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 11:55   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar Selahattin bey!

Bambu konusunda bir kaç yıldır bende çok ilgiliyim. Küçük sayılacak bir ihtiyacı karşılamak için satıcı ile yaptığım görüşmeden sonra küçük bir araştırma yapmıştım. Hoş satıcının hiç bir günahıda yok.
Yani fiyatın dolar olması beni çılgına çevirmişti. Yaptığım araştırma şu anda atıl durumda Tokat Niksar da olan arazimizde üretimi ile ilgili idi. Ben bu başlığı uzun süredir takip ediyorum. Sevgili todorun yaptığı çalışmaları yerinde görme ve bir çayını içme şansım oldu. Sağolsun todorda bilgi aktardı ancak süremiz sınırlı olduğu için pek bilgi paylaşımız olmadı.
Sizden ricam !

Niksarda yetiştirebilirmiyiz?
Hangi türü tercih edelim? (Ben şimdilik her yıl dış mekan bitkilerimde kullanacağım. Tabii başarabilirsem.)
Hayvanlar yemek için taze filizlerini tercih ederlermi?
Kurulu seramda tohumunu elde edip üretime geçebilirmiyim? Sera ortamına uyumu varmıdır? Veya dışarıda olurmu?

Bu sayfanın açılmasına sebep olan Sayın! Tuzcuoğlu dahil hepinizin yardımlarını bekliyorum.

Faruk bey, tohum siparişi söz konusu olursa lutfen benide listeye eklermisiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen cemal.S : 05-06-2007 saat 12:25 Neden: Küçük bir düzeltme ve ilave.
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 13:05   #4
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Değerli arkadaşlar,

Dün gece Çin'e attığım mail in cevabı tabbi sabah geldi.
Bunlar tabii biraz uyanık çinliler.

Bir kilo pirinç fiyatı gibi birşey.
Çünkü mosonun tohumları pilav olarak da kullanılıyor.
Hadi extrası ile 100$ olsun.

mosoboo@hotmail.com
It's 200US$/kg plus shipment and photosanitary certificate

totally 200+200+200=600$

Yani 2 kilogram MOSO tohumu için bizden istenen para.
Belki başka yerlerden daha mantıklı bir fiyatm bulurum.
Yaklaşık 50.000 adet tohum demek.

Bir MOSO ormanı dikeriz ve o mosolar ortalığı mahveder...
kendinden başka bitki brakmaz.

Akşama Moso hakkında daha geniş bilgiler yazacağım.
Ondan sonra da Moso ları bir tartışalım. Değer mi değmez mi?
İyi mi ederiz kötü mü?

Eski 05-06-2007, 14:37   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Hayvanlar yemek için taze filizlerini tercih ederlermi?
Hayvanların bambu yapraklarını yediğini ben kendim tecrübe ettim. Özellikle büyükbaşlar severek yiyorlar.

Eski 05-06-2007, 15:13   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Hayvanların bambu yapraklarını yediğini ben kendim tecrübe ettim. Özellikle büyükbaşlar severek yiyorlar.
Merhaba! todor.

O zaman etrafını çevirttirmemiz gerekecek desene yine masraf yine masraf ama olsun değer diye düşünüyorum. Belki ben onları Yalovada çimlendireceğime göre ( serada düşünüyorum ) belli bir aşamadan sonra yemezler ne dersiniz ?

Faruk bey! Sorunlarımla ilgili bir şeyler yazarsanız sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.

Eski 05-06-2007, 15:35   #7
Ağaç Dostu

Boyları 2 myi geçince problem olacağını sanmıyorum. En üstlere yetişemiyorlar. Fakat dipten vereceği sürgünler için henüz bir yorum yapamayacağım. Resimde topraktan yeni çıkmış bir moso bambu sürgünü gözüküyor. İşte bu aşamadan sonra moso günde 40 cm büyüyor.

Eski 05-06-2007, 19:38   #8
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Herkese merhaba;
Bambu konusu uzun zamandır beni düşündürüyordu. Konuyu açan ve bilgi aktaranlara teşekkürler. Eğer bir tohum topluluğu ve ya birlikte tohum siparişi olursa katılmak isterim. İlgi ile bu konuyu takip edeceğim...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 09:21   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Değerli arkadaşlar,

Saldırgan bambular hakkındaki yazımı okudu iseniz ;
ne yapmalıyız?

Lütfen görüşlerinizi iletin. Karar veremiyorum bir türlü.

Yoksa Moso lar Tokat'ın erozyona uğramış ve çoraklaşmış dağlarında çare midir?
Tabii 5 sene keçilerden korumak şartı ile.

Bazı bambuların şekerli bile olduklarını okumuştum.

sevgi ve saygılar
Günaydın! Faruk bey.

Bu sabah çok mutluyum çok mutlu.

Buna sebep sizsiniz haberiniz ola, çok teşekkürler. Yazınızı çok büyük zervk ve heyacanla okudum. Sanırım hayallerimiz aynı. Ne mutlu, o hayaller dünde vardı,bu günde olacaklar yarında. Yoksa bu ülkeye çay nasıl gelirdi. Bu benim bildiğim. Kimbilir daha neler, neler var. Ancak bizlerin haberi olmaya biliyor. Yazınızın içerisinden sorularımın cevaplarını zevkle aldım. Moso bambu veya başka bir tür için bırakın Tokatı ÜLKEMİN her hangi bir yerinde yakılacak bu ateşe desteğe bütün benliğim ve bütün gücümle hazırım. Çünkü bize duman lazım olduğunu biliyorum. Bizimle beraber olabilecek ormana bakıp "şurdan şu kadar ster odun çıkar" şeklinde düşünmeyen insanların varlığını hissetmekse eminim hepimize güç verecek.
Bir anda Kamil ağanın bayağı geniş bir arazisi sanki yemyeşil Mosolarla bezenmiş olarak hayal ettim. Bu arazinin yaklaşık 100 dönümlük kısmı zaten bahsettiğiniz tehlike ile karşı karşıya. Keçilerle mücadeleye gelince, bildiğim kadarı ile son 20 yıldır bizim bölgede yasaklanmış durumda. Ateşi yakarken biraz, Sarıkozda Derya hanımın yaptığı gibi, O bizim topraklarımızın asil insanlarını bilgilendirebilirsek eminim, o ateş hiç bir zaman sönmez bundan emin olun. Doğrusu bu tür yapılacak çalışmalarda ülkemin neresinde olursa olsun işin en önemli kısımın bu küçücük detayda gizli olduğuna inanıyorum.
Özel mesajlarınıza telefonlarımı yazıyorum, saati yok sayarak her konuda aramanızı bekliyorum.

Saygılarımla!

Cemal Sansar / Yalova

MesutYıldız beğendi.
Eski 06-06-2007, 12:16   #10
Ağaç Dostu

Dışarıdan getirilen bazı türler, bölgenin kendi ekolojisi için oldukça büyük problemlere yol açabiliyor. Avustralya'da bu çok sık karşılaşılan bir problem. Avrupa'dan getirelen tavşanların endemik bir çok soğanlı bitkiyi veya kedilerin küçük kemirgenleri yok ettiğini, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını duymuştum. O yüzden runner türlerde çok dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Kaş yapalım derken...
Ben şahsım adına mosoları poşette yetiştiriyorum, çünkü yerim orman yanı ve ipin ucu bir kere kaçarsa bir daha yakalamak çok zor olabilir.

Benim aklıma gelen diğer bir çözüm ise, moso veya runner yetiştirilen alanların etrafını JCB ile kazdırarak 1m derinliğinde 1 m genişliğinde hendekler oluşturmak. Böylece mosoların rizomları bu hendekleri aşamayacaktır diye düşünüyorum. Tabi kesin emin olabilmek için denemek lazım.

Eski 06-06-2007, 15:25   #11
Ağaç Dostu

Dikkatli davranmak konusundaki gösterdiğiniz titizlik taktire şayan bende katılıyorum ancak karşılaşacağımız problemler konusunda sizinde bahsettiğiniz gibi bir şekilde çözümler bulabiliriz olmassa hep beraber bir araya gelir bunları canlı canlı tartışabiliriz diye düşünüyorum. Şu aşamada yapabileceğimiz ne var diye birazcık düşündüm işte önerilerim.
1- En kısa sürede en az dört kişi bir araya gelebiliriz.
2- Tohumları elde etmek için gerekeni yapıp çimlendirmeyi başlatabiliriz.
3- Bir iki yıl sonrası için deneme alanı bulabiliriz.
4- Kendimize bu konuda destek verebilecek bilgi ve deneyimi olan arkadaşlarımızı aramıza katabiliriz. ( özellikle bürokrasiden )
5- Her ne kadar ilgilenmiyorlar gibi görünselerde (Umarım ilgilidirler, gönül öyle istiyor ) İl ve İlçe tarım Müdürlüklerinde görüşmeler yapabiliriz.
6- Üniversitelerin bu konudaki görüşlerini alıp desteklerini alabiliriz.
7- En önemlisi Orman İşletmeleri ile görüşüp gerekli kontağı sağlayabiliriz.

Bunlar benim önerilerim. Eminim bu sayfayı okuyan formumuzda konu ile ilgili veya ilgisiz ki (buna ihtimal dahi vermek istemiyorum.) bütün doğa dostu arkadaşlarımın ekleyecekleri çok şeyler vardır. BURADAKİ NE YAPABİLİRİZ? sorusunu öne çıkarıp vakit geçirmeden hareket edersek güzel faydalı bir çalışma olur diye düşünüyorum. Tanrım sesli düşünmek ve yazmak ne zor şeymiş! Listeyi oluşturmakla ilk adımı ben atıyorum buyrun.

Saygılar sunuyorum.

Bambu uygulaması gönüllüleri grubu
1- Cemal Sansar

MesutYıldız beğendi.

Düzenleyen cemal.S : 06-06-2007 saat 15:35 Neden: Çok küçük bir düzeltme.
Eski 06-06-2007, 15:52   #12
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Dışarıdan getirilen bazı türler, bölgenin kendi ekolojisi için oldukça büyük problemlere yol açabiliyor. Avustralya'da bu çok sık karşılaşılan bir problem. Avrupa'dan getirelen tavşanların endemik bir çok soğanlı bitkiyi veya kedilerin küçük kemirgenleri yok ettiğini, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını duymuştum. O yüzden runner türlerde çok dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Kaş yapalım derken...
Ben şahsım adına mosoları poşette yetiştiriyorum, çünkü yerim orman yanı ve ipin ucu bir kere kaçarsa bir daha yakalamak çok zor olabilir.

Benim aklıma gelen diğer bir çözüm ise, moso veya runner yetiştirilen alanların etrafını JCB ile kazdırarak 1m derinliğinde 1 m genişliğinde hendekler oluşturmak. Böylece mosoların rizomları bu hendekleri aşamayacaktır diye düşünüyorum. Tabi kesin emin olabilmek için denemek lazım.
Sayın TODOR kardeşim,
Konuyu çok güzel değerlendirmişsiniz.

Ben de tıpkı Okaliptus gibi, Australya'nın doğal bitkisi olan
Melaleuca quinquenervia örneğini vereceğim.Bu bitki ABD de 50 sene içinde yerli türleri yok ederek Florida nın Florasında yara açmış bir ağaç türü.
Merak edenler için ingilizce geniş yazı....
http://plants.ifas.ufl.edu/melainv.html

Benim derdim yayılmacılık değil, diğer türleri YOK EDİŞ. Bu tüm ekolojik sistemi sarsabilecek bir olay. Karaburun'da Zeytin ağaçlarının yok olduğunu düşünmek bile istemem. Ama Tokat'ta zaten ormanını yitirmiş ortam için kurtarıcı olabilir.
En azından EROZYON u engellediğini varsaysak yine yeter, çünkü oraları topraklarını da kaybediyor.

Diğer yandan asıl korkulacak şey bitki değil, insan dır. Bambular kontrolsuz ve bakımsız brakıldığı zaman tahribat yapıyor. Yoksa bir kökün senede iki sefer ikişer filiz verdiğini varsayarsak bunları kontrol edebiliriz. Filizler oldukça yumuşak bir yapıya sahip ve elle kesilebiliyor. Filiz kesildiğinde buyume de kesiliyor.

Sayın TODOR un önerdiği önlem etkili olabilir. İyi bir fikir, havada geçme gibi bir yeteneği olmasa gerek. 5 cm yükseklikteki bariyeri aşabiliyormuş ama.

Gelen özel mesajlardan da bu işi yapmak istiyenlerin çok olduğunu gösteriyor.

Yapacaksak ne yapacağımız konusunda biraz daha bilgilenmek zorundayız.
Bambuların hangi türleri hangi amaçlar için yetiştirilir? (Veritabanında var aslında.) Ona göre ne ekebileceğimize karar verebiliriz. Tabii bu arada piyasada
bulabileceğimiz tohumlar da bunu tayin edecek. Fidan konusu ayrı.

Genelde Bambular üç ana amaç için yetiştirilir.
1- Kağıt sanayii için,
2- Tekstil sanayii için, (Antibakteriyel iplik ve kumaş)
3- Yapı ve dekorason için.
Tabii asyada yiyecek sanayii için dev boyutlarda üretiliyor.

Birkaç yazı daha yollayacağım bu konuda. Ondan sonra daha iyi karar veririz.

Bir de sayın TODOR dan bir isteğim var. Mademki yöneticimiz....
Bambu konusu başlıbaşına önemli bir konu ve pek kısa olmayacak..

BİTKİ DÜNYASI dizininin altına
"BAMBU" diye bir alt dizin yaratılmalı.

Bu önerimi dikkate alırsanız sevinirim, çünkü kendi yazımın bile bu sohbet dizini altına atıldığını uzun süre farkedemedim. Yani biz burada tartışırız da kimselerin haberi bile olmaz. ÖNLEM LÜTFEN...
Kendi sesimizle yanıp kül olmayalım...

Sevgi ve saygılarımla,
Faruk tuzcuoğlu
0533 456 67 95

Eski 06-06-2007, 16:24   #13
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Türkiye de BAMBU satışı var

İzmir in URLA ilçesinde UZBAŞ Çiftliği adlı bir egzotik bitki ithalatçısı yer var.
Urla dan yaklaşık 35-40 dakika kadar daha ötede orman içinde bir yer.
http://www.uzbas.com/iletisim.htm

Burada birkaç çeşit bambu var ama isimlendirmeleri çok yanlış ve bitkilerin ne olduğunu anlamanız çok zor. Yani ne sattıklarını kendileri de bilmiyorlar.
Siz bilirseniz ne ala.

Ama hepsi genç peysaj mimarı ve kendilerine sorarsanız konuyu çok iyi biliyorlar, yanılabileceklerini katiyen kabul etmiyorlar.
Hepsini kısa yoldan "bambusa" grubuna sokmuşlar.

Aslında çok muhteşem bir plantasyon merezi.
Birşey almasanız da gidin görün, başınız dönecektir.

Aklım Mantar Meşesinde kaldı. (Quercus suber)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cork_oak
http://www.hayyam.com/konuklar/sise-mantari.php

sevgi ve selamlar,

Eski 07-06-2007, 14:51   #14
Ağaç Dostu

amaçlar içinde çok fazla seçim yapma şansım yok. Çünkü mosolar için ayırabileceğim maximum arazi 2 dönüm. Ayrıca mosoları ilk sene dondan korumak gerekiyor ki, buda serada yatişmesi demek. Dolayısı ile bana kalan tek seçenek çeşitli yaşlarda moso fidanları üretmek.

Mosoyu, paulowniyayı tespit ettiğim zaman edebilseydim, şu anda Yalova'daki kivi bahçelerinin tümünde beton direkler yerine moso direkler kullanılıyordu.

Eski 07-06-2007, 15:55   #15
-

Giriş Tarihi: 08-03-2007
Alıntı:
Merhaba Faruk bey merhaba bambu grubu..
Bambu konusu da sanırım birçok bitki türü gibi ülkemizde yetiştirilebilecek iken göz ardı edilen türler içerisinde, ben karadeniz kıyısında Abhazya da ve ayrıca Rusya Federasyonu nun Soçi kentinde de bambu yetiştirildiğini ve çok çeşitli amaçlarla (hediyelik eşya üretimi, dekoratif amaçlı kullanımlar,turistik yapılarda kullanım, filizlerinden yapılan çok güzel yiyecekler vs vs..) kullanıldıgını gördüm. Sadece bambu değil ülkemizde çok az bilinen veya hak ettiği kadar tanınmayan ancak ülkemizdeki mevcut çeşitli iklim, coğrafya, toprak yapısı ve diğer şartlara kolaylıkla uyum sağlayabilecek türlerle ilgili çabalara destek vermek istiyorum.
Bu internet sitesini de bu türlerden birisi olan feijoa nın neden Türkiye'de de yetiştirilmediği üretilmediği araştırıken buldum.
Ülkemizde malesef bazı konular tamamen şahsi çabalarla yürütülmek zorunda bırakılıyor.Şu an için bambu konusunda çok fazla destek olamasamda yukarıdaki linkte gösterilen ve ülkemizin önemli bir bölümünü bambu yetiştirilebilir bölgeler olarak belirten grafikten hareketle beni bahsettiğim yerlerde yetişen bambunun uygun türlerinin ülkemizde umulanın da ötesinde başarı ile yetiştirilebileceğini düşünüyorum.
bambu yetiştirebilecek bir yer edinebildiğim zaman sizin sayın todor ve cemal. S in peşinizde olacagım
şimdilik sizin ve konu hakkında bilgisi olanların verdikleri bilgileri dinlemekte ve bilgi kaynaklarımı düzenli ve güncel tutmaktayım.
kolay gelsin..

nartsawa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 20:59   #16
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Bambu Seraciliği Iyi Bir Seçenek

Sayın TODOR,
Bir kere tüm bambular ın 1 - 2 yaşına kadar serada yetiştirilmesi tavsiye ediliyor. Artık Hindistan da bu yöntemi kullanıyor. İki yaşına gelmiş bir bitki doğal ortamına dikiliyor. Bu arada bitki tüm zayıf yanlarını atlatmış oluyor.
İlla Moso yetiştireceğim derseniz iki yaşından iken yerine dikin.

Yazmıştım,
Avrupa da her sene 3 milyon adet SÜS AMAÇLI Bambu satılıyor.
Türkiye nin burada iyi bir şansı olabilir. Kanada, Polonya, İsveç bunu yapıyor da siz Yalovada mı yapamıyacaksınız.

Fiyatlar da çok has.
Hiç bitkiyi yetiştirmeden aynı kazancı alıyorsunuz.

"Bamboo Nursery" diye bir aramaya girin bakın neler çıkacak karşınıza.
Ben olsam 2 dönümü de sera yaparım.
Bir de çeşit yaptınız mı değme gitsin...

Her türlü desteğe hazırım.

Her nekadar türe göre uygulanacak reçete değişiyorsa da,
bundan sonraki yazım TOHUMLARIN çimlendirilmesi olacak.
Bu da üzerinde durulması gereken çok önemli bir konu.

Sevgi ve selamlar,

MesutYıldız beğendi.
Eski 07-06-2007, 21:30   #17
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Bambu Grubu

MERHABA BAMBU GRUBU,
Çok genel ama ben bu ismi sevdim.

Sevgili Nartsawa merak ettim,
bambu filizini biz de yesek bizim de hoşumuza gider mi ?
Anadolu insanının damak tadına uyar mı, kolay mı alışırız?
Hani yetiştirip satmaya kalkınca mal elimizde kalmasın.
İş yapabilir miyiz ? Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzemesin ?
Yoksa konserve edip çine mi satsak.

Soru biraz şaka yollu gibi görünuyor ama öyle değil. Tam tersine.
Anlatacağınız en alakasız izlenim bile bizler için önemli ipuçları içerebilir.
Lürfen bize su Bambu yiyeceklerini anlatın.
Varsın yanlış olsun, ne hatırlıyorsanız... Lütfen.

sevgi ve saygılar,
0533 456 67 95

Eski 08-06-2007, 12:14   #18
-

Giriş Tarihi: 08-03-2007
Merhaba Faruk bey,
sanırım siz de benim gibi biraz mideye düşkünsünüz zira bambunun diğer kullanımlarını da filizlerinden elde edilen yiyecekler kadar biliyor olsanız bile sadece yiyecek olan kısmını sormuşsunuz )

ben anadolu insanının damak tadına uymayacak birşeyi yazarmıyım.bu konuda müsterih olabilirsiniz bambu filizlerinin turşusunu bile kurabilirsiniz (bambu filizi turşusu yapanların ve yiyenlerin büyük çogunluğunun oralara gitmiş anadolu insanı olması sebebiyle sanırım anadolu insanının bir buluşu olabilir) .
türleri tam olarak bilmiyorum bu sebeple evlerinde süs için bulunan ve bizim bahsettiğimiz bambulardan olmayan bambularının turşusunu kurmaya niyetlenecek olan forum takipcilerini de iştahlarını kabartıp sağlıkları ile ilgili tehlikeye atmayalım bu sebeple sayın forum takipcileri lütfen bilmediğiniz bambuları hiçbir şekilde yemeye kalkmayınız.
ben gerçekten hangi türlerin filizlerinin yenebildigini bilmiyorum ama yenen türlerin varlığını ve anadolu dan oraya giden insanlar tarafındanda iştahla yendiğini biliyorum.
tam olarak emin olmadığım bir konuda size yemeklerde şöyle şöyle kullanılıyor turşusu şu şekil yapılıyor diye yazamam.yanlış bilgi verme yanlışı içerisinde olmak istemem. ama tarif isterseniz görüştüğüm insanlardan sizin için öğrenmeye çalışırım.
sorunuz şaka da olabilir konuyu okuyup "ne yani pandalar gibi bambu mu yiyecez" dahi diyenler çıkabilir.
mal hicbir şekilde elinizde kalmaz bunu sizde biliyorsunuz siz üretin tüketime ben yardımcı olurum
anadolu insanında var olan bambu türkiye de yetişmez genel önyargısınını, bambu=sallanan sandalye, bambu=havalı pahalı mobilya durumunu değiştirebilelim halen dünyada ne kadar geniş bir pazar olduğunu gösterebilelim anadolu insanı varolan kullanımlarının yanında bambuyu eminim en güzel şekilde değerlendirecektir.

saygılarımla..
şafak nart

nartsawa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 12:50   #19
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Sevgili Bambu grubu, yazışmalarınızın bir kısmını okudum. Doğrusunu söylemek gerekirse, pekçoğunu da anlamadım. Ben sizden bazı bilgileri özet olarak istesem bana yardımcı olurmusunuz acaba.? Ben bu bambu ağaçlarının görüntüsünü çok sevdim.
1 - Bambu ağacı ne işe yarıyor. Ticari bir getirisi varmı.?
2 - Bakımı zormu özel bir bakım tekniği var mı.?
3 - Ben ve dernek yönetimimiz köyümüzü ağaçlandırma çalışmaları yapmaktayız. Bambu bizim yöre de yetişirmi.? Örnek bir çalışma yapıp Sarıkoz Köyünü'de Bambu ağaçları ile bezetebilirmiyiz.?
Şimdi size köyümüzle ile ilgili bazı bilgileri aktarmak istiyorum. Umarım bana yardımcı olursunuz.
Köyümüz Orta Anadolu platolarından Karadeniz bölgesi dağlık sahasına geçiş kuşağında bulunan 1.100 rakımlı Çubuk ovasının kuzeyinde bulunmaktadır. Bulunduğumuz bölge Çubuk ‘ a 12 km, Başkent Ankara ‘ ya 52 km, 1.595 metre yüksekliğindeki Ak tepe ye ise yaklaşık 4 km uzaklıkta 1250 rakım'ında dır
Orta Anadolu dan Karadeniz bölgesine geçiş kuşağında bulunan Çubuk, iklim açısından da geçiş özelliklerini yansıtır. Başka bir ifade ile Karedeniz bölgesinin her mevsim yağışlı ve soğukların az olduğu bir iklimden, Orta Anadolu’nun nispeten kurak, soğuk ve kar yağışlı iklimine geçiş sahasında bulunur. Çubuk ve köyümüz 450 mm’ ye yaklaşan yıllık yağış ortalaması ile Ankara’ dan biraz daha nemlidir. Yağışların bu şekilde artışı yüksekliğin artışı ile birlikte, sahanın doğal bitki örtüsünü büyük oran da etkilemiştir. Doğal bitki örtüsü açısından da geçiş kuşağın da olan Çubuk güney de step ( Bozkır, Kıraç, Kuru, Verimsiz) topraklar, kuzey de ise (Bizimd e köyümüzün bulunduğu alan) ormanlarla örtülüdür. Bu kesimdeki ormanlar genelde meşe, ardıç ve çam türlerinden olur.
Nem oranı % 67.
-20 dereceyi bulan soğuk kış dönemi geçirmekteyiz.
Ayrıca ağaç dikmeyi düşündüğüm alan, için de bol miktar da keven olan bir bölge. Eğer böyle bir toprakda yetişmez derseniz, çayırlık bir alanı da ayarlayabiliriz. 1 kilo Bambu tohumu alsak kaç adet Bambu'muz olur.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 14:38   #20
Ağaç Dostu

Sarıkozda Derya hanımın yaptığı gibi, O bizim topraklarımızın asil insanlarını bilgilendirebilirsek eminim, o ateş hiç bir zaman sönmez bundan emin olun.

Derya hanım!

Sizin gerçekten buraya geleceğinizi biliyordum. Yazılanlara bir göz atarsanız hem sorularınızın cevaplarını hemde kendinizi bulacağınızdan eminim.
Saygıyla kalın

Sevgili Tuzcuoğlu biz biraz çabuk çoğalacağız sanırım öyle gözüküyor. Bu arada son bilgiler için teşekkürler.

Eski 08-06-2007, 18:21   #21
Ağaç Dostu

Sevgili Derya Özen;
Bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım.

1- Bambu dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi. Sanayide ve peysajda kullanılıyor. Kereste olarak sert bir yapıya sahip. Yani ticari bir getirisi var.

2- Yetişmiş bir bambunun özel bir bakımı yok.

Ben size tohum yerine 3 yaşlı fidan öneririm. Çünkü tohumların çimlenmesinde bazı problemler yaşanabiliyor. Ben o kadar dikkat ettiğim halde, 1000 tohumdan 400 kadarını çimlendirebildim.

Eski 08-06-2007, 19:29   #22
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Tekrar Anlatım.

Sayın Derya Özen,

Bizim burda tekrar anlatmamıza gerek yok. Ben siz mesajlara Yönlendireyim.
Bambunun NE İŞE YARADIĞI konusunu en iyi şekilde 40. mesajımızda bulabilirsiniz.

Sarıkoz köyünde bambu yetişir mi sorusuna gelince.
Aslında öyle basit değil karar vermek. Sene boyunce sicak günler uzunluğu
bitkilerin gelişiminin de sınırlaması. Daha önce dediğim gibi detaylı bir iklim raporu lazım. Toprağın analizi lazım ve bunu İlçe Tarım dan alabilirsiz.

Sizin köyünüz -20C leri gördüğü için seçenekleriniz kısıtlı. Ekebileceğiniz bambu tür sayısı azalıyor tabii. Yine de Saldırgan Phillostachys türünden epey güzel bitki bu iklime dayanabilir diye tahmin yürütüyorum. Toprağın uygunluğu konusu meçhul.

Yine de kesin meteorolojik rapor olmadan konuşmak doğru değil. Bunu lütfen yapmayın. Sadece paranız değil, seneleriniz de boşa gidebilir.

Bunu GRUBA söylüyorum, üşenmeyin, 150 YTL verip bu raporu Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alın. Ciddi iseniz ciddi şekilde raporunuzu alın.

Uyarmıştık Bambu ağaç değil dev bir ot.

Yazılarımıza gelince, buradaki yazılar zaten ÖZET.
İlginizi çektiğine göre devam edin, tekrar tekrar okuyun, başka çare yok gibi.

sevgi ve saygılarımla
Faruk Tuzcuoğlu

Eski 09-06-2007, 00:27   #23
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Bambu Işi Için Bir Fikir Daha

Sözüm Sn.TODOR gibi halen Çitçilikle uğraşanlara
veya bu işi profesyonelce yapacak olanlara.

1- Bambu dikmek ve yetiştirmek güzel ve karlı bir iş.

2- Bambu çimlendirip seracılık düzeyinde satış yapmak da
karlı ama bambunun yetiştiğini göremezsiniz
yaşayamazsınız.

3- Bambunun tohumlarını alıp, 50 şerli, 100 erli veya 1000erli
paketler halinde satmak çok karlı ama zevkten mahrum bir
iş. Bir odada bile yapılır.

Bir düşünelim;
-Bambu tohumundan kamış yetiştirmek 5 sene sürer.
-Seracılıkta çark yine 2 sene sonra dönmeye başlayabilir.
-Tüm bunları beklerken bir yandan tohum alıp satabiliriz.

Eski 09-06-2007, 10:58   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Maso nun gelecek fiyatı belli ise ona göre sipariş geçebilirim. Şimdi bir sürü fiyat yazıyor. Hangisinden gelecekse karar verebilirim.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 14:33   #25
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Tohum Fiyatlari Hakkinda

Tohum fiyatları hakkında elimizde ciddi olarak iki fiyat var.
Bunun yazmıştım. Tekrar yazıyorum.

Birisi Hindistan dan gelen, ve gerçek fiyatları yansıtan, baharat firması fiyatı.
1. Dendrocalamus Strictus: @ US$ 86/- Per Kg (C+Freight Inclusive)
2. Bambusa Bamboos ( B. Aurandinacea) @ US$ 72/- Per kg (C&F)
3. Dendrocalamus Hamiltoni @ US$ 80/- Per kg C&F
4. Dendrocalamus Balcooa @ US$ 80/- Per Kg C&F
Bu bitkiler tropik olduğun için doğal olarak kimse ilgilenmedi.

İkincisi de Çin den internet üzerinden (Moso) Bambu tohumu satan bir firma.
mosoboo@hotmail.com
It's 200 US$/kg plus shipment and photosanitary certificate
totally 200+200+200=600$

Bunlar da böyle bir fiyat verdi. Yüksek ama adede vurunca çok ucuza geliyor.
Nekadar çok alırsak maliyet okadar düşüyor.
İki kilo alırsak kilosu 300.-$ a maloluyor ama
4 kilo alırsak kilosu 250.-$ a düşüyor vs...

Şimdi karşımda yeni bir firma var ve siparişi nekadarn toplu gösterebilirsem verecekleri fiyatın okadar düşeceğini düşünüyorum.
Yukarıdaki fiyatın üstünde bir fiyat olursa zaten şansı yok.

Yani, ASLINDA FİYAT BELLİ.
Bu nedenle sizlerden düşüncelerinizi, niyetlerinizi sordum.
Kimseden ciddi bir cevap yok...

Düşünmeden edemiyorum,
yoksa herşey sanal mı ?

Eski 09-06-2007, 16:00   #26
Ağaç Dostu

Şu anda benim moso tohumu ihtiyacım yok. Zaten çimlenmeyi bekleyen 5000 adetim var. Ancak
Chimonobambusa quadrangularis (pembe yeşil gövdeli olan) ve
Neosinocalamus affinis (7 cm çaplı) olanlardan fiyatları uygun gelirse,
tane hesabında 1000er adet, kilo hesabında 250 gr diye düşünüyorum. Çünkü yerim ancak bu kadar..

Eski 09-06-2007, 21:32   #27
Ağaç Dostu

Ben dünden hazır oluşumu bekliyorum. Faruk beyin mesajını şimdi tekrar okudum. Dört kişilik bir gruba iki kg yeterli diye düşünüyorum. Yani kişi başı yarın kilogıram alabiliriz ilk başta. Aynı grup bunları çimlendirmeyi başarabilirsek daha sonra tekrar bir araya gelir devamı için karar veririz.

Benim düşüncem ülkemizin doğal ekolojik dengesine zarar vermeyecek ve bölgesel ekimlerde uyum sağlayacak bir türün seçimini yapalım derim. Yarım kg lık bir tohum alımı ile işe başlarsak deneme amaçlı olduğu için bize pek bir maliyet getirmez.

Seçeceğimiz tür konusunda ben Faruk beyin çalışmalarının ışığından hareketle seçimi çalışmaların sahibine bırakmak taraftarıyım. Bir kilogıramda 20000 adet olduğu hesabı ile yaklaşık kişi başına yaklaşık 10000 adet düşerki bu deneme amaçlı bir çalışma için bence yeterli.

Biz önce dört arkadaş gönüllüler grubu gibi düşünüp deneyelim daha sonra diğer isteyen arkadaşlara form kanalı ile deneyimlerimizi aktarma ve sorunlarımızı çözmede birbirimize yardımcı oluruz. Veya onların da dörder kişi bir araya gelmelerine yardımcı olur ayrı bir grup çalışması ile ayrı bir türü deneyebiliriz diye düşünüyorum.

Tür ve Tohum konusunu aştığımız anda birinci aşamayı geçmiş oluruz. Bu arada aramızdan ilk mesajlarımda yazmış olduğum üzerinde düşünmemiz gereken konular olarak gördüğüm konuları burada bir hafta süre ile üzerinde tartışır hafta sonları yapacağımız bir planlı toplantı ile karara bağlarız bunlar nelerdi?

Eski 09-06-2007, 21:51   #28
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Ben grubun toplanmasını bekliyorum ve moso ağırlıklı olmak üzere bende istiyorum...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 21:58   #29
Ağaç Dostu

Bambu grup çalışması

3- Bir iki yıl sonrası için deneme alanı bulabiliriz.
4- Kendimize bu konuda destek verebilecek bilgi ve deneyimi olan arkadaşlarımızı aramıza katabiliriz. ( özellikle bürokrasiden )
5- Her ne kadar ilgilenmiyorlar gibi görünselerde (Umarım ilgilidirler, gönül öyle istiyor ) İl ve İlçe tarım Müdürlüklerinde görüşmeler yapabiliriz.
6- Üniversitelerin bu konudaki görüşlerini alıp desteklerini alabiliriz.
7- En önemlisi Orman İşletmeleri ile görüşüp gerekli kontağı sağlayabiliriz.

İlk iki maddeyi almadım çünkü onları aşmış oluyoruz. Bunlardan başka arkadaşlardan şunuda yapabiliriz şeklinde bir öneri gelir ve çoğunluk olumlu görürsek maddeyi buraya ilave edebiliriz.

Arkadaşlar ben şimdi hepinizin özellerine telefon numaralarımı yazıyorum isteyen arkadaşlar özel adresime yazsınlar mesajlarınızı bekliyorum.
Bütün arkadaşlardan istirhamım mesajlarına isim ve adreslerini telefon numaralarını eksiksiz yazmaları.

Çalışmamız devam ediyor şimdilik saygıyla kalın.

Düzenleyen cemal.S : 09-06-2007 saat 22:11 Neden: ilave
Eski 10-06-2007, 00:03   #30
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

KÜÇÜK BİR MOLA ve CEMAL bey devrede

Değerli arkadaşlar,

Belki farketmişsinizdir gruba geceli gündüzlu yazı yolluyorum.
Bu ara kişisel işlerim çok geri kaldı.

Bugün sayın TODOR ile msn de ve sayın Cemal Sansar ile telefonda uzun görüşmeler yaptık.

Hep beraber demiştik... Sağolsun sayın Cemal bey beni tohum siparişi konusunda yazışmaktan kurtaracak.
Sipariş miktarları konusunu kendisi toplayacak, sonucu bana iletecek.
Ben bu sonuca göre ÇİN ile temasa geçecek ve oluşan fiyatı Bambu Grubuna ileteceğim.

Bu noktada Cemal bey tekrar devreye girecek ve kesin siparişi beraberce organize edeceğiz. Bu arada mesajlarım biraz seyrekleşecektir, ama grubu izliyor olacağım.

Böylece 3 Temmuz'a kadar kadar olan sıkışıklığımı bir derece hafifletmiş olacağım. Bir taraftan inşaatım ve bir taraftan da, malüm 14. Karaburun Ütopyacılar Toplantısı ve sunumum...
Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

sevgi ve saygılarımla.....

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024