agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2008, 16:37   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
http://seeds.graines.be/c13-Seeds-Bamboos.html
http://cgi.ebay.com/MOSO-SEEDS-+-GIA...05010936a40017

Aynı soruyu tek başlıkta sorunuz. Diğerini siliyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 01:01   #152
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Sevgili cemal.S ,

Ben kendim Moso, Lako ve Dendrocalamus cinsi Bambulari tohumdan ürettim. Lako ve Dendrocalamus türleri Tropikal türler yaklasik 5°C nin altinda yasama sanslari yok. Bu türler Antalya civari icin uygun sanirim. Bzim Marmara bölgesinde ancak örtü altinda yasama sanslari var soguk kis mevsiminde. Tohumdan üretim biraz zor oluyor nedeni de saticilarin taze tohum satmamalari olmali.

Besenkar, mutlaka sizin Bambu parkiniza gelip görmeyi istiyorum. Web sayfanizi cok zaman önce görmüstüm sizi ayrica bu ise yüreklice gögüs germis olmanizdan dolayi da kutluyorum. Tebrik ederim.

Bazi arkadaslarin da daha önce bu forumda Bambu konusunda cok hararetli calismalar oldugunu ve daha sonra birden konunun kapandigini yazdiklarini okudum. Bu konuyu bende merak etmistim ve eski yazilanlari tek tek okudum. Malumunuz bizim halkimizda mutlaka birileri cikar ve ortaligi karisitip sonra da kenara cekilip seyrine bakar. Bu tarz kisiler malesef burada da var. **** bana o tarz bir izlenim dogurdu okudugum eski yazilanlar. Neyse bu benim düsüncem burada ortaligi karistirmak degil yapici olabilmek icin bulunuyor ve yaziyorum.

Ben tohumlari ebay üzerinden aldim. Ama her saticinin tohumu ayni kalitede olmuyor taze tohuma denk gelmek sans isi yani. Ayrica Cüce Bambu bitkileri de olmak üzere toplam 13 tür Bambu toplayabildim. Bunlari Türkiye florasina eklemek icin ugrasiyorum. Bir gönül isi iste, buna gönül verdim.

Ve cok övünerek bir sey daha söylemek istiyorum; o da Türkiye´ye burada forum yöneticisine söyleyerek actirdigim Enerji Bitkileri sayfasinda tanitimini yaptigim Miscanthus Giganteus bitkisinin yumrularini yine forumdan bir arakadas icin temin ederek Türkiye´ye gönderdim. Simdi Türkiye´de artik Miscanthus Giganteus bitkisi de var.

Umarim ülkemizde de Bambu`ya gercekten gönül veren azimli yapici kisilerin sayisi cogalir ve Bambu´yu Türkiye insani da cok gec bile olsa tanimis olur.

Bambu´ya gönül veren herkesi gönülden kucakliyorum.

Herkese selamlar.

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 13:28   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Sevgili Safaris !

Yazınızı büyük bir ilgi ve beğeni ile okudum. Tesbitleriniz malesef çok doğru. Size katılmamak elde değil. İş yoğunluğum sebebi ile yeni yeni forma girme ve uzun süreli okuma şansım oldu. Sevgili Besenkarın yaptığı çalışma gerçekten taktire şayan. Bende en kısa sürede Adapazarını ziyaret edip kendisi ile tanışmak istiyorum. Yaklaşık bir yıldır zaman zaman bambu grubunda yazılanları kısa sürelide olsa girip okuyorum. İzmirden Faruk beyin gönderdiği tohumların 15 adedi filizlendi yaklaşık 15 Cm oldular. Başta Besenkar olmak üzere bizlerle bilgilerini paylaşan herkese sonsuz teşekkürler. Ateşin yandığını bu kadar yoğunluk arasında uzaktanda olsa görmek inanın beni çok mutlu ediyor.
Fırsat buldukça yazarak ve paylaşarak aranızda olmaya çalışacağım.

Hepinize saygılar sunuyorum.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 14:10   #154
Ağaç Dostu

Merhabalar!
Bambuda yeni gelişmeleri dört gözle bekleyen birisi gördünüzmü hiç ? İşte o benim.

Hepinize selam olsun.

Eski 22-06-2008, 23:55   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Değerli Dostlarım,
Sakarya'ya gelirseniz beni sonsuz mutlu edersiniz.
Bambu çok güzel bir bitki.Ancak denildiği gibi çok da arsız değil, hatta diyebilirim ki çok nazik.Bir çok yabani otun etkilenmeyeceği şeyden etkilenip, kuruyabiliyor.
Siteye(bambu fidanlığı) birkaç fotoğraf ekledim ama daha güzellerini yakında eklerim sanırım.
Selam ve sevgilerimle...

Besenkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 08:15   #156
Ağaç Dostu

Merhabalar !

Bunlar ne kadar güzel haberler sevgili Besenkar. Teşekkürler ve başarılar. En kısa sürede Sakaryaya gelip görüşmek ve sizinle tanışmak dileği ile.
15 adet sasa bambunun 7,5 ğu sizin biliyorsunuz. Acaba benimkiler başka türmü diye düşünüyorum hala. Henüz tam belirginleşmediler. Çok acemiyim çok.

Saygıyla.

Eski 23-06-2008, 11:56   #157
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Besenkar Mesajı Göster
fotoğraf ekledim ama daha güzellerini yakında eklerim sanırım.
Burada da görsek ya resimleri.

Eski 20-07-2008, 23:14   #158
Ağaç Dostu

Neden olmasın sayın Todor,

Ancak yaşadığım talihsiz bir kaza nedeniyle hareket yeteneğimi kısmen yitirdim.İyileşince yeni fotoğrafları başarabilirsem buraya da ekleyeceğim.
SELAM VE SAYGILARIMLA...

Eski 20-07-2008, 23:49   #159
Ağaç Dostu

Çok geçmiş olsun Sayın Besenkar. Bir an önce eski sağlığınıza yeniden kavuşmanızı bekliyoruz.

Eski 29-07-2008, 09:48   #160
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ancak yaşadığım talihsiz bir kaza nedeniyle hareket yeteneğimi kısmen yitirdim.İyileşince yeni fotoğrafları başarabilirsem buraya da ekleyeceğim.
SELAM VE SAYGILARIMLA...
Merhabalar !

Mesajınızı yeni gördüm. Çok geçmiş olsun. Umarım iyileşmişsinizdir. Son durumunuz nedir? Umarım düzelmişsinizdir. Bambularınız bende sizinle paylaşacağım söz verdim. Tohumların elinize ulaşmadığını biliyorum.

Sevgiyle kalın.

Eski 30-07-2008, 13:14   #161
Ağaç Dostu

Teşekkürler,

Sayın Todor ve sayın Cemal S ilginiz için çok teşekkür ederim.İyileşmeye başladım.Daha doğrusu kırılan kolumdaki kemikler kaynaya başladı.Yakında alçıdan da kurtulacağımı sanıyorum.
Selam ve sevgilerimle...
Hoşçakalın

Eski 30-07-2008, 16:14   #162
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
geçmiş olsun sevgili Besenkar bende daha yeni öğrendim. Allah şifalar versin...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2008, 15:34   #163
Ağaç Dostu

Merhabalar!

Zaman zaman uğradığım bambu sayfaları sessizliğini koruyor. Besenkarın durumunu merak ediyorum. Umarım sağlığına kavuşmuştur.

Yeni gelişmelerden haberdar olmak isterim.

Saygıyla kalın.

Eski 17-08-2008, 23:26   #164
Ağaç Dostu

Rahatsızlığım nedeniyle iyi dileklerini bildiren arkadaşlarıma çok teşekkürler ederim.
Elim kısmen iyileşti, bu nedenle otlarını temizlettiğim bambu fidanlığında bazı fotoğraflar da çekmeye çalıştım.Bunlardan bazılarını buraya da eklemeye çalıştım, umarım başarmışımdır.
Ancak, önizlemede fotoğraflar görünmüyor.Belkide büyüklükleri verilen sınırların üstünde olduğundandır.Bilemiyorum.Ancak 17.08.2008 tarihi itibariyle çektiğim bazı fotoğrafları http://www.bambufidanligi.blogspot.com adlı siteye ekledim.
Selam ve sevgilerimle...
(Bu sitede, önümüzdeki 5 yıl içinde kimsenin bambu ile ilgilenmeyeceğini söyleyerek beni böyle bir maceraya sürükleyen arkadaşa da çok teşekkürler.)

Eski 17-08-2008, 23:28   #165
Ağaç Dostu

Burada da görsek ya resimleri.

Sevgili Todor,
Nasıl fotoğraf ekleyebileceğimi bildirirseniz zevkle buraya fotoğrafları ekleyeceğim.Selamlar.

Eski 17-08-2008, 23:37   #166
Ağaç Dostu

Foruma fotoğraf yüklemek ve fotoğrafları yazı içine yerleştirmek başlığında deyalı ve resimli olarak anlatılıyor. Yinede takıldığınız bir nokta olursa, beraber çözmeye çalışalım sorunu.

Eski 18-08-2008, 07:49   #167
Ağaç Dostu

Alıntı:
(Bu sitede, önümüzdeki 5 yıl içinde kimsenin bambu ile ilgilenmeyeceğini söyleyerek beni böyle bir maceraya sürükleyen arkadaşa da çok teşekkürler.)
Merhabalar !

Bu maceraya atılma konusu olmasaydı şu an bizler sanırım çok şeyin gerisinde hala ateşi bulamamış ve gemileri yüzdürememiş olurduk. Hoş her zaman iyi sonuçlanmaz ancak izlediğim ve sizden edindiğim bilgilerle maceranızın hoş bir şekilde devam ettiğini görmek bir macera sever olarak beni mutlu etti bilesiniz. İlk mesajlarımda "Bize duman lazım ateşi kimin yaktığının önemi yok" diye yazmıştım. Ateşi uzaktanda olsa seyretmek gerçekten güzel. Benim mini çalışmalarım bambu konusunda devam ediyor. Sayıları 13 e düşsede SASALAR rın yarısı sizin biliyorsunuz. Saksı içinde kök çoğalmalarını sürdürüyorlar. Uygun bir zamanda tekleyerek çoğaltma yapmayı planlıyorum.

Sağlığınıza kavuşmanıza sevindim. Resimleri bende merak eder oldum.

Saygıyla.

Eski 22-08-2008, 11:20   #168
Yeni Üye

scumiy's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2008
bamboo tohum

Arkadaşlar almak istiyen varsa bende var satabilirim

scumiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 12:34   #169
Ağaç Dostu

Sanırım bizim sormamız gerekiyor. Yoksa siz detaylı açıklama yapardınız herhalde.

Tohumlar ne zamanın hasadı, çimlenme garantisi veriyor musunuz, ne kadarı kaç para ve en önemli soru; türleri ne?

Siz profil bilgilerinizi sağlıklı bir şekilde doldurduktan sonra bu mesajınızı Satıyorum bölümüne taşıyacağım.

Eski 22-08-2008, 13:07   #170
Yeni Üye

scumiy's Avatar

bamboo tohum

isterseniz resmini cekip yollayyayım ben nezamannın hasatı oldugunu bilmiyorum sadece cinden arkadaşıma sipariş verdim o getirdi. bende yeni diktim yanlız pamukta olayı daha cabuk gördüm 3-4 gunde tepe verdiler .

Eski 22-08-2008, 17:11   #171
Ağaç Dostu

Filizlerin ve tohumların resimlerini buraya yüklerseniz, küçük bir ihtimal de olsa cinsini söyleyebiliriz. Ama sizde profil bilginizi sağlıklı doldurup, imla kurallarına uygun yazmalısınız. Forum Kuralları başlığını okumanızda fayda var.

Eski 23-08-2008, 12:46   #172
Yeni Üye

scumiy's Avatar

Merhaba Benim resmimdeki bamboo ağacı

Eski 23-08-2008, 18:26   #173
Ağaç Dostu

Resminizdeki bambuların Dendrocalamus strictus olma ihtimali yüksek. 18 m boy, 13 cm çap yapar. Tam güneşte yetişir, yayılmacı değildir. 0 derecenin altında yaşamayaz.

Eski 24-08-2008, 10:49   #174
Yeni Üye

scumiy's Avatar

munro joint bamboo
Species of one of the biggest bamboo in the world it can reach up to 32\34 mt and the culms a diameter up to 30\40 cm, this banboo is clump type, non invasive it can hold temperature up -3 celsius

ingilizce acıklaması böyle idi türkçeye cevirirseniz sevinirim

Eski 24-08-2008, 12:04   #175
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi scumiy Mesajı Göster
munro joint bamboo
Species of one of the biggest bamboo in the world it can reach up to 32\34 mt and the culms a diameter up to 30\40 cm, this banboo is clump type, non invasive it can hold temperature up -3 celsius

ingilizce acıklaması böyle idi türkçeye cevirirseniz sevinirim
Dendrocalamus giganthus munro joint bamboo diye geçiyor.

Bu tür en büyük bamboo türlerinden biridir ve boyu 32/34 metre çapı 30/40 cm i bulabilir. Kümeler halinde gelişme gösteren ve yayılımcı olmıyan bir türdür. -3'C dereceye kadar dayanıklıdır.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 20:11   #176
Ağaç Dostu

Dendrocalamus olduğu çok bellide, cinsi muallaktı. Şİmdi bu bilgiler doğrultusunda, satıyorum bölümünde bir başlık açarsanız, tohum almak isteyenler size ulaşabilir.

Bölüm kurallarını okumayı ihmal etmeyin.

Eski 15-09-2008, 15:29   #177
Ağaçsever

Cohn's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2008
Hepinize merhaba
Ben 5 sene Tayland'da oturdum ve tabii ki cok bambu turler gordum. Cok da seviyorum.
Ben Datcada yerlesecegim ve sanirim Datcanin iklimi bambu icin cok uygun degil. Neyse denemektan bir zarari yok, onun icin tohumu alip dikmek istiyorum, saksada **** direk topragi.
Lutfen Datcanin iklim icin, en uygun bambu cesiti ne olabilir? Datca pek nemli degil ve galiba nemi seviyor - gene denemek istiyorum hobi amacla.

ayrica, uygun bir tohum kaynagi bulmak istiyorum mumkunse.

cok tessekurler

John

Cohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 15:51   #178
Ağaç Dostu

Sayın John;

Bu zor bir soru. Yaklaşık 2500 tür bambu var. Net bir cevap alabilmek için daha net soru sormanız gerekiyor.

Mesela ayırmayı planladığınız alan ne kadar, hangi boylar ilginizi çekiyor, bodurlar mı boylular mı, su durumunuz nasıl? Bambuyu sadece peysaj amaçlı mı kullanacaksınız?

Eski 16-09-2008, 13:30   #179
Ağaçsever

Cohn's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2008
sayin todor bey
cevabiniz icin cok tessekurler. Haklisiniz, cok detayli bir mesaj yazmadim. Sadece enteresen bir bitki icin ekmek istedim - ozluyorum cunku turkiyede pek yok.
su durum pek parlak degil onun icin az ekecegim - galiba kocaman sakside - cunku bazi turler cabuk yayiliyor - 'clumping' tur secmek istiyorum.
daha aristirmaya yapacagim simdi.
aslinda su anda izmitdayim - ve Sn Besenkar Sakarya'da galiba. Eger siz (sn besenkar) bu mesaj gorursaniz - sizin bambu bitkiniz cok gormek istedim mumkunse.

saygilarimla

John

Cohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 15:33   #180
Ağaç Dostu

Clumper
Bambusa Lako :20 m yükseklik, 10 cm çap
Dendrocalamus asper : 30 m yükseklik, 20 cm çap
Dendrocalamus strictus : 20m yükseklik, 15 cm çap

Runner
Semiarundinaria fastuosa : 10m yükseklik, 10 cm çap
Phyllostachys aurea : 9 m yükskelik, 5 cm çap

Özellikle Phyllostachys aurea (golden bamboo) her türlü olumsuz koşula karşı oldukça dayanıklı bir tür ve ülkemizde yetiştiriciliği yapılıyor. İngiliz kargısı veya İngiliz kamışı adı ile satılıyor. Bu iki runner türün Kaliforniya çöllerinde sorunsuz yetiştiği bildiriliyor.

Benim türler hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Şu aralar pek bahçeme gidemiyorum. Daha sonra ziyaretinizden mutluluk duyarım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024