agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2007, 15:12   #121
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Her tür için ayrı bir başlık açılsa daha mı iyi olur ?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 18:47   #122
-

Dün eklediğim resimden sonra çektiğim yeni resim. İki resim arasında sadece 48 saat var. ikinci filiz neredeyse birinciyi yakalayacak.

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2007, 22:03   #123
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noreks Mesajı Göster
Sayın Faruk Bey,

Umarım burada hesaplanmamış bir hastalık veya böcek problemi çıkmaz. Dün fotoğrafı gönderdikten sonra tekrar saksılara bakayım dedim. Bir tane daha filizlenmişti. Bu akşam onuda göndereceğim.
Sulama konusunda tereddütlerim var. Kapalı filizlendirme kutusu içinde duruyorlar akşamları havalandırıyor ve şu aşamada güneşten koruyorum. Çok sıcaklarda Sayın Todor'un filizlerinin kuruduğunu okuduktan sonra sulamayı fazla mı abartıyorum diye düşünmeye başladım.
Sayın Noreks,

Ekiminizin başarılarının devamını dileyerek başlayacağım.

Başta şunu gözden kaçırmamak lazım.
Bambu çok su değil, ÇOK NEMLİ ORTAM sever.

3 günde bir sulama yeterli olur.
Havalandırmayı sulamadan sulamaya braksanız iyi olur.
Kapalı ortamda oluşan nemin uçmasına izin vermeyin.
Çok sıcak havalarda saksıların arasına üstü açık birkaç su kabı yerleştırmek
faydalı olur bence. Ortamın nemlenmesini kolaylaştırır.

Tekrarlıyorum, bambu kökleri suyun içinde mutlu olmazlar (bazı türler hariç)
Toprağı iyi drenaj edilmeli fakat daima da nemlı olmalıdır. Bunun için fidanların ekileceği toprakta bir miktar PERLİT bulunması çok faydalı olur. Bilindiği gibi Patlatılmış Perlit Kristalleri içi boşluklu bir yapı kazanır ve bu suyu depolama kabiliyetine sahiptir. Toprağı nemli tutar.

Tüm arkadaşlara önemle duyurulur. Perliti ihmal etmeyin.

gerisini tecrübeli arkadaşlar söyler sanırım.

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 22:12   #124
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yetişme ortamındaki ph ve tuzluluk konusunda bir şey diyebilir misiniz?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 22:13   #125
-

Sayın Faruk Bey,

Toprakta görülen beyaz noktalar perlit. Galiba bunu doğru yapmışım. Sulama konusunda da tavsiyenize uyarak 3 günde bire geçip hemen kapağı kapatıyorum. Günlük boy ölçümü haricinde sadece sulama için açarım artık.
Bu hızla büyürlerse ki günlük 0.5 cm gibi bir hız var gibi görünüyor. Hafta sonunda kapağı zorlamaya başlarlar.

Eski 07-08-2007, 22:16   #126
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bu gün 3-4 yıl önce okulun ön bahçesinde diktiğim bambuları gördüm aslıda bambu kalmamıştı, geçen yıl hemen yanıbaşında patlak çeşmeyi tamir etmişlerdi ve susuzluktan tüm topraküstü organlar kurumuştu. Bugün haber verdiler su yeniden patlamış ve o suyun varlığına o kadar çok fide vardı ki. İnanılmaz derecede sürgün patlatmıştı şaşırdım kaldım. Acaba ektiğim mosoları nemi bol bir yerde mi yetiştirsem diye yer düşünüyorum şimdi. Kısaca bambunun yetiştirilmesi ile baştan sona bir yetiştiricilik başlığı açsak iyi olur. Tecrübelerle yönlendirelim.
Sayın Selahattin bey,

Anlattığınız olay çok ilginç,
Evet benim bildiğime göre de Moso lar tabandan nüfüz eden nemi severler.

Biraz önce sayın Noreks'e yazdığım gibi,
BAMBU NEMİ sever. Kölerinin su içinde olmasından hoşlanmaz.

Bambu ekimi, ve bambu fidanlarının bakımı dışarıda "Bamboo Nursery" başlığı altında inceleniyor. Bu anahtar kelimeleri kullanarak bu konularda çok zengin bilgilere ulaşmak mümkün.

Bizde de aynı anlama gelen "Bambu FİDANLIĞI" adlı bir bölüm açmak güzel bir fikir.

Eski 07-08-2007, 22:20   #127
-

Selahattin Bey'in sorusunu cevabı yazdıktan sonra gördüm. Bana gelen tarifte özellikle vurgulanan çimlenme sırasında mutlaka peat moss ( hindistan cevizi torfu ) veya steril toprak kullanılması ve şayet mümkünse yağmur suyu kullanılması ( yoksa bekletilmiş yumuşak su ) tavsiye ediliyordu. Etoburlardaki gibi damıtılmış su zorunluluğu yok. Buna rağmen elimden geldiğince damıtık saf su kullanıyorum.
Toprak olarak peat moss tavsiye ediliyorsa bildiğim kadarıyla pH 5.5 ve daha yüksek olmalı. Yine de Faruk Bey bu konuda daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilir.

Eski 07-08-2007, 22:29   #128
-

Peat Moss için değerler -etiket üzerinden - şöyle
pH 5.4 - 6.8
EC 0.5 -0.8 mmhos/cm
NO3 50 - 100 ppm
P 10 -20 ppm
K 40 -100 ppm
Ca 30 - 50 ppm
Mg 10 -20 ppm

Eski 07-08-2007, 22:31   #129
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Yetişme ortamındaki ph ve tuzluluk konusunda bir şey diyebilir misiniz?
Çok yerinde bir soru ama bu konu türden türe okadar değişken ki genel birşey söylemek mümkün değil.

Örneğin yeni gelen Kış bambuları her türlü toprakta yaşıyabiliyor. Alkali veya Asidik farketmiyor.

Ama illa da birşey söylemek gerekirse, Bambuların Asidik ortamlarda daha mutlu olduklarını söyleyebiliriz.

Bambuların Tuzu pek sevmediğini biliyorum. Sulandığı suyun tuzlu olması da sakıncalı.

Veribankalarını incelerken vardığım kanı şu.
Saldırgan tür yayılmacı bambular daha toleranslı, herhalde hayatta kalma kabiliyetleri daha yüksek diye düşünüyorum.

Clumper türü Bambular ise daha seçici.
Zaten zengin ve sıcak ortamda büyüyor çoğu.
Hayatta kalma şansı için özel bir çabaya gerek yok.
Bunlar şahsi düşüncelerim tabii. Bilimsel bir yanı yok.

Sevgi ve saygılarımla,

Eski 07-08-2007, 22:45   #130
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Alıntı:
Peat Moss için değerler -etiket üzerinden - şöyle
pH 5.4 - 6.8
EC 0.5 -0.8 mmhos/cm
NO3 50 - 100 ppm
P 10 -20 ppm
K 40 -100 ppm
Ca 30 - 50 ppm
Mg 10 -20 ppm

Peat Moss,
Bataklık Yosunu demek.

Tohumların çimlendirilmesi için en uygun ortamı sağlayan malzeme olarak anılıyor. Drenajı iyi ama nemi de çok iyi tutan bir malzeme. Ayrıca besleyici de. Ne yazıkki bu malzeme çok pahalı ve geniş ekimler yapacaklar için uygun değil.

Bence temiz toprak ve perlit bizleri mutlu edecek sonuçları verecektir.

Filizlerimizi her ay, çimen veya palmiye için hazırlanmış gübrelerle desteklemeyi unutmayalım.

kolay gelsin.

Eski 07-08-2007, 22:56   #131
-

Burada söylenen etoburlarda gelişmeyi sağlayıcı ve base substrat olarak kullanılan sphagnum moss değil anladığım kadarıyla burada kastedilen uzun yazılımı coco peat moss olan hindistan cevizi torfu. Yine de emin olmadığımı belirteyim.

Temiz toprak konusu ise benim pembe domateslerde başıma bela olan çökerten mantarı yüzünden araştırdığım bir konu. Toprağın sterilizasyonu ise Sn Mine Pakkaner'in forumda yazdığı uygulamalardan biri olan solarizasyon yöntemi.

Yine de kullanılan topraktan şüphe ediliyorsa fırında bir süre ısı uygulanması tavsiye ediliyor. Bu amatör çok küçük ölçek için tavsiye . Tarlaları alacak fırın henüz yapılmadı.

Eski 07-08-2007, 23:19   #132
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Alıntı:
Burada söylenen etoburlarda gelişmeyi sağlayıcı ve base substrat olarak kullanılan sphagnum moss değil anladığım kadarıyla burada kastedilen uzun yazılımı coco peat moss olan hindistan cevizi torfu. Yine de emin olmadığımı belirteyim.
Haklısınız, benim bahsettiğim sphangum moss.
Bir ara incelemiştim ama sanırım konuyu unuttum şimdi.
Hep söylüyorum tarımcı değilim diye.
Coco peat moss u sizden oğreniyorum.

Sevgi ve saygılarımla,
Faruk

Eski 07-08-2007, 23:28   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Gerçek ham peat moss'un ph değeri 3-4 olur.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 01:29   #134
-

"peat" konusunda askıda kalmıştım ama Sn. Praecox'la yazışmam sonucu aşağıda;
"Burda "peat" kelimesi turba anlamında genel olarak kast ediliyorsada iki ürün soz konusu şöyle ki...
cocos peat hindistan cevizi kabuğu kırıntısı esasen turba ile yani torf la bir alaksı yok sadece torf yataklarını sökmemek adına bir alternatif ürün düşünüldüğünden böyle bir terim konmuş. hindisan cevizi kabuğunun çürüntüsü filan da değil yani...
diğeri ise bildik sphagnum peat veya sphagnum peat moos ki burda sadece torf un kendisi kastedilmektedir ki o da sphagnumun çürümesi ile oluşan kütledir. sphagnum peat veya sphagnum peat moos aynısı..."

Eski 08-08-2007, 12:12   #135
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Birzamanlar ben de PEAT konusunu araştırmıştım

Ama konuyu anlamak için yeterli alt yapım yoktu.
Jeolojik devirleri, Biyolojiyi iyi bilmek lazımdı.
Onun için anladım diyemem.

Araştırma yaptığım adresleri yolluyorum belki birileri faydalanır diye.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bog

http://peatmoss.com/

http://www.wesleyjohnston.com/users/...aphy/bogs.html

http://www.wildlifetrust.org.uk/facts/peat.htm

http://www.google.com/search?q=peat&...e7&rlz=1I7GGLJ

http://www.uow.edu.au/arts/sts/sbede...ands/what.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Peat

http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn6124

http://www.kew.org/ksheets/peat.html

sevgiler,

Eski 08-08-2007, 14:05   #136
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Torf (peat moos) hakkında

Burda torf konusunda fikir alışverişi yapıldığını görünce affınıza sığınarak kafadan girdim konuya.
Gerçek olan şu ki torf çok besinsiz bir ürün. evet steril tohum çimlenmesinde uygun şartlar sağlıyan bazı bitkilerin gelişiminde olmazsa olmazlardan.
Ancak şunu da belirteyim ki Türkiyede torf kavramı yerli üreticide çok değişik bir anlam kazanıyor. Bu bağlamda Yenicağa gölü çevresinden alacağınız "torf" tammamen bir saz çürüntüsü olan organik bir kütledir. Vede sanırım Bambu üretimi için en uygun olanıdır. İthal torf'lar sayın Todor'un da belirtiği gibi çok asidiktir çoğu bitki için gereğinden de fazla düşük bir pH a sahiptir. bu anlamda da kireçle pH ayarlaması yapmak gerekir. hindistan cevizinin kabuğunun kırıntısı olan cocos peat de tohumdan fide eldesi için çok uygun bir üründür ancak burda belki tuz fazlalığı sorun olabilir, onu da yıkamak sureti ile bu sorun giderilebilir.
Büyük çapta sterilizasyon için ise Mine hanımın da yazısında belirtiği gib nylon folyolar altında bahçede solarizasyon ile steril hale getirilmesi gereklidir.

saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 08:45   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Bahse konu cocostan ben geçen yıl kullandım bitkilerimde ve oldukça memnunum. Hafif bir malzeme olması saksılı bitkilerde işçiliği kolaylaştırıyor. Boş bir malzememidir bilemem ben kendim toprak altı gübe ve derekumu karışımı harcı hazırlayarak kullandım. Sıkıştırılmış şekilde aldığım malzemenin ilk hazırlığı ve suya doyurulması gerekiyor diye biliyorum. Belirteyim konunun uzmanı değilim benimkisi sadece kendi uygulamalarım.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 13:05   #138
-

Bendeki sıkıştırılmış hindistan cevizi torfu tuğla büyüklüğünde. Süs bitkileri fuarından bir kaç tane almıştım. Leğen içine 10 Lt ılık su ile birlikte koyunca orta boy bir leğeni dolduracak kadar - su çekerek - şişiyor. Eğer ihtiyacınız bu kadar değilse keserek kullanmakta fayda var. Hele benim gibi yer darlığı çekiyorsanız.

Eski 16-08-2007, 17:22   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Arkadaşlar haftya sonu gemlik gezim sırasında bir mahallede aşırı miktarda kamış gözlemledim. Ve kamışlar bildiğimiz yerli kamışlar ve sezonluk sanırım. Ama ben ilk defa bu kadar kalın olanlarını gördüm. Karışık bir aralıkdaydılar, dip kısmını görmedim ama üst kısmı yaklaşık 6 metre civarında 2.5-3 cm civarı kalınlık yapmıştı. Yerli bambularda bu çap normalmidir.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 18:59   #140
-

Sayın Mirsat,

Sanırım onlar bambu değil bizde saz tabir edilen bitkiler. Datçada bu sen dediğiniz gibi 6 -7 metreyi geçen sazlardan ben de gördüm çaplarıda hatırladığım kadarıyla 7-8 santim kadar vardı. Yinede sazlarla bambular arasındaki akrabalık ilişkisini - eğer varsa - bu konuda uzman olan Sn. Faruk Bey'e sormakta fayda var..

Eski 16-08-2007, 22:07   #141
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Alıntı:
Sayın Mirsat,

Değerli arkadaşlar,

Sanırım onlar bambu değil bizde saz tabir edilen bitkiler. Datçada bu sen dediğiniz gibi 6 -7 metreyi geçen sazlardan ben de gördüm çaplarıda hatırladığım kadarıyla 7-8 santim kadar vardı. Yinede sazlarla bambular arasındaki akrabalık ilişkisini - eğer varsa - bu konuda uzman olan Sn. Faruk Bey'e sormakta fayda var..
Evet bu konuda daha önce yazmıştım.
Bir bambu Çalışması başlığı altında 69, 70, 71 numaralı mesajlar.
Doğrusu zor buldum.

Bu forum bilgilere dar geliyor, hatta bir bilgiye ulaşmak zor oluyor.
Bu nedenle "bambuturkiye.com" ismini satın alıp bir sunucu kiraladım.
Bilgilere daha kolay ulaşılabilecek bir ortam olacak.
Ayrıca veri tabanindan oluşan bilgilerimi de orada daha kolay paylaşacağım.
Burası da boğulmaktan kurtulacak.
Burada artık sadece projelere katılacağım.

Arundo Donax :
Bu bitki sık sık bambuların arasında anılırsa da bambu değil.
Ben de dün Karaburun'da fotoğraflarını çektim.

Defalarca yazdım, uzman değilim, sizlerden biriyim, amatörum,
sadece konuyu uzun zamandır inceliyorum okuyorum.

sevgi ve saygılar,

Eski 17-08-2007, 11:17   #142
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

MOSO TOHUMLARI

Aslında ne yalan söyliyeyim, bu işten sıtkım sıyrıldı, bunu başardılar. Sözümde durmak için yazıyorum. Nereye yazılacağı da ayrı bir sorun.

Daha önce adresini verdiğim ama şimdi mesajımı bulamadığım bir yerde
Çin den MOSO tohumu getirtme görüşmelerimin cevabı geldi.

Kısaca, tohumların 1 sene için saklandığını ve verimlerinin düşmüş olması ihtimalini, yeni tohumların Eylül ayı sonunda geleceğini söylüyor. Daha önce konuştuğumuz gibi, bize bu taze tohumlardan verecekler.

Ben ödeme şeklini ve 1 kg tohum için ödeyeceğimiz toplam miktarı sormuştum.
Onu da taze tohumlar geldikten sonra bize bildirecekler.

Sipariş için basitçe "MOSO SEEDS" yazıp, net ve anlaşılır şekilde şekilde adres ve istenen tohum miktarını yazıyorsunuz.
Bunu Li Guodong'un
skveblue@163.com
deki elektronik posta adresine yolluyorsunuz.

Ödemenin nasıl yapılacağı konusu daha sonra bize bildirilecek.
Ben "Western Union" ile ödemenin bizler açısından daha kolay olacağını yazmıştım.

Bakalım ne olacak?

Gelen yeni gbilgileri gruba aktaracağım.

Tarihi:
Fri, 17 Aug 2007 12:01:51 +0800
Kimden:
"Li Guodong" <skyveblue@163.com>
Kime:
"faruktuzcuoglu@yahoo.com" <faruktuzcuoglu@yahoo.com>
Konu:
Re: MOSO seed Request from TURKEY

Dear Faruk Tuzcuoglu

First Congratulations on your complete recovery,I am sorry to reply you so later for i am in bussiness travelling to some village in Zhejiang province in China. and there is no interenet service here .now i have come back to compus.

Now the MOSO seeds here have been reserved about 1 year, its germination rate maybe become lower, and the fresh seeds will come soon, so I think if I can post you the new seeds , we will get it at the end of the September.

About the price and pay terms , I will give you when i get the fresh seeds.

If you freinds want the seeds, they can just write email to me or Dr. Gui, and write it with "moso seeds" as the title, give clear indicate of the weight and address.

Best wishes for your health again.

Yours Sincerelly,
Li Guodong

Eski 20-08-2007, 12:02   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2007
Selamlar

Ben yeni üye oldum ama forum ilk gördüğüm gibi değil.

Sayın Faruk Tuzcuoğlu nun yazılarını arıyordum da.

Lütfen yardım edin.

kalinka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 15:18   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
FAruk beyin bazı yazıları sinmiş galiba ,aradığınız hangi yazısı bilmiyorum ama silinmiş olabilir.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 00:08   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Bu gün serada bir baktım benim bambular ufak ufak çıkıyorlar. Bizde bir sevinç bir sevinç. Hepsi çıkmamışlar ama bir kaçı ufak ufak hareketteler. Bilgilerini bizimle paylaşan tüm arkadaşlar;

Hepinize selam olsun taa yürekten.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 22:48   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Yazın bambu tohumları paylaşıldı.Bana da ayrılmıştı ama elime ulaşmadı.Bu arada BAMBU GRUBU beklenmedik ve hızlı bir şekilde dağıldı.İlgimi çeken ve değer verdiğim bir konudan bu kadar çabuk kopmak bana göre değil.Ben de düşündüm ki bambunun ne olduğu gerçekten Türkiye'de bilinmiyor.Bu arada bambu hakkındaki bilgi paylaşımı da durdu.Baktım, bizler sadece konuşacağız, daha pozitif bir şeyler yapayım dedim ve bir miktar değişik cins ve miktarda bambuyu ithal ettirdim.Bunları çoğaltmayı ve bu arada hem tanımayı hem de tanıtmayı düşünüyorum.Bu amaçla çok amatörce de olsa http://www.bambufidanligi.blogspot.com adlı bir site oluşturdum.Bu sıralar genel bilgiler vermekle birlikte dikim işleminden sonraki gelişmeleri burada ve orada paylaşacağım.Selam ve saygılarımla.

Düzenleyen Besenkar : 26-11-2007 saat 19:07 Neden: Bazı imla hataları düzeltilmiştir.
Besenkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 22:39   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2008
Bende yeni üyeyim çok hevesli bir şekilde baştan sona forumu okurken son sayfaya geldiğimde tarihe baktım ve çok uzun zaman sonra bu konuya üzülerekte olsa ben cevap yazıyorum çalışmalar neden durdu acaba ??

KralEfendy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 11:07   #148
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Herkese selamlar,
Be KKTC de yaşıyorum, 4 döüm zeytinliğimin içine ev yapacağım ve bahçe düzenlemesine başlama aşamasındayım. Bahçenin bir kısmına ve bazı muhtelif bölgelere bambu ekmeyi düşünüyorum dekoratif olması açısından. Belki ileride bambularını kesip kullanabilirm de tabi :P
Kalın ve hızlı büyüyen türleri beğeniyorum. Önerebileceğiniz bir çeşit varmı ve fidan, tohum nereden edinebiliri acaba, aydınlatırsanız sevinirim.
Saygılar

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 11:19   #149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
En kalın türler;

Moso Bambu (Phyllostachys pubescens)
Bambusa lako
Dendrocalamus giganteus

Tabi gövde kalınlaştıkça boy uzayacaktır.

Tohum ile üretebileceğiniz gibi, rizomlada üretebilirsiniz. Rizom ile üretim size vakit kazandıracaktır. İnternette bunların satışını yapan bir çok firma mevcut.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 15:13   #150
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Sayın Todor,
Moso Bambu ilgimi çekiyor fakat internetten tohumunu **** rizomunu bulamadım.
Bildiğiniz site varsa paylaşırmısınız bu ürünleri satan.
Saygılar

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024