agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2007, 23:27   #31
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Tuzcuoglu Mesajı Göster
Tohum fiyatları hakkında elimizde....
Bende talibim mosoya. 100 dolar ayırabilirim şartlarımı sonbahara doğru zorlarsam 200 dolar da olabilir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 00:59   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar Arakadaşlar.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var diye düşünüyorum ateş yanmak üzere haberiniz olsun. İlgili arkadaşlarımın tamamının özel mail adreslerine telefon numaralarımıda içeren mesajımı attım. Aşagıda ve yapacağımız çalışma ile ilgili tüm yazılar sadece benim kendi görüşlerim. Bundan kastım şu ki bizim önce miktarı belirlememiz gerekecek. Ancak miktarı belirledikten sonra fiyat belirleyelim derim.Aşağıda bir liste çıkarmaya çalışalım diyorum sizlerden özel mesajıma göre gelen bilgilerde miktarları belirtirsek iyi olacak diye düşünüyorum. İlk grubun 10 arkadaşltan olacağını düşünüyorum. İlk deneme grubumuzu oluşmak üzere sizlerden mailler geldikçe buraya ilave edeceğim. Moso ve iki numarada bahse konu olan ve Baston bambu adlandırılan çeşit .Faruk beyin seçimi böyle .Bu aşamada görüşleriniz bnim için çok değerli.

Saygıyla kalın.

Cemal sansar !/2 kg
Todor
Faruk Tuzcuoğlu

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 03:51   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
http://www.b-and-t-world-seeds.com/c...ulis&sref=1995

50 tohumun 1 gr ağırlıkta olduğunu belirtiyor site. Verdiği fiyatlar aşağıda

5 Gr 12€
10 Gr 21€
1 Kg 215€
2 Kg 357€
5 Kg 758€
10 Kg 1384€

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 23:26   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2007
Merhaba bambucu arkadaşlar:
Ben Bursa da 7 yıldan beri tarlada bambu ziraati ile uğraşıyorum ve galiba bu konuda tekim.Strictus ların (Iron Bamboo) arpa gibi olan tohumlarından çim bile alamadım.Sadece Moso,Giganteus gibi türleri tohumdan yetiştirdim, 1 metre oldular,o kadar. İnatla 5 senedir gübrele sula ,gübrele sula bir rhizome(yumru kök) bile elde edemedim,devam ediyorum.
Elinde Moso ,Madake,Giganteus ,Strictus yumrusu olan veya ,saksıda 2-3 metreyi buldurmuş olan birisini tanıyan,satan var ise haberleşelim.
"ağaçlar.net i biliyordum ama bu forumun farkına yeni vardım"

Saygılarımla
Orhan
Bambu,yerel orkide ve ekzotik bitki yetiştiricisi
(Dış Ticaretçi)

DİKKAT:
ÖNCEKİ YAZILARI OKUDUM VE VE ÇOK İYİ NİYETLİ AMA BOŞA GİDECEK BAZI ÇABALARI GÖRDÜM:ŞU ANA KADAR ÇİNLİLER,YERLİLER,AMERKALILAR ,
AVRUPALILAR ,ÜNİVERSİTELER,ORMAN İDARELERİ,BELEDİYELER HEPSİ İLE BAMBUCULUK KONUSUNDA HEPSİ İLE BOĞUŞTUM .NE YAPTI İSEM DE KENDİM YAPTIM.EN BÜYÜK ALEYHTE DİRENİŞLER DE "OLMAZZZZ,TUTMAZZZZ " DİYE MAALESEF HEP EN BAŞTA ÜNİVERSİTELERDEN GELDİ. KENDİLERİ YAPMIYORLAR ,SANA DA YAPTIRMIYORLAR TÜRKİYENİN ÜNLÜ BAMBU PROFESÖRÜNÜ İLE BİLE HİÇ BİR KONU DA İKNA EDEMEDİM.
ÇOK İYİ NİYETLİSİNİZ ÇOK İYİ İNSANLARSINIZ.GRUP OLARAK BİR ŞEYLER YAPARSANIZ YAPARSINIZ.

Orhan turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 23:35   #35
Ağaç Dostu

Ben aldım tohumu, ektim. Bundan gayrısını göreceğiz bakalım.

Eski 11-06-2007, 00:22   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2007
Merhabalar:
Sanıyorum ki bambuları kültüre almaya çalışan Prof. Mustafa Var hariç Türkiye nin ilk bambu tarlacısıyım..Bundan 5 yıl önce strictusları(Iron Bamboo) sizin gibi tohumda iken arpa gibi çimlendirdim ve ektim. Strictuslardan bir netice alamadım,öldüler .Ama Giganteus ve Moso Phiystillachis Pubescens ler hala yaşıyorlar ve boyları da 1 metreyi geçmedi .Üstelik hala daha rhizome (yumru )oluşturmadılar. Strictus Tohumlarını da sizin fotoğraflarınız arasında mosolara
sarılmış duran bereli Alman dan aldım .Tohumlar ile birlikte ekim talimatları da geliyor,bana Strictusları çok daha düşük sıcaklıklarda söylemişti bu adam.
Neyse özel odada ısı ve ışık kotrollu biçimde yeşertip saksılara alıyorum alıyorum .İyiki tüm tohumları aynı kişiden almamışım.Demek ki tohumlar ya mantarlı idi (bunların en büyük problemlerinden biri bu)
Eğer tohum alma organizasyonu veya yetişkin bambu organizasyonu yaparsanız katılabilirim.
Selamlar,kolay gelsin

Orhan turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 01:06   #37
Ağaç Dostu

Merhabalar !

Orhan Bey!
Öncelikle yaptığınız tüm uyarılar ve bilgi amaçlı katkılar için teşekkürler. İnanın çok sevindim. Bu ülkenin insanı olup birşeyler yapmak istendiğinde her türlü zorlukla mücadele etmek gerektiğini bütün açıklığı ile yazdığınıza inanıyorum. Ancak zorluklar aşılmak için vardır. Bu konudaki tüm zorluklara rağmen önünüzü görmeyerek böyle bir çalışmayı beş yıl sürdürmek bile ne kadar azimli ve kararlı olduğunuzun bir göstergesi. Bu ülkenin bir ferdi olarak sizi tebrik etmek bizlere düşer. Lutfen kabul edin. Özellikle bizim toplumumuzda "önyargıyı yıkmak gerçekten atomu parçalamaktan zordur" tezini fazlasıyla desteklediğini düşünüyorum. Oldukça geniş ve kapsamlı bir çalışma yaptığınızı düşünerek aşağıdakiler konusunda bizleri aydınlatırsanız grup olarak size minnettar kalırız.

Tür seçimini yaparken nelere dikkat ettiniz?
Bambu konusunda elinizde döküman varmı ? Bizlerle paylaşırmısınız?
Bambunun ülkede yetistirilmesi konusunda üniversitelerden hangilerine başvurdunuz? Bize hangi üniversiteyi önerirsiniz?
Bambu konusunda Türkiyede tek olmak gibi iddaalı bir söyleminiz var. Bu konuda bir araştırmanız mevcutmu?
Başlarken fikir anlamında yardım aldığınız yurt içi veya yurtdışından şahıslar varmı? Bizlerin bu kişilere ulaşım amacımıza kontak olurmusunuz?
Bir üreticimisiniz? Yoksa sadece bu işin ticarı olarak satışı ilemi ilgileniyorsunuz?
Bambudan hariç başka tür deneyimleriniz oldumu?
Varsa bunlar neler?
Orman bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklarla görüşmeleriniz oldumu?
Çalışmaları yaparken işin başındamı duruyorsunuz yoksa yapabilecek kişilerlemi yürütüyorsunuz?
Yaptığınız çalışmayı yerinde görmek konusunda bize yardımcı olurmusunuz?

Yukarıda yazılanları bir soru şeklinde algılamayın lutfen. Uzun olduğundan bende rahatsız oldum. Ancak bu konuda yapacağımız çalışmada bize ışık tutacağını düşünüyorum. Cevap verip vermemek konusunda seçim tamamen size ait. Sizinle birlikte olup aynı ateşi tutuşturmaya çalışmak bizlere büyük keyif verir.
Formumuzun kuralı gereği kendinizi tanıtan bir yazıyı hepimizin uğrayıp başlarken doldurduğu sayfaya iletirseniz ve kullanma klavuzuna bir göz atarsanız hepimizi sevindirirsiniz.
Şimdiden hoş geldiniz.

Saygıyla kalın.

Cemal Sansar/ Yalova

Düzenleyen cemal.S : 11-06-2007 saat 01:44 Neden: Küçük bir ilava
Eski 11-06-2007, 01:48   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
http://www.b-and-t-world-seeds.com/c...ulis&sref=1995

50 tohumun 1 gr ağırlıkta olduğunu belirtiyor site. Verdiği fiyatlar aşağıda

5 Gr 12€
10 Gr 21€
1 Kg 215€
2 Kg 357€
5 Kg 758€
10 Kg 1384€
Bilgiler için teşekkürler önümüzü görmemize sanırım yardımcı olacaktır. Belliki çok büyük bir çabanın ürünü.
Saygıyla

Eski 11-06-2007, 07:52   #39
Ağaç Dostu

Orhan Bey ben şunu sormak istiyorum;

Boyları 1 m oldu hiç mi yandan yeni bitkiler çıkmadı.
Bendekiler şu anda 10 cmi geçmesine rağmen yanından ikinci sürgünleri vermeye başladılar.

Eski 11-06-2007, 09:58   #40
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
http://www.bamboogarden.com/
bu sitede yararlı bilgiler var...tavsiye ederim.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 10:27   #41
Ağaç Dostu

Bambu grubu.

Merhabalar!

Kendi normal işlerim ve hafta başı olması sebebi ile toplantıdan dolayı biraz geciktim. Özür diliyorum. Büyük bir heyacanla bunları yazmaktan gerçekten çok mutluyum ve işte sizlerle paylaşmak istedim. İşte son durumumuz !!

1-Todor
2-Faruk Tuzcuoğlu
3-Cemal Sansar
4-Çeteçakal
5-Selahattin yılmaz
6-Bilgekaan
7-Derya Özen
8-Tourkana
9- Mirsat
Yukarıdaki arkadaşlarımın özelime gelen mesajları kanalı ile bir adres ve telefon numarası föyü oluşturdum. Ben başaracağımıza yürekten inanıyorum. Sizlerle olduktan sonra her şeye hazırım.
Saygıyla kalın iyi çalışmalar.

Not: Sayın tuzcuoğlu ben çok çabuk çoğalacağımızı tahmin ediyordum ancak bu hızla olacağını hiç düşünmemiştim. Size bu gidişle Hindistan ve Çine çok mektup yazma işimiz düşecek. Bu sadece bir latifedir.
Saygıyla!

Cemal Sansar/ Yalova

Düzenleyen cemal.S : 13-06-2007 saat 09:45 Neden: Mirsat beyin ilavesi
Eski 11-06-2007, 10:30   #42
Ağaç Dostu

http://www.bamboogarden.com/
bu sitede yararlı bilgiler var...tavsiye ederim.

Tavsiyeniz için çok teşekkürler benim yabancı dil bilgim sayfayı incelemeye yetmediğinden arkadaşlarımın inceleyerek bize yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum.
Saygıyla kalın.

Eski 12-06-2007, 13:10   #43
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Ya keşke benimde sizinle paylaşabilecek bilgilerim olsada buradan yazsam. Ama bambu hakkında hiç bilgim yok ki...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 13:32   #44
Ağaç Dostu

Doğrusu bizde pek bir şey bilmiyoruz. Ancak yazan arkadaşlara minnettarız Çeteçakal. Gruba baktınızmı?

Eski 12-06-2007, 15:06   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Yetiştirme dönemi hakkında bilgiler var ise aldığımız tohumların bayat olmaması açısından -Sanırım bu yaz dönemi sonu taze tohumlar çıkmış olur- sipariş zamanlaması önemli. Bir de tohumların hangi dönemde ekilmesi gerektiği , çimlendirme şartlarını da öğrenmek fikir verecektir. Kendi adıma soğuk iklime dayanıklı tek tür olursa 1/2 kg , iki tür için 250 şer gr deneme amaçlı alabilirim. Aşağı yukarı 10000 fidan eder. YArısını kurtarsak 5000 kalır. Selamlar.

http://www.meteor.gov.tr/2006/tahmin/tahmin-iller.aspx

Dikim yapacağınız bölgeler için 1975-2006 için en düşük sıcaklık çizelgesine linkten ulaşılabilir.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 16:19   #46
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Doğrusu bizde pek bir şey bilmiyoruz. Ancak yazan arkadaşlara minnettarız Çeteçakal. Gruba baktınızmı?

Grubu devamlı takip ediyorum, gerçekten bu kadar hızlı çoğalacağımızı hiç düşünmüyordum. İlgilenenlerin gittikçe bu şekilde çoğalması gerçekten çok güzel.

Tohumu bölüşme kısmında değil de, tohumdan ürettiğimiz fidelerin de paylaşılabileceğini düşünüyorum. Belki çimlendirme konusunda eksikleri olanlar vardır. Biz çimlendirdikten sonra fide olarak da paylaşabiliriz...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 16:50   #47
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tohumu bölüşme kısmında değil de, tohumdan ürettiğimiz fidelerin de paylaşılabileceğini düşünüyorum. Belki çimlendirme konusunda eksikleri olanlar vardır. Biz çimlendirdikten sonra fide olarak da paylaşabiliriz...
Diğer arkadaşlarımız ne derler bilmiyorum ancak ******* öyle yaparsak başarı şansımız artacak. Beni endişelendiren nakliyesi ve karşılaşacağımız diğer sorunlar. Ancak birlikte ortam oluşturma ve deneme en güzeli. Diye sesli düşünüyorum. Sanırım Mirsat beyde aramıza katılacak. Emailinden öyle anlıyorum.

Saygıyla

Eski 12-06-2007, 17:55   #48
Ağaç Dostu

Kendi köyüm için düşünüyorum. İstatistikler -19 a kadar düşen sıcaklıklardan bahsediyor o da 30 senede 4-5 kez olmuş olay. Sanırım uygulanabilir. Çimlendirme ve fide olayının bir yıllık zamanı istanbul dikimi ise afyon düşünüyorum. Sanırım uydurabiliriz. Selamlar.

Eski 13-06-2007, 08:01   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirsat Mesajı Göster
Kendi köyüm için düşünüyorum. İstatistikler -19 a kadar düşen sıcaklıklardan bahsediyor o da 30 senede 4-5 kez olmuş olay. Sanırım uygulanabilir. Çimlendirme ve fide olayının bir yıllık zamanı istanbul dikimi ise afyon düşünüyorum. Sanırım uydurabiliriz. Selamlar.
Günaydın Mirsat Bey !

Çok güzel bir düşünce neden olmasın. Biliyoruzki kaybedecek hiç bir şeyimiz yok. Maddi anlamda söylüyorum. Şayet başaramazsak benim korkum yeni bir şeyler deneyecek arkadaşların şevkini kırmak. Size söz veriyorum gerekirse Afyona kadar gider dikimi yaparız Bir porsüyon Afyon karyamağını sizinle paylaşmak güzel olur. O günler mutlaka olacak. Buna inanıyorum.

Özel emailime mesaj gönderdinizmi bilmiyorum, ben numarayı ve adresi frist için almadanda silmiş olabilirim yeniden gönderirseniz sevinirim.

Saygıyla kalın.

Eski 13-06-2007, 09:49   #50
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bir kişi daha çoğaldık. İnanmayan yukarıda listeyi kontrol etsin.

Mirsat bey !

İsminizi listeye yazarken inanın çok mutluydum isminizi yanlış yazdıysam heyecandandır. İnanıyorum ateşimiz sizinle daha bir harlanarak yanacak. Müsade ederlerse arkadaşlarım ve kendi adıma size teşekkür ediyorum.

Saygılar sunuyorum.

Cemal Sansar / Yalova

Eski 13-06-2007, 12:52   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sevgili arkadaşlar gerçekten yne çok değerli katılımlarla bir işe girişmek üzeresiniz. Hatta aranızda girişenler de var.
Dilerim her şey yolunda gider.
Benim bambu yetiştirme gibi bir isteğim olmamasına rağmen gün geçtikçe bambuya duyulacak ihtiyacın artacağı kanısındayım.
Hem doğal, hem ucuz, hem de pratik. Bunları peyzaj düzenlemelerini düşünerek yazıyorum. Diğer deyişle payzaj mimarı gözüyle.
Forumlardaki yazılardan birinde genel olarak bambuların asidik toprak sevdiği belirtilmişti. Türkiye'deki asidik topraklar sadece Karadeniz bölgesinde yayılış göstermiştir. Volkanik topraklarımız ise kireçli: alkalen topraklardır. Bu konuda yanlış biliyorsam lütfen düzeltin. Bu bilgime bağlı kalarak en düşük sıcaklık şartı olan -15 , -20 dereceleri kıstas almakla birlikte toprağın asit yapısını da göz önünde tutmanız gerektiği kanısındayım.
Sadece bu konudaki düşüncemi ortaya attım. Ama kimyasal yöntemlerle toprağın alkali özelliğini asite çevirirseniz bu tabii sizin çabanıza kalmış bir konu olacaktır. Sanıyorum Bursa'da yetiştirmeye çalışan kişi bu nedenle başarılı olamadı. Yalova'da Todor arkadaşımızın ektiği tohumlardan çıkan filizler ve bunların yan sürgün vermeleri gerçekten çok sevindirici bir haber. Bursa'da bu işin niye olmadığını , ya da yeterli gelişemediğini toprak yapısına bağladığımı belirtmek istedim.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 16:40   #52
Ağaç Dostu

Merhabalar Şükranayalp!

Mesajınızı çok dikkatli bir şekilde defalarca okuduğumu bilmenizi isterim. Sizler gibi bu işin eğitimini almış arkadaşlarımızın görüşleri çok değerli. Corafi konum, iklim, toprağın yapısı konusundaki görüşleriniz harika. Doğrusunu isterseniz bende Bursadan yazarak bize tecrübe bilgilerini aktaran Orhan beyin tecrübesi ile ilgili görüşlerini merakla bekliyorum. İnanıyorum çalışmanın başında olan bizlere ışık tutacak. Mesajlarımızı ileri düzeyde bir mimar ve mühendis gözüyle inceleyerek değerli görüşlerini paylaşan arkadaşlarımız bilgileri ile aramızda olduğunuz sürece şahsen bu ateşin yanacağına yürekten inananlardanım. Bizim için samimiyetle şunu söyleyebilirim ülkemin hangi bölgesinde yetişirse yetişsin eğer bir derece faydalı olabilirsek kendimizi çok mutlu adledeceğiz. Sizden istirhamım bizleri bu platformda yalnız bırakmayın olumlu **** olumsuz görüşlerinizi bizlerle paylaşmaya devam edin. Yazacağınız her bilgi için şimdiden teşekküre hazır bekliyoruz. Doğrusunu isterseniz bambu konusundaki her hangi bir başarı bizlerin değil paylaşımın olacaktır diye düşünüyürum.

Saygıyla kalın.

Cemal Sansar / Yalova

Eski 13-06-2007, 16:59   #53
Ağaçsever

apo9816's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2005
arkadaşlar bende denizlide denemek istiyorum fidanını nerden temin edebilirim

apo9816 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 17:06   #54
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Cemal Bey, liste kabarıyor. Bakın! bir arkadaş daha, deneme için fidan soruyor.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 17:07   #55
Ağaç Dostu

http://www.aof.edu.tr/kitap/IOLTP/2291/unite04.pdf

Türkiye'nin Toprak Özellikleri ile ilğili bölgesel dağılımı ve anlatımı ile ilgili pdf.

Eski 13-06-2007, 20:20   #56
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar gerçekten yne çok değerli katılımlarla bir işe girişmek üzeresiniz. Hatta aranızda girişenler de var.
Dilerim her şey yolunda gider.
Benim bambu yetiştirme gibi bir isteğim olmamasına rağmen gün geçtikçe bambuya duyulacak ihtiyacın artacağı kanısındayım.
Hem doğal, hem ucuz, hem de pratik. Bunları peyzaj düzenlemelerini düşünerek yazıyorum. Diğer deyişle payzaj mimarı gözüyle.
Forumlardaki yazılardan birinde genel olarak bambuların asidik toprak sevdiği belirtilmişti. Türkiye'deki asidik topraklar sadece Karadeniz bölgesinde yayılış göstermiştir. Volkanik topraklarımız ise kireçli: alkalen topraklardır. Bu konuda yanlış biliyorsam lütfen düzeltin. Bu bilgime bağlı kalarak en düşük sıcaklık şartı olan -15 , -20 dereceleri kıstas almakla birlikte toprağın asit yapısını da göz önünde tutmanız gerektiği kanısındayım.
Sadece bu konudaki düşüncemi ortaya attım. Ama kimyasal yöntemlerle toprağın alkali özelliğini asite çevirirseniz bu tabii sizin çabanıza kalmış bir konu olacaktır. Sanıyorum Bursa'da yetiştirmeye çalışan kişi bu nedenle başarılı olamadı. Yalova'da Todor arkadaşımızın ektiği tohumlardan çıkan filizler ve bunların yan sürgün vermeleri gerçekten çok sevindirici bir haber. Bursa'da bu işin niye olmadığını , ya da yeterli gelişemediğini toprak yapısına bağladığımı belirtmek istedim.
Sayın Şükran Hanım,
Bambuların Asitli Toprağı sevdiklerini ben yazmıştım.

Bunu da internette bulduğum bir bilgi kaynağından okumuştum.
Aynı yazıda Volkanik kayaların nitratça zengin olduğunu ve bambuların bundan çok hoşlandıklarını yazıyordu.

Siz ise bizim volkanik kayalarımızın kireçli, alkalen topraklar olduğunu yazmışsınız. Bunu bu şekilde genelliyebilir miyiz ?

Kanaatime göre Çin Volkanik toprakları asidik, bizimkiler ise alkali bazlı. Nasıl Çinde hiç mermer yoksa... ve bizde çoksa...

Bu önemli bir tartışma olabilir, lütfen yanlış düşünüyorsam düzeltin.
Hepimiz için can alıcı soru bu.

Ama dediğimiz gibi, bambu çok çeşidi olan bir bitki ve okadar nazik de değil.
Toprağına göre gübreliyerek üstesinden gelinecek sorunlar bunlar.

Dediğim gibi, Bursada bu işi deneyen arkadaş ile birebir temastayım.
Arkadaş yanlış yönlendirilmiş. Tropik tohumlar kendisine -9C ye dayanır diye garanti verilerek satılmış. Satan ve garantiyi veren yabancı bir Profesörse nasıl şüphe edersiniz ? Sonuç alamaması bundan. Bundan sonra sonuç alacağını garanti ediyorum.

İşte sadece bundandır ki 3 senedir konuyu araştırıp ancak ondan sonra tohumu getirtme cesaretinde bulundum. Aksi durumda emeklerinizin boşa gitmesi olasıdır.

saygılarımla,

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 20:24   #57
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apo9816 Mesajı Göster
arkadaşlar bende denizlide denemek istiyorum fidanını nerden temin edebilirim
Sevgili Komşum,

Niye illa da fidan ?
Tohum alıp kendiniz fide elde edin. Yardıma hazırım...
Gerekirse gelirim....

faruk Tuzcuoğlu - İzmir

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 20:57   #58
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
sn Faruk bey,
fidan isteme nedeni zaman kazanma ve keçiler ve büyükbaş hayvanlardan bambuları korumak olabilir.

Ayrıca tohumlar geldikten sonra ,projede olan veya olmayıp da ilgi duyan arkadaşlara ,Gökçeada 'da sahibi olduğum tarlada ,Bamboo Park mimari çizimleri sonrasında oluşturulacak alanlara tohum atma organizasyonu için çağrıda bulunuyorum.. Sanırım sonbahar gibi ekimleri yapabiliriz.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 21:05   #59
Ağaç Dostu

Direk tarlaya mı ekeceksin tohumları? Gerekli ortamı sağlaman biraz zor gibi gözüküyor.

Eski 13-06-2007, 22:13   #60
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
sayın bambu gurubu,

en baştan beri tartışmaları dikkatle izledim. sanırım datça bambu için ideal bir yetiştirme alanı. topraklar etraftaki çam ağacı iğneleri nedeniyle asidik. genel karekter olarakda hafif kalkerli. yaz ayları haricinde yer altı suları devamlı olarak toprağı nemli tutuyor. ( yaz ayları kuyulardan aşırı tüketim nedeniyle sevye düşürüyor. ) çok nadiren 0 altı dereceler görülüyor.
burada ki sorun ekildikten sonra aşırı yayılma gösterir mi **** kontrollu bir dikim nasıl yapılır sorunu. ek olarak da yaban domuzu ve yaban eşeği
en azından deneme yapmak için 50 ya da 100 adet tohum ekilebilir diye düşünüyorum.
kısacası istanbulda çimlendirilip seneye de datçada ekerek bir deneme yapabilirim. meali 50 - 100 adet tohuma talibim.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024