agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 2 Gönderen Cumhur Tonba
  • 2 Gönderen Amanita
  • 1 Gönderen Jezebel
  • 2 Gönderen siflera12
  • 2 Gönderen BUNALHAN
  • 2 Gönderen BUNALHAN

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2015, 13:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2014
Ney kamışı

Merhaba arkadaşlar bu siteyi takip etmeye başladım limon tohumu ile başladım beklemedeym ama bu arada kafama üflemeli çalgı aleti olan ''ney'' geldi. Ben bu müzik aletiyle ilgileniyorum evde kendi ney kamışımı yapmak istiyorum fakat araştırmalarıma rağmen ismini tam olarak öğrenemedim hangi bitki bu ? internette hatay kamışı diye filan geçiyor fakat tam ismi ne nasıl bulacağım nitekim bi sürü çeşit kamış var bambu da benziyor o kamışa

mbozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 18:48   #2
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın mbozkurt, bu biraz daha açıklayıcı bir bilgi her halde. Ben de sizin yazınızı görünce bir araştırayım dedim.

TASAVVUF müziğinin en önemli enstrümanlarından neyin yapımında kullanılan ve boğum aralığı nedeniyle yurt içi ve yurt dışındaki neyzenlerin tercih ettiği Hatay’ın Samandağ ilçesinde tabiî olarak yetişen kamışların, coğrafi işaretlemesinin alınması için çalışma başlatıldı.
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Arslan, dünyada en kaliteli ney kamışının Hatay’ın Samandağ ilçesinde yetiştiğini belirterek, boğum aralığı, uzunluğu, sesi ve yapısıyla diğer bölgelerdekinden ayrılan Hatay kamışından üretilen neylerin, neyzenler tarafından çok fazla tercih edildiğini söyledi. Bu kamışların işlenmemiş halinin 40 ile 50 dolardan ney ustalarına satıldığını vurgulayan Prof. Dr. Arslan, talebin fazla olması dolayısıyla bazı kişilerin olgunlaşmasını beklemeden kamışları kestiğini, bunun da ney kamışındaki kalitenin düşmesine sebep olduğunu ifade etti. Kasım, Aralık aylarında toplanması gereken kamışlar arasından ney yapımına en uygun olanların seçilmesi gerektiğinin altını çizen Arslan, ‘’Her kamıştan ney olmaz. Ney olabilmesi için boğum aralıklarının eşit uzunlukta ve bunların da 7-8 santimetre civarında olması gerekiyor. Bu nedenle toplayıcılar bu özelliklere çok dikkat etmeli. Bölgeden toplanan kamışların, ustaların ellerinde şekillenerek neye dönüşüyor ve 100 ile 300 dolar arasında satışı yapılabiliyor’’ diye konuştu.
Arslan, iklim özelliği ve toprak yapısıyla Hatay’da tabiî olarak yetişen kamışların, ney yapımı için aranan özellikte olduğunu bildirerek, Hatay’daki ney kamışının kalitesini bilen bazı çevrelerin ‘Samandağ kamışı’ adını kullanarak ney satışı yaptığını kaydetti. Bu sebeple bölgede yetişen ney kamışlarının coğrafî işaretlemesinin alınması için çalışma başlatıldığına dikkati çeken Arslan, ‘’Tescil sayesinde, çeşitli internet sitelerinde ‘Samandağ kamışı’ adı altında satılan neylerin, şehrimizdeki kamışlardan elde edilmediği ortaya çıkmış olacak. Ayrıca bu kamışları toplayan, satanlar daha bilinçli hale gelecek. Bu sayede kamışlarımız bir anlamda koruma altına alınmış olacak’’ dedi.

A_NOMAD ve CilekFidesi beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2015, 21:32   #3
Yeni Üye

teşekkür ederim bunu kimse satmaz o zaman antepte varmıdır acaba dere kenarlarında filan hiç görmedim hatayamı gideceğim tohumu **** dalı için

Eski 02-01-2015, 10:37   #4
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın mbozkurt,
Size yol göründü anlaşılan.
Tam da toplama zamanı. Kasım-Aralık. Güzelce olgunlaşmışlardır.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 11:58   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Sayın mbozkurt,
Size yol göründü anlaşılan.
Tam da toplama zamanı. Kasım-Aralık. Güzelce olgunlaşmışlardır.
peki bunları kökünden mi çıkarıp getireceğim dalınımı koparacağım tohumu mu var nasıl getireceğim

Eski 10-09-2016, 15:08   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2016
Aradığın şeyin adı kargı kamışı....netten böyle arat...

Borax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2016, 19:03   #7
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Aradiginiz bitki Arundo donax.

https://en.wikipedia.org/wiki/Arundo_donax

tohumlar cimlenmez, kisirdir diye biliyorum. Rizom parcalarindan rahatlikla cogalir. Suyu sever. Cimen gubresi vererek cilginlar gibi buyumesini saglayabilirsiniz.

Isin ilginc tarafi wikipedyada daha once yapilan genetik calismalarin bu bitkinin genetik varyasyonunun cok kisitli oldugunu gosterdigi belirtilmis. Hatayda yetisen kamislarin da cok farkli oldugu iddiasi ne kadar dogru acaba.

Ney yapak icin de asagidaki kaynaklari buldum. Ayrica baska bir kaynakta da bitkinin yaslandikca daha kaliteli kamis verdigi yaziyordu. hataydaki bitkiler yaslarindan dolayi kaliteli olabilir.

NEY - Ney Kamışı, Kargı - Neyzen.com
Neye Dönüştürülen Kamışın Zahmetli Yolculuğu haberi Hatay Haberi

YeniBON ve CilekFidesi beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 14:30   #8
Yeni Üye

Hak Hukuk's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba konuyu hortlatıyorum ama,bahçeye dikmek için kargı kamışı rizomu arıyoruz.Yardımcı olabilecek var mıdır?

Hak Hukuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2018, 10:08   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hak Hukuk Mesajı Göster
Merhaba konuyu hortlatıyorum ama,bahçeye dikmek için kargı kamışı rizomu arıyoruz.Yardımcı olabilecek var mıdır?
Merhaba, "kargı kamışı" tam anlaşılmıyor. Bahçenize bambu dikmek istiyorsanız, şahsen tavsiye etmem. Ben yazlığımızın 20 m2. bahçesine "aurea" cinsi bambu dikmiştim. Sökmeye karar verdikten iki yıl sonra bile tam olarak temizleyemedim. Temizleme çalışmam devam ediyor. Dere kenarlarındaki kargılardan istiyorsanız, dere kenarında gördüğünüz yerde, bıçakla kesin, 40-50 cm.lik çelikler hazırlayın, toprağa dikin sulayın yetişecektir. Bu kargıları kökünden sökerseniz, kesin yetiştirirsiniz. İzmir e yolunuz düşüyorsa, "aurea" cinsi bambu isterseniz, 10'luk su kaplarının içinde bende var. Size verebilirim. Kargoya veremem. Kolay gelsin.

ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2018, 16:13   #10
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Dere kenarında olan Kamışlarda çok istilacı.
Köklenecekleri aklıma gelmediği için diğer bitkilere destek olsun diye 3 metre boyunda kesip bahçeye getirdim.
Bir süre sonra destek olması gereken bitkiyi boğdu, boylandı ve dipten yeni sürgünler verdi.
Ertesi sene kökten sökmek için çok uğraştım. Kazma kullanarak derine kadar indim. Bahçedeki bitti ama gel gör ki 30 cm taş duvarların altından kök yürütmüş ve dışarıda bu sefer aldı başını gitti.
Yine kazmayla uğraştım ama derine inmiş, habire sürdü.
Sonunda ot öldürücü bir ilaç verdi arkadaş. Kurudu.
Tavsiyem evlerden ırak.

ustunizci beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 12:21   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2018
Merhaba. Kargı kamışı nereden temin edebilirim? Ben köyüme dikmek istiyorum. Fidan olarak lazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

huseyintoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 06:37   #12
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Bendede ney kamışı var staj yaptığım yerden söküp getirmiştim 2-3 kere söktüm tutmadı Allah'a şükür son söktüğüm tuttu şimdi saksıda bakıyorum ama tabi öyle kocaman olmuyor minnacık oldu ama tuttu ve birsürü de yavru veriyor çiçek açar mı bilmiyorum ancak bambunun yerini çok güzel tutuyor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 13:53   #13
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Arundo donax dimethyltryptamine(dmt) maddesinin yoğun olarak bulunduğu ikinci bitkidir.Ayahuasca isminde diğer bir bitkide bu maddeye sahip.
Bu maddeyi kullananlar ölüm anını yaşıyormuş,mevlana'nın cezbe haliyle bu maddenin yaşattığı durumun benzer olduğunu söyleniyor.
Bir diğer madde mascalin bir tür kaktüsten elde ediliyor.Bu kaktüsü çalışan farmakolog mascalin maddesinin etkileri hakkında söyle diyor.
''insan; evreni, doğayı, yaşamı, ve tüm varoluşsal felsefeleri algılayabilecek algı düzeyine sahiptir. ancak insan sosyal bir varlık oluşu sebebiyle, bu algı yeteneklerinden yoksun bırakılmıştır. bir nevi filtre görevi gören üst akıl, insanın biyolojik açıdan varlığını sürdürebilmesi için gerekli olanların dışında çoğu algı yeteneğini süzmüştür. çünkü bu algılar, insanı öyle bir seviyeye taşıyacaktır ki gündelik yaşantının gerekliliklerini yerine getirmek; tüm kozmosun bilincine varmış, kozmosla bir bütün olmuş bu bilinç için uğruna uğraşmaya değmeyecek bir aktivitedir.''

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2022, 05:34   #14
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ustunizci Mesajı Göster
Merhaba, "kargı kamışı" tam anlaşılmıyor. Bahçenize bambu dikmek istiyorsanız, şahsen tavsiye etmem. Ben yazlığımızın 20 m2. bahçesine "aurea" cinsi bambu dikmiştim. Sökmeye karar verdikten iki yıl sonra bile tam olarak temizleyemedim. Temizleme çalışmam devam ediyor. Dere kenarlarındaki kargılardan istiyorsanız, dere kenarında gördüğünüz yerde, bıçakla kesin, 40-50 cm.lik çelikler hazırlayın, toprağa dikin sulayın yetişecektir. Bu kargıları kökünden sökerseniz, kesin yetiştirirsiniz. İzmir e yolunuz düşüyorsa, "aurea" cinsi bambu isterseniz, 10'luk su kaplarının içinde bende var. Size verebilirim. Kargoya veremem. Kolay gelsin.
Merhaba. Bahçenizde hala bambu var mı? Resim yükleyebilir misiniz?

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2022, 05:35   #15
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mbozkurt Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu siteyi takip etmeye başladım limon tohumu ile başladım beklemedeym ama bu arada kafama üflemeli çalgı aleti olan ''ney'' geldi. Ben bu müzik aletiyle ilgileniyorum evde kendi ney kamışımı yapmak istiyorum fakat araştırmalarıma rağmen ismini tam olarak öğrenemedim hangi bitki bu ? internette hatay kamışı diye filan geçiyor fakat tam ismi ne nasıl bulacağım nitekim bi sürü çeşit kamış var bambu da benziyor o kamışa
Merhaba. Bu kamıştan bulabildiniz mi? Yetiştirmeyi başardınız mı?

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 14:40   #16
Yeni Üye

BUNALHAN's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2017
Konuyu cevaplamak için biraz geç kalmışım ama, ilerleyen zamanlarda arayan olursa en azından cevaba ulaşsın diye düşündüm. Kendim Kültür ve Turzim Bakanlığı Ney Yapım Sanatçısıyım. Bahse konu kamış cinsi halk arasında kargı olarak tabir edilen latince ismi ile arundo donax olarak bilinen kamış türüdür. Yurdumuzun neredeyse her yerinde yetişmekle beraber ney yapılabilecek çap genişliğine sadece belirli bölgelerde (Hatay, Adana, Alanya ile Söke civarı) ulaşmaktadır. Konusu açılmışken neye ilgisi ve merakı olan arkadaşlar şahsıma ait www.sahaney.com adresinden bilgi alabilir veya pm yoluyla bana ulaşabilirler.

Mesut Temiz ve devrann beğendi.
BUNALHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 18:20   #17
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BUNALHAN Mesajı Göster
Konuyu cevaplamak için biraz geç kalmışım ama, ilerleyen zamanlarda arayan olursa en azından cevaba ulaşsın diye düşündüm. Kendim Kültür ve Turzim Bakanlığı Ney Yapım Sanatçısıyım. Bahse konu kamış cinsi halk arasında kargı olarak tabir edilen latince ismi ile arundo donax olarak bilinen kamış türüdür. Yurdumuzun neredeyse her yerinde yetişmekle beraber ney yapılabilecek çap genişliğine sadece belirli bölgelerde (Hatay, Adana, Alanya ile Söke civarı) ulaşmaktadır. Konusu açılmışken neye ilgisi ve merakı olan arkadaşlar şahsıma ait www.sahaney.com adresinden bilgi alabilir veya pm yoluyla bana ulaşabilirler.
Ne kadar çapa sahip kamışlar ney için kullanılıyor ?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 22:01   #18
Yeni Üye

BUNALHAN's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2017
20 mm ve yukarısı, ayrıca boğum araliklarının da birbirine eşit veya yakın uzunlukta olması gerekmekte. 20-23 mm çap aralığı başlangıç seviyesi ney olur.

Mesut Temiz ve devrann beğendi.
BUNALHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024