agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2009, 10:20   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Amazonun Bambu Günlüğü

Bu bölümde yetiştirdiğim bambuların örnek olması amacıyla gelişim aşamalarını göreceksiniz..

umarım bambuya ilgisi olan arkadaşlara bır ışık tutmuş olurum...

Düzenleyen Amazonn : 20-07-2009 saat 10:41 Neden: günlük yerine bünlük yazmışım
Amazonn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 10:22   #2
Ağaç Dostu

İlk deneme amaçlı ekmiş oduğum bambu cinsi budha Belly, bu cins bambu ayrıca bonsai çalışmalarında da kullanılmakta..

Düzenleyen Amazonn : 12-08-2009 saat 12:44
Eski 20-07-2009, 10:26   #3
Ağaç Dostu

ilk çalışmamda 100 tohumdan anca 34 ü çimlendi çeşitli nedenlerden ve acamilikden dolayı 19 fideyi yaşatmayı başarabildim..

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2009, 10:32   #4
Ağaç Dostu

Bambular zaman veremiyorum ama 10 cm olduklarında bir duraklama evresine girmekte ilk başta bambuların gelişimlerinin duraklamasına bir anlam veremedim hatta onları kaybedeceğim korkusuna kapılmıştım...

Bir süre sonra anladım ki bu duraklama devresinde gelişim kök bölgesinde devam etmiş ve 2. filizler için hazırlık yapılmış..

2. Filizleri görünce çok sevinmiştim o karamsar duygulardan kurtulmuştum, doğru yolda olduğumu anladım..

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2009, 10:40   #5
Ağaç Dostu

4 Temmuzda 5 çeşit bambu tohumu ektim.

Bambusa textilis - Weavers bamboo - blue - 200 seeds
Himalayacalamus falconeri -candy cane bamboo -100 seeds
Bambusa lako - Timor black bamboo - 100 seeds
Bambusa vulgaris - common bamboo - 100 seeds
Dendrocalamus asper - Black Asper bamboo - 100 seeds

Şu anda 3 çeşitte çimlenme başladı ..resimleri koyuyorum..

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2009, 17:23   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2009
Sayın Amazonn
Uzun zaman olmadı burada yazmaya başlayalı. Bütün yazışmaları inceledikten sonra. Bambu konusunda burada filiz verenlerden biri olarak ta sizi görmüş ve ilk yazımda belirtmiştim. Ben bu konuyu bir yerlere taşımak konusunda size %50 den fazla şans veriyorum. Beklentim çabalarınızın sonucunu daha fazlası ile almanız ve pratikle beraber teorinizin de gelişerek bu olasılığı daha yükseklere taşımanızdır. Allah yolunuzu açık etsin.

amonenis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 17:35   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
4 temmuda 5 çeşit bambu tohumu ektim..

Bambusa textilis - Weavers bamboo - blue - 200 seeds
Himalayacalamus falconeri -candy cane bamboo -100 seeds
Bambusa lako - Timor black bamboo - 100 seeds
Bambusa vulgaris - common bamboo - 100 seeds
Dendrocalamus asper - Black Asper bamboo - 100 seeds

şu anda 3 çeşitte çimlenme başladı ..resimleri koyuyorum..
3 çeşit çimlenmiş ama 5 fotoğraf var. Alttaki ikisi aynı görünüyor... Üstteki bulanık...
Ayrıca henüz çok küçük oldukları için bilgi verecek çimlenmeler değil.

Hangi çimlenme hangi bambuya ait anlaşılmıyor.
Fotoğrafları yazı içine yerleştirmek başlığındaki bilgiler işinize yaracaktır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 17:43   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
3 çeşit çimlenmiş ama 5 fotoğraf var. Alttaki ikisi aynı görünüyor... Üstteki bulanık...
Ayrıca henüz çok küçük oldukları için bilgi verecek çimlenmeler değil.

Hangi çimlenme hangi bambuya ait anlaşılmıyor.
Fotoğrafları yazı içine yerleştirmek başlığındaki bilgiler işinize yaracaktır.
Bambu filizleri küçük olduğu için, fazla ayrıntı olmadığı için genel bir resim olmasi itibarı ile koydum, daha sonra farklılıkların artması ile birlikte türleri ayırmayı düşünüyordum..

Fotoları yazı içine yerleştirme konusunda bilgim yoktu, başaramıyordum verdiğiniz link çok faydalı oldu .. TEŞEKÜRLER..

Eski 20-07-2009, 17:49   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amonenis Mesajı Göster
Sayın Amazonn
Uzun zaman olmadı burada yazmaya başlayalı. Bütün yazışmaları inceledikten sonra. Bambu konusunda burada filiz verenlerden biri olarak ta sizi görmüş ve ilk yazımda belirtmiştim. Ben bu konuyu bir yerlere taşımak konusunda size %50 den fazla şans veriyorum. Beklentim çabalarınızın sonucunu daha fazlası ile almanız ve pratikle beraber teorinizin de gelişerek bu olasılığı daha yükseklere taşımanızdır. Allah yolunuzu açık etsin.
Nazik düşünce ve temenileriniz için ÇOK TEŞEKÜRLER.. umarım hep beraber bu konuda yol alırız...

Amacım yaşadıklarımın ve öğrendiklerimin kendime kalmaması, eğer bir bilgi birikimi olacaksa bu bilginin paylaşılması beni çok mutlu eder..

Eski 20-07-2009, 20:31   #10
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Bende kendi çapımda sizin kadar da olmasada tohumdan yetiştirmeye çalışıyorum. Ben Maso Bambu tohumu üzerinde yoğunlaştım. Daha doğrusu onun tohumunu aldım. Maso Bambu tohumunu 20 tane elime geçmişti. 20 tanesinin bir 17 tanesini aileme memlekete ektirdim ve onlar 17 nin 10 nu çimlendirmeyi başardılar ve daha da çimleniyormuş. Ben kendim buraya okuduğum şehire 3 adet getirdim ve ufak saksılara ektim. 3 taneden bir tanesi filizi gün yüzüne çıktı. Her geçen gün hızla büyüyor. Diğer tohumlar ne durumda diye toprağı yokladım ve tohumların çürümediğini aksine şiştiklerini yan taraflarından yarıldıklarını gördüm. Bu demekki onlarıda çimlendirmeyi başarıcam bir kaç güne. İnşallah tek amacım o bambuların 30 mt. boyuna ulaştığını ve altında fotoğraf çekileceğim günü görmek.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 21:14   #11
Ağaç Dostu

İnşallah başarılı olursunuz..

Elimde tek olmayan çeşit, moso bambu.. Uygun fiyata bulabilirsem tohum almayı düşünüyorum.. Araştırmalarım devam ediyor moso bambu üzerine..

Eski 20-07-2009, 21:19   #12
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Ben gittigidiyordan aldım. Size de tavsiye ederim. Oradaki satıcının tohumları çok taze idi, nerde ise hepsi filizlendi veya filizlenmeye başladı. Size de orayı önerebilirim. Keşke elimde olsa, size verebilsem. Şu an elimde 3 tane var.

Eski 21-07-2009, 10:21   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2009
Sayın Amazonn

İçinizde ki heyecan geçmiş iletilerinizde görülüyor. Heyecanın bir saman alevi olmadığını pratikler onaylar. Pratikleriniz de bence ihmal edilecek şeyler değil. Paylaşmak konusuna gelince; İnsan çevresi ile evrilir. Paylaşmadan 1 adım varsa, paylaşarak 10 adım atılır. -Çırağından korkan usta, yok olur her hususta! - Bu arada Sn.Isolet i de tebrik etmek gerek. Umarım burada açılan yeni yol konunun daha da canlanmasını sağlar. Ben ise şimdilik sizlerle paylaşmanın hazzını yaşarken, umarım ileride zaman, mekan ve koşulların uygun olması ile pratiklerle aranıza katılırım.

amonenis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 12:09   #14
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Çok teşşekkürler yazdıklarınız için. İnşallah yaptığım şeyleri yazmaya devam edicem. Hatta biraz daha büyüsün size resimlerini çekip göstermek istiyorum. İnşallah bişelere vesile olursam ne güzel bir duygu.

Eski 22-07-2009, 16:15   #15
Ağaç Dostu

Bugün yapraklardaki sararmaları gidermek ph değerini düşürmek için su ile kükürt ve demir verdim..

Eski 23-07-2009, 10:26   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ektiğiniz bambular küme bambular. Seçicilikleri daha az. pH'ı 7den yukarı çıkarmadığınız sürece sorun olmayacaktır. Fakat gene de yapraklarda sararma var ise, aşırı sulamadan ve yahut da saksı harcının aşırı su tutuyor olmasından kaynaklanıyordur.

İkinci gövdeler çıkmaya başladıktan sonra calsiyum ve azot takviyesi yapmanız gerekecek. Fosfor ihtiyaçları çok düşük. Hiç vermeseniz bile olur.

Ben bu şekil yapıyorum ve geçen sene ektiklerim 1 m kadar boy, 20-25 gövde oluşturdular.

Name:  DSCF1230 (Medium).JPG
Views: 1770
Size:  56.9 KB

Name:  DSCF1231 (Medium).jpg
Views: 1431
Size:  65.7 KB

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 10:38   #17
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Ben gövde olarak tek olarak büyümesini istiyorum. Sayın todorun ki gibi çok dallanmasını istemiyorum. Bu yüzden çıkan dalları keser isem sadece ilk çıkan büyüyen dal kalsa bir sorun teşkil eder mi. Türden türe farklılık gösteriyor mu? Benim tohumlarım moso türü.

Eski 23-07-2009, 10:51   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Ektiğiniz bambular küme bambular. Seçicilikleri daha az. pH'ı 7den yukarı çıkarmadığınız sürece sorun olmayacaktır. Fakat gene de yapraklarda sararma var ise, aşırı sulamadan ve yahut da saksı harcının aşırı su tutuyor olmasından kaynaklanıyordur.

İkinci gövdeler çıkmaya başladıktan sonra calsiyum ve azot takviyesi yapmanız gerekecek. Fosfor ihtiyaçları çok düşük. Hiç vermeseniz bile olur.

Ben bu şekil yapıyorum ve geçen sene ektiklerim 1 m kadar boy, 20-25 gövde oluşturdular.
Sayın TODOR bambularınız güzel form tutmuş..

Sizin tecrübe ve başarılarınızdan faydalanmak isteriz... Açıklayıcı bilgileriniz için teşekürler...

Bir sorum olacaktı: bambuların yapraklarında kıvrılmalar ve buruşmalar neyin işareti.. Acaba ters giden birşeymi var... Benim bambularda bu olayı zaman zaman görüyorum....

En son çıkan 2. filizlerden birini bu nedenle kaybettim. Bu aşamadan sonra bir bambu dahi kaybetsem çok üzülürüm.. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 23-07-2009, 10:54   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isolet Mesajı Göster
Ben gövde olarak tek olarak büyümesini istiyorum. Sayın todorun ki gibi çok dallanmasını istemiyorum. Bu yüzden çıkan dalları keser isem sadece ilk çıkan büyüyen dal kalsa bir sorun teşkil eder mi. Türden türe farklılık gösteriyor mu? Benim tohumlarım moso türü.
Bana kalırsa böyle birşey yapmayın derim.. Çünki her çıkan dal bambunun kök yapısının ve rhizomun gelişmesi için gerekli oksijeni sağlamakta.. Siz görsel olarak daha iyi olmasını istiyorsunuz anladığım kadarıyla..

Eski 23-07-2009, 11:00   #20
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Evet. Görselliği yakalamak istiyorum sadece. Bide türden türe farklılık var mı acaba. Çünkü siz nerde ise bütün türleri yetiştiriyorsun. Moso türü belki tek olarak büyüyordur.
Sayın tourkana nın fotoğraflarına baktım ve onlarda alt sürgünler epey uzaklardan çıkıyor.
İşte resimleri buradan bakabilirsiniz.
http://agaclar.net/forum/showpost.ph...5&postcount=89

Eski 23-07-2009, 12:51   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet. Görselliği yakalamak istiyorum sadece. Bide türden türe farklılık var mı acaba. Çünkü siz nerde ise bütün türleri yetiştiriyorsun. Moso türü belki tek olarak büyüyordur.
Sayın tourkana nın fotoğraflarına baktım ve onlarda alt sürgünler epey uzaklardan çıkıyor.
İşte resimleri buradan bakabilirsiniz.
http://agaclar.net/forum/showpost.ph...5&postcount=89
moso bambusu yayılmacı tür olduğu için sürgün kollarındaki mesafe uzun olmakta

Eski 23-07-2009, 13:05   #22
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

O zaman benim istediğim formu kendi kendine sağlıcak demek oluyor bu. Ben forumda bir bilgi okumuştum onu paylaşmak istiyorum sizinle. Altatn çıkan sürgünlerden fide yaparak ekersek ana gövdeden daha hızlı büyüyeceği yazıyordu. Bunu ne kadarlık bir kısmı doğru. Moso türü yayılıcı bir tür olduğu için her bir yeni filizinde kendine ait kök oluşumu olması lazım demek bence. Bu kök oluşumlarını ayırırsak orada yazan bilgiye ulaşabiliyoruz galiba. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Eski 23-07-2009, 14:34   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
O zaman benim istediğim formu kendi kendine sağlıcak demek oluyor bu. Ben forumda bir bilgi okumuştum onu paylaşmak istiyorum sizinle. Altatn çıkan sürgünlerden fide yaparak ekersek ana gövdeden daha hızlı büyüyeceği yazıyordu. Bunu ne kadarlık bir kısmı doğru. Moso türü yayılıcı bir tür olduğu için her bir yeni filizinde kendine ait kök oluşumu olması lazım demek bence. Bu kök oluşumlarını ayırırsak orada yazan bilgiye ulaşabiliyoruz galiba. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.
Her çıkan filizi yeni bir bambu olarak düşünebiliriz.. Bunları ana gövdeden ayırarak yeni bambular elde ediliyor... Nette görmüştüm, çok gelişmiş bambuların köklerini ayırmak için elektrikli testere kullanıyorlardı...

Eski 23-07-2009, 18:34   #24
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Elektrikli testere mi? Demek o kadar kalın ve sağlam oluyor öyle mi? Benim filizlerim çok ufak kaplarda. Onları büyük saksıya taşımam lazım. Şu an ki filizler plastik bardak büyüklüğünde kaplarda.

Eski 23-07-2009, 23:54   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Altatn çıkan sürgünlerden fide yaparak ekersek ana gövdeden daha hızlı büyüyeceği yazıyordu. Bunu ne kadarlık bir kısmı doğru. Moso türü yayılıcı bir tür olduğu için her bir yeni filizinde kendine ait kök oluşumu olması lazım demek bence.
Bahsedilen kökten ayırma rizom oluştuktan sonra olabilir. Yayılıcı türler, tohumdan ekildikten ancak üçüncü sene sonunda rizom oluşturuyor. Kümeler ise ikinci sene.

Alıntı:
Bu yüzden çıkan dalları keser isem sadece ilk çıkan büyüyen dal kalsa bir sorun teşkil eder mi. Türden türe farklılık gösteriyor mu?
Her gövde bir öncekinden kalın ve uzun olacaktır. Yeni süren kamışın budanması, eskisinin daha fazla büyümesini sağlamaz. Her tür için bu böyle. Fakat rizomlu ekilen fidanlarda bitki adaptasyon sağlayana kadar, yeni verdiği kamışlar ince ve alçak olacaktır. Daha sonra rizom kalınlığında gövdeler vermeyte başlayacaktır. Sanırım ortalama bir bakımla, dikimden sonraki ikinci sezon rizom kalınlığında gövdeler gelmeye başlıyor.

Alıntı:
bir sorum olacaktı: bambuların yapraklarında kıvrılmalar ve buruşmalar neyin işareti..acaba ters giden birşeymi var...benim bambularda bu olayı zaman zaman görüyorum....
Suyu az geliyor olabilir. Fotoğraf görmek lazım.

Alıntı:
nette görmiştüm çok gelişmiş bambuların köklerini ayırmak için elektrikli testere kullanıyorlardı...
Bambusa lako, moso bambu, D. asper gibi kerestelik türler (timber bamboo) başta olmak üzere, bambuların çok sert ve sağlam dokulu olduklarını zaten biliyoruz. Rizomlar ise gövdedende sert. Çin yapımı filmlerde, ninjaların koskoca bambuları kılıçla kesmelerine aldanmayın. Öyle kolay değil o iş.

Eski 27-07-2009, 11:59   #26
Ağaç Dostu

bugün3 ay önce sipariş verd,ğm bambusa arundinacea tohumlarım geldi..ekebileceğim miktardan çok olduğu için moso tohumlari ile takasa girebilirim....

Eski 04-08-2009, 11:39   #27
Ağaç Dostu

yapraklarda sarrma ve kurumalar oluştu.

bambuların yaprakları sararmaya başladı..fideleri tamamen kaybetmekten korkuyorum..yardım lütfen..

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2009, 15:03   #28
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Valla yardımcı olam k isterim ama bende bilmiyorum. Benimde 1 tane moso bambum biraz yaprak ucu kırıldı, büküldü. Ne yaomam lazım ki acaba. Saksını büyük saksı ile değiştirdim ondan mıdır acaba.

Eski 05-08-2009, 00:01   #29
Ağaç Dostu

Sulamayı azaltın. Demir ve azot takviyesi yapın. Ortamın pH'ını 5'e kadar düşürün.

Eski 12-08-2009, 00:24   #30
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Sayın amazonn moso elde ettiniz mi? Moso türünü ben çok beğendim bence sizin gibi biri bir tane bile olsa elde etmesi lazım diye düşünüyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024