agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Tamarillo "Cyphomandra betacea" Ağaç domatesi (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/9637.htm)

kürşad 19-07-2008 09:49

Tamarillo "Cyphomandra betacea" Ağaç domatesi

1 Eklenti(ler)
Geçen yıl da ekmiştim tohum ancak balkonda fidelerin üstüne yağmur yağdığı için hepsi telef oldu. Bu yıl yeniden çimlendirdim. Şu an 8 kadar fide var ve 1 tanesini de denemek için bahçeye şaşırttım. Gerçi sulama periyodu evdekilerde daha düzenli ama bahçedeki de kör topal gidiyor.
Eklenti 43362
Önce viyolde çimlendiler ve sonrasında da kola şişelerine aktardım. Şimdi 35-40 cm boydalar ve büyükçe yaprakları var.
Meyvesinin resmini de birisi ekler tahminimce.
Ecuadorian Orange, Goldmine, Inca Gold, Oratia Red, Rothamer, Ruby Red, Solid Gold, Yellow çeşitleri varmış. Kışın genç filizlerin donduğundan ancak odunsu kısımdan baharda yeniden filizlendiğinden bahsediliyor.

kuzen38 19-07-2008 16:32

Aslına bakarsanız benim merak ettigim bir tür bu. Bu sene meyva verecek mi sizce?

Kemal Kutlu 19-07-2008 21:03

benımde var 1 tane tomarillo ama kışın dondan korumazsanız ölür.bende bu oldu :(

kuzen38 20-07-2008 05:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera (Mesaj 260578)
benımde var 1 tane tomarillo ama kışın dondan korumazsanız ölür.bende bu oldu :(

Antalyada bitkileri nasıl dondan öldürdügünüzü bir anlasam:dilli:... tomarillo cinsini sibirya gibi yere koymadıkca ölmüyormuş benim bildigim. Kabarık bir cins oldugu icin dışı çürüsede icindeki gövdeden iyi bir budamayla yeniden ürün almak mümkün.

Kemal Kutlu 20-07-2008 21:16

abi bizim ıoldugunuz yer denize 20 km uzakda burda kısın cetin geciyor.Benım tomarillo çürüdü gitti.Geri döndüremedim.

mahon67 20-07-2008 21:49

1 Eklenti(ler)
Tamarillo (Cyphomandra betacea) soğuğa dayanıklı bi tür değil. Türkiye şartlarında dış ortamda kolaylıkla meyve veren mini tamarillo (Cyphomandra abutiloides) var. Ben geçen yıl dış ortamda Zonguldak'ta meyve aldım.Kasım başından Aralık sonuna kadar meyve verdi. Aralık sonuna kadar da kurumadı. tek yıllık bir tür; 2-2.5 metre boy yapıyor. İlk resim internetten, ikinci ve üçüncü resimler bahçemden...

muhikan 21-07-2008 12:41

Meyvelerin tadı nasıl acaba?

Sevtap 17-01-2009 01:50

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, ben de bir siteden almıştım ,ama ne zaman ekmeliyim bilmiyorum. Aldığım türün resmini ekliyorum bilgi veren olursa sevinirim.

kürşad 17-01-2009 19:13

Bizim terasta da 7 fide vardı kola şişelerinin içinde, Ard arda 3-4 gün don olunca yaprakları öldü. Gövdelerinde pek bir zarar görünmüyor şimdilik. Bakalım baharda gözler patlayacak mı?

Tohumları mart-nisan aylarında diğer sebzeler gibi viyole ekin.
Çok büyük bir saksıya geçirmeden birkaç kez saksı değiştirerek çok boylanmamalarını sağlayın.

Kışı saksısıyla içeride geçirsin ve baharda toprağa dikin, bu şekilde belki ürün alabilirsiniz. Bir de bir yerde okumuştum ilk yıl ikinci yıla göre düşük sıcaklıklara karşı hassas olduğu yazılıydı.

Hücre duvarları sertleşip odunsulaştığında bitkiler dondan daha az zarar görür. Bir de ani ısı değişimlerinde hücre içindeki su hücrelerden dışarıya atılamaz ve büyük ağaçlarda da dondan dolayı ölüm olabilir.

Hücre içindeki su ve bir kısım suda çözünmüş maddeler kışa girerken zamanla hücre dışına atıldığında hücrelerin dondan genleşip büzüşmesi ve hücre parçalanması gerçekleşmez veha daha az görülür.

Ayrıca yeşil sürgünlerde hücre duvarları sertleşmediğinden yeşil sürgünler dondan daha fazla zarar görür.

Sevtap 18-01-2009 02:09

Çok teşekkür ederim tadı nasıl biliyormusunuz? Bir de bu meyve mi? yoksa sebze mi?

malbman 18-01-2009 10:44

Sevtap bu hem meyve hem de sebze olarak kullanılabilen bir şey. Meyve mi diyeyim yoksa sebze mi diyeyim bilemedim. O nedenle şey yazdım. İnternette bir blogda epey bir açıklaması var. Bir ara fırsat bulabilirsem tercüme eder buraya koyarım. Ama orada ne zaman ekilmesi gerektiğine dair bilgi yok.

Başka kaynaklardan bulursam onu da eklerim.

Sevtap 18-01-2009 21:41

Arkadaşım teşekkür ederim

kürşad 21-01-2009 19:45

http://www.crfg.org/pubs/ff/tamarillo.html

enginnaz 20-03-2009 21:31

sayın mahon67,

sizden aldığım tamarillo tohumlarını bu ay sonunda viyölde çimlendirmeyi düşünüyorum.daha sonra saksıya alsam büyümede sorun olurmu?yoksa direk toprağa eksem daha mı iyi olur?hangi yöntemi tavsiye edersiniz?saygılar..

otugay 20-03-2009 22:12

Sayın Enginnaz,

Bence ilk sene toprağa ekmeyin. Genç bitkiler dondan etkileniyor. Saksıda tutmak sorun olmuyor. Sulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Susuz kaldılarmı hemen yapraklar sarkıyor.

kürşad 23-03-2009 07:35

Yaprak ayaları çok büyük olduğu için azot takviyesi yapmayı unutmayın. Sadece bir kez 15-40-15 vermiştim ancak azot mobil bir besin elementi olduğu için alt yapraklardaki azotu çekiyor ve genç sürgünlere veriyor ve alt yaprakları sararıp dökülüyor. Tadına gelince Almanyadan bir tane alıp getirdim ancak ham olarak toplanmış olabileceğinden tadı pek de hoş değil, ya pişirerek tüketmeli ya da yemek için iyice olgunlaşmasını beklemeli. Bir tanesinin fiyatı 1,5 € idi. İçinden yaklaşık 150 kadar tohum çıkıyor.

enginnaz 23-03-2009 19:13

Sayın otugay,

Cevabınız için teşekkürler..benim bildiğim kadarıyla tamarillo tek yıllık bitki.yoksa yanlışmı biliyorum.bu sene saksıda durdular.kışın ne yapacam serayamı almam lazım.2-3 sene ürün alabiliyoruzmu?teşekkürler...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi otugay (Mesaj 383761)
Sayın Enginnaz,

Bence ilk sene toprağa ekmeyin. Genç bitkiler dondan etkileniyor. Saksıda tutmak sorun olmuyor. Sulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Susuz kaldılarmı hemen yapraklar sarkıyor.

otugay 23-03-2009 21:12

tamarillo çok yıllık bitki. Bende 2. senesi olan 2 tamarillo var. Kışı serada geçirdiler. Önümüzdeki sonbahar gövdeleri odunsu görünüm alırsa birini dışarı dikeceğim. Benim yerim Trakya'da olduğundan kışlar oldukça sert geçebiliyor, ikisinide riske atmak istemiyorum.

Bu arada birçok bitkinin tek senelik olup olmaması bize bağlı, bende 3 yaşında biber var. Serada gayet güzel yaşıyor.

aykutince 09-04-2009 12:19

Ağaç domatesi (Giant tree tomato)

Arkadaşlar daha önce bu domatesten yetiştiren varmı tecrübelerinden yararlanmak isterim. Bir tanecik tohum çimlendirmeyi başarabildim. çok yıllık olup olmadığını merak ediyorum.

mustafaakgun 04-05-2009 20:38

maşallah konuya alaka çok fazla olmuş????
eğer yetiştiren varsa bilgilerini paylaşırsa seviniriz

yahya07 04-05-2009 20:55

merhabalar.biz akdeniz üniversitesine 10 tane fide diktik. domates ağacı dediler ama hiç domatese falan benzemiyodu. büyüsünler bakalım nasıl olacak.burdan gelişmeleri aktarırım artık.

ugurtelefon 05-05-2009 10:31

1 Eklenti(ler)
Bu ağaç domatesi denen bitki şöyle birşey mi???
Eğer böyle birşeyse nasıl temin edebiliriz.Benim terasa çok yakışır.

tekno2020 13-03-2011 12:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon (Mesaj 413992)
Bu ağaç domatesi denen bitki şöyle birşey mi???
Eğer böyle birşeyse nasıl temin edebiliriz.Benim terasa çok yakışır.

yok bu normal domates değişik bi tür. bizim bahsettiğimizi genelde tamarillo diye araştır domates ağacı dersen yanılırsın. meyvanın şeklinden dolayı domatese benzetiliyor o yüzden ağaç domatesi deniyor.

tekno2020 13-03-2011 12:34

bende 2 hafta önce 20 tohum getittirdim ama nedense bi türlü çimlendiremedim veya çimlenmedi. en etkili çimlendirme yöntemi nedir:confused:

seyma30 23-03-2011 19:53

Benim tamarillolardada filizlenemedi bir haftadir.Acaba nerde hata yaptik sn. tekno2020:confused:

yazsonu 29-04-2011 10:52

Tomarillonun tadı nasıl

3 adet fide geliştirdim. Daracık bahçeme dikeceğim ama tadı emeğe değer mi? Boyu en çok ne kadar olur?

serkanhoca 29-04-2011 15:01

Benim tohumlar çimlenmeye başladılar.
Biraz daha büyüsünler resimlerini ekleyeceğim...

istcallst 30-04-2011 18:00

Bide evergreen ya da hardy tamarillo varmis - Cyphomandra corymbifloraJungle seeds satiyor internetten ve -10 dereceye kadar dayanikli yaziyor. Ben 20 gun once diktim tohumlari ama henuz cimlenme yok, bir aya kadar surebilir.
Normal tamarillo - Cyphomandra betacea daha cabuk cimlendirdim.

istcallst 15-05-2011 20:42

1 Eklenti(ler)
Tohumdan yetistiren tamarillo fideleri 1 yasindayken tepesini budamasi gerekiyor yan dallari olusmasi icin. 6 metreye kadar buyebilir, kisa omurlu bir agac yaklasik 5 senede bir yenillenmek gerekiyor.
Perulu bir arakdasimdan tohum (sari cins) aldim, sadece %30 cimlenme oldu. Fidelerim suanda 2 aylik, bir tanesi 15 cm, diger ikisi daha 5 cm'lik.
Diger hardy tamarilloda hic cimlenme olmadi.

istcallst 26-05-2012 11:09

1 Eklenti(ler)
Kisin fidelerim dondu, bir tanesi kendine geldi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024