agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Balkonda Bezelye Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/9155.htm)

çilek_2 10-06-2008 16:44

Balkonda Bezelye Yetiştirme

2 Eklenti(ler)
Merhaba
Evde bende sebze yetiştirmeye çalışıyorum.
8 adet bezelye tohumunu bardakta çimlendirmeye çalıştım. 4 tanesi çimlendi. 4 adet 2,5 lt'lik pet şişeyi kestim ve toprak doldurarak fideleri diktim. 1 tanesinin kökü çürümüş. 3 tanesi sağlıklı olarak yaşıyor.

Bezelye yetiştiriciliği ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

çilek_2 12-06-2008 12:11

Bezelye adlı lezzetli ve çok besleyici sebzeyi ilkbaharda ve yazın veren Bezelye bitkisi, Baklagiller'dendir. Anayurdu bilinmeyen bezelye bitkisi çok eski çağlardan beri Avrasya'da yetiştirilmiştir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye' de de bol bol yetiştirilmektedir.

Bahçe bezelyesi (P. sativum) adı verilen bu biryıllık otsu bitkinin birçok çeşidi vardır: Bunlardan bazısı bodur olup en çok 30-40 cm. boylanarak yeşil yapraklarıyla toprağa yayılıp zemini örter. Sırık bezelyesi denilen diğer çeşidi, gövdesinden çıkardığı sülüklerle yüksek boylu ne bulursa ona tutunan tırmanıcı bitkilerdir. Bunların hereklerle desteklenmesi gerekir. Bezelye çeşitlerinden bazılarının yalnızca taneleri yenilir.

Sultani bezelye adı verilen bu çeşit bezelyeler kabuğuyla birlikte yenilir. Bir başka önemli çeşit de, taneleri iri olan araka bezelyesidir. Bezelye taneleri, taze olarak sevilerek çok çeşitli yemekleri yapılıp yenildiği gibi, kurutulup, dondurulup ve konservesi yapılıp ileride tüketmek için saklanmaya da pek elverişlidir. Kurutulmuş bezelyeden yapıları un, bezelye çorbası ile bazı yemeklerin yapımında kullanılır.

çilek_2 12-06-2008 12:15

BİTKİSİNİN ÜRETİLMESİ

Bezelye bitkisi, tohumlarıyla (kurutulmuş taneleriyle) çoğaltılır. Bu tohumlar, doğrudan doğruya bezelye tarımının yapılacağı bahçe ya da tarlaya ekilir. İlkbaharda hasadı yapılacak bezelyeler ekim-kasım-aralık aylarında, yazın hasadı yapılacak olanlar ilkbahar aylarında ekilir. Bezelye tohumları, kesinlikle soğuk ve yaş toprağa ekilmemeli, aynı toprakta iki yıldan beri bezelye tarımı yapılmamış olmasına özen gösterilmelidir. Ekim elle yapıldığında, tohumların üzeri gübreli harçla sıkıca bastırılmalıdır.

çilek_2 12-06-2008 15:13

1 Eklenti(ler)
Bol güneş alan pencerenin önüne koydum.

çilek_2 21-06-2008 14:16

Merhaba
Bezelye yetiştirmede oldukça başarısızım. 3 bezelye bitkisinden biri sağlıklı boyu 12 cm olmuş, biri daha öldü, biride pek gelişme göstermedi
Ölmüş olanın yerine 2 tohum koydum ve onlarda çimlendi.
Bu şekil devam ederse herhalde çiçeğini bile göremeyeceğim. Birşeyler yanlış ama ne olduğunu henüz bilmiyorum.

limon 21-06-2008 22:02

Ekmek için geç kaldığınızdan geç gelişiyor. Bezelye tohumlarını kışın ekerseniz çok daha keyifli
uzayıp gittiklerini ve sebze verdiklerini göreceksiniz. Bakla ile bezelye aynı zamanlarda ekiliyor. Ben Aralık gibi ekiyordum ama Ekim ayının daha uygun olduğunu okudum. Bu sene Ekim-Kasım gibi dikmeyi deneyeceğim.

çilek_2 22-06-2008 18:56

Sn limon
Cevabınız için teşekkür ederim.Ben evde sebze yetiştirmeye yeni başladığım için biraz bilgisizim. Okuduklarımı uygulamaya çalışıyorum. Artık seneye aralık ayında ekerim.
Benim bezelyeler karbondioksit kullanarak küresel ısınmaya karşı koyacaklar.:D Bezelye verimi beklemek zor.

izzeterisen 22-06-2008 21:04

Bezelye sıcakta meyve tutmaz. Bunu bilmenizi isterim.
Ekilenlerin çürümesi ayrı bir konu ama asıl önemlisi bulunduğunuz yerin iklimi ve sizin ekeceğiniz tarih.

ciceksever70 07-07-2008 22:43

Ben bu yil bircok sekilde bezelye yetistirmeyi denedim. Mayis ayinda bahceye diktigim bezelyelerimden ilk hasadi da aldim ancak denemek icin saksiya diktiklerimden acikcasi pek bir verimalamadim. Sanirim bahcede daha rahat gelisiyorlar.

çilek_2 08-07-2008 16:19

Sn ciceksever70
Bahçede bezelye yetiştirmek daha verimli galiba.
Bezelyenin çok kolay yetiştiğini okumuştum. Bahçe olmadığı için balkonda deniyorum. Fakat durum pek başarılı değil. Bende inatla büyümelerini bekliyorum. En azından çiçeğini göremek istiyorum.

Bulunduğum yerde karasal iklim görülüyor.
Balkon saat 10 kadar güneş alıyor. Organik çiçek toprağı, çok az koyun gübresi koymuştum.Belkide gelişmeme sebepleri bunlardan biri olabilir.

çilek_2 25-07-2008 22:40

Benim bezelyeler bu hafta çiçek açtı ve bezelye oluşmaya başladı. İki tane bezelye var.:)

çilek_2 09-08-2008 18:40

Bugün bezelyeleri söktüm. Pamuksu yapılar vardı. Yapraklar rengini kaybetti.

Saksıda bezelye olması biraz zor galiba.

Belkide ben yetiştirmeyi başaramadım.

ciceksever70 10-08-2008 10:47

Ben de her bezelye fidanindan bes alti tane topladiktan sonra fidan küflenmis gibi gri bir görünüm aliyor ve cürüyor. Bunun normal olup olmadigini bilmiyorum. Bizim burada cok yagmur yagiyor belki de direk yagmurdan korumak gerekiyor. Yaklasik 20 fidandan ancak iki yemeklik bezelye cikti.

sakagun 16-06-2012 13:30

Bu sene ilk defa yaprak bezelye yetiştiriyorum.
Yaprak bezelyeyi şimdi toplamasam büyük taneli hale gelir mi yoksa mutlaka kabuklu olarak mı tüketilmeli?

ozleem 30-08-2013 13:35

bezelye yetiştirmeyi hiç denemedim, fasülye gibi kolay çıkar mı acaba?

Emre İlhan 01-09-2013 14:39

Evet, fasulye gibi kolayca çimlenir ve sizi uğraştırmadan meyve verir. Yeter ki yetiştirme ortamı uygun olsun:)

lolla 01-06-2015 00:16

https://imagizer.imageshack.us/v2/32...912/BZthWP.jpg
yeniden merhabalar .)
Bu da benim miniBebekBezelyem ,)

Dr - beyazzz 02-07-2015 03:07

taze bezelyeyi kurutsam tohum olur mu arkadaşlar

Kerem Örenç 12-09-2018 21:23

Alıntıdır

1 Eklenti(ler)
Eklenti 680676

sadullahs 10-10-2018 18:52

çok iyi bende bezelye yetiştirmek istiyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024