agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Balkonda Taze Fasulye (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/9153.htm)

Acemiwebci 10-06-2008 12:13

Balkonda Taze Fasulye

Arkadaşlar,
Fasulye nasıl bir kök yapısına sahip bir bitkidir, nasıl bir dikim tarzı ile daha verimli olur, saksısı ne şekilde olmalıdır ?

toldput 10-06-2008 12:28

http://www.agaclar.net/forum/showthr...hlight=fasulye
Bu başlık altında bulabilirsin, balkonda fasulye yetiiştirmeyi sanırım kimse düşünmüyor, o yüzden balkon bahçeciliği başlığı altında bulabileceğini sanmıyorum, bir iki tohumla 1 yemeklik fasulye çıkmaz, o yüzden de sebzeler bölümünde detaylı bulabilirsin..

cemo 10-06-2008 13:32

Ben ektim balkonda saksıya:)çiçek açmak üzereler

toldput 10-06-2008 14:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 246751)
Ben ektim balkonda saksıya:)çiçek açmak üzereler

Hayırlı olsun! Turşuya katabilirsiniz, turşusu da güzel oluyor, yemek yapayım derseniz sanırım bir tek size yetmez, o yüzden yemeye gelelim diyemiyorum:)

tutkuts 10-06-2008 15:36

1 Eklenti(ler)
bu da benim fasülyelerim..bir karton kutu ...biraz toprak...birde sarılsınlar diye eski
çek-as....

Acemiwebci 10-06-2008 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tutkuts (Mesaj 246801)
bu da benim fasülyelerim..bir karton kutu ...biraz toprak...birde sarılsınlar diye eski
çek-as....

Bana çok iyi bir fikir verdin. Teşekkür ederim. İşim gereği her hafta en az 1 adet 35x35x35 karton kutu boşaltıyorum. Ve atmak zorunda kalıyordum. Şimdi onları nasıl değerlendireceğimi de buldum. Hatta eşim 1 sezonluğuna çamaşır askısını vermeyi teklif etti (fasulyeler iştahını kabarttı galiba). Daha ne isterim ki ?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi toldput (Mesaj 246729)
http://www.agaclar.net/forum/showthr...hlight=fasulye
Bu başlık altında bulabilirsin,...

Aradığım tüm soruları burada buldum. Teşekkür ederim.

tutkuts 16-06-2008 14:48

yazmayı unutmuşum....karton dağılmasın diye altına kontraplak koydum... şimdiden afiyet olsun..:rolleyes:

avhavva 25-08-2008 10:57

arkadaşlar ben turhan aydemir uzun zamandır siteyi takip ediyorum. ancak forumlara katılmadım. annem mısır çarşısından uzun yıllardır oturak fasulye adı altında fasulye tohumu alıyor ve oldukçada lezzetli bir tür 40 günde büyüyüp verim alınacak hale geliyor. bir sezonda 3 kere ekiyor. bu tür annemin söylediği kadarı ile oldukça verimli ama sırık şeklinde olmadığı kısa olduğu için ürün verdikten sonra tahminim 3 hafta sonra sökmek gerekiyor. ancak ben bir kere başka yerden aldım aynı kalitede çıkmadı. isterseniz markasını falan sorabilirim. toprak isteğini sordum anneme saksıda olabileceğini söyledi bana nasipse bu baharda ekeceğim. herkese hayırlı günler

Murat AKİKOL 19-02-2012 18:43

ben pet bardakların alt kısmını on onbeş yerden delerek (ısıtılmış örgü şişi ile) ve bu pet bardakları 0.5 lik şasal su petlerinin içine bırakarak bişeyler yapmaya çalıştım yani taopraksız tarım tarzında bayagı etkili oldu fasülyeleri kalorifer peteginin yanında tutuyorum diktikten dört gün sonra cıktılar şuan yaklaşık 20 cm boya ulaştılar bence bu şekilde deneyin memnun kalacagınız sonuçlar alacaksınız

fotosentez 15-05-2012 23:27

Fasulyenin büyümesi için bol güneş ,her akşam güneş batarken yapılacak yeterli sulama ve tırmanması için tutunacağı bir aparat mutlaka gereklidir. Tırmanma aparatı için: 5-6 adet uzun ince sırığı(tahta sopa, dal, kalın tel vs.) fasulye filizinizin etrafina çember yaparak toprağa saplamanız yeterlidir. Filiz büyüdükçe dalları sırığa dolanarak büyüyecektir. Fasulye sırığı da buna denir :) Ha yok ben uğraşamam sırık mırık diyorsanız Sn. tutkuts 'un yontemi de uygulanabilinir.

adonis- 01-06-2012 17:39

Oturak fasulye balkon için daha ideal olabilir ki onlarda bi miktar tırmanıyorlar kücük bir sırık ile destek yapılabilir çalı formuna benzer yapıda olduğundan yer kaplamaz ve çimlenmesi çok kolay ve yüzde yüzlük bi çimlenme oranı var sanırım :)

Yeşile_Özlem 21-09-2012 17:29

http://i45.tinypic.com/242z881.jpg

İşte benim bebek taze fasulyelerim :o Şu anda toplam 4 adet taze fasulyem var. İkisini uzun bir saksıya, diğerlerini ise ayrı ayrı kaplara ektim. Fasulye tohumlarını bir arkadaşımdan almıştım, pamuk içinde çimlendirdim, bahçeye ektiklerim ise çıkmadı. Tohumlardan bazılarını böcekler yemişti, ben de kompost şişesinin içine atmıştım, onları. Bir kaç gün sonra kompost şişesini açınca, fasulyelerden birinin çimlendiğini gördüm ve ona da bir şans verdim.

Oturak fasulye yetiştiriyorum ama bir çubukla destek yaptım,fasulyeler de hemen çubuğa sarıldılar. Her gün heyecanla balkona koşuyorum. Çiçek açmalarını hayranlıkla izledim, arkadan da fasulyeler oluşmaya başladı. Belki yemek yapacak kadar taze fasulyem çıkmayacak ama gene de yetiştiriyorum.;)

banusemiha 28-09-2012 19:06

Avhavva sayenizde süper bir duygu tattım.. Annenizin ektiği oturak fasulyelerini anlattığınız kısmı okuyunca neden olmasın dedim ve minik balkonuma Eminönü'nden aldığım 40 gün ayşesi de denen fasulyelerden ektim...Yetiştirdiğim tavukların gübresinden arada şerbette verdim. Ve bu fasulyelerden 1 kez türlü bir kez 7 kişiye taze fasulye yemeği en son topladıklarımdan da turşu kurdum...

banusemiha 28-09-2012 19:33

2 Eklenti(ler)
Bunlarda resimleri..

dilstan 20-02-2016 10:27

Fasulye yetiştiriciliği

Merhaba
Aranızda yeniyim ...senelerden sonra Osmaniyeye memlekete tayinim çıkıpta bahçeme kavuşunca acele ettim sanırım :) İnternetten (abartmışım) yüzlerce tohum aldım burdan okuduğum gibi aspirinli su ile hepsini pet bardaklara ısladım yarın viyollere ekeceğim sonra bahçe hazırlığına geçeceğim.Bu bölgede yaşayan arkadaşlar Adana_osmaniye ,annem mart sonu nisan başı ayaz olur hepsi donar diyor.Bu bölgede ne zaman bahçeye ekim yapmam lazım fidelerimi.
Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024