agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Saksıda Meyve Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/8360.htm)

denizakvaryumu 08-03-2009 19:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feriha (Mesaj 374682)
Ben bademlerim yeşerecek diye bekliyorum yeni ektim ya ..

Birkaçgün oldu saksılarına geçireli hiç aklıma gelmedi Sn denizakvaryumu.

Bionemi denemeliyim sanırım nerden alabilirim araştırayım, sağolun.

Ben captan veya bordo bulamacı ile ilaçlayacağım.Geçen sene kayısıda yaprak delen olmuştu.

Bu arada saksıda havran eriği deneyen oldu mu?

Baobab 08-03-2009 19:45

valla benim de bu mevzularda en ufak bir fikrim yok..Donunce gene basınıza

eksiyip bir sekilde halletmeye calısacagım sanırım..

bu arada, su tozlama meselesinde tam "zihni sinir"lik bir fikir gelistirdim!..

İs yerinde yan odadaki arkadasımın bahceli bir evi ve evinin bahcesinde tam da

benim elma ve armutları tozlamaya musait cinsten elma ve armut agacları

varmıs. Ciceklendikleri zaman bir kısım ciceginden toplayıp bana vermeyi kabul

etti..Belki onları benim agaclardaki ciceklere bulastırmanın bir yolunu bulurum

diyorumm.. :rolleyes:

nevsune 08-03-2009 19:52

Benim mayerde yaptığım suluboya fırçası yardımı çok iyi sonuç verdi:) Şu anda limoncukların sayısı benim gördüğüm 5 oldu. Daha da sırada bekleyenler var gibi.

malbman 08-03-2009 19:52

Sevgili Baobab, organ nakli gibi bir operasyon yapacaksın sanırım:p:p

denizakvaryumu 08-03-2009 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Baobab (Mesaj 374693)
valla benim de bu mevzularda en ufak bir fikrim yok..Donunce gene basınıza

eksiyip bir sekilde halletmeye calısacagım sanırım..

bu arada, su tozlama meselesinde tam "zihni sinir"lik bir fikir gelistirdim!..

İs yerinde yan odadaki arkadasımın bahceli bir evi ve evinin bahcesinde tam da

benim elma ve armutları tozlamaya musait cinsten elma ve armut agacları

varmıs. Ciceklendikleri zaman bir kısım ciceginden toplayıp bana vermeyi kabul

etti..Belki onları benim agaclardaki ciceklere bulastırmanın bir yolunu bulurum

diyorumm.. :rolleyes:

Gerçekten zihni sinir...Akşam akşam çok güldüm :D

Ama olmaz olmaz dememeli ...

Baobab 08-03-2009 20:14

eh.. bir nevi sezeryan ya da tüp bebek de diyebiliriz.. :)

netice itibariyle butun yaz meyve islemekle ugrasmayı planlamaktayım..
Balkondan gelecek olan o kadar taze meyve, meyve kuruları, receller, cagla, efendime soyliyim, badem ezmesi, ic badem, limonata ve de meyve salatası icin iyi bir tozlanma donemi gecirmek gerek..di mi efenim... :D

Nariel 09-03-2009 18:22

Ama.. Ama.. Balkonlarda adım atacak yer kalmadı, şimdi ben ne yapacağım :( Üstelik fidancı ve 1 milyoncu(kova=saksıcı) eve çok yakın:( Bahçem de yok.. Ve ben meyve ağacı istiyorum:(

Ne yapmalı?

nevsune 09-03-2009 18:57

Benim yeni meyve fidanlarım geldi bugün. Çok yorgun ama çok mutluyum.

Balkona ben sığamaz hale geldim. Olsun, onlar sığsın yeter.

Yakında pazarlarda hardykiwi ve dut satışına başlarım artık:p

denizakvaryumu 09-03-2009 19:26

Hayırlı olsun.

Balkon ve teraslar yeni sezona hazır, bakalım bu yaz bizleri ne bekliyor?

Ankara'da havalar böyle giderse badem-şekerpare-kayısı ve erikler gelecek pazara kadar çiçek açar.

nevsune 09-03-2009 19:42

Sn. denizakvaryumu çiçekler açtığında lütfen bir yolunu bulup fotoğraflarını çekin:)

malbman 09-03-2009 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 375302)
Yakında pazarlarda hardykiwi ve dut satışına başlarım artık:p

Abla kivi için tozlayıcı da lazımmış. Yoksa olması pek mümkün değil. Var mı tozlayıcı da. Yoksa pazarda satmak zora girebilir :p:p

nevsune 09-03-2009 20:02

Benimkisi hardykiwi. Kendi kendine yeten cins. Ben atımı sağlam kazığa bağladım:)

feriha 09-03-2009 20:08

Hayırlı olsun arkadaşlar yeni meyve fidanlarınız:p

Bol meyveli olsun..

Benimkilerde henüz tüplerinde alışmaya çalışıyorlar yeni iklimlerine;)

Ne yapmalı bahçe yapmalı, projeler geliştirmeli, bonsai yapmalı, apartman

bahçesine açılmalı, beyin fırtınası yapmalı bol bol..kolay gelsin.:o

denizakvaryumu 09-03-2009 20:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 375349)
Sn. denizakvaryumu çiçekler açtığında lütfen bir yolunu bulup fotoğraflarını çekin:)

Denizakvaryumu hobisi ile uğraşanlar bilir;

Sağlıklı bir denizakvaryumum var diyebilmek için en az 1 sene süre geçmesi gerek...

Denizakvaryumunu yeni kurduğunuzda su cam gibi, akvaryum 18 lik kız gibidir.:D

Bu sırada herkes fotoğrafını çeker forumlarda gösterir ...Pek çok kişi de 6 ay 1 sene sonra denizakvaryumu hobisini bırakır çünkü bilimsel temele oturtulmayan denizakvaryumları 1 sene içinde çökmeye mahkumdur.

Bunu neden anlattım;

Fidan aldık, soğan aldık her şey çok güzel şimdilik çok güzel ama önemli olan üzerinden 1 mevsim geçmesi.

Helleborusun açan çiçeklerini buraya eklemedim zaten tomurcukluydu hiçbirşey yapmasam yine açacaklardı :) Ama seneye de açarlarsa hemen eklerim.

Bu sene aldığım fidanların resimlerini de eklemem ama seneye çarşaf çarşaf fotoları eklerim :)

3 senedir tüm görkemi ile açan kayısım var ama meyvesi olmadığından çiçek açmakla kalıyor çünkü tozlayıcısı nedir bilmiyorum...Bu kayısının cinsi ne onu da bilmiyorum :) Öylesine almıştım :)

nevsune 09-03-2009 21:21

Bu işin bir bakış açısı. Benim bakışı açımda ise sizde veya bir arkadaşta gördüğüm olumlu bir durumda kendime pay çıkartıyorum. Sizlerin o duruma nasıl geldiğinizi araştırıyorum ve doğruya ulaşmaya çalışıyorum. Bunu fotoğrafla görmek bence en etkili yol oluyor. Kısacası biraz da gaza geliyorum.

Örneğin sizin üzümlerinizin görüntüsü hala gözümün önünde, biraz yerim olsa mutlaka denemeyi isterim. Örneğin feriha'nın avustralya dutunun fotoğrafını görmeseydim Ankara koşullarında bu meyveyi yetiştirmeyi düşünemezdim bile.

İkinci mevsime çıkmazsa da, çıkmaz. Üzümsüleri beceremedim ama başka şeyleri deniyorum şimdi. Sonuçta doğrunun ne olacağını deneme yanılma ile öğreneceğiz:)

dogasever_doga 10-03-2009 22:10

merhaba ; arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum,bende çekirdekten yetiştirdigim limon agacım var,1 metre oldu fakat dallanmıyor,boya gidiyor dallanması için sanırım budamam gerekiyormuş,ayrıca saksısını da degiştirmem gerek ama ikisini birden bu mevsimde yapabilirmiyim?bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?teşekkürler.

dogasever_doga 11-03-2009 14:28

sanırım bu konuda bana yardımcı olacak yok. :)

nevsune 11-03-2009 18:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dogasever_doga (Mesaj 377689)
sanırım bu konuda bana yardımcı olacak yok. :)

Bu başlıkta daha genel yazışmalar yapılıyor.

Bu tür sorununuzu limon başlıklarından birinde veya turunçgil yetiştiriciliği başlığında sorarsanız, konunun uzmanı arkadaşlar size yardımcı olabilirler.

dogasever_doga 11-03-2009 22:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 377837)
Bu başlıkta daha genel yazışmalar yapılıyor.

Bu tür sorununuzu limon başlıklarından birinde veya turunçgil yetiştiriciliği başlığında sorarsanız, konunun uzmanı arkadaşlar size yardımcı olabilirler.

özür dilerim siteye yeni üye oldugum için madur görün, yardımınız için teşekkürler.

kaktüs 26-03-2009 12:59

Evet evdeki balkonları bitirdim... Teras'da bir miktar olab yere saksıda meyve denemelerine başlayayım diyorum...

Aynı esnada apartman bahçesindeki harabeyi de yaşanabilir hale getirmek projesi devam ediyor... Saksıda ağaçlardan özellikle Avusturalya dutunu denemeyi çok istiyorum. Dutu çok severim. Feriha hanım'da var sanırım. Ağaçlar ne kadarlık bir saksıda ya da kovada?

Sayfanın başında bazı meyve ağaçları verilmiş saksıda yetişebilecek. Listede papaya var ama bir yerde papayanın meyve verebilmesi için 90 lt lik saksıda olması gerektiğini okudum. O kadar büyük saksılar kullanabilmem mümkün değil.

feriha 26-03-2009 14:18

Sayın kaktüs benim terastaki meyve ağaçlarımın saksılarının litre olarak bir

ölçüsü yok **** ben bilmiyorum:(

Hele son günlerde bir milyona bulabildiğim en büyük boy kovaları saksıya

çevirdim. Siz sorunca ölçtüm ağzı 34cm yüksekliği 33 cm civarında. Ama

bunlardan meyve almış değilim. En son ekşi karadut, dut, kocayemiş, incir

fidanlarım geldi onları da buna yakın saksılara dikmek durumundayım. Elmasını

yediğimiz fidanlar 36/30cm gibi saksılarda.

Avustralya karadutu küçük bir fidan olarak geldiği için daha da küçük bir

saksıda.

Ben yeterli besini ve güneşi alabildikleri takdirde bize meyve ağacı yetiştirme

keyfini yaşatabilecek kadar meyvelerini göstereceklerini umuyorum:D

kaktüs 26-03-2009 14:59

:) Dilerim bol bol yeme şansınız olur..

1 TL'lik kovalar. Hmmm ben neden hiçbir yerde görmedin bunlardan?

Koyu yeşil 27-03-2009 09:06

Genel olarak minimum 17lt'lik saksıda yetiştirilmesi gerekiyor diye öğrenmiştim. 17 lt ile 50 lt arası olabilir. Bodur bırakılmak kaydıyla tabii. Bu bilgileri Mutlu Kutlu bey'in sitesinden edinmiştim. Meyvaların üzerine tıklayınca, bitki istekleri kısmında yer alıyor.

http://www.tropiksera.com/

kadiray27 01-04-2009 10:59

Arkadaşlar merhaba

Bu yıl yeni başladım balkon da yetiştirme işine. Pembe domatese benzer bir domatesi çimlendirdim. Arkasından 3 farklı tür domates, cape, kavun, karpuz, goji berry, süs biberi ve biber olmak üzere çimlendirme aşamasındayım.

Eminim formun bir yerinde kesin var ama bulamadım ve biliyorumki bu konu meyve başlığı taşıyor ama torf olayı konuşulduğu için affınıza sığınarak yazıyorum. Sorunum toprağa ne kadar hayvan gübresi karıştırmalıyım. Selahattin bey domates çimlendirme anlatırken 1/3 toprak 1/3 dre kumu ve 1/3 hayvan gübresi demişti. Bende saksılarıma 1/3 hayvan gübresi 2/3 toprak atayım düye düşünüyorum. Ama yakarmıyım diyede korkuyorum. **** Hiç koymayıp sadece gübre şerbetimi yapayım?

İkinci sorunum ise hayvan gübresi karıştırdığım saksılara gübre şerbeti yapmam lazımmı?

Birde saksı boyları sorunum var ama onuda deneme yanılma yoluyla çözeceğim inşallah. :)

silence 09-04-2009 21:51

1 Eklenti(ler)
bende frenk üzümümün resmini eklemek istedim saksıda balkonda yetiştiriyorum çiçeklendi çok sevimli oldu :)

günebakan 09-04-2009 21:53

Maşallah ne kadar güzel gözüküyor güle güle büyütün afiyetle meyvelerini yeyin:)

denizakvaryumu 10-04-2009 08:54

Evet çok sağlıklı ...Kırmızı örümceklere karşı dikkat, her an saldırıya geçebilirler.

nevsune 10-04-2009 09:00

1 Eklenti(ler)
Meyvelerinden pestil mi yapsam yoksa yapraklarını salamuraya mı atsam karar veremedim bir türlü:p

denizakvaryumu 10-04-2009 09:13

Avustralya dutu olanlar havalarını atsın bakalım :)

nevsune 10-04-2009 09:17

Aaaa sizin yok muydu;) İnanmıyorum, nasıl oldu? Tabii bu yıl gözümüz clematislerde ya ondandır.

Baobab'ı da kışkırtıp aldırttım:) Ankara bu yıl dut rekoltesinde (öyle mi denirdi?) söz sahibi olacak:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024