agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   çan biberi (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/4621.htm)

memet 14-08-2006 13:33

çan biberi

ablamda meyvesi gülü andıran bir süs biberi varmış yetişsin tohumundan verecek

cemada 14-08-2006 13:36

ya evet o muhteşem bir tür. bir yerlerden meyvesini bulmuş ve yetiştirmiştim. çiçeklendiği halde sanırım ihmal nedeniyle meyve vermedi. ama süs biberi koleksiyonu için olmazsa olmaz olacağını düşünüyorum.

cemada 14-08-2006 13:36

tohumdan ben de isterim:)

memet 14-08-2006 13:42

tamam , ben geçen sene bir tane görmüştüm bu biberden anlatmak için en uygunu güle benziyor demek biçimi çok farklı

memet 15-08-2006 13:49

sözünü ettiğim süs biberleri geldi.
Ama sandığım gibi kendisi **** tohumu değilde fide olarak.
bu sene biber verirmi bilmiyorum.
seneye kadar bekleyemem derseniz,fidelerden iki tane size yollayayım hemen

cemada 15-08-2006 19:00

bence onları dikip yetiştirin ve herkese bir tohum projesi için tohum biriktirin.
aslında fideleri almak istedim ama mevsim geç olduğu ve şimdilerde işlerim nedenile sanırım ilgilenemeyeceğim. seyahatlerim nedeniyle de biber bebeklerine bakacak kimse olmadığından...
düşüncenize teşekkür ederim:)

memet 15-08-2006 20:11

evet bu arada sebzeler.org a da biraz adapte olurum orda sözederim tohumlardan

Ali H. ALI 16-08-2006 13:55

3 Eklenti(ler)
Herkese selamlar,

Bir iki cesit biber bende de var Mehmedin bahsettigi biberin [gul gibi] olani biraz da kucuk kirmizi Çanlara benziyor bir iki resim cekip sizlerle paylasmak istedim.

Eklenti 3218

Çan biberleri

Eklenti 3219

Eklenti 3220

biberlerin yakindan gorunusu . biberler gibi gunleriniz regarenk olsun

cemada 16-08-2006 13:57

:)teşekkürler
bu resmi yayınlamanız çok iyi oldu.

denizakvaryumu 17-08-2006 18:56

İşte bir yaşıma daha girdim ....Bu biberlerin bu güne kadar resmini bile görmemiştim...Başka bir sitede olsa resim hilesi olduğuna dair büyük bir iddiaya bile girerdim..
Şimdi merka ettiğim şu:Bu biberlerin genleri ile oynanmış mı ,doğal mı?

memet 17-08-2006 22:35

okadarını bilmiyorum ama benim sözünü ettiğim güle benzeyen biberin biçimi de yarışır bu biberlerle

Ali H. ALI 18-08-2006 15:58

Iyi gunler,
Gondermis oldugum resimlerdeki biberlerin genleri ile oynandigini sanmiyorum.
Son 6 yildir bahcemde yeistiriyorum, 3-4 yil yasayanlari var. Tohumunu bir arkadasimdan almistim oda bir Italyan arkadasindan almismis. Bu biberin fidani veya tohumunun satildigini burda gormedim . Yok olmamasi icin de tanidiklara tohumundan veriyorum. Yenebilir ve aci bir biberdir.
Saglicakla kalin

aybala 18-08-2006 16:09

Bu biberlerin tohumlarından biz de olacaktı.
Yani geçen sene bahçede bir yerlerde gözüme ilişmişti. Belki hala vardır.
Akşam bir araştırma yapayım :)

cemada 22-08-2006 21:36

buldun mu tohumlardan?
ben de istiyorum ona göre.
bu hafta telefon açıp tohum isteyeceğim. yaklaşık 6-7 çeşit var.
bir de poire, yani senin şu armut domateslerden.

Ful Sokağı 18-09-2006 20:08

Evet işte o yukarıda fotoğrafı olan "çan" biçimli biberlerden bende var gerçi ben "Gelin Çantası" diye biliyorum adını ama değişebilir tabii. Ah işte yok bir dijital fotoğraf makinem olsa dağıtıcam ortalığı ama yok işte ne yapayım....Ben de epeydir yetiştiriyorum ve genleriyle oynanma olduğunu sanmıyorum çünkü doğal bitkiler gibi tohumdan tekrar üretebiliyorsunuz, oldukça gösterişli çok güzel bir biberdir. Herkese selamlar

caucasus 02-02-2007 18:45

çan biberi

1 Eklenti(ler)
Biberler sakside yetiştirilmiştir gerçi galerimde var ama birde buraya ekleyeyim dedim bana çok ilginç geldiler

Eklenti 12629

öğretmen 03-02-2007 13:51

merhaba
Bu kabaklardan bir arkadaş bir tane getirmişti.Tohumunu alacaktık ama birisi alttan delmiş ve almış.Bize birşey kalmadı.
Duyduğuma göre koparmadan da kesip kullanabiliyormuşsun.Doğru mu?Küçük bir bahçem var.tohumundan istesem gönderir misiniz?

Ophrys 03-02-2007 15:03

Sn Elfogi elimde 3 tane vardı ve size 1tanecik biber tohumu göndermiştim ya işte o tohum bu biberin tohumu (ÇİÇEK BİBER)tabi tutarsa. Elime 10 kadar tohum daha ulaştı bir ara çeşit çoğalınca istersen 5 tanesini gönderebilirim.

Oğuzhan 03-02-2007 17:28

Değişik cins tohumlar varsa olabilir.Sen biriktir kardeş İzmir cins ve tür bakımından zengin siz daha şanslısınız.

Ophrys 03-02-2007 18:13

Tamamdır. Bilgi veririm.

kürşad 04-03-2007 22:35

biberiyeye benziyor yaprağı.
"pretty purple. tohumu olan tenekede 18. günde çıktı.
biber midir değil midir?
http://i112.photobucket.com/albums/n...a/HPIM6547.jpg

Selahattin Yılmaz 04-03-2007 23:44

Bir şey diyebilmek için gerçek yaprakların çıkmasını bekleyelim. Daha net bir cevap verilir...

Wallnut 02-05-2007 22:32

Merhabalar.
Resimdeki biber Meksikada çok yetişiyor.Amarikada Habarano diye satılıyor.Sarı,kırmızıtürleri var.İzmir Selcuk ta pazarda satılıyordu.Ben Amarikadan getirmiştim.Guard (su kabakları cinsinden) 5 şeçit tohumu daha ekmedim.Ekecegim.Üretebilirsem tohum konusunda yardımcı olabilirim.Saygılar.Nevzataydemire@gmail.com

kürşad 03-05-2007 12:30

Sayın wallnut habanero dediğiniz biber üstteki olmalı.
İnternette toplamda 100 saati aşkın sebze türleri ve tohum çeşidi aramam sırasında yukarıdaki caucasus1 in biberlerine belki 3-4 yerde rastlayabildim.
hangi site olduğunu bulmaya çalışıyorum, bulunca oradan da link vereceğim.
Bu arada burada o biberlere el biber diyorlar ve turşu yapmak için 2-3 e bölmek gerekiyor çünkü turşunun karışımı biberler yamru yumru olduğu için içine dolmuyor. Hatta en sonunda da bidonu sağa sola yatırmak gerekiyor.

limon 03-05-2007 12:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 72062)
Kabakla biberler çok ilginç .Siz mi yetiştirdiniz.Tohumlarını nerden bulabiliriz.

Ben geçen sene bu biberlerden ektim. Kışın kar yağana kadar bahçede kırmızı şekilde kalıyorlar. Fakat ben sebzeleri yemeyi sevdiğimden ve bu biberlerin de tadını pek beğenmediğimden tohumlarını bile toplamadım :rolleyes: Yerken parfüm gibi kokusu vardı. E yiyemeyeceğim biberi ne yapayım :D (Anlayacağınız gibi obur üyelerden biriyim)

limon 03-05-2007 12:36

Ama illaki isterim derseniz Elfogi tohumları bana İzmir'deki teyzem göndermişti. Sorarım sizin için varsa göndermeye çalışırım...

kürşad 03-05-2007 12:38

Bu sayfada bahse konu biber:
http://www.reimerseeds.com/balloon-hot-peppers.aspx

Bu resmi:
http://www.reimerseeds.com/images/pr...pers_Seeds.jpg

Burada da cinslerine göre biber çeşitleri var:
http://www.reimerseeds.com/hot-peppe...tion_1367.aspx

kürşad 03-05-2007 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut (Mesaj 100818)
Merhabalar.
Resimdeki biber Meksikada çok yetişiyor.Amarikada Habarano diye satılıyor.Sarı,kırmızıtürleri var.İzmir Selcuk ta pazarda satılıyordu.Ben Amarikadan getirmiştim.Guard (su kabakları cinsinden) 5 şeçit tohumu daha ekmedim.Ekecegim.Üretebilirsem tohum konusunda yardımcı olabilirim.Saygılar.Nevzataydemire@gmail.com

Elinizde hangi tür susak mevcut?
Bende bushel basket ve big apple gourd tohumu, ayrıca normal susakların normal ve küçük boy olanından da var. İsterseniz değiştokuş yapabiliriz.

Wallnut 03-05-2007 20:58

Merhabalar.
Sayın Kürşad ben size Pazertesi günü Amarikada seed (tohum ) satışları yapan ticari olarak tanınan firmaları yazacagım.Zamanınızı boşa harcamayın.Onlarda aradıgınız konulara ulaşabilirsiniz umarım.İlğiniz için teşekkür ederim.Sitenizle yeni tanıştım.İnşallah bundan sonra daha sıkca görüşmek umuduyla bütün site arkadaşlarına saygılar.

kürşad 03-05-2007 21:14

Bendeki tohumlar da amerikadan gelme.
Normal susaklar hariç.
Sitede internet üzerinden alışveriş yapılabilen siteleri listeleyip onlar hakkındaki tecrübelerimizi de yazdığımız bir bölüm de var hatta.
Sadece değiştokuş edersek çeşitliliği arttırırız diye yazmıştım ancak çok da önemli değil.
Susakları süs eşyası yapıp yaz şenliğinde kermeste okul yararına birşeyler yaparım diye yetiştireceğim yoksa yenmeyen bitkilerle pek işim olmaz.
Bir de okula girmek için öss yi kazanmam gerekiyor :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024