agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Evde Bitki Yetiştirerek Para Kazanılabilir mi (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/43169.htm)

NightShadow 21-04-2019 15:22

Evde Bitki Yetiştirerek Para Kazanılabilir mi

Merhaba arkadaşlar,

Evimde küçük bir alanda hobi bahçesi kurmak ve bir şeyler yetiştirmek istiyorum ancak ne yetiştireceğime karar veremedim.

Aklıma şu çok acı Meksika biberleri geliyor.. Ama bundan para kazanılır mı bilmem :D

Evde bitki yetiştirerek ek gelir sağlayabileceğimiz ürünler var mı?

Hiç bir şey bulamazsam domates, biber ve salatalık yetiştirip kahvaltıda tüketeceğim :p

Murat Durak 22-04-2019 18:43

Sevgili; NightShadow

Ev derken kastınız evin içimidir yoksa evinizin dışında altında belirli bir alanınız veya kapalı bir mekanınız mevcut mudur. Bu önemli evin içindeyse yetiştireceğiniz size pek bir şey kazandırmayabilir.

Ama eviniz altında veya yanında bahçe gibi alanınız mevcut ise mantar yetiştiriciliğini tavsiye edebilirim size eğer uygun alana sahipseniz çok zahmetli olmasa bile biraz uğraş ile elle tutulur bir meblağ kazandırabilir düzenli olarak.

Hatırlatmakta fayda görüyorum mantar yetiştirmek derken kültür mantarından bahsetmiyorum çünkü bu mantar için komposta ihtiyacınız var hazır aldığınızda oldukça yüklü miktar tutmakta buda kazancı engelliyor.
Örnek: 100 metrekare bir alan için 20 ton kadar kompost ihtiyacı var kilo fiyatı 0,80 - 0,90 kuruş 80 kuruştan 16 bin TL yatırım demek bu kazançlı değildir eğer kompostu kendiniz üretiyorsanız o zaman durum değişiyor...

Daha hesaplı yöntem ise Kavak mantarı yani istiridye mantarını tercih etmelisiniz. İhtiyacınız olan materyaller sadece alanınıza uygun miktarda yaş ağaç kütüğü (Kavak Tercih sebebidir) hemde ucuzdur. Çapı 25-30 cm olan boyu 60-70 cm olan kütükler bulunduğunuz yöreye göre fiyatları değişkendir.
Bunlar üstüne ekilecek miseller (yani tohum) 2. KG 40 TL kadar bu adresteki gibi...

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-m...yeli-342557514

Marketlerden temin edebileceğiniz çöp poşeti siyah renkli büyük ebat çöp poşeti.

Biraz marangozdan edineceğiniz talaş, bir de su sıkmak için fıs fıs bu kadar....

Eğitimi için bu videoyu izleyebilirsiniz :

Eğer yer konusu uygunsa bu tür bir yetiştiricilik size düzenli gelir sağlayabilir ve bu kütükler ortalama 5 yıla yakın ürün vermektedir. Biz 3 yıl diyelim buda oldukça uzun bir süredir.... Umarım faydalı olmuşumdur... Bol Şanslar..

NightShadow 03-05-2019 17:32

Cevap için teşekkür ederim Murat Durak, maalesef o kadar büyük bir alanım yok. Domates, biber, salatalıkla giriş yapacağım :)

Murat Durak 03-05-2019 19:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi NightShadow (Mesaj 1567390)
Cevap için teşekkür ederim Murat Durak, maalesef o kadar büyük bir alanım yok. Domates, biber, salatalıkla giriş yapacağım :)

Olsun oda bir başlangıç başarılar dilerim....

sanpedro 19-11-2020 15:48

Son gelişmeler nedir? aklınızdaki projeleri uygulayabildiniz mi?

hcm 24-11-2020 13:43

bu konuyu takip etmek isterim. Ev tipi üretimde kazanç hedefleniyorsa meyve sebze yerine süs bitkileri de denenebilir.

aloe 24-11-2020 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hcm (Mesaj 1599566)
bu konuyu takip etmek isterim. Ev tipi üretimde kazanç hedefleniyorsa meyve sebze yerine süs bitkileri de denenebilir.

Bu süs bitkileri nelerdir? Merakımı celbetti :)

aygün 24-11-2020 23:25

Özellikle günümüz şartlarında daha da önem kazanan bir konu.
Bu başlığın devamı gelir umarım.
Mesela pazarlamaya dair fikirlerin de yer alması cok iyi olur.
Öyle ya; ürettim, kime nasıl satayım?

hcm 25-11-2020 07:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aloe (Mesaj 1599590)

Kapalı alan bitkileri rağbet görüyor gözlemlediğim kadarıyla. Yuka, marginata gibi odunsu bitkiler ya da deve tabanı ( monstera ) , telgraf çiçeği gibi çoğaltılabilir bitkiler ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Zekoş 25-11-2020 08:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aloe (Mesaj 1599590)

Sevgili Aloe facebookta cicek gruplarında gördüğüm kadariyla kohleria, achimenes , hoya, zambaka türlerine merak cok fazla..Ayrica yurt dısından imkani olan farkli gösterisli cesitler getirtenler daha cok ilgi görüyor...
Bu isi yapan cok kisi var onu da belirteyim;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024