agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Evimde eyvan var orayı yeşillendirmek istiyorum. (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/39760.htm)

Sahanne 17-06-2016 19:39

2 Eklenti(ler)
arkadaşlar aranıza yeni katıldım beni aranıza kabul ettiğiniz için teşekkür ederim doğayı ve bitkileri çok severim fakat eski evimiz çok betonarme bi yerdeydi balkonda bile çiçek yetiştirmek mümkün değildi simdi yeni bir eve geçtik ve eyvan denilen yari oda yarı balkon gibi değişik bir bölümü var eğer fotoğraf ata bilirsem atacam orayı yeşillendirmek hatta kafe havası katmak istiyorum ve geçmişte hic deneyimim olmadığı için size danışacağım çok şey olacak şimdiden çok teşekkür ederim.

Sahanne 17-06-2016 21:27

Evimde eyvan var orayı yeşillendirmek istiyorum.

Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım beni aranıza kabul ettiğiniz için teşekkür ederim
Yeni taşındıgımız evde eyvan denen yarı oda yarı balkon şeklinde değişik bir bölüm var resimlerini atacam
Orayı yeşillendirmek istiyorum hem yazın hem kışın kullanacağız bu bölümü cam balkonda var kışın cam balkonu kapatma şansımız var soğuğu fazla engelleyemeye biliriz ama camları kapatınca bitkiler fazla etkilenmez diye düşünüyorum

Bana hem yazın hem kışın yeşil kala bilecek çiçekler ve sarmaşık önere bilirmisiniz bu bitkiler güneşe fazla ihtiyaç duymayan cinslerden olursa iyi olur özellikle sarmaşık hızlı büyüyen ve çiçek açan cinsten olursa çok daha iyi olur
Yazım hem uzun oldu hemde sanırım iyi cümleler kuramadım özür dilerim yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim bulunduğum yerde tohumlara ve fidelere ulaşamaya bilirim kargo ile satın alabilirim

bistritz 17-06-2016 22:15

merhaba,
Yeni evinizde mutlu ve huzurlu bir hayat dilerim.
Size Hoya ve Kahve Çiçeği önerebilirim. Hoya, Sarmaşık olarak düşünülebilir bayağı bir tırmanıcı kendisi :)

Sahanne 17-06-2016 22:49

Çok teşekkür ederim hoya dediginiz bitki kış soğuğuna dayanirmi acaba çünkü bütün eyvanı sarsın diye büyük bir saksıya ekmeyi düşünüyorum içeriye taşıması mümkün olmaya bilir ve ipleri gerecem eyvanı sarsın diye kışın yapraklarını döküyormu dökse bile ilk baharda ayni dallarda yaprak açar mi bide bi yerde amerikan sarmaşığı gördüm 2 ayrı saksıya 2 sarmaşık ta eke bilirim yanlız birisi çiçek açsa iyi olur hoya gibi son birşey eyvan dediğim yer pek fazla güneş almıyor bana güneşe fazla ihtiyacı olmayan bitkiler lazım cevap için tekrar teşekürler.

Sahanne 19-06-2016 17:39

Merhaba arkadaşlar 3 gündür bıkmadan usanmadan forum daki yazılarınızı imrenerek okuyorum sizin gibi doğayı seven insanların olduğunu görünce mutlu oluyorum gerçekten çok birikimlisiniz bu konularda
Bende doğayı çok seviyorum yeni bir eve taşındık bir çok eve baktık ama bu evde eyvan denilen yeri görünce çiçek sarmaşık ve ağaç yetiştirmek için burayı tercih ettik üstteki yazılarımda eyvan denilen yerin fotoğraflarını paylaşmıştım lütfen bana yardımcı olun buraya ne tur bir sarmaşık eke bilirim bu gün gidip 2 adet 100 litrelik saksı aldım biraz abarttigimin farkındayım üst yazılarda sağolsun bi arkadaşımız hoya yi önerdi ama forumda okududugum kadarıyla hoya burda yetişmeye bilir araştırmalarım sonucunda amerikan sarmaşığı na rastladım bu sarmaşık yetişe bilir fakat meyveleri zehirliymis bizim eve çok çocuk geliyor biri zarar görsün istemiyorum 2. Dez avantajı ise kışın yapraklarını döküyormuş bana önere bileceğiniz kışın yapraklarını dökmeyen hep yeşil kalan fazla güneş istemeyen bi sarmaşık türü önerirmişsiniz çiçek açan bir tur olursa çok daha iyi olur olmasa mecburen amerikan sarmaşığı eke cem bu arada fide **** fidan sanırım siz çelik diyorsunuz bundan sonra bende derim benimle paylaşırmısınız ben burayı ailem ile zaman geçireceğim küçük bir kafeye benzetmek istiyorum her türlü çelik ve çiçek fidesi paylaşımınızi bekliyorum umarım bu işi beceririm bende paylaşımlara başlarım
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim
Bitkileriniz hiç solmasın :)

Edit: eyvan dediğim yerde cam balkon var kışın cam balkon sayesinde soğuğu fazla engelleyemesem bile rüzgardan bitkilerimi koruya bilirim tekrar belirtmek istiyorum buranın üstü kapalı olduğu için malesef fazla güneş görmüyor.

Edit2: kardeşim normal sarmaşık olmasın istiyor üzüm asması istiyor burada üzüm eksem olurmu güneş görmeden üzüm verir mi 100 litrelik saksı ya ekecem cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

Sahanne 28-06-2016 15:21

Zakkum yerine ortancada eke bilirim onun arka tarafına da amerikan sarmaşığı ekmeyi düşünüyorum aslında yarı gölge bi yerde yetiştirmek istediğim için güneşe fazla ihtiyaç duymayan bitkiler ekmek istiyorum zakkum güneşe ihtiyaç duyuyor biliyorum ama evdekiler zakkum istedi

beşiktaşlı 28-06-2016 21:48

eyvan.....bende yanlış anlamışım

bistritz 28-06-2016 21:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sahanne (Mesaj 1469223)
Çok teşekkür ederim hoya dediginiz bitki kış soğuğuna dayanirmi acaba çünkü bütün eyvanı sarsın diye büyük bir saksıya ekmeyi düşünüyorum içeriye taşıması mümkün olmaya bilir ve ipleri gerecem eyvanı sarsın diye kışın yapraklarını döküyormu dökse bile ilk baharda ayni dallarda yaprak açar mi bide bi yerde amerikan sarmaşığı gördüm 2 ayrı saksıya 2 sarmaşık ta eke bilirim yanlız birisi çiçek açsa iyi olur hoya gibi son birşey eyvan dediğim yer pek fazla güneş almıyor bana güneşe fazla ihtiyacı olmayan bitkiler lazım cevap için tekrar teşekürler.

Ben içeri için düşündüğünüzü varsaymıştım. Hoya dışarda olmayacaktır ne yazık ki.

Sahanne 29-06-2016 11:53

Merhaba arkadaşlar özür dilerim ben eyvan denen yeri tam anlatamadım galiba eyvan denilen yeri bi oda gibi düşünürseniz karşılıklı 2 tarafı duvar ve karşılıklı 2 tarafıda balkon gibi açık üst tarafı kapalı yani bildiğiniz tavan var bu yüzden pek fazla güneş görmüyor sabah 2-3 saat bi taraf öğleden sonra 2-3 saat te diğer taraf güneş görüyor açık olan yerlerde cam balkon var kış'ın bitkilerim ve ağaçlarım etkilenmesin diye cam balkonu kapata bilirim
Bu eve eyvanı yeşillendirmek hayali ile taşındık fakat ben güneşi hesap edemedim o dönem bu yüzden bana gölge **** yarı gölgede yetişen ağaç ve sarmaşık önerilerinizi bekliyordum araştırmalarım sonucunda sarmaşığa karar verdim amerikan sarmaşığı hem gölgede yetişiyor muş hemde hızlı büyüyormuş ağaçta ise annem zakkum istiyor ama zakkum güneşi seviyormuş burada yetiştir e bilirmiyim acaba diğer dike bileceğim ağaçlar ise güneşe ihtiyaç duymayan orange sevillina ve ortanca yı buldum eğer sizinde önere bileceğiniz güneşe ihtiyaç duymayan çiçek açan ağaçlar varsa sevinirim son bir şey 110 litrelik saksıya üzüm asması ekersem gölgede yetişip meyve verir mi acaba
Arkadaşlar cevaplarınız ve benimle bilgi ve tecrübelerinizi paylaşacağınız için çok teşekkür ederim.

Sahanne 04-09-2016 00:14

Merhaba arkadaşlar amerikan sarmaşığı nın kışın yaprak dökmeyeni varmı acaba bi siteden 1.5 metreye 10 lira diyor yaprak dökmeyen i gerçekten de varsa onu sipariş edecem önce size danışmak istedim cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024