agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Carolina reaper acı biberi (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/33577.htm)

kolcay 03-09-2019 07:26

3 Eklenti(ler)
benim biberlerin ilk 4-5 tanesi tamamen carolina reaper formunda idi. iki saksımda da sonraki biberler carolina repaere hiç benzemiyor. tohum için bir adet biber ayırmıştım tüm çimlendirmeleri o biberden yaptım iki kök babamın bahçeye diktim. babamın bahçedeki biberlerin hepsi carolina reaper formunda. sonradan olan biberler neden benzemiyor anlamadım.

bulaka 09-09-2019 14:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kolcay (Mesaj 1574174)
benim biberlerin ilk 4-5 tanesi tamamen carolina reaper formunda idi. iki saksımda da sonraki biberler carolina repaere hiç benzemiyor. tohum için bir adet biber ayırmıştım tüm çimlendirmeleri o biberden yaptım iki kök babamın bahçeye diktim. babamın bahçedeki biberlerin hepsi carolina reaper formunda. sonradan olan biberler neden benzemiyor anlamadım.

Merhaba,çiçeklerin tozlaşması,döllenmesi esnasında yakın çevredeki diğer biber çeşitlerinden dölleme olması durumunda bu söylediğiniz olabilir kanaatindeyim.

Cengooo 10-09-2019 20:17

Nem ölçer güvenmelimiyim

Arkadaşlar benim carolina birtane çıkmıştı kızrmadan yeşilken sapıyla beraber aynen çiçekler gibi düştü içini açtım baktım kahverengi gibi tozlar vardı bu havalarda hergün suluyordum birtane nem ölçer aldım 4 gündür sulamıyorum birtane daha biber çıktı alet hala fazla nemli gösteriyor son ibrede derecesi 4 gün sulamadığım halde başka hiç sulanmayan saksılara koyuyorum aleti nem yokdiyor sulamadığımız için doğru gösteriyor sulama işine bu aletle devam etsem faydasını görürmüyüm çünkü topraktan nemden bitki ile hiç alakam olmadı ilkkez uğrştığım bir hobi

kolcay 11-09-2019 08:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bulaka (Mesaj 1574455)
Merhaba,çiçeklerin tozlaşması,döllenmesi esnasında yakın çevredeki diğer biber çeşitlerinden dölleme olması durumunda bu söylediğiniz olabilir kanaatindeyim.

4. kat kapalı balkon ve yakında hiç bahçe yok. yani çapraz dölleme yok. babamın bahçedeki biberler çarliston biberlerin içinde, çapraz dölleme olsa onlar olurdu.

ayrıca bu biber suyu seviyor .ben günde 3 defa otomatik sulama yaptırıyorum . suyu azaltınca biber tutma oranı düşüyor ve tutan biberlerde minik minikken kızarmaya başlıyor. en azından benim tespitim bu yönde. başkasında farklı sonuçlar olabilir.

venusflytraper 25-09-2019 20:10

Bu biberin tohumlarını nerden n satın alabilirim acaba. İnternette çok varda uyduruk şeyler çıkmasın içinden. Siz nerden aldınız?

erkanbey 29-09-2019 17:11

5 Eklenti(ler)
Dört,beş yıldır devam eden carolina reaper maceramız bu yıl mutlu sona ulaştı çok şükür.Bu yıl toplamda 3 adet 32 şer lt lik saksı yaptım,istediğim verimide aldım.İki ,üç kez hasat yaptım,kurutup pul biberimide çektim.Hasattan sonra büyük ve sağlıksız tüm yaprakları kopardım,bitki meyveye kuvvet versin diye,öylede oldu zaten.Şu anda onlarca yeni biber tutmaya başladı.

Bu biberi artık iyi tanıdığıma inanıyorum,yetiştirecek kişilere tavsiyelerim şunlardır.Büyük saksıya dikin(en az 20 lt),hergün sulayın(mümkünse sabahları),Ocak ayında tohumları iç ortama ekin,biraz büyüyünce mart ayı gibi tekli saksılara alın,boyu bir karışa yaklaşınca,altta 5-6 yaprak kalacak şekilde bitkinin tepesini kesin(bu işlem verimde çok fark ediyor).Mümkünse hayvan gübresi kullanın(ben başka hiçbirşey kullanmadım).Çiçek açsın döksün sorun deil, siz hergün sulamaya devam edin,güneş gören yerde dursun,zamanı gelince meyve verecektir.

Biberler kızardıktan,4-5 gün sonra toplayın,içinden tohumlarını çıkarın,tohumları içerde gölge bir yerde kurutun,biberleri dışarda güneş gören yerde.15-20 gün sonra tohumları paketlerine alın(ben nişan kınası koyulan tülbentlerden aldım).Bir kavonozun dibine kağıt havlu koyun ve bu tohumları içine koyun ağzını iyice kapayın(Kağıt havlu içerde nemi almak için).Buz dolabının yumurtayı koyduğunuz kısımına veya o soğukluktaki başka biryere koyun(böylece uzun yıllar tohumlar sağlam kalacaktır).
Pul biberi baharat öğütücüsü aldım onunla çekiyorum,mutfak robotuyla deneyeceksiniz muhtemelen, ama verimli olmuyor malesef.

Not:Tüm anlattıklarım,bugüne kadar yaşadıklarım ve öğrendiğimi düşündüğüm doğrularımdır.Yanlış bir bilgi verdiysek üstatlarımız düzeltecekdir zaten.

Tohumları alırken eldiven taktım fakat tek kat eldivenden biberin suyunun geçebileceğini hiç düşünmemiştim.O günü ve ertesi günü zonklayan bir elle,ve dokunduğu yer yanan bir vaziyette geçirdik.Kesinlikle 2 kat eldiven takın.

Bu cins biberler çok tohum vermiyor,bazı biberlerin hiç tohumu çıkmıyor içi çürük gibi,bazıları ise iyi tohum verebiliyor,zaten resimlerde ikisinide göreceksiniz.

erkanbey 29-09-2019 17:17

5 Eklenti(ler)
En sağdaki saksımız,bu yıl üçüncü yılını kutladı,bidahaki seneyede kesmemeyi düşünüyorum.
Baharat öğütücümde böyle birşey.
Hasadınız bol olsun,inşallah herkes isdediğini elde eder.

tropikalist 30-09-2019 16:21

merhaba ya sizin biberlere bayıldım maşallah acaba bu güzellikler tohum paylaşım etkinliklerinde paylaşacak olan güzel insan yok mu bende bu tohumu aradım ama bulamadım aslında buldum ama pek güvenemiyorum eğer forumdan biri paylaşırsa alabilirim hadi Hayırlısı ...

dalperen 01-10-2019 21:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1575237)
En sağdaki saksımız,bu yıl üçüncü yılını kutladı,bidahaki seneyede kesmemeyi düşünüyorum.
Baharat öğütücümde böyle birşey.
Hasadınız bol olsun,inşallah herkes isdediğini elde eder.

acaba carolinanın öğütülmüş biberi güzel oluyor mu

tropikalist 02-10-2019 07:19

;-;

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1575282)
merhaba ya sizin biberlere bayıldım maşallah acaba bu güzellikler tohum paylaşım etkinliklerinde paylaşacak olan güzel insan yok mu bende bu tohumu aradım ama bulamadım aslında buldum ama pek güvenemiyorum eğer forumdan biri paylaşırsa alabilirim hadi Hayırlısı ...

Galiba paylaşacak yokmuş. 😅

bulaka 03-10-2019 13:17

Tebrikler Erkan Bey

Bu sezon herşey gönlünüzce olmuş.Paylaşımlarınız çok faydalı.Başarılarınızın ve hasadınızın devamını dilerim.

erkanbey 03-10-2019 17:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dalperen (Mesaj 1575320)
acaba carolinanın öğütülmüş biberi güzel oluyor mu

Bence harika oluyor.

dalperen 03-10-2019 18:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1575418)
Bence harika oluyor.

O zaman bana da karışık tohumlar satmanız lazım Erkan Bey.

erkanbey 03-10-2019 18:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dalperen (Mesaj 1575425)
O zaman bana da karışık tohumlar satmanız lazım Erkan Bey.

Özelden yazıyorum.

bulaka 04-10-2019 17:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1575418)
Bence harika oluyor.

******* harika oluyor.Erkan bey tohumlarla beraber biraz çekilmiş carolina yolladı,zaten o biber başka türlü yenemez.Acı dayanıklılığınıza göre serpeceksiniz yiyeceklere.Onu yemenin tek yolu bence pul biber şeklinde olur.

tropikalist 04-10-2019 18:44

Babada tohum satabilecek tohum var mı **** nereden alabilirim internette güvenli sitelerde

Cengooo 11-10-2019 08:05

Arkadaşlar benim carolinalar çıkmaya devam ediyor ama yeşil olarak kalıyor kızarmıyor Yeşilken koparayımmı

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

erkanbey 11-10-2019 08:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cengooo (Mesaj 1575857)
Arkadaşlar benim carolinalar çıkmaya devam ediyor ama yeşil olarak kalıyor kızarmıyor Yeşilken koparayımmı

Koparma,sabret az daha.Acılık farkeder.

Cengooo 21-10-2019 18:54

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...7aa0868dd1.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c6e41527ce.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...f645bfaee4.jpg

Biberlerim bu şekilde 6 -7 tane var kızarma ihtimali varmı hala çürümesinler tohumlarını alsammı

Cengooo 12-11-2019 15:02

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...f29fd11aca.jpg

Sonunda kızarmaya başladılar

furkyt 14-11-2019 15:19

Arkadaşlar merhaba.Tohumundan paylaşıcak ya da satıcak olan var mı? Özellikle İstanbuldan da olursa bilgi ve tecrübelerinden de nasiplenmek isterim :)

tropikalist 14-11-2019 16:13

An erkanbey satıyor

Cengooo 23-12-2019 19:05

Arkadaşlar son biberide kopardım tohumlarını aldım seneye aynı saksıdan biber alabilirmiyim alabilirsem korumak için neler yapabilirim

bahcedenn 23-12-2019 20:21

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cengooo (Mesaj 1579327)
Arkadaşlar son biberide kopardım tohumlarını aldım seneye aynı saksıdan biber alabilirmiyim alabilirsem korumak için neler yapabilirim

Resimde gördüğünüz gibi sert bir budama yapıp kışı da kollayarak geçirdik. Mümkünse içeride, değilse en azından kuzey rüzgarı yemeyeceği, don ve kar görmeyeceği korunaklı bir yerde muhafaza edin. Sulamasını çok az bir şekilde yapın.

İlk resim 1 Nisan'da diğeri ise 19 Mayıs'taki hali. Üzeri tomurcuk dolu.

Eklenti 701979
Eklenti 701980

Cengooo 06-01-2020 07:44

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için bende budayıp içeri koyacağım ve nemine dikkat edicem

MOSAD 19-01-2020 15:48

Bakalım bende bitki kabininde yetiştirmeyi deneyeceğim. Yetiştirme günlüğümü ayrı bir konuda paylaşmayı düşünüyorum.

gktrkhan 21-03-2020 10:18

İnşallah orjinal tohum bulabilrsem bende deneyeceğim.

ishak027 02-08-2020 17:11

Carolina reaper tohumundan bulamıyorum yardımcı olacak arkadaşlar varmi

ishak027 02-08-2020 17:33

Mübarek Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim
Bu hayırlı günde dualarınız kabul olsun

rahatsızlık verdiysem özür dilerim carolina reaper tohumunu nerden bulabilirim sitelerdeki tatli çıkıyor acısını bir türlü bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla numaram 0507 034 12 99

devrann 02-08-2020 17:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ishak027 (Mesaj 1593555)
Carolina reaper tohumundan bulamıyorum yardımcı olacak arkadaşlar varmi

Evet ben yardımcı olabilirim.Salı günü tohumlardan gönderebilirim size.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024