agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   dolmalık biber (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/31739.htm)

bmutlu 25-05-2013 15:12

dolmalık biber

arkadaşlar herkese merhabalar resimdeki bidonun içinde yurt dışından aldığım dolmalık biber tohumlarım yeşerdi çıkmaz belki diye hepsini ektim bunları ayırmama gerekir demi yardımlarınız için teşekkürler

http://img197.imageshack.us/img197/6149/adszim.jpg

malina 25-05-2013 16:23

Normal biberlere ne yapıyorsunuz buna da aynı şeyi yapmanız gerekir.

O bidonda 1 tane bırakın.

besimaz 07-06-2013 02:05

bende de 4 fide dolma biber var neler yapıp nelere dikkat etmem gerekir .saksı derinliği sulama budama güneş hakkında bilgi verirseniz sevinirim

tarik87 06-07-2013 11:34

Hayırlı olsun inşallah hasatta yaparsınız

Resulgur 20-07-2015 16:45

Diğer biber çeşitleriyle aynı işlemler mi uygulanıyor dolmalık biberde .. Yaprakları çok geniş oldu bendekilerin birde geç meyve tutumu ile karşılaştık

Saner Gülşen 19-01-2018 17:22

Alt yeşil yapraklar büyüyüp dökülüyor.Neden olabilir.

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
Eklenti 664550
Resimde görünen dolmalık biber fideleri, altta büyüyen yeşil yapraklardan birer birer dökülüyor. Üsttekiler sağlam. Nedenini bulamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

24 aralıkta 4-5 yapraklıyen şaşırttım.Tekzenden aldığım yaprak marka bahçe toprağına %10-20 civarı perlit karıştırarak şaşırttım.Biraz daha büyüyünce ayrı saksılara almayı düşünüyordum.

Hatay'da yaşıyorum. Evde 24 saat, 24 derecede tam pencere kenarında güney batı cephesinde bulunuyorlar.
Boyları 10-12 cm civarı.Toprağın 2 parmak derinliğine kadar kuruyunca alttan çok az su gelene kadar damacana su ile suluyorum.Tekrar kuruması 1 hafta 10 gün civarı sürüyor. Nem ölçer ile de kontrol ediyorum.

Daha önce kök boğazı inceldiği için devrilen fidelerimden ders çıkarıp ara sıra kök boğazını hafifçe dolduruyor, suyu daha az veriyorum. Şu anda kök boğazları çok iyi durumda, güçlü ve sert duruyor. Fakat alt yeşil yaprakların gövdeyle birleştiği yerde dal inceliyor ve düşüyor

Su mu fazla ışık mı az besin mi vermeliyim.Kafam karıştı.

Elimde Yaprak marka NPK 2-2-2 sıvı besin de var.
Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

tarku 19-01-2018 17:38

Çimlenmede çıkan ilk yaprakların dökülmesi normaldir. Yanılmıyorsam kotiledon deniyor bu yapraklara.

Saner Gülşen 19-01-2018 18:01

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Fakat kotiledonlar döküleli bayağı oldu. Daha sonra en alttaki gerçek yapraklar döküldü. Bugün de bir üstteki yapraklar döküldü.

Bir yandan üstten yeni yapraklar çıkarken bir yandan alttan yukarı doğru yapraklar dökülüyor.
Hep yeşiller. Renkte sorun yok gibi. Ama büyüyen adeta ağırlaşıyor, sarkıyor ve en sonunda da düşüyor. Fikriniz var mı?

wakan 19-01-2018 19:06

Evvela sulamayı kesmelisiniz. Biberlerde sulama biraz karışık. Su eksikliği çiçek ve tomurcuk kaybına, fazlalığı ise yaprak kaybına neden olur. O yüzden biberleriniz çiçek açana kadar mümkün olduğunca az sulama yapmalısınız. Fidelerinizi iyi gözlemleyin, su ihtiyacı olduğunda mor-siyah damarlanmalar olacak ve yaprak renkleri koyulaşacaktır, o zaman sulama yapabilirsiniz. Ama çiçekler açtığında ise susuz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Gübre olayına gelirsek, bu dönemde fosfor(P), çiçeklenme ve meyve döneminde ise potasyum(K) ağırlıklı gübre vermeniz yararlı olacaktır. 2-2-2 az bence, gelin şunu 10-10-10 yapalım :)

Saner Gülşen 19-01-2018 20:43

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.sulamayı iyice azaltıyorum.
Gübre olayında, açıkçası biraz kafam karıştı. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltir misiniz?
Npk= Dal döl bal
Gövde ve yapraklar gelişirken(bitki yeşil aksam yaparken) azot ağırlıklı, çiçeklenme döneminde fosfor, meyve döneminde potasyum ağırlıklı gübre verilir diye okumuştum. Belki bilmediğim bir şey vardır.öyleyse lütfen uyarın.
Bir de bu sayılar konusunda bildiğim kadarıyla verilen değerler elementlerin % olarak derişimleri.
Yani 10 10 10 bir besini örneğin 50 kere sulandırarak kullandığımızı varsayalım.
Bunu yerine 2 2 2 besinini 10 kere sulandırırsak aynı derişimi elde ederiz.bu yüzden hangisini kullandığımız önemsizmiş gibi geldi (tabi 10 10 10 u saf olarak kullanacaksak haklısınız). Eğer bir şeyi yanlış anlamışsam düzeltir misiniz? Yorumlarınızı merakla bekliyorum.

wakan 19-01-2018 22:08

N – azot: vejetatif gelişmeyi teşvik eder. yani baştan sona olabilir, genelde yeşillik konusunda yardımcı olur.
P – fosfor: kök ve sürgün büyümesini teşvik eder.
K – potasyum: bitki hücrelerindeki su ve besin hareketinin düzenlenmesinin yanında çiçeklenmeyi ve meyve vermeyi teşvik eder.

Evet derişim hesabında haklısınız, aşırı çok seyreltilmiş bir gübrenin de toprak tarafından fazla tutulamayacağını göz önüne almak lazım.

ayla.ayla 19-01-2018 22:35

Merhaba arkadaşlar ben Ayla yeni katıldım. çiçekleri çok seviyorum sizlerden faydalanmak istiyorum.

Saner Gülşen 20-01-2018 05:55

Çok teşekkür ederim. Suyu iyice azaltıp yaprakları gözlemleyeceğim.bunun dışında 10-15 günde bir sulayacağımı varsayarsak sıvı besini ne kadar zamanda bir ve kaç ppm olarak vermeliyim?

wakan 20-01-2018 10:51

Ppm olayına hiç girmeden elinizdeki ürünün kullanım talimatını uygulayın bence. Bana sorarsanız sıvı gübre olayına da gerek yok aslında. Fideleri kendi saksılarına alacağınız zaman hazır torf yerine, kendi harcınızı yapmanız daha sağlıklı olur kanımca. İyi bir bahçe toprağına organik bir gübre (çiftlik-solucan-pelet olabilir) ve perlit karıştırarak besin derdinden kurtulabilirsiniz. Hem adı üzerinde organik olur biberleriniz.

Saner Gülşen 20-01-2018 11:56

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sonuçları gene buraya aktarırım. Sağolun.

Saner Gülşen 01-02-2018 19:36

3 haftaya yakın su vermedim.toprak kupkuru oldu. Yapraklar pörsüyüp boyunlarını bükünce su verdim.ama bütün bu süreçte alttaki büyüyen yapraklar dökülüp üstten yeni küçük yapraklar çıkmaya devam ediyor.

Saksı camın hemen önünde, güneybatı cephesinde öğleden sonra güneş alıyor. Işık mı yetersiz acaba ya da saksı mı küçük geliyor? Ev içinde hava akımı da pek yok. Çok etkili olur mu bu durum?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024