agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Saksıda Çilek Yetiştirmek (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/31062.htm)

fagu03 03-04-2014 20:12

Boruya takilan cilekler

1 Eklenti(ler)
Cileklere yer bulamadim. Su borusunu gozume kestirdim.

arıkuşu 04-04-2014 21:50

Elinize sağlık. Bol çilekli günleriniz olsun.

Tardis 08-04-2014 14:24

Ben de geçen yaz ve bu yaz saksıya çilek ektim. Geçen sene ektiğimden bir meyve yemiştim çok güzeldi. Sonra anlamadım soldu gitti... Bu sene yiyeceğim inşallah...

bora55 14-04-2014 19:43

4 Eklenti(ler)
Balkonda domates hevesimden sonra bir de balkonda çilek yetiştirmeye sardım. Buradaki konularıda okudukça iyice heveslendim. Aldığım adam çileklerin yanlış hatırlamıyorsam 7veren olduğunu söylemişti.
İlk aldığım ve diktiğim hallerinden bugune kadar biraz değişimler oldu ******. Mesala çiçekleri çoğaldı. ve uçlarında ki çilekler hafiften kızarmaya başladılar bile. eksik olduğumu düşündüğünüz yerde eleştirilerinizi eksik etmeyin ki güzel sonuçlarla karşılaşayım...

bora55 14-04-2014 19:50

2 Eklenti(ler)
Yukarıda ki yazımın devamı. Çileklerin gelişimi...

Laleci_03 14-04-2014 20:10

Sayın bora55 öncelikle çileklerin çok güzeller maşallah :rolleyes: Ama ben çileklerin toprağa değmemesi gerektiğini düşünüyorum çünkü genelde çürüyorlar. Bunun için çileklerin toprakla temas ettiği yerlere plastik malzemeler koyabilirsin :rolleyes: Başarılar...

torkulu 14-04-2014 20:27

saksıda yetişen fazla meyve verebilen çilek türleri nedir acaba? toscana çileği gördüm bir sitede tavsiye eder misiniz? ya da başka türler önerir misiniz?

gmjgmg 17-04-2014 20:39

İyi günler. Balkonda iki kök çileğim var. Birini iki sene önce almıştım. Kırmızı örümcek bulaştı ve o zamandan beri aralıksız yaşam mücadelesi veriyor. Kükürt ile şimdi başarılı sonuçlar aldık sanırım. Biraz toparlanma olunca pazardan yeni bir kök aldım ama toprağından aşağıdaki böceklerden çıktı. Şimdi izole etmeye çalışıyorum. Bu böcek zararlı mıdır?. Zararlıysa nasıl mücadele edebilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenti 483623

Eklenti 483624[/QUOTE]

gmjgmg 17-04-2014 20:42

Resimleri aşağıda görünecek umarım...

http://www.agaclar.net/forum/attachm...65-bocek-1.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...65-bocek-2.jpg

polemos 17-04-2014 21:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gmjgmg (Mesaj 1271982)

Bildiğim kadarıyla bu tespih böceği. Aşağıdaki sayfada zararsız olduğu yazıyor. Benim de bazı saksılarımda mevcut. Ama bariz bir zararını görmedim.

Saksılarda toprak haşereleri (solucanlar, böcekler, mini sinekler) | Adan Zye Bitkiler Dünyası

bora55 18-04-2014 10:50

2 Eklenti(ler)
Laleci_03 arkadaşın önerisini dikkate alıp pet şişelerden kestiğim ufak plastik parçalarını toprak ile çileklerimin arasına yerleştirdim. Lakin bu plastiklerin güneş ışığına maruz kalacağını düşündüğümden pek hoşuma gitmiyor bu görüntü. Başka çare bulmam gerek sanırım. Ayrıca son bir kaç günde çileklerim iyice kızarmaya başladı :D
Çileklerin son halleri :

Cemil B. 20-04-2014 16:00

sn bora55
Laleci_03 ün dedigi dogru, sizin düşünceniz de dogru ama , plastik parcası yerine , saman kullanmanızı öneririm, çilek meyvesinin topraga temas etmemesini saglamak gerekli,

Saygılarımla...

maya 22-04-2014 08:15

1 Eklenti(ler)
Resmini yükleyebilirsem eğer, bu da benim ilk çileğim

Hgksn 22-04-2014 16:24

Herkese merhaba; bazı sorularım olacaktı;

Bu mevsimde ekim yapabilir miyiz?
Marmara bölgesi için önerilen bir çilek fidesi var mı?
Tohum veya fide Nereden alabiliriz, önerebileceğiniz bir yer var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

orhanshen 23-04-2014 15:12

1 Eklenti(ler)
Eklenti 485507

Araştırdım ama bulamadım, benim de çileğim de bu böceklerden yahut bitlerden var... Çok küçük olduklarından kürdan ile en az 10 tane falan temizledim 2 çilekten temizlenen saplarda yapışkan bir tabaka mevcuttu... Yapraklarda herhangi bir sıkıntıya rastlamadım, acaba konu ile ilgili bilgi sahibi olan var mıdır? Temizlemem yeterli midir? Yoksa arap sabunu veyahut sarımsaklı ev ilaçlarından birini uygulamam gerekir mi?

Not: Resim temsilidir. Benim çektiğim resimler de hiç belli olmuyor...

duvane 25-04-2014 08:41

2 Eklenti(ler)
Bende balkonda çilek yetiştirmeye yeni başladım. 11 adet uzun saksıda 80-90 lt agregat kullandım. Agretgat oluşumum %30u hazırlanmış cocopeat, %10'u perlit, %10u bağ toprağı, kalanı(%50si) torflu saksı toprağı halindedir. Festival cinsi fide aldım ve Mart sonu dikim yaptım. Gübre olarak, toprak hazırlığında leonardit kullandım ve 10 günde bir kendi hazırladığım makro besin eriği veriyorum(eriyikte kullandığım bileşik miktarları Kudret Tezele aittir.). Dinlenmiş musluk suyunu kullanıyorum. Suyun PH'si 7-8 aralığında olduğundan, 10lt suya 2 parça limon tuzu atıp eritiyorum ve PH'si 6-7 aralığına düşüyor:) Malç nylonunu beceremediğimden çakıl taşını tercih ettim. Fideler geldiğinde çiçekliydi, o çiçekler ziyan oldu ve yeniden çiçekleniyor.
Ekimden sonra kar yağınca bitkiler strese girdi, 2 hafta önce canlandılar. Trabzon'da oturuyorum,evim denizden 110mt. yüksekte(GPS). Balkonum 12-18 arası güneş alıyor. Şuan herşey yolunda gibi.

bora55 25-04-2014 20:59

1 Eklenti(ler)
Bu da ilk hasat :D

Laleci_03 25-04-2014 21:32

Afiyet olsun Sn. bora55. Kesin o minikler size olduğundan daha tatlı gelmiştir. ;)

bora55 26-04-2014 16:54

Bugün itibari ile 4. çileği yedik. 4 kiloya eş değer :D

Emre İlhan 30-04-2014 19:32

Sevgili orhanshen;

Tam da üzerine basmışsınız. Temsili fotoğraftaki zararlının aynısıyla karşı karşıyaysanız, bu yaprak biti. Arap sabunlu karışım işinize yarayacaktır. Karışımı bitkilerinize tamamen püskürtmeden önce, bir iki yaprağında ve çiçeğinde test edin ve bir gün bekleyip sonucu mutlaka görmeyi unutmayın:)

orhanshen 07-05-2014 10:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1277720)
Sevgili orhanshen;

Tam da üzerine basmışsınız. Temsili fotoğraftaki zararlının aynısıyla karşı karşıyaysanız, bu yaprak biti. Arap sabunlu karışım işinize yarayacaktır. Karışımı bitkilerinize tamamen püskürtmeden önce, bir iki yaprağında ve çiçeğinde test edin ve bir gün bekleyip sonucu mutlaka görmeyi unutmayın:)

Emre Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim lakin çileklerimi kaybettim. Yarı yarıya su sirke karışım denedim yaprak bitlerinden kurtulamamakla beraber çileklerimde önce karardı, sonra kurudu :( Kısmetse yeniden 2-3 kök fide alıp ekmeyi düşünüyorum.

Toprağını da ayırdım, o toprağı kullanmalı mıyım yoksa bir köşede kalsın mı?

posthuman 07-05-2014 23:01

çilek

merhaba arkadaslar benimde çileklerim vardı yediveren diyorlardı gecen sene çaldırdım çileklerimi istanbulda oturuyorum Eminönüne gidiyorum çilek tohumları satılıyor ama üzerlerinde kocaman çilek resimleri bu piyasada satılan çileklerden hiç tat alamıyorum ist olanlar hangi türü yetiştirememi tavsiye eder ve nerde bulunur benim beslediğimde tat ve koku vardı ve çaldırdığım için çok üzgünüm

april13 07-05-2014 23:36

Benim cileklerimde de yaprak biti olustu bugun arap sabunu uyguladim aksama gozle gorunur sekilde duzelmislerdi :) :)

maya 08-05-2014 14:23

Ben birkaç yediveren fidesi internetten, birkaç fide de bir yapı marketten satın aldım. İnternetten getirttiklerim aynı şekilde tatsız ve maalesef kırmızı örümceklerle fazlasıyla hırpalandı. Yapı marketten aldıklarım ise ilginç bir şekilde daha sağlıklı ve lezzetli :rolleyes:

vetman996 08-05-2014 23:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi posthuman (Mesaj 1281048)
merhaba arkadaslar benimde çileklerim vardı yediveren diyorlardı gecen sene çaldırdım çileklerimi istanbulda oturuyorum Eminönüne gidiyorum çilek tohumları satılıyor ama üzerlerinde kocaman çilek resimleri bu piyasada satılan çileklerden hiç tat alamıyorum ist olanlar hangi türü yetiştirememi tavsiye eder ve nerde bulunur benim beslediğimde tat ve koku vardı ve çaldırdığım için çok üzgünüm

Değerli Posthuman kardeş merhaba.

İstanbul için Camarosa cinsi çileği tavsiye ederiz. Satın almak için solucan Gübresi : madrasol.com sitemizden sipariş verebilirsiniz. Aroması güzeldir. Biz geçtiğimiz yıl topraksız tarımda çilek yetiştirdik ve deneyimlerimizi buradan http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/29441.htm paylaştık.

Çileği organik gübre ile yetiştirdiğinizde (özellikle solucan gübresi ile) çok lezzetli oluyor. Çileği satmak için pazara girdiğinizde her yeri mis gibi çilek kokusu da sarınca elinizdeki çilek çok kısa sürede bitiyor.

Biz iş yoğunluğu nedeniyle çilek yetiştiriciliğine ara vermek zorunda kaldık ama en kısa zamanda tekrar başlayacağız.

Size kolaylıklar dilerim. Selamlar...

vetman996 09-05-2014 00:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hgksn (Mesaj 1274093)
Herkese merhaba; bazı sorularım olacaktı;

Bu mevsimde ekim yapabilir miyiz?
Marmara bölgesi için önerilen bir çilek fidesi var mı?
Tohum veya fide Nereden alabiliriz, önerebileceğiniz bir yer var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Kıymetli Hgksn kardeş merhaba.

Sorularınıza kısa yanıtlar vereyim istedim.

Marmara Bölgesi için Camarosa cinsini önermekteyiz.

Bu mevsim çilek dikmek için uygun bir mevsimdir.

Tohumdan çilek üretimi biraz daha zor ve meşakkatli olduğu için biz fideyi öneriyoruz. Fide için farklı adresler olabildiği gibi solucan Gübresi : madrasol.com sitemizden de sipariş edebilirsiniz. Biz bu siteyi agaclar.net üyelerinin ihtiyaçlarını gözeterek oluşturduk. Ayrıca burada da http://www.agaclar.net/forum/toprak-...atis/34429.htm satışımız var.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Selamlar...

mimarsertac 21-05-2014 10:31

Çilekler olur olmaz kopartamadan çürümeye başlıyor. Tahmini olan var mı?

xxz 21-05-2014 11:16

Ben bahçede yetiştirmiştim ama çoğunu Salyangozlar yedi :( :( :(

Emir Özkan 21-05-2014 16:55

Gübreleme

Sana gübre olarak Güvercin dışkısı öneririm ondan çok iyi olur bide bu gübre işini fazla kaçırmamalısın her ne yetiştiriyorsan mahvolur. :rolleyes:

Emir Özkan 21-05-2014 16:57

eğer havalar ısınmadan öncede varsa soğuktan üşüyor olablilir banada oldu

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024