agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Avustralya Karadutu (Saksıda karadut) (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/30859.htm)

sertug guray 21-03-2013 20:16

Avustralya Karadutu (Saksıda karadut)

5 Eklenti(ler)
Avustralya Karadutunun en iyi özelligi dikildigi yil meyve vermesidir ayrıca senede iki kez ürün alabilirsiniz. Cüce boylu olup, 2-3 metreye kadar boylanabilir. Budamaya toleransli oldugundan saksida ve bol günesli bir pencere önünde ev içerisinde de yetistirilebilir. Meyve tadi mayhostur.

Karadut; taze olarak tüketildigi gibi, karadut pekmezi, surup, dondurma, reçel, marmelat, meyveli yogurt ve meyve suyu yapiminda da kullanilabilir. Karadut yapraklarinin B vitamini içerikleri, C ve D vitaminleri ve flavanollar bakimindan, meyvelerinin ise renk pigmentleri bakimindan zengin oldugu bilinmektedir.

Kirmizi renkli meyvelerin yüksek antioksidan özellikleri vardir, karadut da bu meyvelerden biridir. Karadut en fazla cyanidin 3-glucoside antosiyanini içerir. Karaduta kirmizi rengi veren antosiyaninlerle yapilan çalismalarda; agiz, girtlak, yemek borusu, mide ve kolon gibi sindirim sistemi kanser tiplerinde koruyucu ve tedavi edici özellikleri oldugu görülmüstür.

BELIRGIN ÖZELLIGI
1. Dal çeligi ile üretilebilmektedir.
3. Yapraklari asiri büyüktür.
4- Mart aylarinda dahi meyve olusumu görülmektedir.

Çeşitli çalışmaları aşağıda paylaşıyorum arkadaşlar bu resimlerden bir tanesi de benim kendi çalışmam gerçekten yetiştirmesi kadar tadları da çok güzel :)

Tikiloş Buğra 21-03-2013 22:04

1 Eklenti(ler)
merhabalar sayın sertuğ gerçekten çok güzel bir bodur ağaç türü ve oldukça çok meyve veren bir tür fakat benim karadutum hala meyve vermedi acaba ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz acaba :)

sertug guray 21-03-2013 22:16

Mevsimine bağlı olarak meyve vermemesi normal olabilir fotoğrafı ne zaman çektiğinizi bilmiyorum
,ayrıca bitkiniz fazla yapraklanmış üst sürgünlerden ve birazda dallardan budama yapmanız dutunuzun kendisine gelmesini ve meyve vermesini sağlayabilir.Şimdi tam zamanı aslında şöyle güzel bir yanmış gübre kompleksi çok iyi gelecektir bitkinize :)

Fagus Sylvatica 21-03-2013 22:22

Çok hoş bir bitki bu, şu meyvelere bakın! Ama peki yaprak döküyor mu? Eğer dökmüyorsa evde saksıda, döküyorsa bahçede bir yer düşüneceğim de, onun için :)

sertug guray 21-03-2013 22:39

Merhabalar sayın fagus sylvatica gerçekten çok güzel bir bitki,ağacımız dış ortamda kış koşullarında yapraklarını döküyor fakat iç ortamda yani evin içinde yapraklarını dökmeden sağlıklı bir şekilde yaşıyor.Hatta ben her kıs üst sürgünlerini ve yandan birkaç dalını budayarak kış meyvesi vermesini sağlıyorum işin açıkçası 7 veren dut diye adlandırabiliriz kendisini size kolay gelsin :)

Tikiloş Buğra 21-03-2013 22:47

Sayın sertuğ bodur dut çelikleme yöntemiyle çoğaltılabiliyormu yoksa illa fidan mı almamız lazım ?

sertug guray 21-03-2013 22:49

****** uygun mevsimde ve usulune uygun olarak aldığınız çelikler tutacaktır.Zaten bizimde fidancıdan satın aldığımız fidanlar da çelikleme yöntemiyle çoğaltılıyor.

Fagus Sylvatica 21-03-2013 22:56

Sağolun sayın sertug guray, size de kolay gelksin. Çok hoşuma gitti, hem mayhoş hem yediveren mutlaka bulmalıyım :D

sertug guray 22-03-2013 12:27

rica ederim ama gerçekten çok hoş bir bitki türü :)

mandalina 03-04-2013 12:09

Çok güzel çok beğendim benim gibi bahçesi olmayan ve dalında dut yemek isteyenler için şahane bir tür.Fakat bunun fidanını nereden bulabiliriz ki ?

sertug guray 11-03-2015 10:14

benim minyatür dut ağacım filizlenmeye başladı :)

Kerem Örenç 12-09-2018 20:26

Alıntıdır

1 Eklenti(ler)
Eklenti 680677

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024