agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Evde Limon Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/3007.htm)

Ela 22-01-2007 21:56

Evde Limon Ağacı

4 aydır bende olan salon için limon ağacı var ,havalar güzel gidiyor, balkona çıkartayım mı acaba?

Selahattin Yılmaz 22-01-2007 22:18

Gündüzleri sorun olmaz da geceleri don riskine karşı içeri almanız gerekir. Zira kış aylarındayız havanın açık olduğu gecelerde don yapma riski çok yüksek bana kalsa riske girmeyin derim. Nisan 15 e kadar içerde kalsın..

Ela 22-01-2007 22:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro (Mesaj 68866)
Gündüzleri sorun olmaz da geceleri don riskine karşı içeri almanız gerekir. Zira kış aylarındayız havanın açık olduğu gecelerde don yapma riski çok yüksek bana kalsa riske girmeyin derim. Nisan 15 e kadar içerde kalsın..

Teşekkür ederim.O zaman birkaç gün sadece gündüzleri güneşi iyice hissetsin .Nisan 15 den sonra dışarı alırım.:)

denizakvaryumu 22-01-2007 23:13

Bence gündüzleri de balkona çıkarmayın...Bu gidip gelmeler ısı farklılıklarına yol açacağından yapraklarını dökecektir.

.

Ela 22-01-2007 23:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 68885)
Bence gündüzleri de balkona çıkarmayın...Bu gidip gelmeler ısı farklılıklarına yol açacağından yapraklarını dökecektir.

.

Teşekkür ederim.

turunç 22-01-2007 23:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 68885)

.

Sana katılmıyorum sevgili Denizakvaryumu. Bitkilerin çoğu gece ve gündüz arası bir miktar ısı farkı olsun isterler. Limonun en çok yetiştiği bölge olan Adana' da sıcaklık bu şekilde. Ortalama 16 derecelik gece-gündüz farkı var. Bu konuda dikkatli olmamız gereken husus; gece sıfır derecenin altına düşerse, limonların zarar göreceğidir. Bence gündüz güneş alması ve hava akımından faydalanması için dışarı çıkarmalı, gece içeri almalıyız. Ev içinde limon tecrübem olmadığını da bildireyim neme lazım:) Sevgiler..

denizakvaryumu 22-01-2007 23:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turunç (Mesaj 68891)
Sana katılmıyorum sevgili Denizakvaryumu. Bitkilerin çoğu gece ve gündüz arası bir miktar ısı farkı olsun isterler. Limonun en çok yetiştiği bölge olan Adana' da sıcaklık bu şekilde. Ortalama 16 derecelik gece-gündüz farkı var. Bu konuda dikkatli olmamız gereken husus; gece sıfır derecenin altına düşerse, limonların zarar göreceğidir. Bence gündüz güneş alması ve hava akımından faydalanması için dışarı çıkarmalı, gece içeri almalıyız. Ev içinde limon tecrübem olmadığını da bildireyim neme lazım:) Sevgiler..

Evet,haklısın...fakat aradaki fark şu;Bahçede citrusların kökleri derinde,salon bitkileri ise saksıda hapsolmuş durumda,yani saksılı bitkiler her yönüyle çok daha hassas oluyor...

Tabi bitkiden bitkiye de bu durum değişiyor...Örneğin benim Calamondin bu durumdan hiç etkilenmedi,limonella nerdeyse tüm yapraklarını döktü,diğer limonum yaprakların yarısını döktü...

Benim tüm bu olaylardan çıkardığım formül şu:

1-Citrus cinsi ağacınız salonda yerini sevdiyse yaz-kış yerini değiştirmeyin.

2-Salonu sevmeyen citruslar için deneme yanılma yöntemi ile en iyi gelgit zamanlarını ayarlayın...örneğin Ankara için 6 ay balkonda 6 ay salonda olabilir.

.

denizakvaryumu 23-01-2007 00:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu (Mesaj 68856)
4 aydır bende olan salon için limon ağacı var ,havalar güzel gidiyor, balkona çıkartayım mı acaba?

bir de merak ettiğim ;Salon için limon ağacından kastınız? Latince ismi nedir?

İnternetten fotosunu ekleyebilirmisiniz?

.

Ela 23-01-2007 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 68908)
bir de merak ettiğim ;Salon için limon ağacından kastınız? Latince ismi nedir?

İnternetten fotosunu ekleyebilirmisiniz?

.

İnternetten foto şimdiye kadar hiç idirmedim.Virüslerden korkarım yeni virüs programı alınca olabilir.Daha önce tarım fuarından sözetmiştim ,üstünde ceviz büyüklüğünde limonları vardı, yaklaşık 10 kadar limonu oldu, limonlar kendiliğinden düştü.Latince adını bilmiyorum.Aldığım kişi salon bitkisi olması için aşılandığını ve fazla büyüyemeyeceğini söylemişti.

Todor 23-01-2007 08:33

İnternette gezerken gördüğünüz resimlerden bilgisayarınıza virüs geçmesi pek mümkün değil diye biliyorum.

Ayrıca uygun bir resmin üzerine sağ tuşla tıklayıp özellikler derseniz ve açılan kutudaki adresi kopyalayıp mesaj kutunuzda http://www.agaclar.net/forum/images/...nsertimage.gif düğmesine bastıktan sonra açılan kutuya yapıştırısanız, resmi bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmadan mesajınıza ekleyebilirsiniz.http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon10.gif

Todor 23-01-2007 08:38

Benim tecrübelerim, bir bitkinin yerini değiştirdiğiniz zaman, yaprakların ışığa olan açısını değiştiriseniz, yaprak dökümü olduğu yönünde. Bitki yapraklarını ışığı en fazla alabileceği şekilde konumlandırmaya çalışıyor. Bir değişiklik durumunda mevcut yaprakları döndürmek yerine yeni yapraklar açmayı yeğleyebiliyor.

Ela 23-01-2007 21:52

Todor ,verdiğin bilgiler için sana çok teşekkür ederim.

brody 23-01-2007 23:16

internette gezerken gördüğünüz fotolar zaten bilgisayarınıza inmiş demektir. bilgisayar onları "Temporary Internet Files" klasörüne kaydeder. O yüzden gördüğünüz fotoğrafları sağ tıklayıp "resmi farklı kaydet" seçeneğiyle bilgisayarınıza kaydetmek virüs bulaştırmaz.

Ela 24-01-2007 07:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi brody (Mesaj 69254)
internette gezerken gördüğünüz fotolar zaten bilgisayarınıza inmiş demektir. bilgisayar onları "Temporary Internet Files" klasörüne kaydeder. O yüzden gördüğünüz fotoğrafları sağ tıklayıp "resmi farklı kaydet" seçeneğiyle bilgisayarınıza kaydetmek virüs bulaştırmaz.

Çok teşekkürler ,bir bilgi daha öğrenmiş oldum.

bigram 21-03-2007 17:53

Evde limon

Evde Limon yetiştirmek üzere iki adet fidan alıp büyükce saksılara diktim bu konuda tecrübeli olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

igidu 21-03-2007 18:25

Merhaba bigram foruma hoşgeldiniz. Bu konuya bir gözatmanızı rica ederim.

http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/1346.htm

serdsum 13-04-2007 15:47

selamlar
ben gruba yenı katıldım.izmirde yasıyorum
benım evımın balkonunda yetıstırdıgım bır lımon agacım var yaklasık bır metre boyunda.gecen sene uzerındekı tum yaprakları doktu bu senede az da olsa yaprak fılızlerı olusmaya basladı.uzerınde cok mıktarda tomurcuk vardı.fakat bunlar cıcek olarak acmadan dokuluyor.hayvansal gubreyle topragı takvıyeledım ama sonuc degısmıyor.bana bu konuyla ılgılı olarak bılgı verırmısınız.simdiden herkese tesekkurler

anadolumanyagi 20-04-2007 19:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdsum (Mesaj 94832)
selamlar
ben gruba yenı katıldım.izmirde yasıyorum
benım evımın balkonunda yetıstırdıgım bır lımon agacım var yaklasık bır metre boyunda.gecen sene uzerındekı tum yaprakları doktu bu senede az da olsa yaprak fılızlerı olusmaya basladı.uzerınde cok mıktarda tomurcuk vardı.fakat bunlar cıcek olarak acmadan dokuluyor.hayvansal gubreyle topragı takvıyeledım ama sonuc degısmıyor.bana bu konuyla ılgılı olarak bılgı verırmısınız.simdiden herkese tesekkurler

Bende benzer olarak yapraklar büyüdükçe kararıp uçları buruşuyor ve kuruyor. Ben de hayvansal gübre ile destekledim ama faydası olmadı. Yardımlar için şimdiden teşekkürler. Saygılar.

serdsum 25-04-2007 15:17

evet sanırım aynı sorun dan muzdarıbız ..
gecenlerde koçtas ta gordugum kadarı ıle benım sahıp oldugum lımondan en az ıkı kat buyuk bır agac ve uzerınde cıcek dolu fakat dıkkatımı ceken su oldu orta boy bır saksı ıcınde bu hale gelmıs.
sanırım destekleyıcı ılac verılıyor

vedia 29-04-2007 16:13

Merhaba arkadaşlar,
İki gün öncesi itibariyle benim de artık bir limon ağacım var.Aşılanmış ve hatta meyve vermiş anladığım kadarıyla.Henüz saksıya geçirmedim.Nasıl bir saksı kullanmalıyım,su isteği nedir,vitamin ve ek bir gıda ister mi ?Şimdilik mutfak camının önünde duruyor ancak yazın evim çok sıcak olduğu için yakında balkona çıkarmayı düşünüyorum bir fikir verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

_Abraham 03-06-2007 15:41

limon ağacı

Konuyu okurken kendi limon ağacımdan bahsetmek istedim.... babam için hatırası çok büyük bi ağaç.... bundan tam 33 yıl önce babamın asker arkadaşı babama ayrılırken hatıra olsun diye bi limon ağacı vermiş.. bamam onu o zamanlar oturduğu gecekondunun bahçesine dikmiş ama o zamanlar evlerinde ayrıca bi kümesi varmış ve tavuklar onu kemirmişler babam çok üzülmüş ve onu oradan söküp bi saksıya dikmiş aradan yıllar geçp büyümeye başlayınca bamam onu budamış sonra tabi aradan yıllar geçtikçe saksıya uyum sağlamış...
şimdi evimizin balkonunda duruyor bilek kalınlığında bi kökü ve iki tane uzanmışiki parmak kalınlığında budağı var.... ve şuan yemyeşil.... o ağaç hiç limon yapmadı ve onun limon yapık babamın görmesini istiyorum
bunun için benim yapabileceğim bi kolay aşılama yöntemi **** başka bi metod varmı...
o ağacı veren arkadaşı yıllar önce öldü ve babam için o ağaç çok önemli dallarında limonlar onu çok mutlu eder..

hangi hatıra bu kadar uzun yıllar canlı kalabilirki bana yardım ederseniz çok sevinirim......

serder 16-10-2007 16:15

Limon fideleri için toprak harcı?

Merhaba,

Limon fidelerimi saksılara almayı planlıyorum. Malum önümüz kış ve kışın limon fidelerini evin içine almayı planlıyorum. Sorum şu; Limon fideleri için uygun toprak karışımı nasıl olmalı? Asidik toprak denince aklıma hep limon sıkılmış toprak geliyor :D bir fikir alırsam sevinirim.

Evde hazır bulunan malzemelerim;
Saksı, orman toprağı, yanmış hayvan gübresi, torf.

serder 16-10-2007 23:34

Sanırım 14 okuyan arasında limon fideleri için uygun toprağın nasıl olması gerektiğini bilen yok. Neyse vakit var nasıl olsa beklerim :)))

şükran ünal 17-10-2007 09:26

Sayın Selahattin Bey,şu ana kadar bahçede duran limon ağacımı artık içeri alsam mı?Malum Ankara nın geceleri henüz don yapacak kadar değilsede gece gündüz ısı farkında bayağı bir düşüş yaşanıyor. Limon ağacımın yaşı konusunda bilgi yok ne yazıkki. 85 cm boyunda ,üzerinde üç adet limonu var, yeni bir fidan diye düşünüyorum.

nevsune 17-10-2007 14:36

Sevgili Şükran ünal

Ben limon ağacımı aldım içeri. Bulunduğum yer şehir merkezinden daha da serin oluyor. Sizin de farklı değildir sanırım. Artık gece ayazları başladı. Yine de meteorolojinin 5 günlük tahminlerine bakarak daha iyi karar verebilirsiniz.

http://www.meteoroloji.gov.tr/2006/t...min-iller.aspx

şükran ünal 17-10-2007 15:12

Çok teşekkürler Nevsune Hanım,onu üşütmek istemiyorum.

çiçeğim 19-10-2007 00:31

Limon ağaçlarının ne zaman toprağı değişir?ne zaman budanır?evde yetişen bir limonda henüz limon vermediyse bunlara gerek varmı?

atakartal 20-11-2007 21:46

Acaba herhangi bir limondan aldığımız çekirdeği diksek yine yanı şey değil mi?Yoksa aşılanınca fark oluyor mu?

Harun Parlak 20-11-2007 21:47

Aşılamaz iseniz sadece turunc olur aşı şart

atakartal 20-11-2007 21:52

Peki aşıyı nasıl hallede bilirim?Nerden bulabilirim?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024