agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   CO2 Üreteci Yapmak (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/23796.htm)

Domatesci 19-03-2011 15:05

CO2 Üreteci Yapmak

Sadece 5TL İle CO2 Üreteci Yapmak

Merhabalar:
Ben akvaryumda balık besliyorum. Akvaryum bitkileri için kullanılan bir CO2 üretim tekniği var bu tekniği evde çimlendirdiğim biber fidelerinden biri için kullanmaya başladım. Müsadenizle sizinlede paylaşmak istiyorum.
Malzeme Listesi:
*1)Bir tane 0.5 litrelik pet şişe.
*2)20-25cm akvaryum hortumu.
*3)2 çay kaşığı kuru ya da yaş maya.
*4)Yarım su bardağı toz şeker.
*5)Sıvı conta ya da silikon(Sıvı conta daha çabuk kuruduğu için tavsiye ederim)
*6)Huni.
*7)Su.

Adım Adım Yapım Aşamaları:
*1)Pet şişenin kapağını delip içinden hortumu geçirin.
*2)Çok bol da delmeyin, çok dar da hortum içine girerken biraz zorlansın ama girdiğinde de büzüşmesin.
*3)Hortumun etrafına sıvı contayı sürün ve hava yalıtımını yapın.
*4)Pet şişenin içine yarım bardak toz şekeri bir huni yardımıyla doldurun.
*5)2 çay kaşığı yaş ya da kuru mayayı bir bardak ılık suda çay kaşığı ile eritin ve pet şişeye doldurun.
*6)Resimde görüldüğü seviyeye kadar su doldurun ve delik olmayan başka bir kapakla şişenin ağzını kapayarak şeker eriyene kadar iyice çalkalayın.
*7)Hazırladığımız hortumlu kapağı şişeye takın.
*8)Yaklaşık bir saat sonra maya hücreleri CO2 üretimine başlayacaktır.
*9)Çıkan CO2 yi görmek isterseniz hortumun ucunu bir bardak suya sokun ve çıkan baloncukları seyredin.
*10)Bu sistemden çıkan CO2 yani baloncuklar çok fazla değildir. Fazlalaştırmak için daha büyük bir şişe (2 litrelik mesela) ve biraz daha fazla maya ve şeker ile artırabilirsiniz.

Domatesci 19-03-2011 15:08

Yorumlarınızı bekliyorum.

Jezebel 19-03-2011 15:17

Güzel bir düzenek de bu CO2 ne işimize yarayacak, onu çözemedim ben.
Bu yöntemi kullanarak kendi sodamızı kendimiz hazırlayabilirmiyiz?

Domatesci 19-03-2011 15:28

CO2 + H20 + Işık = C6H12O6(besin) + O2
Yani bitki için ne kadar CO2 o kadar besin demek.

gönenli 19-03-2011 15:32

sayın domatesçi sanırım elde edilen co2 yi bitkiler için kullanabiliriz bunumu demek istediniz.

Domatesci 19-03-2011 15:35

Evet onu demek istiyorum. Zaten bu sistemi kurmaktaki amaç bitkiler için kullanmak.

gönenli 19-03-2011 15:37

bende öyle anladım ama teyit etmek için bi sorayım dedim.bunun hacim hesabını nasıl yapıcaz bi öneriniz varmı kapalı ortam için

Domatesci 19-03-2011 15:39

Demek istediğiniz mesela 0.5 litrelik karışımdan kaç litre CO2 elde edebiliriz mi?

Domatesci 19-03-2011 15:58

Onu ölçmek için teknik yöntemler elbette vardır ama istiyorsanız ben size şöyle bir yöntem önerebilirim: bir küveti su ile doldurun ardından hacmini bildiğiniz bir kabı suyla doldurun örneğin 10 litrelik bir pet bidonu su ile doldurun ve küvetin içine ters bir şekilde koyun altında CO2 üretecinin CO2 çıkan ucunu koyun ne zaman pet bidonun içi tamamen CO2 doluyorsa bu karışım o kadar saatte 10 litre CO2 üretiyordur.Karışımın ne kadar sürede biteceğini öğrenmek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Jezebel 19-03-2011 16:12

Anladım,
havadaki CO2 miktarı yeterli gibi, fazlası var sanki, hatta fazla CO2 miktarından dolayı sera etkisinden bahsediliyor...
Bu buzulların erimesinin başlıca sebebi.
Lütfen mümkünse CO2 yerine ozon ve oksijen üreten bir düzenek hazırlarsanız daha memnun olurum.
Saygılar.

Sarıcan 19-03-2011 16:23

1 Eklenti(ler)
Sn. Domatesci,

CO2 üreteci ile ilgili Enzim başlığına göz atarsanız, bir taraftan şarabınızı, içilebilir enziminizi veya evdeki organik atıklardan sıvı gübrenizi yaparken bir taraftanda karbondioksit üretirsiniz. Akvaryum hortumu ile yaptığınız hava kilidi ve daha değişik modellerin uygulamalarınıda görebilirsiniz. En basit olanı çocukların oyuncağı balonlar. Şişenin ağzına geçirip patlamasın diye toplu iğne ile üç dört yerden delmeniz yeter. Kolay gelsin.

Eklenti 197641

Şişenin birinde fermentasyon ve CO2 çıkışı tamamlanmış ve balon sönmüş. Diğeri hala aktif durumda.

Domatesci 19-03-2011 16:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 770676)
Anladım,
havadaki CO2 miktarı yeterli gibi, fazlası var sanki, hatta fazla CO2 miktarından dolayı sera etkisinden bahsediliyor...
Bu buzulların erimesinin başlıca sebebi.
Lütfen mümkünse CO2 yerine ozon ve oksijen üreten bir düzenek hazırlarsanız daha memnun olurum.
Saygılar.

Şöyle oluyor:
Bizim üretecimizin ürettiği extra CO2 yi bitki alıyor CO2 nin yapısındaki C(Karbon) yi ürettiği besinde kullanıyor(Glukoz) ve atık olarak dışarıya O2 çıkıyor yani aslında bütün olarak düşündüğümüzde Oksijen üretmiş oluyoruz
Saygılarımla.

Domatesci 19-03-2011 16:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 770678)
Sn. Domatesci,

CO2 üreteci ile ilgili Enzim başlığına göz atarsanız, bir taraftan şarabınızı, içilebilir enziminizi veya evdeki organik atıklardan sıvı gübrenizi yaparken bir taraftanda karbondioksit üretirsiniz. Akvaryum hortumu ile yaptığınız hava kilidi ve daha değişik modellerin uygulamalarınıda görebilirsiniz. En basit olanı çocukların oyuncağı balonlar. Şişenin ağzına geçirip patlamasın diye toplu iğne ile üç dört yerden delmeniz yeter. Kolay gelsin.

Bu çalışmalar gübre yapımı için değil mi ? Çok güzel bende hemen bir kova hazırlıyorum paylaştığınız için teşekkürler.

Jezebel 19-03-2011 16:47

Çok güzel ancak mekanik bir düşünce,
bitki ihtiyacından fazla CO2 almaz, atmosferde zaten belli oranda var olan bir gazdan bahsediyoruz...
Bunca bacadan zaten aşırı miktarda CO2 çıkıyor...her nefes verdiğinde insan zaten CO2 üretiyor, bedava...
Buna ek olarak CO2 üretmek:(.

Domatesci 19-03-2011 16:53

Bitki ihtiyacından fazlasını almaz ama havadakinden fazlasını alır zaten fotosentez hızı-CO2grafiğinde de CO2 arttıkça fotosentez hızı bir yere kadar artar sonra sabit kalır benim amacım maximum da olmayan fotosentez hızını maximuma çıkarmak. 1-2 hafta sonra deneyim sonuçlanacak sanıyorum şimdilik sadece bir tane biber fidesine veriyorum 2 hafta sonunda o, diğer biber fidelerine göre daha gelişmiş olursa deneyim başarılı olmuş demektir. Ama şöyle bir sorun olabilir CO2 verdiğimin toprağı pakedin belki daha mineralli yerindendir onun içinde daha gelişmiş olabilir bu sorunuda topraksız tarım ile çözmeyi düşünüyorum. Topraksız tarımda bütün şartlar eşit olacaktır bu yüzden daha kesin sonuç alırım.

Sarıcan 19-03-2011 16:55

Sayın Jezebel,

Seralarda havalandırmanın mantığı, bitkilerin gündüzleri CO2 emip O2 vermesi ile sera ortamında azalan ve bitkinin gelişmesi için gerekli olan CO2 miktarını sağlayabilmek için sera dışındaki atmosfer içindeki CO2 nin sera içine alınması için yapılır. Hatta bu bile yeterli olmaz günün belirli saatlerinde kurulan otomatik düzeneklerle sera içine CO2 jeneratörleri ile CO2 basılır. Bitkilerin ihtiyacı olan CO2 için açık havada bir şey yapmaya gerek yoktur. Bu yapılanların tamamı kapalı ortamlarda, örneğin balkon veya seralardaki bitkiler için gereklidir.

Tersine geceleride bitkilerin dışarıya CO2 verdikleri bilindiği için ev ortamında fazla yeşil bitki pek önerilmez. Ya da havalandırılması istenilir.

Jezebel 19-03-2011 17:19

Seralar için bu geçerli olabilir.
Carbon Footprint , karbon ayak izimizi ufaltmamız konusunda projeler yürütülüyor...Söylediklerim bu bağlamda;)
Saygılar.

Delimus 19-03-2011 18:18

Güzel fakat sadece fideler için kullanılabilir çok az co2 çıkacağını düşünüyorum .
Fakat Fide yetiştirirken viyolümüzün etrafını naylonla kapatıp bu sistem bağlanabilir.
Ellerinize sağlık...

gönenli 19-03-2011 18:23

yorumlar ve paylaşım için herkese teşekkürler

Domatesci 19-03-2011 18:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 770727)
Güzel fakat sadece fideler için kullanılabilir çok az co2 çıkacağını düşünüyorum .
Fakat Fide yetiştirirken viyolümüzün etrafını naylonla kapatıp bu sistem bağlanabilir.
Ellerinize sağlık...

Zaten etrafı şeffaf defter kabı ile kaplı uçurtma çıtası iskeletli bir kutucuğun içinde fideciğim :) CO2 çıkışı şöyle suya koyduğumda hortumu hemen hemen saniyede 1 baloncuk çıkarıyor.
Ama tecrübeyle sabittir 2 litrelik bidonda daha fazla çıkarıyor okulda suyunu içtiğim şişeyi kullandım ben. 2 litrelikte hava taşının düşük-orta seviyesinde ki kadar CO2 üretebiliyor.
Teşekkürler.
Saygılarımla.

maybach 20-03-2011 01:29

güzel çalışma şu co2 tabletleri ile arası nasıl bu düzeneğin verimi dahamı yoğun yoksa seyrek mi

Domatesci 20-03-2011 07:04

CO2 tabletlerinin çalışma prensibi asit-baz tepkimeleridir. Bizim sistemimizin çalışma prensibi bakterilerin enerji üretirken açığa çıkardığı CO2 dir. Bu yüzden CO2 tabletlerinin yararı olmaz aksine biyolojik sistemi bozabileceğinden zararı olabilir.

kazanlik 20-03-2011 07:50

sayin Domatesci,. bunu sadece bir bitkiye uyguladiginizi soylemissiniz,, bitkinizin arkasina beyaz bir kagit koyarsaniz aldigi isik miktarini bir kac kez arttirmis olursunuz,, ozellikle naylon altinda ve direk gunes almayan bitkiler icin iyi bir yontem,, ben denedim,

Domatesci 20-03-2011 07:53

Teşekkürler.

Domatesci 21-03-2011 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 770678)
Sn. Domatesci,

Eklenti 197641

Şişenin birinde fermentasyon ve CO2 çıkışı tamamlanmış ve balon sönmüş. Diğeri hala aktif durumda.

Hava kilidi dediğiniz şey sanırım içeri havanın girmesini engelliyor ama dışarı çıkmasına müsade ediyor eğer böyleyse, yaptığım şey hava kilidi değil bu düzenekte dışarıdan şişenin içine hava girsede olur. O hortumu koymamın amacı çıkan CO2'yi yönlendirebilmek.
Saygılarımla.

Sarıcan 21-03-2011 22:05

Sevgili domatesci,

Madem oksijene açık ortamda yapacaksınız, o zaman o kadar işçiliğe gerek yoktur. Şişenin kapağını del, akvaryum hortumu geçir, silikon yap.

Biraz araştırınca göreceksinki fermentasyon işlemi oksijensiz ortamda yapılması gerekir. Özellikle organik atıklarıda bu sisteme dahil ediyorsanız.

Oksijene açık ortamda sadece şeker ve mayayı denemediğim için bir şey söylemeyeceğim ama şişede oluşan hava habarcığını akvaryum hortumunun yönünü değiştirerek yönlendiremezsin. Hava, gaz gibi maddeleri belirli bir hedefe yönlendirebilmek için mutlaka vantilatör veya benzeri bir üfleçle gazı basınçla bir taraftan bir tarafa nakletmek gerekir.

Yoksa yer çekiminin tersi olarak çıktığı noktadan düşey olarak yukarı doğru çıkar. Gazın nereye gitmesini istiyorsanız benim gibi şişeyi o bitkinin altına gelecek bir yere koyarsanız yeterli olur.

Fermentasyon işleminde hava kilidinin önemi büyüktür ve seninde yaptığın bir hava kilididir. Akvaryum hortumunun diğer ucunu su dolu bir bardağa koyarsan şişenin içine oksijenin girmesini engellersin ama şişede oluşan basınçtan dolayı karbondioksit gazı bardak içindeki sudan kabarcık olarak çıkar ve sende sisteminin karbondioksit üerttiğini gözlerinle kontrol edip görmüş olursun. Gaz kabarcığı çıkışı durduğu anda da şişe içindeki şeker ve mayanın artık işlemini tamamladığını ve değiştirilmesi gerektiğini anlarsın. Tekrar kolay gelsin. Başarılar diliyorum.

Domatesci 22-03-2011 07:21

Benim akvaryum hortumunun ucunu suya koymamdaki amaç hava kilidi yapmak değil o sadece CO2 çıkıyormu diye görmek için normalde hortum suda durmuyor.
Ayrıca CO2 yi üstten vermelisiniz çünkü CO2 yukarı doğru çıkmaz CO2 havadan ağırdır ve dibe çöker alttan verirseniz altta kalır.

Sarıcan 22-03-2011 10:49

Sn domatesci,

Bilmeden doğrusunu yapmışsınız oksijenle teması kesmekle. CO2 yi bir karış üsten vermekle bir karış alttan vermek arasında bir fark var mı? Atmosferin içinde zaten CO2 gazı var. Sizin dediğiniz gibi CO2 tabana çökseydi hepimiz yere yattığımızda solunum sıkıntısı çekerdik. Ben kapalı balkondaki hava hacmi içindeki CO2 oranı artsın diye yapıyorum. Çok fazla irdelemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Domatesci 22-03-2011 17:47

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için aslında haklısınız ben biraz detay düşünmüşüm, zaten sınavlarda da bu detaycı düşüncem yüzünden soru kaçırıyorum :)
Saygılarımla.

danger_13 03-04-2011 13:48

Öncelikle herkese merhabalar.
Yapılan çalışmaların genelinde havadaki co2 miktarını domates için 2 ppm e kadar yükseltirsek 1. dölde verim % 30 artıyor ama bu verim artışı sadece 1. dölde oluşuyor. 2. dölde değişen birşey olmuyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024