agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Burr Gherkin, West Indian Gherkin, Dikenli Salatalık (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/23536.htm)

malbman 24-02-2011 12:48

Burr Gherkin, West Indian Gherkin, Dikenli Salatalık

3 Eklenti(ler)
1 Ocak günü ektiğim iki adet Burr Gherkin tohumundan bir tanesi yaklaşık bir hafta içinde çimlenmişti. Diğer tohum, üzerinden bir hafta daha geçip de çimlenmeyince torftan çıkarıp iki gün suda beklettim ve tekrar ektim.

Bir süre sonra o da sağlıklı bir şekilde çimlendi. Küçük olan tahmin edeceğiniz gibi geç çimlenen.

Büyük olanını soğuklar geçinceye dek evde bakıp, Nisan ayı başında apartımanımızın bahçesine dikeceğim.

Küçük olanı da Mart ayı başında kuracağım bir topraksız tarım düzeneğinde yetiştirmeye çalışacağım. Gherkin salatalık familyasından olduğu için, normal bir salatalık besini yeterli olur diye düşünüyorum. Eğer süreç içinde yetersiz kaldığını gözlemlersek, ustalardan yardım ister, el birliğiyle düzeltiriz sanırım.

Yabancı kaynaklarda yetiştirilmesi, iklim istekleri vb. bilgiler var. Boş bir zamanımda kapsamlı bir tanesininin çevirisini yapıp başlığa eklerim.

Jezebel 24-02-2011 15:25

1 Eklenti(ler)
Burr Gherkin'den turşu çok güzel olur sanırım:D

Eklenti 194054

Tadı nasıl acaba?

malbman 24-02-2011 16:20

Okuduğum kaynaklarda turşusunun harika bir tadı olduğu yazılı Sayın Jezebel. Umarım yetiştirmeyi başarırırm da, birebir tadına bakma şansımız olur.

malbman 20-03-2011 15:01

4 Eklenti(ler)
Neredeyse bir ay sonraki halleri bunlar. Sanırım küçük yerde oldukları için yavaş kaldılar. Büyük olanı aprtımanın bahçesine dikecektim ama vazgeçtim. Orada ilgilenmek zor oluyor. Ölüp gitmesini de istemiyorum zira üç yıldır yetiştirmeye çalıştığım bu bitkiyle ilk kez bu kadar aşama kaydedebildim.

Bu yüzden evdeki bu boş saksıyı perlit, vermikülit, yanmış keçi gübresi, torf ve bahçe toprağı karışımıyla doldurup, Gherkin'i diktim. Sarılma düzeneği biraz iptidai oldu ama oraya kadar tırmandıktan sonra, kaktüslerimi koyduğum ayakkabı rafının ayaklarına sardıracağım.

Eklenti 197642

Eklenti 197643

Eklenti 197644

Eklenti 197645

malbman 20-03-2011 15:03

2 Eklenti(ler)
Bu da bir kaç güne kadar topraksız sisteme girmeyi bekliyor.

oznur 20-03-2011 23:48

1 Eklenti(ler)
Ne kadar hassasmis salatalik ya :( Yeni cikan fidelerimin uzerine naylon poset gecirip gunesli havaya aldanip disarda birakmistim(keske hava durumunu izleseydim)
Sabah kalktigimda gittim baktim,birde ne goreyim;
Hepsi boynunu bukmus haslanmis,soguk almis :(

limon_sever 21-03-2011 11:24

Soğuktan olduğunu sanmıyorum. Aynı şekilde ben kabakları deneme yaparak gözlemledim. Üstünü naylon poşetle örttüğüm kabak yanmış böyle sizinkiler gibi tuhaflaşmıştı. Sanırım çok sıcak etki yapıyor dar alanda. Üstelik naylon poşette 3-5 hava delikleri açmıştım 1-2 parmak genişliğinde. Diğer kapatmadıklarım gayet iyidiler. Hala gözlemliyorum. Keşke bi kısmını içerde tutsaydınız. Yılmak yok. Tekrar deneyin. Kolay gelsin.

malbman 28-03-2011 19:50

4 Eklenti(ler)
Gherkinim tomurcuk yapıyormuş ama ben fark etmemişim. Bir anda ortaya çıkmışlar gibi oldu ve çok şaşırdım.

Eklenti 199128

Eklenti 199129

Eklenti 199130

Eklenti 199131

malbman 28-03-2011 19:58

3 Eklenti(ler)
Bir önceki mesajdaki fotoğrafları 26 Mart'ta çekmiştim. Bunlar da bu günkü halleri.

Eklenti 199133

Çok hızlı bir gelişim gösterdi ama bu normal midir yoksa bana oyun mu oynuyor anlamış değilim:p:p

Eklenti 199134

Tam üç yıldır çimlendirmekten öteye gidememiştim Gherkin konusunda. Umarım meyvelerini de görürüm.

Eklenti 199135

KaraGölge 30-03-2011 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 776523)
Sayın KaraGölge, öncelikle aramıza hoş geldiniz. Yapacağınız çalışmalarda başarılar dilerim.

demişsiniz. Öncelikle; forumda Türkçemiz'in kullanımı konusunda özel bir hassasiyetimiz var. Bu nedenle mesajlarınızda yazım kurallarına dikkat etmeniz bizi çok mutlu edecektir.

İkinci olarak ta; yazacağınız mesajların uygun yerlere yazılmış olması hem sizin mesajlarınızda sorduğunuz soruların çözümü için daha çok üyeye ulaşmanız ve sorunuzun yanıtını almanız açısından, hem de ilgisiz bir başlığa yazarak o başlıktaki akışı aksatmamanız açısından daha yararlı olacaktır.

Bu yüzden yukarıdaki iki mesajınızı bu başlıktan kaldırarak uygun ana başlık/başlıklar altında kendinize ait bir başlık açarak oraya aktarmanız gerekiyor.

Sevgilerimle

Hoşbulduk.
Forumun kurallarına uymak lazım tabi.

malbman 23-04-2011 10:43

3 Eklenti(ler)
Yukarıdaki fotoğraflarda görülen çiçeklerin tümü erkekmiş. Ben de heveslenmiştim:( Burr Gherkin de tıpkı salatalık ve kabaklar gibi meyvenin ucunda çiçek açıyormuş. İlk kez yetiştirdiğim ve özelliklerini araştırmadığım için bilmiyordum.

Bu da küçük olan fide. Bir hafta önce durgun su sistemine almıştım. Ama büyük olandan daha hızlı çıktı ve büyük olanı artık çiçek bile açmadan uzayıp giderken, bu ufaklık küçücük boyuyla meyve verdi.

Eklenti 205418

Bu da şimdilik tek meyvesi. Umarım devamı gelir.

Eklenti 205416

Eklenti 205417

malbman 25-04-2011 09:35

5 Eklenti(ler)
Meyvem çiçek açtı. Önce meyveyi verip sonra çiçek açan bitkilere alışık olmadığım için çok tuhaf geliyor bu durum bana:p:p

malbman 11-07-2011 17:18

2 Eklenti(ler)
Yukarıdaki mesajdaki meyve, bir kaç gün içinde kendiliğinden solup kuruyunca, ben de hayal kırıklığı içinde bitkiyi topraksız sistemden çıkarıp, adeta sürgün edercesine apartmanın bahçesine dikmiştim.

Garibim neredeyse iki buçuk ay sonra meyve vermiş. Nasıl sevindim anlatamam. Bir tane bile olsa, meyve demek taze tohum demek. Bu da paylaşma ve yetiştirme şansının artması demek oluyor tabii.

Üzerindeki dikensi çıkıntılar yumuşacık. Dolayısıyla hiç bir zararı yok. Yerken hissedilmiyor bile. (Anlayacağınız gibi, konu mankeni olarak işi bitip tohumularını alınca, arkadaş midemdeki yerini aldı:p:p).

Son derece lezzetli bir meyve. Bana sorarsanız, bildiğimiz salatalık lezzet anlamında bunun yanında kuyu suyu gibi kalıyor.

malbman 11-07-2011 17:22

3 Eklenti(ler)
Acemilikten meyveyi keserken altı tane tohumu da ortadan ikiye ayırmak suretiyle telef etmişim:(

Eklenti 233176

Eklenti 233177

Kesilen tohumlar burada daha belirgin görünüyor.

Eklenti 233178

malbman 11-07-2011 17:23

1 Eklenti(ler)
bunlar da gazabımdan kurtulan tohumlar. Bu küçücük meyvenin içinden tam otuz tane tohum çıktı.

Ömer Durmaz 11-07-2011 21:38

Maşallah herşeyin küçügü tatlı oluyor :)

xantha 19-07-2011 00:23

daha fazla büyümüyorlar mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024