agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Manzano Biberi (Capsicum Pubescens) (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/21711.htm)

Hydrosuccess 17-07-2010 16:40

Manzano Biberi (Capsicum Pubescens)

4 Eklenti(ler)
Capsicum Pubescens, Solanaceae familyasından çiçekli bir bitkidir.Peru, Bolivia,Kuzey Şili,Kuzey Arjantin ve Equador'da yaygındır.Meyvası rokoto veya lokoto olarak bilinen orta boylu yuvarlak bir 'chili' biberidir.
(Wikipediadan alıntıdır.)

Ben bu biberin tohumlarını geçen kış Hollanda'dan getirtmiştim.Tohumlar kolaylıkla çimlendi ve baharda toprağa, saksıya ve basit hidrokültür ortamına şaşırttım.Topraktakileri salyangozlar yediği için gelişimleri yetersiz kaldı ancak bitki hidrokültürde hızla gelişti ve biber oluşturdu.Saksıdakilerin gelişimi iyi olmakla birlikte ancak temmuz ortasında çiçeklendiler.Bu biber türü Güney Amerika'da binlerce yıldır yetiştiriliyor ve biberin atası kabul ediliyor.Diğer capsicum türlerinden en önemli farkı And dağlarında yaşadığından donmaya dayanıklı ve çok yıllık olması.Bu nedenle biber ağacı olarak adlandırılabilir. Pubescens sözcüğü bitkinin yaprak ve dal yapısını tanımlıyor, yani yapraklar ve genç filizler tüylü.Biberin iç yapısı ve tadım özelliklerini yakında ayrıntılı olarak paylaşacağım.Şu an için saksıdaki bitkinin genel görünümü,çiçek ve biberin yakın çekimlerini paylaşıyorum.

Hydrosuccess 18-07-2010 15:25

1 Eklenti(ler)
Manzano biberi dayanılabilecek acılıkta bir tür.(12 000 -30 000 Scoville ünitesi)Karşılaştırma açısından Jalapeno biberi ve Tabasco sos 2500-5000,Tai biberi 50 000-100 000,Naga bih jolokia 1001 304,biber spreyi 2000 000 Scoville ünitesi.
Çok etli sulu bir biber olduğundan kurutulamayan, taze kullanılan Manzano Güney Amerika'da ticari olarak üretiliyor ve en çok salsa soslarda kullanılıyor.Bizde de yemek ve sosları lezzetlendirmede, turşularda kullanılabilir.Yeterli ürün elde edebilirsem dondurarak kışın kullanmayı düşünüyorum.
Küçük bir kayısı görünümündeki biberi kesince C. Pubescens'i diğer biber türlerinden ayıran özelliklerinden bir diğeri ortaya çıkıyor.Sert ve siyah çekirdekler.

thempest 18-07-2010 15:35

Merhaba ;

Elinizde var ise bana tohum gonderebılırmısınız lutfen bende toraksız tarımda denemek ısterım bakalım basarılı olabılırmıyız.

Hydrosuccess 18-07-2010 16:03

Sayın Thempest
Manzano'yu olabilecek en kötü hidrokültür koşullarında kökleri neredeyse saksı içinde açıkta ve sıklıkla çeşme suyunda hiçbir parametreyi göz önüne almadan yetiştirdim.Buna rağmen şaşırtıcı şekilde hızla ürün verdi.Uygun koşullarda mükemmel ürün alınabilir.Ayrıca bitkinin çok yıllık çalı-küçük ağaç formunda olduğunu belirtmeliyim.Elimdeki tohumları kullandım.Biberlerin içindeki tohumlar bahçemde ve çevrede çeşitli C. sp. olduğundan çapraz tozlaşma yapmış olabilir.Sp. farklı olduğundan Manzano'nun çapraz tozlaşma olasılığını internette araştırıp (eğer kendini döllediyse) mevsim sonu tohum paylaşımında bulunabilirim.

thempest 19-07-2010 12:41

harıka tesekkurler sımdıden tohumlarımı 4 gozle beklıyorum...:) eger sartlara uyum saglarsa harıka bır calısma olacagı kanısındayım.

dente 20-07-2010 22:18

eğer mümkünse bende tohum rica ediyorum..

Hydrosuccess 21-07-2010 16:17

Sayın thempest ve dente,
Pubescens çapraz tozlaşma yapmayan tek Capsicum türü.Bu nedenle tohumlarından aynı özellikte biber üretmek mümkün. Mevsim sonunda ücretsiz paylaşım bölümünden elde ettiğim tohumları dağıtacağım.

dente 22-07-2010 00:56

şimdiden teşekkürler..

bnymnblr 13-11-2019 15:43

Bu biberin tohumundan elinde olan var mı?

AkisSoftware 13-11-2019 16:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1577608)

Ben yakın zamanda sipariş vereceğim. Ama seneye yetiştirebilirsem paylaşabilirim. Hibrid olup olmadığını sordum üreticiye. Değilse alacağım inşallah.

devrann 13-11-2019 17:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1577608)

Ben pepperlover sitesinden sipariş ettim 3 farklı çeşit,o kadar tohumdan sadece bir tanesi çimlendi o da 5-6 cm olunca kök problemi sonucu öldü.Ya bu türün çimlenmesi zor ya da bu satıcının tohumları eski.Yanında bir kaç tohum çeşiti daha hediye göndermiş o çeşitler kolayca çimlendi sanırım pubescens türü biberlerin çimlemesi daha zor

AkisSoftware 13-11-2019 19:51

Ebay uzerinden ozellikle avrupali saticilardan urun almanizi oneririm. Justseed.com sitesini siddetle tavsiye ediyorum. Sanirim bu urun yok ama her urunu on numara.

siflera12 14-11-2019 04:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hydrosuccess (Mesaj 673598)
Capsicum Pubescens, Solanaceae familyasından çiçekli bir bitkidir.Peru, Bolivia,Kuzey Şili,Kuzey Arjantin ve Equador'da yaygındır.Meyvası rokoto veya lokoto olarak bilinen orta boylu yuvarlak bir 'chili' biberidir.

(Wikipediadan alıntıdır.)

Ben bu biberin tohumlarını geçen kış Hollanda'dan getirtmiştim.Tohumlar kolaylıkla çimlendi ve baharda toprağa, saksıya ve basit hidrokültür ortamına şaşırttım.Topraktakileri salyangozlar yediği için gelişimleri yetersiz kaldı ancak bitki hidrokültürde hızla gelişti ve biber oluşturdu.Saksıdakilerin gelişimi iyi olmakla birlikte ancak temmuz ortasında çiçeklendiler.Bu biber türü Güney Amerika'da binlerce yıldır yetiştiriliyor ve biberin atası kabul ediliyor.Diğer capsicum türlerinden en önemli farkı And dağlarında yaşadığından donmaya dayanıklı ve çok yıllık olması.Bu nedenle biber ağacı olarak adlandırılabilir. Pubescens sözcüğü bitkinin yaprak ve dal yapısını tanımlıyor, yani yapraklar ve genç filizler tüylü.Biberin iç yapısı ve tadım özelliklerini yakında ayrıntılı olarak paylaşacağım.Şu an için saksıdaki bitkinin genel görünümü,çiçek ve biberin yakın çekimlerini paylaşıyorum.

Çok değişik bir bibermiş , sanki yersem bana tadı acı değilde tatlı olucakmış hissi veriyor [emoji28]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bnymnblr 21-11-2019 08:56

Benim amacım şu aslında. Bu biber cinsinin soğuklara dayanıklı çok yıllık bir biber olması sebebiyle başka tür biberler ile aşılanıp uzun süreli verim elde edilebilirmi
Aslında merak ettiğim bu

siflera12 21-11-2019 14:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr (Mesaj 1578127)
Benim amacım şu aslında. Bu biber cinsinin soğuklara dayanıklı çok yıllık bir biber olması sebebiyle başka tür biberler ile aşılanıp uzun süreli verim elde edilebilirmi
Aslında merak ettiğim bu

Büyük ihtimalle olur

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AkisSoftware 21-11-2019 16:26

Ebay üzerinden 5tl üzeri gelen her gönderiye 14,5TL ücret alınmaya başlandı. Bu yüzden çoğu siparişim geri döndü.
Bu ürünlerden ve değişik biberlerden sipariş vermiştim geri iptal ettim. Bakalım ileride deneyeceğim.

Elinde çoğu tür üründen olan arkadaşlar paylaşmaya yanaşmayınca bu işler sıkıntılı hal alıyor...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024