agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Saksıda Havuç Yetiştirmek (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/19977.htm)

Ozlem A 30-10-2012 14:05

Ben de 7 Ekim'de havuc tohumlarimi, cimlendiler boylari 4-5 cm oldu. Yagmurlarda ezilmesinler diye bu hafta iceri aldim. Biraz guclenince ve de siddetli yagmur tehlikesi bitince tekrar cikaracagim disari.

candem 05-03-2013 16:56

Havuçla ilgili forumdaki yazıları okudum. Herkese teşekkür ederim. Fakat bir sorum olacak;

İlk sayfada da havuç büyüdükçe, saksısını genişletmelisiniz diye yazı okudum.

Ben ilk pet bardakta havuçlarımı çimlendirsem, saksıya öyle alsam olur mu? Havuca zarar verir miyim? Sonuçta kökü lazım bize. Hava alır mı? Geniş alanı yadırgar mı?

İlk kez havuç ekeceğim, o yüzden bu sorularım..

Bir de; tohumları ıslak pamukta bekletmem gerekir mi?

Emre İlhan 06-03-2013 08:06

Her zaman şunu önermişimdir;

Bir kısmını pet bardaklarda çimlendirsek, bir kısmını direk büyük saksıya eksek, diğer kısmını ise pamuklarda çimlendirip denesek. Sonuçları da burada paylaşsak...

Burada hep beraber tecrübe kazanmış olmaz mıyız?:)

Not: Pamukta çimlenen havuç filizlerini pamuktan ayırırken; zorlanacağınızı, bazılarının zarar görebileceğini düşünüyorum. Ancak; az miktarda da olsa deneyin, tecrübeniz olsun derim ben:)

Unutmayınız; hepimiz deneme yanılma yoluyla keşfediyoruz doğayı:)

candem 06-03-2013 09:40

Sayın Emre İlhan teşekkürler.

Bende sizin gibi düşündüm. Bir kaç tohumu pamuğa yatırdım. Bu akşam da bir kaç tohumu bardağa, bir kaçını da direk saksıya ekeceğim.

Elimde toplam 300 tohum var. Ziyan etmemek için bir kaçını bu denemeye feda etmek zorundayım. En iyi hangisinden verim alırsam, yıl sonunda ona göre tekrar ekeceğim.

Aslında geç kaldım. Büyüme zamanı geldiğinde havanın biraz soğuk olması lazım, havuçların boylarının uzaması için. Neyse artık, doğru ekimi bulayım, yıl sonunda ekeceğim inşallah.

Gelişmeleri de buradan yazacağım. Hadi hayırlısı =)

Emre İlhan 06-03-2013 10:17

Tohumları, pamuk gibi bir ortamda önceden çimlendireceğim zaman, pamuk yerine peçete kullanıyorum. Böylesi, filizleri pamuktan/peçeteden çıkarması daha kolay oluyor:)

candem 06-03-2013 14:34

o zaman ilk işim pamuğa yatırdığım tohumları peçeteye almak olsun.
bu iki uyarı içinde teşekkürler. ikisinide uygulayacağım...;)

Revnak 06-03-2013 17:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 614984)
Yanlış hatırlamıyorsam havuç tohumları Şubat'tan Kasım'a kadar ekilebiliyor.

Sanırım en uygun zamandayız bu denemeleri yapmak için;)

candem 07-03-2013 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Revnak (Mesaj 1114723)
Sanırım en uygun zamandayız bu denemeleri yapmak için;)

bende öyle düşünüyodum Sayın Revnak, ama havuçların boylarının uzama süreci hazirana denk gelecek.
o zamanda havalar sıcak olcak.
havuç soğuk havalarda daha iyi büyürmüş, sıcak havalarda boyu kısa kalırmış.
bunun öğrenince biraz üzüldüm..:(:(

Revnak 07-03-2013 16:02

Benim alacağım tohumlar parmak ve top havuç tohumları olacağı için zaten pek büyümeyecekler ondan rahatım sanıyorum:p

bernacyhn 09-03-2013 09:42

Geçen seneki zayiattan sonra yani havuçların başlarını kesip çimlendirerek tohum elde etme çalışmasının kuru rüzgarlar yüzünden yarım kalmasından sonra tekrar tohum üretme çabasına girdim. Bir hafta önce çimlenmeye meyilli olduğunu düşündüğüm iki havucun kafasını kesip toprağa ektim. Şu anda birer milimlik yapraklarını topraktan çıkarmak üzereler. Belki zamanı değil ama evin içindeler ve kuru sıcaklar gelene kadar tohum yaparlar diye düşünüyorum. Sonbaharda da o tohumları ince uzun meyve suyu şişelerine ekmeyi planlıyorum.

Revnak 09-03-2013 11:04

Eğer ürününüz küçüklerden değilse meyve suyu şişesinin derinliği, 1.5-2 lt.'lik şişelerin yetersiz olacağını okumuştum. Ya da ürünün uzaması için 4 haftadan sonra 2 günde 1 2cm. yukarı çekin denmişti.
Ben minyatür parmak havuçlardan yetiştireceğim halde dizden biraz daha alçağa gelen yükseklikteki yuvarlak saksılara dikmem söylendi, çünkü ürünler sebze dışında da kök geliştiriyorlar ve onların rahat olması lazım diye biliyorum.

sertug guray 15-03-2013 22:14

evet kesinlikle haklısınız ;)

Lavanta_ 11-03-2014 03:39

Merhabalar. Ben geçen 4 gün önce marketten aldığım havuç tohumlarını viyollere ve mini seraya ektim. 4 gün geçmeden çimlenmekle kalmadılar bir de boy atmaya başladılar 2-3 cm civarında filizleri var fakat çok sıklar. Sizce ne zaman şaşırtma yapılmalı ya da beklenmeli mi? Fotoları ekte fikirlerinize sunuyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

http://imageshack.com/a/img822/2025/hz08.jpg

http://imageshack.com/a/img197/3484/delk.jpg

bahcedenn 11-03-2014 11:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lavanta_ (Mesaj 1258256)
Merhabalar. Ben geçen 4 gün önce marketten aldığım havuç tohumlarını viyollere ve mini seraya ektim. 4 gün geçmeden çimlenmekle kalmadılar bir de boy atmaya başladılar 2-3 cm civarında filizleri var fakat çok sıklar. Sizce ne zaman şaşırtma yapılmalı ya da beklenmeli mi? Fotoları ekte fikirlerinize sunuyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Çok sık ekmişsiniz. Güneş ışığı uzak kaldığından güneş ışığına ulaşabilmek için aşırı uzamışlar. Bu sebeplerden dolayı da çok cılız kalmışlar. Çok fazla sulama yapmışsınız. Resimde de görüleceği üzere toprak çamur gibi duruyor. Toprak nemli kalacak şekilde spreyleme ile sulama yaparsanız daha başarılı olursunuz.

birnefestoprak 12-03-2014 00:54

Sn bahcedenn'in soylediklerine ek olarak, kok yapacaklari (yani havucu hasat edeceginiz) yere dogruden ekim yaparsaniz daha iyi sonuc verebilir. Sasirtma yapmak, havuc ve diger koklu sebzelerde, domates ve biber kadar basarili olamayabiliyor.

Tohumlar tazeyse, seyreltme yapmaniza gerek birakmayacak sekilde daha az sayida tohumu seyrek sekilde de dikebilirsiniz. Eger fideler birbirine cok yakinsa, seyreltme sirasinda topraktan cektiginiz fideyle birlikte, toprakta kalmasini istediginiz fideleri cekmeniz mumkun.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lavanta_ (Mesaj 1258256)

Tosbicik 27-12-2014 21:30

Evde havuç olur mu

Arkadaşlar bende havuç tohumu alacağım bir saksım var orta boy. Tohumları toprağa kaç cm. batırmalıyım ve evde baksam olur mu malum kış günü bahçede ölebilirler.:confused:

hira 27-12-2014 22:02

Bilgim yok ama evde havuç rahat etmez gibi geldi. Balkona koyun saksınızı. Ben olsam öyle yapardım.

hyg42 27-12-2014 22:09

Sayın Tosbicik 1- 2 cm derine ekin saksıdada olur ama güneş ister havuç un yeri bahçe dir ama geç kalındı havuç ilkbahar yaz iki dönemde ekilir bir kısmını ilkbaharda ekin 7 ile 15 gün arası çimlenir en az 20 derece ısı gerektirir

Tosbicik 28-12-2014 19:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hyg42 (Mesaj 1343305)
Sayın Tosbicik 1- 2 cm derine ekin saksıdada olur ama güneş ister havuç un yeri bahçe dir ama geç kalındı havuç ilkbahar yaz iki dönemde ekilir bir kısmını ilkbaharda ekin 7 ile 15 gün arası çimlenir en az 20 derece ısı gerektirir

Havuç tohumu aldım paketin arkasında Ocaktan Eylüle kadar ekilebilir diyor ve üstüne tohumun kalınlığı kadar toprak konulmalı diyor. Saksıya diksem ortalama kaç gün çıkarlar topraktan? Ve daha Ocak olmadı ama yinede diksem olur mu?

Tosbicik 29-12-2014 15:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tosbicik (Mesaj 1343429)
Havuç tohumu aldım paketin arkasında Ocaktan Eylüle kadar ekilebilir diyor ve üstüne tohumun kalınlığı kadar toprak konulmalı diyor. Saksıya diksem ortalama kaç gün çıkarlar topraktan? Ve daha Ocak olmadı ama yinede diksem olur mu?

Diktim saksıya arkadaşlar bakalım büyüyecekler mi.

Tosbicik 31-12-2014 18:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tosbicik (Mesaj 1343634)
Diktim saksıya arkadaşlar bakalım büyüyecekler mi.

Arkadaşlar 2 gün oldu hayla bir belirti yok pencerinin içind duruyorlar karifere çok yakınlar o yüzden olabilir mi karifer yanıyor ******.

celalim01 01-01-2015 01:45

Merhaba ,diktiğimiz havuç tohumlarından hemen bir kaç gün içinde belirti almayabiliriz. Havuç ev içerisine pek uygun değildir. En güzeli bahçeye ekilmesidir. Ben tohumları direk toprağa ekim yapıyorum. Şaşırtma değil. Havuç tohumları toprağa dikildiğinde üzeri toprakla çok kalın örtülmemeli ve tohumlar derine dikilmemeli.

sertug guray 11-03-2015 10:12

evet arkadaşlarr artık tohumlarımızı hazırlayalım havalar ısınır ısınmaz toprakla buluşturalımm :)

Sertaç1234 18-03-2015 14:20

Herkese Merhaba

Havuç yetiştiren herkesi kıskandım :) Ben de havuç ektim, çimlendiler ama büyümüyorlar. Toprağım gevşek ve en az 20 cm derinlikte, gübreli, balkonda sera ortamında durmakta. Ama 3-4 cm boyu aşamadılar. Acaba erken ekmiş ve işi berbat etmiş olabilir miyim? Yaklaşık 2 ay, belki biraz daha fazla oldu ekeli. Lütfen yardımcı olun :) Aynı ortamda rokalar gayet güzel büyümekte ama havuçlar çok moralimi bozuyor :)

Dr - beyazzz 02-07-2015 02:56

arkadaşlar havuç tohumu olan var mı varsa gönderebilir mi ben fethiyede bulamıyorum da!

mazda_ozan 16-04-2016 22:12

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...d33ca7059d.jpg

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mücevher Çalısı 16-04-2016 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan (Mesaj 1454627)
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...d33ca7059d.jpg

Tohumdan mı yetişiyor bu havuç,:rolleyes: tohumdan ise ne kadar zaman oldu ekeli?

mazda_ozan 17-04-2016 09:11

9-10 hafta oldu sanırım saymadım . Evet tohumdan gelişti. 3 haftada fide olmuştu, sonra bu kadar büyüdü fakat toprak kumlu değilse yaprakları büyüyor toprak altındaki kısmını sıkışık toprakta geliştiremiyor. Toprak en önemli şeydir bu tarz kök sebzelerde.

bilalg 17-04-2016 09:42

Cok guzel olmus bu teskler

serin rüzgar 09-06-2016 13:37

burada yazan bilgiler işime çok yaradı . yazan arkadaşlara teşekkürler balkonda havuçlarımın olgunlaşmasını bekliyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024