agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Saksıda ayçiçeği yetiştirmek (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/19523.htm)

Türkan 09-07-2012 19:54

napa bilirim yardim ede bilirmisiniz?

kelebek çalısı 09-07-2012 19:56

1 Eklenti(ler)
Ay çiçeklerinin kahverengi ve kırmızı tonlarında renkleri de mevcuttur.

Eklenti 316932

Netten alıntıladığım bu fotoğrafta da değişik renkleri görebiliyoruz.

Emre İlhan 10-07-2012 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Türkan (Mesaj 996272)
napa bilirim yardim ede bilirmisiniz?

Diğer bitkilerinizi de kontrol edin, ileri derecede zararlı görünmüyor. Tahribat olan yaprakları bitkiden uzaklaştırın:)

DAMLA81 10-07-2012 11:22

1 Eklenti(ler)
Buda benim başını alıp gitmiş ayçiceğim.

toruga 11-07-2012 23:15

2 Eklenti(ler)
bunlarda benim ufaklık,saksı küçük olduğu için daha ne kadar bilemiyorum.Ürün alamayacak olsamda ama görüntüsü hoşuma gidiyor.

Türkan 12-07-2012 12:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 996429)
Diğer bitkilerinizi de kontrol edin, ileri derecede zararlı görünmüyor. Tahribat olan yaprakları bitkiden uzaklaştırın:)

tesekkur ederim.birde aycicegimin yaprak altinda kanatli beyaz böcekler var onlari nasil yok ede bilirim yardim edermisin lutfen:)

Emre İlhan 12-07-2012 15:59

Böcekler böyle mi?:)

Türkan 12-07-2012 18:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 997482)
Böcekler böyle mi?:)

evet ta kendisi yardim et lutfen galiba diger bitkilerimdede olusmus.ne yapayim

Emre İlhan 12-07-2012 22:40

1 Eklenti(ler)
Bu zararlı, beyaz sinek. Özellikle sebzelerde çok görülür.

Beyaz sineğin en çok kullanılan ilacı acetamiprit'dir. Bu ilacı temin edip, ilaçlama yaptığınız takdirde, beyaz sineklerden kurtulursunuz...

Bunun haricinde; yazlık yağ denilen bir takım preparatlar yardımıyla da beyaz sinekle mücadele edebilirsiniz...

Ev yapımı ilaçlar başlığındaki Tarif 2 olarak geçen, pelin yaprağı kullanılarak yapılan organik preparattan da yararlanabilirsiniz. (Pelin yaprağını, aktarlardan temin edebilirsiniz)

Ayrıca; fotoğraftaki gibi bir takım yapışkan tuzaklar yardımıyla da zararlıyı kontrol altına alabilirsiniz.

Beyaz sineklerin üremelerine en büyük etken, nemdir. Bitkinin yapraklarını olabildiğince kuru tutmaya ve bitkiyi havadar bir yerde yetiştirmeye özen gösterin.

Beyaz sinekler; iç içe(birbirine çok yakın) bitki topluluklarının arasında çok hızlı ürerler. Onun için, bitkilerinizin birbirinden belirli bir mesafe uzak(hava açısından) olması, zararlıyla mücadelede size kültürel önlem olacaktır:)

Yapışkan, zararlı kontrol tuzakları;
Eklenti 317806

Türkan 13-07-2012 09:41

emre ben bitkilerimi sularken hep yapraklarinida yikarim ama verdiyin bilgiler sayesinde artik yikamiycam.ev yapimi tarif 2yle tarif 8 i uyguluycam.sonucu sanada bildiririm.cok tesekkur ederim hersey icin.bu arada ayciceyim bitlere inat cicek acti:)

sertug guray 15-03-2013 22:12

Böceklerden kurutmanın en iyi yolu sabunlu suyu sprey yardımıyla yapraklara püskürtmektir bunu bir deneyin sonuçlarından memnun kalacaksınız :)

sertug guray 29-03-2013 22:21

Haydi arkadaşlar şimdi tam zamanı ayçekirdeklerimizi toprakla buluşturalım :)

Revnak 12-04-2013 13:27

2 Eklenti(ler)
Sayın Hanımeli'nin gönderdiği tohumlar alıp başlarını gidiyorlar;)
Eklenti 389588

Eklenti 389589

olcim 12-04-2013 13:55

Ben minyatür ayçiçeklerimi ektim , ancak zamansızlıktan görsellerini ekleyemiyorum :(

YEŞİL48 05-07-2013 17:33

Ayçiçeği tohumu çimlendirme

Elimde pek çok ayçiçeği tohumu var arkadaşlar.Küçük bir bonsai saksısına teker teker diksem üzerini de poşet ile kapatsam da çimlendirsem diyorum.Ama güneşe mi koymalıyım onu bilemedim.bir yardımcı olur musunuz?

ağaçperver 08-07-2013 08:46

Yeşil48, açıkçası doğal yöntemi tercihe derdim. Bitkiler insan müdahalesi olmadan bugünlere gelebildilerse, çekirdekleri toprağa ekip sulamanız da yeterli olur kanaatindeyim.

Yok emin olmak istiyorum daha fazla çekirdek yeşersin diyorsanız torf'a koyun, torfu nemli tutun, büyük ihtimalle yeşereceklerdir. Yeşerdikten sonra torftan çıkarıp toprağa dikmeyi ihmal etmeyin. Torfta yetişen sebze ya da bitkilerin tadı o kadar da iyi olmuyor bence.

YEŞİL48 28-07-2013 11:52

Saksıda ayçiçeği yetiştirmek

Arkadaşlar 5 adet ayçiçeği tohumun 3 tanesi filizlendi.Şimdi onlara iyi bakmak için neler yapmalıyım bilgi verir misiniz?

toruga 28-07-2013 12:09

bahçeye ek. 20lt saksıda sadece papatya gibi açıyor daha fazla büyümedi.

YEŞİL48 02-08-2013 13:06

Arkadaşlar elimde nereden çıktığını bilmediğim ama ev sahiplerimizden kalan çimlendirme saksılarından birinde bir adet domates fidesi buldum.Nereden anladın derseniz tüylü ve koklayınca o olduğunu anladım.Neyse şimdi bu fideyi güzel bir şekilde (saksıda) büyütebilmek için neler yapmalıyım?

Labradorite 15-09-2013 18:21

Ayciceginin az bilinen bir kullanimi da "microgreen" yani filiz olarak tuketilmesidir. Bu sekilde daha besleyici olmasinin yaninda, kisa surede hasat edilmesi ve yer kaplamamasi gibi avantajlari mevcuttur.

Bildiginiz gibi tuketilen tohumlar (aycekirdegi, badem, ceviz), bitkilerin hayatlarinin baslangcinda kullanmasi icin yuksek miktarda yag ve karbonhidrat icerirler. Tohum/cekirdek filizlendiginde, tohumun icerigindeki bu besinleri kullanmaya baslar. Dolayisiyla bir bitkinin filizi, cekirdegine kyasla daha az yag ve karbonhidrat, daha fazla vitamin ve mineral icerir.

Ekim:

- Oncelikle cok miktarda tohuma ihityaciniz var, aksi taktirde hasadinizin miktari ugrasitiginiza degmeyebilir. Eger elinizde cok fazla tohum yoksa, ornegin 20-30 kadarlik paketler halinde temin ettiyseniz, ilk once bu tohumlari tam olgunluga kadar yetistirip tohum almanizi tavsiye ederim. Boylece tohum mikarinizi kolaylikla yuze katlayabilirsiniz.

- Cekirdekleri oldukca sik bir sekilde, bir parmak derinliginde topraga ekin. Bunun icin eski bir tepsi veya benzeri yayvan bir konteynir kullanabilirsiniz. Unutmayin ki bitkileri sadece ilk yapraklari filizlenene kadar yetistireceksiniz. Bu nedenle tohumlar arasinda mesafe birakmaniza, besinli toprak kullanmaniza veya derin ekmenize gerek kalmiyor. Hepsini yan yana, sigdirabildiginiz siklikta ekebilirsiniz.

- Cekirdekleri sivri uclari asagiya gelecek sekilde topraa saplarsaniz daha kolay ve hizli buyurler. Ilk yapraklari gordugunuzde uzerlerinde kalan kabuklari temizleyebilirsiniz. Kabugun altindan yapraklar ilk once sari renkli cikacaktir. Isikla temas ettiklerinde klorofil uretimiyle renkleri hizli bir sekilde yesile doner.

- Topraga besin/gubre eklemenize gerek yok, cekirdegin icerisinde hasat edeceginiz buyukluge ulasmasina yetecek kadar besin halihazirda mevcut. Havadar ve hafif bir toprak kullanmanizi tavsiye ederim. Sert ve siki topraklarda filizlenme yavaslayacaktir.

Bakim:

- Eger sig bir topraga ekerseniz, topragin nemini siklikla kontrol edin. Bir parmak kalinligindaki toprakta bulunan nem sicak ortamlarda oldukca hizli buharlasabilir. Kuru ve sicak yerlerde gunde iki defa sulama yapmaniz gerekebilir.

- Asiri sulamaktan korkmayin. Saksi yetistiriciliginin aksine microgreen uretiminde fazla sulama en kotu ihtimalle cimlenmeyi geciktirir. Asiri sulama kokleri curutmesi sebebiyle bitkiyi yavas yavas oldurur. Sizin filizleriniz kisa surede hasat edileceginden, asiri sulamayla olecek kadar yasamayacaklar zaten. Fakat toprak kurursa sonuc kesin olum olacaktir. Yani arada kalirsaniz, sulamayi tercih edin.

- Cam kenari gibi bolca isik alan bir yerde tutun, aksi taktirde filizler yapraklarini buyutmek yerine isiga ulasmak icin saplarini uzatacaktir.

Hasat:

- Aycicekleri ilk yapraklarini verene kadar oldukca etli/sulu ve yumusak bir yapiya sahiptir. Fakat gercek yapraklarin buyumesiyle kartlasmaya baslar. Bu nedenle gercek yapraklarin filizlendigini gordugunuzde vakit kaybetmeden hasat edin.

- Filizler cimlendikleri andan itibaren her asamada tuketilebilir. Yani ilk gercek yapraklarin filizlenmesini beklemek zorunda degilsiniz. Yalnizca daha yuksek verim almak acisindan biraz daha buyumeleri tercih edilir.

- Ortam sartlarina da bagli olmakla beraber filizleri 1. haftadan itibaren hasat edebilirsiniz. Bir makas yardimiyla, saplarinin diplerinden demet demet kesip saplariyla birlikte tuketebilirsiniz. Isterseniz koklerini tuketmenizde de bir sakinca yoktur ancak kokleri lezzetli olmadiklari gibi besin degerleri de yuksek olmadigi icin temizleme zahmetine bile degmiyorlar.

- Microgreen/filiz olarak tuketme amaciyla ekmeseniz bile, filizlerinize seyreltme yaptiginizda elinizde kalan ayciceklerini ziyan etmeyip tuketmenizi oneririm.

Aycicegi filizlerinin tadi ve dokusu semizotunu andiriyor. Hafif bir aycekirdegi kokusu da var. Yogurtlu salata olarak tuketebilir, yesil salatalara katabilir veya yemeklerin yaninda garnitur olarak kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun. :)

http://www.markbraunstein.org/microg...asil-6day6.jpg
http://www.annarbor.com/assets_c/201...x240-44827.jpg

sertug guray 11-03-2015 10:13

evet arkadaşlarr artık tohumlarımızı hazırlayalım havalar ısınır ısınmaz toprakla buluşturalımm

ksantip 11-10-2015 11:00

Bu sene ben de gune bakan yetistirdim.ben ve kuslar hasat ettik.herkese tavsiye ederim.

lolla 26-05-2018 12:39

1 Eklenti(ler)
Eklenti 674807

bunlar da benim çocuklar .)
aktardan aldığım siyah çiğ çekirdekleri ekmiştim.
kalan diğer yarım kiloyu da dışarda emin yerlere gömüverdim :p

Azesaze 26-01-2021 11:06

Merhaba, konuyu uzun bir süre sonra canladırıyorum. Umarım gören olur. Ayçiçeğini çok güneş alan bir salonda yetiştirebilir miyim?

Füreya 28-08-2023 12:37

4 Eklenti(ler)
29 haziranda ektiğim ayçiçeklerinin ilki açtı.
Eklenti 728825

Eklenti 728826

Eklenti 728827

Eklenti 728828
Bakalım, tohum tutabilecek mi?

Füreya 06-09-2023 20:10

1 Eklenti(ler)
Saksıda günebakan...

Füreya 15-09-2023 14:48

3 Eklenti(ler)
Biri neredeyse tamamen tohum tutan, diğeri henüz tohum tutmayan iki günebakan arasındaki fark...
Eklenti 729003

Eklenti 729004

Bir de yan yana...
Eklenti 729005

Füreya 16-02-2024 10:11

1 Eklenti(ler)
Kış günü açmaya çalışan bir ayçiçeği 🌻
Eklenti 729948

Şeklinin bozukluğu ve boyutunun küçüklüğü nedeniyle çimlenmeyeceğini düşünüp hasat sırasında toprağa karıştırdığım tohumlardan biri. Beni utandırmak için çimlendiği yetmezmiş gibi kış boyu gücünün yettiğince büyümüş, bir de daha bahar bile gelmeden çiçeğe durmuş... 🌱

Füreya 20-02-2024 15:08

1 Eklenti(ler)
Minik ayçiçeğim 🌻

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024