agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Minyatür Güller (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/1654.htm)

mor kedi 06-08-2006 21:51

Minyatür Güller

iki aydır ofisimin balkonunda baktığım minyatür gülüm var...
Düzenli olarak buduyorum ve minik güller dallardan hiç eksik olmuyor. Ayrıca bol su istiyor. en ufak bir aksatma goncaların kurumasına neden oluyor, yaprakları döküyor.
Saksısı küçük gelmeye başladı, saksı değişimi, toprak konusunda dikkat etmem gereken noktalar nelerdir.
Bir de kış geldiğinde güle dış mekanda mı iç mekanda mı bakmam gerekiyor?
minyatür güllerin bakımı hakkında dikkat edilmesi gerekenler noktalar nelerdir? :confused:

Mine Pakkaner 07-08-2006 23:16

Hoşgeldiniz mor kedi. :)

Minyatür güllerin bakımının normal güllerin bakımından çok farklı bir yanı yok, ancak onlar kadar dayanıklı değiller.

Kışın ılman bir bölgede yaşamıyorsanız içeriye alın. Ama Bodrum'da Fethiye'deyseniz dışarıda durabilir :) Aydınlık güneşli bir yerde bakmaya devam edin.

Baharda saksısını değiştirirsiniz. Sadece bir numara büyük bir saksıya geçirin.Bol organik maddeli bir karışım hazırlayın. Kışın budayın.

Minyatür güller kırmızı örümceğe karşı çok hassastır. Küllemeden de çok zarar görür. Sık sık kontrol edin.Kükürt ile ilaçlayarak her iki sorunu da kontrol altına alabilirsiniz.

Sitemizde verdiğimiz gül yetiştiriciliği ve güllerde budama konularını okumanızı da öneririz.

Selamlar.

eyüp1968 29-01-2007 22:22

Sevgili arkadaşlar..1 ay kadar önce üzerinde 6-7 adet tomurcuğu bulunan minyatür gül aldım. Tomurcukların hepsi açtı. Diğer güllerimde olduğu gibi açan çiçekleri kestim.Alttan yeni sürgünler ile 2-3 tane yeni tomurcuk verdi.Onlar da açacak,inşaallah. Ancak yeni sürgünlerin yaprakları ilk aldığımda ki gibi koyu yeşil olmadı. Hafif yeşil ve azıcık da sarıya çalar bir renk oldular.Güle bakıyorum alttaki eski yapraklar daha koyu yeşil ve daha dolgun. Kapalı yerde ve oda sıcaklığında pencere önünde duruyor. Yapraklardaki bu farkı anlayamadım. Bir bilen var ise bana yardımcı olur mu?
Saygılar...

Mine Pakkaner 01-02-2007 23:16

Bu genel olarak bir bitki besleme probleminiz olduğunu gösterir. Saksınıza bitki besini veriniz.

Hamido 02-02-2007 14:25

Geçen yıl aldığım minyatür gül üzerinde küçük yeşil böcekler oluşmuştu. Zirai ilaç satan bir dükkana müracaat ettiğimde bunun gül biti olduğunu söyledi ve bir ilaç verdi. Suyla karıştırıp uygulamıştım. Uygulamadan sonra hepsi öldü ama sanıyorum yumurta bırakmışlar veya bir kısmı toprak altına gizlenmiş, yeniden üremeye devam ediyorlar. 8-9 defa bu işlem tekrarlandı ama sonu gelmedi. Bu işin kökten çözümü varmı ?

Mine Pakkaner 03-02-2007 00:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hamido (Mesaj 71899)
Geçen yıl aldığım minyatür gül üzerinde küçük yeşil böcekler oluşmuştu. Zirai ilaç satan bir dükkana müracaat ettiğimde bunun gül biti olduğunu söyledi ve bir ilaç verdi. Suyla karıştırıp uygulamıştım. Uygulamadan sonra hepsi öldü ama sanıyorum yumurta bırakmışlar veya bir kısmı toprak altına gizlenmiş, yeniden üremeye devam ediyorlar. 8-9 defa bu işlem tekrarlandı ama sonu gelmedi. Bu işin kökten çözümü varmı ?

Hamido selamlar, hoşgeldiniz. Aşağıdaki başlığa bir göz atar mısınız?

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/2001.htm

aggressive 03-05-2007 13:16

minyatür gül

merhaba
geçen gün arkadaşım tarafından minyatür bir gül hediye geldi bende bu zamana kadar hiç bitki beslememiş biri olarak acemilik çekmekteyim.
üzerinde 4 açılmış 3 de gonca gül mevcut saksımın çapı 13 cm her gün suluyorum azar azar geçen gün dibinde küçük yeşil bitciklerin olduğunu fark ettim ve ilaçladım şimdilik o yeşil haşerelerden kurtuldum ancak toprağını karıştırdıkça içinden şimdi nadirde olsa küçük milimetrik beyaz kurtçuklar çıkmakta bunlar bitkime zarar verirmi? birde kocaman bir solucana rastladım ancak yakalayamadım çok seri hareket ettiği için kaçtı şimdi bulamıyorum saksının içinde kalsa bi zararı olurmu? arkadaşlar saksısını ve toprağını değiştirelim diyorlar onada cesaret edemiyorum çiçek var üzerinde diye korkuyorum kurumasından ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim hepinize bol çiçekli günler diliyorum

Meksika 01-06-2007 11:47

Sayın agressive, minyatür gül diye bir başlık daha var. Ayrıca gül yetiştiriciliğive güllerde budama başlıkları da sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Benim de minyatür bir gülüm var ve sararma sorunu yaşadığından araştırırken buldum. Kolaylıklar diliyorum.

tasdelenmurat 26-04-2008 23:46

Bende bu ilkbahar ve yaza biraz çiçeklerlerle gireyim diye minyatür gül aldım. Beyaz , kırmızı ve pembe. 3 ünüde aynı çiçekciden, aynı gün almama ragmen, nedense kırmızının çiçekleri az açıyor çabuk soluyor. Beyaz çok açıyor çabuk soluyor. pembe olan ise her dem sanki aynı tazelikde çiçeklerini koruyor. Saksı boyları ve saksıların içlerindeki toprak tipleride aynı.

Eve getirip balkona koyduğumun 3. günü yaprak bitleriyle doldu her 3'ü de. 2 gün bekleyip haftasonu ilaç alayım derken. Ertesi gün gülün üstünde bir sürü karınca. Nereden ne zaman çıktılar bilmiyorum. Ama o günün akşamı gülün üstünde hiç bit mit kalmadı. Karıncalar bitlerin hepsini yedi. Minik minnamacık o bitleri dişlerine geçirmiş taşıyorlar. Karıncaların bu işe yarayacağını hiç tahmin etmiyordum.

ceviz ağacı 08-05-2008 11:07

1 Eklenti(ler)
3 aylık sıkı çalışmamın sonuçlarını alıyorum minyatür güllerim coştular.

denizakvaryumu 08-05-2008 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tasdelenmurat (Mesaj 229349)
Ama o günün akşamı gülün üstünde hiç bit mit kalmadı. Karıncalar bitlerin hepsini yedi. Minik minnamacık o bitleri dişlerine geçirmiş taşıyorlar. Karıncaların bu işe yarayacağını hiç tahmin etmiyordum.

Karıncalar, bitleri yemezler,

bitlerin çıkardığı salgıları yemek için bitleri korur ve kullanırlar .

Arzu Kırlangıç 19-05-2008 12:23

5 Eklenti(ler)
Sayın ceviz ağacı gülleriniz çok güzel görünüyorlar .Nasıl baktınız onlara tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bizimkiler henüz daha çok küçükler..

Arzu Kırlangıç 19-05-2008 12:35

3 Eklenti(ler)
çok güzel kokuyorlar,

Sergül 19-05-2008 19:37

ErtanGM, sizin minyatür gülleriniz de harika benimkinde henüz tomurcuk bile yok :(:( çiçeklendirmek için acaba özel birşey yaptınız mı?

Buket Aknar 19-05-2008 20:35

Benim minyatür güllerim inanılmaz yoğun olarak açıyor ( bir dalda 4-5 tane ). Sizinkileri görünce acaba benimkiler farklı bir tür mü? diye düşünmeye başladım. Oysa onları minyatür gül diye almıştım. Yarına fotoğraflarını çekip ekleyeceğim.

Arzu Kırlangıç 19-05-2008 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sergül (Mesaj 237659)
ErtanGM, sizin minyatür gülleriniz de harika benimkinde henüz tomurcuk bile yok :(:( çiçeklendirmek için acaba özel birşey yaptınız mı?

Güneşi ve suyu çok seviyorlar ( Toprağı nemli kalmasın ) Gerektiği zaman budamalarınıda yaptık. Sıvı besinden 15 günde 1 kullandım. Şu anki halleri çok daha güzel. Sizede bol tomurcuklu güller dilerim.

ceviz ağacı 26-05-2008 10:49

Sevgili Ertangm,
Benimkiler saksıda değil , bahçede .Birde geçen sene yanlışlıkla çok fazla budamışım , o yüzden geçen sene bir türlü toparlanamadılar ama bu sene inanılmaz derece de güzeller . Bir de ayrıca kuş gübresini suya karıştırdım ve 3 hafta beklettim daha sonra da güllere çok az miktarda verdim artık hangisi iyi geldi bilmiyorum .

Arzu Kırlangıç 26-05-2008 14:25

Teşekkür ederim ceviz ağacı 13 nolu mesajınızda yüksek bir balkonda duruyor gibi geldiler bana . Gübreyi bende deneyeceğim.

müge35 30-05-2008 18:09

Ben gübre **** herhangi bir besin kullanmıyorum.Gayette hallerinden memnunlar.Yağ tenekesine diktim toprağım torf,eskimiş yapraklarını ve kurumuş goncalarını makasla kesiyorum,öğleden sonra akşama kadar güneş görüyor.Gölgedeyken yapraklarına su fısfıslıyorum.Tomurcuk üstüne tomurcuk veriyor.Birde toprağına sarmısak batırdım hatta oda filizlendi,sarmısak güle bit gelmesini engelliyor.Sevgiler...

Arzu Kırlangıç 09-06-2008 17:17

Fotoğrafınıda görebilirmiyiz sevgili müge .

müge35 10-06-2008 08:06

Ertancım şuan biraz budadım, üstünde ki çiçeklerininde zamanı geçiyor.Birazcık toparlansın hemen yüklerim fotoğrafını arkadaşım .Sevgiler.

erbek_ 10-06-2008 11:02

Benim minyatür gülüme ne oldu anlamadım, güleri kuruyunca hiç yeni tomucuk vermedi. :(

çiçeksever 10-06-2008 13:41

Minyatür gülün latince adı nedir?

müge35 10-06-2008 17:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 246754)
Minyatür gülün latince adı nedir?

Sevgili çiçeksever,minyatür gülün latince adı "Rosa spp" 'dir.

müge35 10-06-2008 17:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 246699)
Gül dibine sarımsak ha hımmm..deneyelim mügeciğim

Dene cemo'cum valla yararı oluyor.Ben takvim yaprağının arkasından okumuştum bu bilgiyi denedim.Hatta sarmısak filizleniyor uzuyor ama aldırış etme ,çok uzarsa kırparsın ucundan olur biter.Sevgiler.

müge35 10-06-2008 17:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ (Mesaj 246677)
Benim minyatür gülüme ne oldu anlamadım, güleri kuruyunca hiç yeni tomucuk vermedi. :(

Erbek'cim,kuruyan dal ,gül ,ve yapraklarını ayıkla.Aşırı su verme, bit varmı diye kontrol ettinmi?Toprağına çivi batır.Gölge yerde yapraklarına su fısfısla.Yakıcı ve kavurucu güneşten koru.Normal güller kadar dayanıklı değiller çünkü.Sevgiler.

Arzu Kırlangıç 12-06-2008 11:42

Sarımsağın kokusu yaprak bitlerini uzaklaştırıyor . Bence sarımsağı etkisi azalıp kuruyunca yenilemek gerekir . Mine hanımın yaprak bitleriyle ilgili ev yapımı böcek ilacı formül içeriğindede ezilmiş sarımsak vardı . Böceklerin gelebileceği her türden çiçeğe uygulanabilir.

müge35 12-06-2008 14:27

Haklısın ertan,peki senin etkili bir yöntemin varmı yaptığın.Sevgiler.

Arzu Kırlangıç 13-06-2008 23:38

Mayıs ayı içersinde güllerimde havalardan dolayı ( yağmurla ilgili sanırım ) yaprak bitleri oluştu . Fazla çoğalmadan seracıdan aldığım ilacı haftada 1 kere 2 sefer uyguladım . Sarımsak ezip etrafına yaydım . Başkada bir yönteme gerek kalmadı . Herkesinde şikayetçi olduğu o bit dönemini atlattık nihayet .

pimpirim 07-08-2008 22:30

Selam,
Bu konuya uzun süredir kimse yazmıyor herhalde ama bildiğim bir şeyi paylaşmak istedim. Benim bahçemdeki güller her zaman bitlenirdi, ilaç sıktığım zaman bir süre etkili oluyordu ama sonra yine aynı görüntü yaşanıyordu. Organik tarımla ilgilenen bir arkadaşım bana bir kavonoz suya 4-5 adet sigara izmariti atıp kapağını kapatmamı ve böylece iki üç gün bekletmemi söyledi. Daha sonra püskürtme yapılacak herhangi bir kabın içine koyulup dallara sıkıyorsunuz. (Ben boş cam-sil şişelerini kullanıyorum) Bitlerden uzunca bir süre kurtulunmuş oluyor. Belki sitede başka yerde yer alıyordur bu bilgi ama ben denk gelmediğim için paylaşmak istedim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024