agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 3 Gönderen tutkuts
  • 1 Gönderen fotosentez
  • 3 Gönderen Yeşile_Özlem
  • 1 Gönderen banusemiha
  • 3 Gönderen banusemiha

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-06-2008, 12:13   #1
Yeni Üye

Acemiwebci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Balkonda Taze Fasulye

Arkadaşlar,
Fasulye nasıl bir kök yapısına sahip bir bitkidir, nasıl bir dikim tarzı ile daha verimli olur, saksısı ne şekilde olmalıdır ?

Acemiwebci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 12:28   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Taze Fasulye (Phaseolus vulgaris) yetiştiriciliği
Bu başlık altında bulabilirsin, balkonda fasulye yetiiştirmeyi sanırım kimse düşünmüyor, o yüzden balkon bahçeciliği başlığı altında bulabileceğini sanmıyorum, bir iki tohumla 1 yemeklik fasulye çıkmaz, o yüzden de sebzeler bölümünde detaylı bulabilirsin..

toldput Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 13:32   #3
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Ben ektim balkonda saksıyaçiçek açmak üzereler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 14:00   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Ben ektim balkonda saksıyaçiçek açmak üzereler
Hayırlı olsun! Turşuya katabilirsiniz, turşusu da güzel oluyor, yemek yapayım derseniz sanırım bir tek size yetmez, o yüzden yemeye gelelim diyemiyorum

toldput Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 15:36   #5
Yeni Üye

tutkuts's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2007
bu da benim fasülyelerim..bir karton kutu ...biraz toprak...birde sarılsınlar diye eski
çek-as....

Eklenen Resimler

tutkuts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 16:13   #6
Yeni Üye

Acemiwebci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tutkuts Mesajı Göster
bu da benim fasülyelerim..bir karton kutu ...biraz toprak...birde sarılsınlar diye eski
çek-as....
Bana çok iyi bir fikir verdin. Teşekkür ederim. İşim gereği her hafta en az 1 adet 35x35x35 karton kutu boşaltıyorum. Ve atmak zorunda kalıyordum. Şimdi onları nasıl değerlendireceğimi de buldum. Hatta eşim 1 sezonluğuna çamaşır askısını vermeyi teklif etti (fasulyeler iştahını kabarttı galiba). Daha ne isterim ki ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toldput Mesajı Göster
Taze Fasulye (Phaseolus vulgaris) yetiştiriciliği
Bu başlık altında bulabilirsin,...
Aradığım tüm soruları burada buldum. Teşekkür ederim.

Acemiwebci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 14:48   #7
Yeni Üye

tutkuts's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2007
yazmayı unutmuşum....karton dağılmasın diye altına kontraplak koydum... şimdiden afiyet olsun..

tutkuts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 10:57   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2008
arkadaşlar ben turhan aydemir uzun zamandır siteyi takip ediyorum. ancak forumlara katılmadım. annem mısır çarşısından uzun yıllardır oturak fasulye adı altında fasulye tohumu alıyor ve oldukçada lezzetli bir tür 40 günde büyüyüp verim alınacak hale geliyor. bir sezonda 3 kere ekiyor. bu tür annemin söylediği kadarı ile oldukça verimli ama sırık şeklinde olmadığı kısa olduğu için ürün verdikten sonra tahminim 3 hafta sonra sökmek gerekiyor. ancak ben bir kere başka yerden aldım aynı kalitede çıkmadı. isterseniz markasını falan sorabilirim. toprak isteğini sordum anneme saksıda olabileceğini söyledi bana nasipse bu baharda ekeceğim. herkese hayırlı günler

avhavva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 18:43   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2012
ben pet bardakların alt kısmını on onbeş yerden delerek (ısıtılmış örgü şişi ile) ve bu pet bardakları 0.5 lik şasal su petlerinin içine bırakarak bişeyler yapmaya çalıştım yani taopraksız tarım tarzında bayagı etkili oldu fasülyeleri kalorifer peteginin yanında tutuyorum diktikten dört gün sonra cıktılar şuan yaklaşık 20 cm boya ulaştılar bence bu şekilde deneyin memnun kalacagınız sonuçlar alacaksınız

Murat AKİKOL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 23:27   #10
Yeni Üye

fotosentez's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2012
Fasulyenin büyümesi için bol güneş ,her akşam güneş batarken yapılacak yeterli sulama ve tırmanması için tutunacağı bir aparat mutlaka gereklidir. Tırmanma aparatı için: 5-6 adet uzun ince sırığı(tahta sopa, dal, kalın tel vs.) fasulye filizinizin etrafina çember yaparak toprağa saplamanız yeterlidir. Filiz büyüdükçe dalları sırığa dolanarak büyüyecektir. Fasulye sırığı da buna denir Ha yok ben uğraşamam sırık mırık diyorsanız Sn. tutkuts 'un yontemi de uygulanabilinir.

Emre İlhan beğendi.

Düzenleyen fotosentez : 15-05-2012 saat 23:28 Neden: imla
fotosentez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 17:39   #11
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Oturak fasulye balkon için daha ideal olabilir ki onlarda bi miktar tırmanıyorlar kücük bir sırık ile destek yapılabilir çalı formuna benzer yapıda olduğundan yer kaplamaz ve çimlenmesi çok kolay ve yüzde yüzlük bi çimlenme oranı var sanırım

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 17:29   #12
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012

İşte benim bebek taze fasulyelerim Şu anda toplam 4 adet taze fasulyem var. İkisini uzun bir saksıya, diğerlerini ise ayrı ayrı kaplara ektim. Fasulye tohumlarını bir arkadaşımdan almıştım, pamuk içinde çimlendirdim, bahçeye ektiklerim ise çıkmadı. Tohumlardan bazılarını böcekler yemişti, ben de kompost şişesinin içine atmıştım, onları. Bir kaç gün sonra kompost şişesini açınca, fasulyelerden birinin çimlendiğini gördüm ve ona da bir şans verdim.

Oturak fasulye yetiştiriyorum ama bir çubukla destek yaptım,fasulyeler de hemen çubuğa sarıldılar. Her gün heyecanla balkona koşuyorum. Çiçek açmalarını hayranlıkla izledim, arkadan da fasulyeler oluşmaya başladı. Belki yemek yapacak kadar taze fasulyem çıkmayacak ama gene de yetiştiriyorum.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 19:06   #13
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Avhavva sayenizde süper bir duygu tattım.. Annenizin ektiği oturak fasulyelerini anlattığınız kısmı okuyunca neden olmasın dedim ve minik balkonuma Eminönü'nden aldığım 40 gün ayşesi de denen fasulyelerden ektim...Yetiştirdiğim tavukların gübresinden arada şerbette verdim. Ve bu fasulyelerden 1 kez türlü bir kez 7 kişiye taze fasulye yemeği en son topladıklarımdan da turşu kurdum...

elek beğendi.
banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 19:33   #14
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Bunlarda resimleri..

Eklenen Resimler

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 10:27   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Fasulye yetiştiriciliği

Merhaba
Aranızda yeniyim ...senelerden sonra Osmaniyeye memlekete tayinim çıkıpta bahçeme kavuşunca acele ettim sanırım İnternetten (abartmışım) yüzlerce tohum aldım burdan okuduğum gibi aspirinli su ile hepsini pet bardaklara ısladım yarın viyollere ekeceğim sonra bahçe hazırlığına geçeceğim.Bu bölgede yaşayan arkadaşlar Adana_osmaniye ,annem mart sonu nisan başı ayaz olur hepsi donar diyor.Bu bölgede ne zaman bahçeye ekim yapmam lazım fidelerimi.
Teşekkürler

dilstan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024