agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2010, 01:10   #121
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Ben, incir ağacı ve asmada kullandım. Bir hafta sonra alışıyorlar ve faaliyet yeniden başlıyor.
Bu sevimlilerle başa çıkmak çok zor.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 08:16   #122
Ağaçsever

metintekin143's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2010
değerli arkadaşlar, kuşlardan muzdarip iseniz eski bir teyip bandını gözden çkıyorsunuz bandın içindeki şeridi gergin şekilde agaçlara bağlıyorsunuz. aynı uygulama balkonda da geçerli yapılan işlem sonucu bant hem ışıltı hemde garip ses çıkartıyor. kuşlardan ve zararlarından muhafaza oluyorsunuz.

eozen81 beğendi.
metintekin143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 00:03   #123
Yeni Üye

Zafer ALV's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Bizde de kuş problemi var,poşet bağladık görüntü kirliliğinden çıkarttık,cd bağladık baya bir süre idare etti ama şimdi alıştılar mı ne 1-2 dir yine balkondalar toprakları dökmeseler her sabah kahvaltılarını bile veririm ,
son çare kızlarımızın oyuncak kuşunu boğazından asılmış olarak balkona yerleştireyim diyorum... yine bir çözüm olmazsa gelenlerden birini yakalayıp işgence yapıp serbest bırakırız o da ötekilere anlatır belki...

Zafer ALV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 02:01   #124
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
en iyi çözüm halen rüzgar gülü gibi geliyor bana. bende yıllardır işe yarıyor. Fenerbahce amblemli rüzgar gülleri kullanmanız şartıyla

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 10:47   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Ankara'da güvercinler ve saksağanlar teras bitkilerinin baş düşmanı. Her yeri eşeleyip dağıttıkları yetmediği gibi sebze fidelerini, aylardır açmasını beklediğim lalerimi parçalayıp attılar. Geçen sene rüzgar gülü, korkuluk, CD aklıma ne geldiyse denedim. Sanırım bu noktada teknolojiden yardım almakta fayda var. Henüz satın almadım ve araştırma aşamasındayım ancak ultrasonik ses yayıcılarla bu sorunu çözeceğimi düşünüyorum. Rüzgar güllerine karşı pahalı çözümler olsalarda okuduklarım oldukça tatmin edici. Özellikle güneş enerjisi ile çalışan modelleri tercih edeceğim pil kullanmamak için. Alıp test etme şansım olursa sonuçları burada sizlerle paylaşırım.

Neoneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 16:25   #126
Ağaçsever

Cloud's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Cool zeytinci kuşlar

serçeler ve güvercinler bizim balkondaki zeytin ağacının zeytinlerini yiyorlar geçen sene kurtaramadık yediler tüm zeytinleri

ama bu sene kesinlikle kuşlara yar etmicem o zeytinleri, ne yapabilirim acaba

Cloud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 14:53   #127
Ağaçsever

melikesarı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Arkadaşlar forumun hepsini okudum ama çare yok anlaşılan. Bizim lojmanın havalandırmasına girmişler yıllardıra burada yaşıyorlarmış geçen gün eşim hepsini dışarı çıkardı yavrularınıda taşıdı. Havalandırmamız (kullanamadığımız havlandırmamız) kurtuldu. Pencerenin önüne yuva yapan güvercinlerden alt kat komuşumun evine bitler saldrıdı. Banada gelecekler diye çok korktum.Su şişleri koyduk yine başedemedik telle kapattık.

Bir yıldır buradayız bakomuma ne çamaşır serebiliyorum ne çıkıp oturabiliyorum. Çiçeklerimde şuanda bi sroun yok herhalde heryer yemyeşil oluğu için benim çiçekler cazip gelmiyor aman gelmesinde.. Ama ben onların tüylerinden ve pisliklerinde bıktım.

Ağ germe işi bence iyi bir fikir ama benim için yetersiz çünkü çatıda yaşıyorlar ben son kattayım onların tüyleri falan yapışıp kalır daha da kötü olur. Forumu takipdeyim umarım ekonomik bi çözüm bulunurda kurtuluruz.

melikesarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 16:39   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Yazılanları gülerek okudum Umarım benim balkona da dadanmazlar. Neyseki Çekmeköy biraz daha yeşil bir bölge. Tüneyecekleri uygun yerler şehir merkezine göre daha fazladır diye ümit ediyorum.

Aslında birçok kişi de yazmış. Zavallı kuşlar iyice betonlaşan kentlerde yaşama mücadelesi veriyorlar. Biz onların doğal yaşam alanlarında işgalci konumundayız aslında. İstanbul' da bazı semtlerde görmüştüm. Birçok yerde de uygulanabilir. Ahşap vs. kuş yuvaları yapıp, evimize yakın uygun yerlere konulursa balkonumuzdan daha cazip gelebilir bu yuvalar. Tele, ıvır zıvıra vereceğimiz parayla rahatça yapılabilir bu yuvalardan. Site benzeri yerlerde genelde bahçe ve ağaçlar da olduğu için yuvaların asılacağı yeri bulmak da zor olmaz. İstanbul' da bir caddede bile ağaçların üzerine asılmış bu yuvalardan var.

Herkese kolay gelsin.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2010, 00:33   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Arkadaşlar size bir öneri; babam yıllarca güvercin besledi oradan biliyorum. Kuşları ürkütmek için kırtasiyerde baykuş, özellikle büyük kartal resminde olan uçurtmalar var onlardan alın ve rüzgarda hareketlenecek şekilde balkona asın bakın (Yalnız kartal resmi kuşlara dönük olacak) mahalleye girebiliyorlar mı
Ayrıca kuşların etkilenmesi için balkona asacagınız şeyin rengi siyah, koyuya yakın olması gerekiyor kuşların göz yapılarıyla alakalı koyu hareketli şeylerden ürküyorlar inşallah yardımcı olur.

burakoz27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 21:49   #130
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Kediler için araştırırken, kuşlar için şöyle bir şey gördüm denemediğim için yararlığı konusunda bir yorum yapamıyorum. Açıklamasına göre vibrasyonla çıkardığı ses kuşlar için ürkütücü oluyor.

http://www.tandmworldwide.com/seeds1...kww2438/1.html

hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 12:01   #131
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
kediler

Güvercine karsı balkona cd baglamak bir çözüm.
Rüzgarda döndükçe flaşör etkisi yapıyor kuşlara.
ben bir yıl boyunca onlar sayesinde kurtuldum.
Sonra alışırlar mı bilmiyorum.
Ben her mevsim değil kuşların talepkar olduğu ilk baharda takıyorum cd leri.
Yinede bazıları mangal yürek çıkıyor.
Ama çaresizlikten geliyorlar bu hayvanlar. Unutmamalı.
Sonuçta güvercinler ve özellikle kumrular taze çimlenmis tohumlarla beslenmeyi seviyorlar.
Kumrular sert gıdaları sanırım yiyemiyorlar. Çimlenmiş tohumlar ve yeşil yapraklar favorileri.
Ayrıca Acem Halısı denen şu sulu kaktüscükler yazın en önemli su kaynakları.

İşgal edilmiş doğa parçacıkları olan şehirlerde bizlerin kucuk bahçeciklerine gelmekten başka çareleri yok gariplerin.
Katlanacağız. Derdimiz bir çift güvercin beslemek olsun besleriz

Ben genelde çaresiz kalınca şu metoda başvuruyorum. Bu arada "iki terasım var" bir terasa birkaç tane limon kasasına darı ekiyorum. Bazanda buğday. Kuşlar onu tahrip ettikçe yeniliyorum:=)
Böylece ön terasa pek gelmiyorlar geldiklerinde de söylebir salınıp gidiyorlar.
Ayrıca ön terasa özellikle baharda tohum ekme zamanı cd asıyorum. İyice azıttıklarında.
Bahardan yaz ortasına kadar evde kedim olmasına rağmen. Özellikle günün ilk ışıklarında terasım kuşların mekanı.

Ağ konusuna gelince... Kötü kazalara ve bir kuşun ölümüne neden olabilir gibi geliyor bu ağlar. o yüzden pek tutmadım bu fikri.

Asıl mesele sevgili kedimin saksılara çiş yapma sorununu nasıl çözebilirim.
Hala bir çare bulamadım. Toprağa kürdanlar saplamak, saksıların etrafına karabiber dökmek, saksıları grafon kagıtlarıyla sarmak hiç biri işe yaramıyor benim çılgın kedime. Her yıl birkaç kurban veriyorum bu nedenle.

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 16:28   #132
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Sn. fikirci,

Ben bahçede kürdandan başka çözüm üretemedim kediler için, saksılarınız için, yapı marketlerde satılan tel plakalarla yapılan bir kaç uygulamadan memnun kalanları okudum forumda, bir araştırın isterseniz.

hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 18:33   #133
Ağaçsever

Yagız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2010
Buyrun gezerken bunu buldum hemde turkce yukardaki seceneklerden istedigini secip bakabilirsnz

http://www.osman.com.tr/Kus_Kontrolu.htm

Yagız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 14:55   #134
Ağaçsever

French's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 8
Bu çok iyi bir yöntem: dikenli teller.... sadece fiziksel olarak kuşları uzaklaştırıyor:
Kus Kovucu Tel ile Garantili Kesin Etki.Akgen Elektronik-Istanbul

French Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 15:08   #135
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
ben balkonumdaki saksılardan kumruları uzak tutmak için rüzgar gülü koymuştum. hem hoş duruyor hem de kuşlar gelmiyordu. işe yaradı yani...

cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 16:48   #136
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Kuşlar çok akıllı, kısa bir süre sonra rüzgar gülü, balon, cd, naylon poşet gibi uzaklaştırmak için kullanılan materyallerin kendilerine bir şey yapmayacağını anlıyorlar..

Umarım sizin kuşlarda işe yarar.. Kolay gelsin.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 22:28   #137
Yeni Üye

arzusa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2012
sitenin kedileri ikinci kata balkonun yanındaki erik ağacından tırmanıp geliyorlar,balkondaki salıncağa acayip tüy bırakıyorlar.bir aydır naftalin taneleri astım uğramıyorlar.

Kiraz ve şehnaz beğendi.
arzusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 17:34   #138
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Merhaba aynı sorun eski evimizde bizdede vardı. Ki bir kaç kuş degil sürü halinde yaşayıp kullanılmayan evlerin balkonlarinda yavrularını yetiştiriyorlardı.

Bitkilere zararları olmamakla birlikte aşırı derecede balkonlari ve pencere mermerlerini pislettiklerinden dışkı bıraktıklarından cdler aklımıza geldi. Sayemizde sitede balkona cd akımı bile oluştu

Alışıyorlarmı evet alışıyorlar ama büyük ölçüde faydası oluyor diyer insanlar rüzgar gülüde kullanıyorlardı denemekte fayda var kullanılmayan cdleri misina ile balkon iplerine demirlerine vs asın sallandıkça güneşide yansıtıyorlar neden olduğu bilinmez güvercinler azami sayıda ugrar oluyorlar

Düzenleyen adonis- : 01-06-2012 saat 17:35 Neden: yanlış kelime kullanımı
adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 00:41   #139
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tener Mesajı Göster
Kuşları hepimiz çokseviyoruz. Ancak güvercinlerinlerin balkonlara ,buldukları her alana yuva yapmaları korkunç. Aynı şekilde benimde balkonumun birine yuva yaptılar,yumurtladılar.Kendi kullanım alanım olan balkonumu uzun bir süre kullanamadım.Yavrular büyüyüp ayrıldıkları zaman da rahat bir nefes aldım. Bu durumdan alt kattaki komşum bile rahatsız oldu.
Çocukluğumda , en üst katta oturduğumuz bir daireden, alt kata yani oturduğumuz eve bit indiği için uzun süre akrabalarda gecelemek zorunda kalmıştık.Böyle bir olay olur korkusuyla, bende artık havalar düzeldiği zaman , balkonlarda kuşlara karşı önlem olarak ,balkonları sık sık yıkayıp onların yuva yapmalarını önlemeye çalışıyorum. Bu sebepten burada yazılanları ilgi ile okudum. Oldukçada faydalandım.
İnsan oğlu hiç belli olmuyor işte. "Kuşları hepimiz çok seviyoruz. Ancak güvercinlerin balkonlara, bulundukları her alana yuva yapmaları korkunç." !!!!!!!!
Ve şöyle sayfayı az buçuk okudum herkes aynı dertten muzdarip. Çok yazık.
Ben de benim balkonuma kumrular nasıl gelir, nasıl ürerler, nasıl çoğalır, kargalar nasıl yavruları yemez diye dertlenip duruyor, çabalıyorum.
Tel ağ, misina ağ bir arkadaş yazmış... Yazık ayağı takılmış ve kanamış. ( Çok üzücü.
Bu sayfada yazılanlar hiç hoşuma gitmedi, çok üzdü beni. Çiçeği tekrar alabiliriz, yetiştirebiliriz vs. vs. Bırakın kumru ve güvercinler üresinler, çoğalsınlar.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 01:26   #140
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
İnsan oğlu hiç belli olmuyor işte. "Kuşları hepimiz çok seviyoruz. Ancak güvercinlerin balkonlara, bulundukları her alana yuva yapmaları korkunç." !!!!!!!!
Ve şöyle sayfayı az buçuk okudum herkes aynı dertten muzdarip. Çok yazık.
Ben de benim balkonuma kumrular nasıl gelir, nasıl ürerler, nasıl çoğalır, kargalar nasıl yavruları yemez diye dertlenip duruyor, çabalıyorum.
Tel ağ, misina ağ bir arkadaş yazmış... Yazık ayağı takılmış ve kanamış. ( Çok üzücü.
Bu sayfada yazılanlar hiç hoşuma gitmedi, çok üzdü beni. Çiçeği tekrar alabiliriz, yetiştirebiliriz vs. vs. Bırakın kumru ve güvercinler üresinler, çoğalsınlar.
Aslında çoğu fikirlerinize katılıyorum ama geçen kış hava boşluğunda kuşlar yuva yapmıştı, yavruları olduğu için müdahale edemedik ama bu sene izin vermedim üst katın banyo penceresinden bir şeylerle girişi engelledim... kısa bir süre önce de binanın hava boşluğunun hepten tıkalı olduğunu hatta hava boşluğunun hiç açılmadığını bile düşündük ama durum öyle değildi ! Maalesef hava boşluğundan büyükçe bir torba dolusu dal parçaları, kuş tüyleri, toz, toprak attık

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 01:36   #141
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Tabi ki güldeste o tür sakıncalar için birşeyler yapacaksınız. Yapmak zorundasınız. Ama benim üzüldüğüm konu, yok penceremin önüne geldi, yok balkonuma geldi, balkonuma gelmemesini nasıl engellerim, yok balkondaki çiçeğime oturdu nasıl engellerim... Bırakın pencerenizin önüne gelsin, bırakın balkonunuza gelsin, bırakın saksınıza otursun... Kişiler balkonuna oturdu, pencereye oturdu, saksıya oturdu onları sorun ediyorlar. Hem çok hoşlar, hem de korkunç diyorlar... Onu demek istedim.

Eski 24-06-2012, 01:45   #142
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Onu bunu bilmem de bizim evimiz ve bahçemiz kedi, köpek, karga, çekirge,kirpi, devasa sümüklü böcek cenneti

Eski 24-06-2012, 01:50   #143
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güldeste- Mesajı Göster
Onu bunu bilmem de bizim evimiz ve bahçemiz kedi, köpek, karga, çekirge,kirpi, devasa sümüklü böcek cenneti
Gerçekten süper. Bırakalım olsunlar. Ama işte ben aman gelsinler, olsunlar diye dertlentikçe, çabaladıkça diğer kişilerin gelmisenler diye alternatifler sunmasına hem çok üzüldüm, hem de yadırgadım.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 24-06-2012, 01:50   #144
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Bunlar bizim başımızın tatlı belaları )

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2012, 01:54   #145
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Arada elbiselerini öreriz de )

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2012, 01:59   #146
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Karga yavrusu yuvasından düşmüş yaseminin arkasına gizlenmiş biz farkında değiliz, bu arada annesi bütün bir gün boyunca evin önünden gak gak öttü durdu... neyse bulduk iki gün kedilerden koruduktan sonra annesi aldı götürdü )

Eski 24-06-2012, 02:00   #147
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Yaaa bak gördün müüü birileri de onlardan nasıl kurtulurum diye sayfa açmış. Ve sayfayı da onaylamaya, şikayetçi olanlar da çokmuş desteklemişler.

Eski 24-06-2012, 02:03   #148
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Gördüğünüz kirpi sokağımızın maskotu gezinip duruyor uzun zamandır....

Eski 24-06-2012, 02:05   #149
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Çok daaa güzel, şirin mi şirin.

Eski 24-06-2012, 02:12   #150
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Güldeste teşekkür ediyorum. İnşallah başarırız korkunç değil, çok güzel olduklarını.
Bırakalım demeyeceğim; çaba sarfedelim kii çoğalsınlar, üresinler, yok olmasınlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024