agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2009, 13:53   #61
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
benimde geçen sene çiçekte olan biber fidemi önce ikiye ayırdı.sonra kaptığı gibi kaçtı kumrunun biri.çok yaramazlar fakat aynı zamanda bi o kadar da masum bakıyolar insana.

Güzin Çakar beğendi.
semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 15:02   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kuşlara engel olmak için misina kullanın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 15:47   #63
Yeni Üye

dersan's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
ben de geçen sene aynı detten muzdariptim. çok çektim her gün temizledim balkonu. bir de ortalığa yumurtlayıverdi. 2-3 ay da onu büyütmeye çalıştım. en sonunda beyaz balık ağı aldım. balkonu onunla kapattım. süper oldu herkese tavsiye ediyorum. o kadar rahat ettim ki anlatamam. kırmızı kurdeleler felan da bağladım. görmez de takılırsa diye. süper oldu gerçekten. varlığı yokluğu bir ağın. beyaz alırsanız ama. benden görüp siyah yapanlarınki çok çirkin oldu.

dersan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 16:29   #64
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
İşte ben de o ağdan alacağım da nerede satıldığını bilmediğim için Ankara'da bilenler var mı diye sordum. Bizim site görevlisi biraz önce bana bir adres verdi. Yarın gidip arayacağım.

Bu yaz benim de yavrularım olmuştu. Şimdi onlar mı yoksa anne-babaları mı bilmiyorum ama ayrılmak bilmiyorlar balkondan. Üzülüyorum onlara ama geçen yaz balkonu bit basmıştı. Canım çıktı onları temizleyeceğim diye. Artık gübreleri! ile başedemez oldum, yine bitleneceğiz korkuyorum. Bu yüzden artık çaresine bakmak zorundayım.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 16:33   #65
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Ankara da balık ağı bulmakda zorlanırsanız. Nalburlarda satılan fileler vardır. Değişik fiyat ve kalitelerde en uygun onunla çözersiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 16:51   #66
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
evet tekin bey'in bahsettiği fileler hem büyük hem de ekonomik.oda izalasyonu için babam geçenlerde almış (oda telemesin diye harç-köpük-file).epeyde artmış(bana kaldı).
Metrakaresi sadece 1 ytl.tabi kalitesine göre durum değişir

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 17:07   #67
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Yarın hırdavatçıların olduğu Rüzgarlı sokağa gidip artık ne bulursam alacağım.

Bauhaus'ta öyle file gibi bir şey bulmuştum, eni falan da tam balkona uygundu. Yalnız beyazı yoktu ellerindeki siyahtı. Ben de siyah istemediğim için almamıştım. Yalnız o biraz kalıncaydı ve yanılmıyorsam metresi 14 lira falan civarındaydı.

Eski 19-01-2009, 18:08   #68
Yeni Üye

dersan's Avatar

isteyene bulamayana yani Eskişehir'den kargolayabilirim. ama mutlaka vardır balık malzemeleri satan yerlerde. çok illet bir şey güvercin yani uçan fare apartmanlar toplaşıp kuş savar alıyorlarmış yurt dışında bir arkadaşım anlatmıştı. benim evim 6. katta pek bi seviyorlar maşallah. yavru yüzünden benim yaz sezonu erken bitmişti her şeyi toplamıştım. bu sene coşacağım. mutlaka beyaz alın arkadaşlar kocaman bir tavsiye )

Eski 19-01-2009, 19:06   #69
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Ben arka balkonumda çok çektim güvercinlerden. Zarar vermek aklımın ucundan geçmedi ama pisliği çekilecek gibi değil.
Şimdi de ön balkonda ortası çukurlaşmış ne kadar çiçek varsa anlıyorum ki keyif yapılmış orada
Haydi balkonun kirlenmesini geçtim, dışkıları da çiçeklere zararlı.
Ödemiş'te cumbalı ev çoktu eskiden ve her cumbaya iki tane boş margarin kutusu çakılırdı. Biri su biri yem için. Ailem aynı geleneği balkonda sürdürüyor. Kabı devirmesinler diye içine taş koyuyorlar, yem alıyorlar (tahıl), susuz bırakmıyorlar. Fakat ne balkon kirleniyor ne çiçekler zarar görüyor. Bunu ben yapsam, zavallılar ağaç bulamadığı için iyice bir yerleşecekler. O değil, birkaç haftadır martı geliyor karşı çatıya. Birkaç metre uçsa bende olacak. Onu ne yaparım sonra?
İnsanoğlu bozdu doğal yaşam alanlarını, şimdi de bozduğumuzdan şikayet ediyoruz...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 19:22   #70
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Balık ağı gözleri Küçükse sorun olmazda. Büyük gözlü olursa Kuşlar Güvercinler takılıp orda kalabilir. Buda ölmelerine sebep olur. En iyizi gene sizler File kullanın. File kullanırsanız Büyük sinekler ve arılarda giremez.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 14:07   #71
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Tekin bey, balık ağından yapılmış halini ben bir arkadaşımın balkonunda görmüştüm. Onlara da dadanan bir güvercin ailesi varmış ve her yıl gelip orada yavru yapıyorlarmış. Ağ gerildiğinde çok sinirlenmişler Günlerce bir baştan, diğer başa kadar deneyip durmuşlar girmek için. Sonunda da bir zarar görmeden gitmişler.

Aslında ciddi olarak çok üzülüyorum, ya takılırlar da bir şey olursa diye. Birbirimize bayağı bir alıştık. Kolay mı, bu sonbahar 2 yavru büyüttük hep birlikte Hele yağmurlu günlerde ıslak ıslak gelip sığındıklarında görseniz, nasıl zavallı bir halleri var. Bu kadar kirletmeseler ortalığı, arkadaş arkadaş geçinip gideceğiz birlikte ama pislikleri dayanılır gibi değil. Yukarda da yazdığım gibi bit oluşuyor ki o dayanılır gibi değil. Kendi sağlığımızı tehlikeye atacağız bu sefer.

Neyse lafı çok uzattım. Sonunda balık ağını buldum ve aldım. Bir iki güne kadar gereceğiz bakalım.

Eski 22-01-2009, 12:14   #72
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
Kuşları hepimiz çokseviyoruz. Ancak güvercinlerinlerin balkonlara ,buldukları her alana yuva yapmaları korkunç. Aynı şekilde benimde balkonumun birine yuva yaptılar,yumurtladılar.Kendi kullanım alanım olan balkonumu uzun bir süre kullanamadım.Yavrular büyüyüp ayrıldıkları zaman da rahat bir nefes aldım. Bu durumdan alt kattaki komşum bile rahatsız oldu.
Çocukluğumda , en üst katta oturduğumuz bir daireden, alt kata yani oturduğumuz eve bit indiği için uzun süre akrabalarda gecelemek zorunda kalmıştık.Böyle bir olay olur korkusuyla, bende artık havalar düzeldiği zaman , balkonlarda kuşlara karşı önlem olarak ,balkonları sık sık yıkayıp onların yuva yapmalarını önlemeye çalışıyorum. Bu sebepten burada yazılanları ilgi ile okudum. Oldukçada faydalandım.

Düzenleyen tener : 27-01-2009 saat 12:36
tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 15:14   #73
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Tekin bey, balık ağından yapılmış halini ben bir arkadaşımın balkonunda görmüştüm. Onlara da dadanan bir güvercin ailesi varmış ve her yıl gelip orada yavru yapıyorlarmış. Ağ gerildiğinde çok sinirlenmişler Günlerce bir baştan, diğer başa kadar deneyip durmuşlar girmek için. Sonunda da bir zarar görmeden gitmişler.

Aslında ciddi olarak çok üzülüyorum, ya takılırlar da bir şey olursa diye. Birbirimize bayağı bir alıştık. Kolay mı, bu sonbahar 2 yavru büyüttük hep birlikte Hele yağmurlu günlerde ıslak ıslak gelip sığındıklarında görseniz, nasıl zavallı bir halleri var. Bu kadar kirletmeseler ortalığı, arkadaş arkadaş geçinip gideceğiz birlikte ama pislikleri dayanılır gibi değil. Yukarda da yazdığım gibi bit oluşuyor ki o dayanılır gibi değil. Kendi sağlığımızı tehlikeye atacağız bu sefer.

Neyse lafı çok uzattım. Sonunda balık ağını buldum ve aldım. Bir iki güne kadar gereceğiz bakalım.
Nevsune Hanım ağı nereden aldınız ?
Balkonunuza gerince fotografını çekip ekleyebilirmisiniz acaba ? Benim evim en üst katta o biraz fazla yüksek yüzden nasıl yapacağıma tam olarak karar veremedim.

binnazyagci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 17:06   #74
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Binnaz hanım, Ankara'dasınız sanırım. Yıba çarşısını biliyorsunuzdur. Çarşının hemen önünde av malzemeleri satan bir dükkandan aldım. Metresi 4 lira, eni 3 metre. Benim balkonum gömme ve küçük. Eni bana tam geldi, boy için 1,5 metre yetti. Yani 5 lira gibi bir para verdim.

Germe işini site görevlimiz yapacak, sanırım hafta sonu halleder. Bitince fotoğraflarım sizin için.

Zaten cam balkon gibi her tarafı kapatmaya gerek yok bence. Belli bir yüksekliğe kadar gerseniz yeter gibi geliyor bana. Hani çocuklar düşmesin diye balkonların demirlerinden yukarı doğru tel gererler ya öyle düşünün. Güvercinlerin belli uçuş aralıkları var. Üstten pike yapıp dalışa geçeceklerini pek sanmıyorum

Neyse, bitince fotoğraflayayım da siz öyle karar verin.

Eski 22-01-2009, 19:59   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Ben güvercinlerin yuva yapmasına razıyım ama yavruları kargalardan korumak çok zor. Kargalar yavruları götürünce çok üzülüyorum.

YeniGine beğendi.
kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 20:19   #76
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bizim terasa kedi dadandı geçen yıl çarkıfelek ekili kasaların içlerinde eşindi günlerce, sonra ben de kasalara çivi çakıp bakır tel gerdim, hangi akla hürmet ediyorsak 220V elektrik bağlamak içindi, yapacağımdan değildi ama burnumdan soluyordum. Sonra elektrik bağlamadan üstünde tellerle beraber terasa koydum bir daha da gelip eşinmedi telleri görüp. Beni asıl sinirlendiren mutfağa girip tepside kalan yemekleri gece yemesi bir de siyah kumaş pantolonumun üstüne yatma cüreti gösterip her tarafını bembeyaz kıla bulamasıydı. Hala daha da giriyor eve cam kapı açıkken. Canını yakmak istemiyorum ama bir gün yakalayıp şöyle 40-50 km ötede bir köye ilçeye bırakacağım kediyi.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 20:43   #77
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Sn.Ela sizin minikler uçup gitti mi? Yoksa hala balkondalar mı?

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 15:21   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2008
Güvercin

Ankara'da ikamet ediyorum.Bu sabah kalktığımda karşı apartmandaki bir komşumuzun balkonunda ağlara takılmış bir güvercinin çırpındığını farkettim.

Ev sahibinin evde olmaması nedeniyle,müdahale edilemedi.Netice de ben 155 i , onlarda İtfaiye'yi aradı,ama tahminlerinizinçok üzerinde bir gayret ve candanlıkla oluyor bütün bunlar bu arada ...

Ekip geldi,45 dakikalık bir müdahale sonunda adamı kurtardık,ayağının derisi yüzülmüş,ayak kırılmış,bir parmak kopmuş...

Oksijenli su ile kanı temizledim, antibiyotik krem sürdüm, yarında kırık-çıkıkçıya :-) gideriz ,

Bu olaydan sonra ben bu ağ işine şiddetle karşıyım ..

Eklenen Resimler

anatolija Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 17:02   #79
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
KUŞLARI UZAKLAŞTIRMAK İÇİN BİR TAKTİK

Balkonunuzun uygun bir duvarına büyükçe bir baykuş resmi koyun. Resimde özellikle kuşun gözleri çok belirgin olmalı. Baykuş kameraya bakarken çekilmiş bir fotoğraf en iyisidir. Balkona konmaya kalkışan herhangi bir kuş kendisine dikilmiş bir çift baykuş gözünden çok ürkeceği için balkona konmaktan vazgeçip uzaklaşacaktır.

eozen81 beğendi.
smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 14:08   #80
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Güvercinler diğer kuşlar gibi ağaçlara yuva yapamıyorlar. Belki ufak bir kısım zorunluluktan sık dallı agaçlara yapmaya çabalıyorlar ama hüsranla bitiyor maceraları. Eskiden tavan aralarını kullanırlardı yuvalanmak için ama eski evler bitip yeni binalarda tavan aralarına girme şansı kalmayınca onlarda girebilecekleri yerlere uyum sağlamaya başladılar. Nesillerini devam ettirebilmek için insanoğluna yaklaşma tehlikesini bile göze alabiliyorlar.

Güzin Çakar beğendi.
Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 11:09   #81
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Saksı karıştıran kuşlar kedilere çözüm

Evde kedisi olanlar bilirler, bu sevimli hayvanlar fırsat bulduklarında saksı karıştırmayı severler. Kedilerden başka bazı kuşlar da toprak karıştırabiliyorlar. Bunlara engel olabilecek basit bir çözüm önerim var:

Name:  P1020198 (Medium).jpg
Views: 6809
Size:  48.8 KB

Bu plastik kafes Koçtaş'ta metre hesabı satılıyor. Gayet de ucuz. Ayrıca başka renkleri de var. Makasla her saksıya uygun olarak kolayca kesilebiliyor.

Name:  P1020197 (Medium).jpg
Views: 6394
Size:  54.3 KB
Name:  P1020196 (Medium).jpg
Views: 5408
Size:  47.0 KB
Name:  P1020194 (Medium).jpg
Views: 6523
Size:  47.5 KB

Kafes, çiçeklerin büyümesine engel olmuyor. Aşağıda frezya ve çiğdemlerin saksılarından görüntüler var.

Name:  P1020195 (Medium).jpg
Views: 5234
Size:  48.7 KB

smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 11:19   #82
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sn smily; bu öneriniz çok kullanışlı. Ben kedilerimden çok çekiyorum. Özellikle soğanlı çiçeklerime çok zarar veriyorlar. Geçen yıl sparaxisler ve anemonlarla öyle uğraştılar ki, sonunda anemonlarım yokoldu gitti. Bu yıl ise lalelere takmış durumdalar. Bahçe toprağı kullandığımda biraz olsun rahatladım ama hafif torf kullandığımda kedilerim, soğanları talan ediyorlar. Bu yıl artık geçti seneye bu önerinizi deneyeceğim. Teşekkürler.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 00:30   #83
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Henüz görmeyenler için; Güler Hanım'ın pratik bahçe önerileri mesajlarına bakmalısınız, eski cdlerden kuşsavar yapmışlar, ben çok tuttum.

şurada

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 08:47   #84
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Bu cd lerden benim terasımda onlarca asılı güvercinler asla dikkate almıyor.

Haberiniz olsun.

Geçtiğimiz yaz birçok ağaça, çamaşır iplerine, asılcak heryere denedik bizim

ülkenin güvercinleri çok akıllı kesinlikle fayda etmedi.

Hatta evden işe yaramayan cd aramakla vakit kaybetmeyelim diye bir kutu

yeni cd alıp bağladık sonuç yok arkadaşlar..

gulcingiller beğendi.
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 15:21   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2008
Biraz önce Adalet Hanım ın bahcesi sayfasında Kazım Bey in bir önerisi vardı ..Bahcelerimizi ve saksılarımızı mesken edinen kedilerden sıkıntısı olan bizler icin

Kedilerin gezindiği yerlere sirke döküverin, sorundan kolaylıkla kurtulursunuz yazmıs ..

Ben kendisine özelden de sordum ama, forum kuralları geregi gerekli baslık altında sorumu genelde sormam gerekiyormus

Bitkilerin dibine dökülen sirke, acaba bitkilere zarar verir mi ?

Kazım Beye özelden sordum. Cevap gelirse buraya eklerim.
Bu konuda fikri olan varmı

gcontay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:24   #86
Yeni Üye

dersan's Avatar

anatolija çok kötü bir tecrübe yaşamış gerçekten. ben de böyle bir şey olacağını düşünüp her yere kurdela bağladım ve bir hafta süreyle işe giderken kapıcımıza anahtar bıraktım. ama bir iki geliyor, sonra vazgeçiyorlar... yine de en iyi çözüm balık ağı ya da koştaşta satılan hafif sert ağ. ne kadar gergin yaparsanız o kadar az sorun yaşarsınız. bizim bütün apartmanı sardı bu ağ işi ve şu ana kadar bir problem yaşamadık. inşallah da yaşamayız. aslında en güzeli kalabalık apartmanların kuş savar alarak bu işi kökten çözmesi yurtdışında artık her apartman taktırıyormuş.

Düzenleyen dersan : 08-04-2009 saat 16:26 Neden: ekleme
Eski 08-04-2009, 19:02   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Ankara Posta caddesi No:21 Özaylar el aletleri firmasında bitkileri, asmaları kuşlardan korumak için esnek yeşil ithal file satılıyor.

En yaklasık 1,5 - 2 Mt.

Fiyat : 4 TL/Mt

Aynı zamanda felco ve bahco dahıl birçok markanın Ankara temsilcisi.

Personelden Murat hem bilgili, hem ilgili.

İndırımde ısrar etmekte fayda var.

tener ve ENERJİİ beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 10:01   #88
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Burada metresi 9 tl, her konuda kazıklanıyoruz demek.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 12:34   #89
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Ah bu güvercinler ah...
Çimlendirdiğim pembe domatesimi mahvettiler. Güvercinler yüzünden balkona koymadım ama kuşlar sağolsun çekinmemişler oturma odasına girip pembemi yere düşürmüşler.Boyu 3-4 cm olmuştu.
Umarım ölmez ,tekrar bardağına yerleştirdim.(Esirgenen göze çöp batarmış)
Diğer çiçekler dururken pembemi seçmişler

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 11:30   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2008
Güvercinlerle bu yaz başından beri savaştayım, önceleri balkondaki barbekünün içine girdiler, önünü kapattım, sonra sandalyelerimin üzerindeki minderlere kuruldular, üzerine masa koruyucu muşamba kapattım, hazırda bulunsun diye büyük bir saksıya toprak hazırlamıştım, onun içine girdiler, üzerine poşet geçirdim, poşetin üzerine oturdular, süpürge koydum, süpürgeye bayıldılar, hal böyle olunca saksıyı komple kaldırdım, artık üzerine oturacak hiçbirşey bulamadıkları için de köşedeki giderin üzerine dal taşımaya başladılar, henüz bir kaç dal varken hemen onları da kaldırdım. Üzüldüm tabi ama sadece gelip de yumurtlayıp, yavrularına bakmıyorlar ki, balkondaki ne kadar biberiyem varsa yediler, çiçeklerimin dallarını kırdılar, balkonu temizlemekten oturmaya sıra gelmiyor. Tel gersem takılacaklar diye korkuyorum. Rüzgar gülü, cdler, poşetler hiçbir işe yaramadı. Napsam bilemiyorum

ENERJİİ beğendi.
lriell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024