agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2010, 12:39   #151
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
İlk dikildiği zaman yukarı büyüyor.Daha sonra domateslerin ağırlığı ile aşağı sarkıyor.

Eklenen Resimler

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 08:38   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Sn. muallimayhan burası heyecanların ve deneyimlerin paylaşıldığı güzel, saygılı bir paylaşım ortamı. Herkes bildiklerini, daha çok bilenlere saygıda kusur etmeden daha az bilenlere aktarmaya ve heyecanlarını paylaşmaya çalışıyor. Zaten insanlar da ne kadar çok öğrenseler, ne kadar az şey bildiklerini farketmeye başlıyorlar. Sizin de bu seviyeli iletişim içerisinde yer aldığınızı görmek sanırım tüm arkadaşlarımızı mutlu edecektir.

doctorb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 09:13   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sn.muallimayhan,
herkes sizin kadar bilgili olamayabilir, bence cahil ve aptal sözleriyle insanları rencide etmeye hakkınız yok.Düzgün bir şekilde açıklarsanız muallim rumuzunuza daha bir yakışır davranış olur bence..Lütfen birbizimize hakaret etmeyelim..

zencefil1708 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 11:02   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2011
bu taktiği kullanıp çiçek saksısı yapıp satışa çıkartmışlar

leone1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 14:28   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
İşte buda benim baş aşağı yetiştirmeye çalışacağım domates fidelerim. pet şişenin
iç tarafını sıcaktan etkilenmesin diye alimünyum folyo ile kapladım.
üst tarafta gördüğünüz bitki ise domates ile kardeş bitkilerden biri olan aynısefa.
Başarılı olursak dönem dönem resim eklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 21:40   #156
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Çok güldüm bilhassa ilk sayfalarda yazılanlara bu sene deneyecek olanlara katılabilirim bende

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 20:20   #157
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asilem Mesajı Göster
Çok güldüm bilhassa ilk sayfalarda yazılanlara bu sene deneyecek olanlara katılabilirim bende
Ben de bu konuda tüm hazırlıklarımı yaptım. Bu iş için en iyi saksı su kapları. Bugün 2 tane su kabını bu iş için hazırladım . ayrıca domates tohumlarını da ektim. Fideler çıkınca dikim yapacağım. İşe başlayınca resimlerini paylaşırım. saygılar

Düzenleyen Archer : 10-05-2013 saat 17:55
Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 17:51   #158
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Ters ( Baş aşağı ) domates ve biber denemesi. Önce pet şişenin içerisini toprakla doldurdum. Sonra pet şişenin ağzından biber ve domates fidesini diktim. Can suyunu vererek beklemeye aldım. 30 cm kadar olunca ters çevirip pet şişenin altını açacağım ve yerine asacağım. Bakalım bu denemeyi ilk kez yapıyorum sonuç ne olacak.

[CENTER]

[/CENTER

Eski 10-05-2013, 18:11   #159
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Domates ve biber yakında hazır hale gelecek.Hızla büyüyorlar. Biraz daha büyüsünler yerine asılacaklar

Eski 11-05-2013, 17:21   #160
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
başaşağı bitki yetiştirmenin pratikteki faydası nedir? yani verim mi artıyor, hızlı mı gelişiyor, yoksa öylesine mi?

fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 18:30   #161
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Bugün Hummalı bir çalışmayla ters domates ve Biberimizi özenle hazırladığımız yerlerine taşıdık. gelinliklerini giydirdik ve süsledik.Sıra sizlerle paylaşmaya ve sonucu görmeye geldi. Bakalım dostlar bu çalışmayı beğeneceklermi ?

Gelinliklerini dikiyoruz

Yerlerini hazırlıyoruz

yerine yerleştiriyoruz

Eski 14-05-2013, 18:31   #162
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Biberi de yerine yerleştiriyoruz

gelinliğini giydiriyoruz ki güzel dursun.

Şimdilik bu kadar. Sonucu hep beraber bekleyelim bakalım. İnşallah matkap aşısı gibi hüsrana uğramayız.

Eski 14-05-2013, 18:34   #163
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Başı dönmüş domatesler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fozada Mesajı Göster
başaşağı bitki yetiştirmenin pratikteki faydası nedir? yani verim mi artıyor, hızlı mı gelişiyor, yoksa öylesine mi?
Ben bu konuyu burada gördüm ve denemeye karar verdim. Bir adet biber ve bir adet küçük salkım domatesle işe koyulduk bakalım deneyip göreceğiz. Öylesine mi yoksa başka bir şey mi.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 18-06-2013, 07:23   #164
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Aslında bu uygulamanın bence doğru yolu bitkiler çiçekten sebzeye dönmeye başlayana kadar normal yetiştirmektir. domatesler görünmeye başladıktan sonra bitki baş aşağı çevrilirse hem gövdenin artık yeterince kalınlaşmış olmasından hem de domateslerin ağırlıklarından gövde de yukarıya doğru yönelme şeklindeki şekil bozuklukları daha az olacak sadece yaprakların güneşe yönlenme eğilimleri nedeniyle yaprak sapları yukarıya kıvrılacaktır. bitki toprağının direk güneşe maruz kalmaması ya da iki ürün yetiştirilmek isteniyorsa yeterince derin olan kaba dikilen domatesin üst bölgesine baş aşağı sarkıtıldıktan sonra kardeş bitkiler esasına göre maydanoz,tere,fesleğen v.s dikmek çok yerinde olur.

h_dogan ve Bilge Kerem beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 00:20   #165
Ağaçsever

nevin77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Çok hoş bu ya hep hayal etmiştim ama bu gece burada gördüğüm resimler kışkırttı beni de yarın ilk iş denemek istiyorum

nevin77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 12:08   #166
Ağaçsever

toruga's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2010
yarın bende denemelere başlıyorum hadi hayırlısı

toruga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 10:10   #167
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Değişik bir uygulama. Okudukça ufkumuz açılıyor.

guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 13:41   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Ben geçen sene denedim. Hiç başarılı olamadım.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 18:15   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2014
Ters biber

Merhaba,
Önceki yaz kuruttuğum biber çekirdeklerini, 2014 mart ayında çimlendirip 2014 mayıs ayında fide aldıktan sonra, aşağıda görülen biçimde yetiştirdim.
Fotoğraflarda görüldüğü gibi, bir çok çiçek açmasına rağmen; şimdiye kadar sadece bir tane biber verdi.
Bu normal midir?

Eklenen Resimler

Phin ve Milla beğendi.
MasterHiram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 09:24   #170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2014
karpuz, kavun ve kabaklara sırık fikrini forumda bir yerde okumustum. nasıl yapabilirim diye araştırırken burada buldum kendimi... bu kadar da olmaz, bitkilere resmen çin işkencesi dedim kendi kendime... ama okudukça ben de mi bir çin işkencesi yapsam diye düşünmeden edemedim)) harikasınız...

aaligul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2016, 09:54   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben de yaptım bir tane şişe ye badem ektim ve iple sıkı sıkı bağlayıp astım. bakalım badem alabilercek miyim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 12:28   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Bir fizikçi olarak yerçekimi içeren yazıyı okuyunca içimden yazmak geldi
Sayın denizakvaryumu; affınıza sığınarak,kendi halinde bir fizikçi olarak bir iki kelime söylemek isterim.Domates için köklerin amacı toprağı sarmalayıp içindeki besini vücuda taşımak değilmidir?Köklerin toprak derinliğine gitmesi **** yayılmasında yerçekiminin direkt etkisi yoktur.Kökler yerçekiminin etkisi ile büyüyemez mantığı ile bakarsanız başaşağı bakan domates fidesinin yerçekimi ile yukarı kıvrılma yerine toprağa doğru yani yerçekimi yönünde büyümesi beklenirdi.Ben burada mantık hatası görüyorum.Bence yanılıyorsunuz.
Yalnız;yerçekiminin makro boyutta köklere değilde kovanın genel kütlesine uygulandığı göz önüne alınırsa sanırım domates büyüdükçe yani kütlesi arttıkça kovanın bağlı olduğu iplerdeki gerilme artacaktır.İş sağlam bir iple bağlamakla çözülebilir.Saygılarımla.
Sayın eylems;

Burada bir mantık hatası değil, aksine tam olarak mantıklı bir soru örneği var. Sayın denizakvaryumu'nun bahsetmek istediği şey bitkinin uyartının yönüne göre yaptığı yönelim olan tropizma hareketlerinden, geotropizma (Gravitropizma) hareketidir, yani bitkinin yerçekimine karşı tepkisidir. Genellikle bitki kökleri geotropizma (yerçekimi yönünde hareket), gövde ise negatif geotropizma gösterir. Yani bitkilerin geneli yerçekimi yönü tersinde kök salamaz, gövde de yerçekimi yönünde uzayamaz, bu durumda bitkinin yerçekimi etkisinin tersi yönünde nasıl kök salacağını merak etmiş Sayın denizakvaryumu. Benim de epey merak ettiğim bir konu haline geldi, en kısa zamanda deneyip sizleri de bilgilendireceğim. Esen kalın. (:

BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024