agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2011, 14:14   #271
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn. sonytech, ihtiyacınız olan tüm bilgiler için http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/
Kolay gelsin.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 13:45   #272
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2010
mart sonu gibi 180 tane biber tohumu ektim viyollara. ama bi tanesi bile patlamaz mı ya : ( noldu anlamadım... pazardan fide alacaz yine anlaşılan..

Turgut Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 12:27   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2011
domates yetiştirmeye çalışıyorum bayada büyütü boyu nerdeyse 1 metre oldu çiçekleri falan çıktı ama çiçekler kuruyor sonrada kopup düşüyor nede olur acaba

cllmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 21:27   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2011
merhaba arkadaslar. ocak ayında topraga gömdüğüm greyfurt cekirdeği 1 ay sonra yeserdi. simdi yaklasık 15 cm boyu var küçük bi saksıda duruyor ve çiçek açtı normal mi bilmiyorum daha fidan bile sayılmaz. fotografı gördüğünüz gibi
Name:  DSCI0375.jpg
Views: 1895
Size:  70.5 KB

Name:  DSCI0382.jpg
Views: 1868
Size:  55.8 KB

Sutut beğendi.
gulactikiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 23:52   #275
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Aman allahım, bu da nesi? Greyfurt çekirdeği de ekseniz, portakal vs... de ekseniz, çimlenecek olan bitki turunçtur. Yani turunçgillerin yabani olanı. Muhtemelen bu fidanınız da bir turunç fidanı. Fakat bir sorun var. Boyundan büyük bir işe kalkışmış ve çiçek açmış. Endişelenmeyin, büyük ihtimâlle bitkiniz meyveyi besleyemediği için çiçeği geri atacaktır. Bitkinize bir zararı dokunmaz fakat baya ölüm korkusu sarmış gibi görünüyor. Hemen tohum yapayım, neslimi devam ettireyim derdine düşmüş. Bu arada çok güzel kokuyor olmalı.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 00:23   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2011
yaa endişelenmiyorum ama meyve vermek istiyosa versin eğer bu çiçek düşer meyve olmazsa çok üzülürüm çünkü onu çok sevdimm ) evet yabani olduğunu biliyorum fidanlıkta çalışan adam aşılama yaptıklarını söyledi nasıl oluyor tam bilmiyorum ama. koklamak hiççç aklıma gelmemişti siz söyledikten sonra kokladım gerçekten de çok güzel bi kokusu var off keşke meyvesini besleyebilecek olsa çok güzel olurdu o zamann.. bi de acaba saksı küçük gelmiş mi büyük bi saksıya alsam daha mı çabuk büyür fidancığım?

gulactikiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 00:39   #277
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bu sene o saksıda kalsın. Seneye ilkbahara büyük saksıya geçirirsiniz.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 21:59   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2011
ben yetiştiriyorum en çok salatalık yetiştirmekte zorlanıyorum

eyyupk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 11:19   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2011
Merhaba,

Güneş şapkası çiçeği balkonda yetişir mi?

Ezgi_K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 16:09   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Domates ektim bir boya kovasına 3 fide.. boyu yaklaşık 80 cm 2 adet domates aldım süperdi şu an üzerinde yaklaşık 50 kadar çiçek var ama bir tanıdıgım bana suyu kes yoksa domates vermez dedı ne yapmalıyım??? Acil yardım lütfen

baland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 16:12   #281
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bende geçen senelerde balkonumda domates ekmiştim. Malum İzmir sıcağı, her akşam suladım kocaman oldu ama bir tane bile domates vermedi. Bari siz iki domates almışsınız

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 18:33   #282
Yeni Üye

Sudamlasi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2009
******* suyu kes **** çok çok azalt çünkü fazla sulanınca bitkilerin bazıları vermiyor. Benimde bahçemdeki bitkiler güzel büyüdüler ama domates vermedilerdi.

Sudamlasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 19:12   #283
Yeni Üye

Arkadaşlar teşekkür ederim deneyeceğim 4 gündür su vermedim yaprakları aşağı inmeye başladı bakalım 1-2 gune su verecem domatres alırsam size burdan ikram ederim **** en azından fotosunu koyarım)

Eski 10-08-2011, 19:13   #284
Yeni Üye

Peki Çileklerim neden kuruyor 4 aydır o kuruyor ben yenisini ekiyorum ben ekmekten bıktım o kurumaktan bıkmadı
Ne iş? Nilgisi olan varsa sevinirim suyu mu fazla verdim anlamadım

Eski 11-08-2011, 11:51   #285
cuu
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Arkadaşlar aynı problem bendede var 25 saksı süs biberim var çiçek açıyorlar fakat çiçekleri sonra düşüyor hiç biber vermedi acilen bilgisi olan alan arkadaşlar yardımcı olabilirmi?susuzda bırakdım ama nafile.

cuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 14:16   #286
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Başka bir gün tesadüfen okuduğum konuyu, bu gün aradığımda bulamıyorum maalesef. O yüzden buraya sorayım. İnşallah cevap bulurum

1- Yumurta kolileri gözlü ve sert karton olduğu için viyol olarak kullanılabilir mi? (Özellikle tohum çimlendirmek için.)
2- Tohumlar filizlendiğinde, bu viyollerden çıkarmadan direk olarak asıl saksılarına alsak zararı olur mu? (Viyolle beraber.)

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 14:59   #287
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2011
Terasta yetiştirdiğim (saksı) sebzelerimi acaba sabah mı sulamalıyım yoksa akşamüzeri mi ?

Terasımdaki sebzelerim, domates,fasulye,kırmızı cherry turp, maydanoz ve yeşil soğan.

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

psk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 19:45   #288
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sayın psk, forumda sabah erken saatlerde sulanması öneriliyor diye hatırlıyorum. Güneş direkt olarak bitkilerin üzerine geliyorken sularsanız, yapraklara sıçrayan su damlacıkları mercek görevi görüp yapraklarda yanmalar yapıyormuş. (Ama ben güney cephede olan bitkilerimi (altınçilek, fesleğen, semizotu, asma v.s.) güneş gittikten sonra da suluyorum. Şimdiye kadar bir sorun oluşmadı. Kolay gelsin ve bol hasatlar

Eski 14-09-2011, 08:57   #289
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Sayın psk, forumda sabah erken saatlerde sulanması öneriliyor diye hatırlıyorum. Güneş direkt olarak bitkilerin üzerine geliyorken sularsanız, yapraklara sıçrayan su damlacıkları mercek görevi görüp yapraklarda yanmalar yapıyormuş. (Ama ben güney cephede olan bitkilerimi (altınçilek, fesleğen, semizotu, asma v.s.) güneş gittikten sonra da suluyorum. Şimdiye kadar bir sorun oluşmadı. Kolay gelsin ve bol hasatlar

İlginiz için çok teşekkür ederim gülen melek, ben de 6 gibi yaptığım sulama işlemine devam edeyim ozaman, tecrübeyle sabit

Eski 14-09-2011, 10:18   #290
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

6 gibi galiba erken biraz ama uyanabiliyorsanız sorun yok tabi Güneşin doğduğu anlarda da rahatlıkla sulanabilir. Sadece yapraklara su gelmemesi gerekiyor.

Eski 14-09-2011, 17:43   #291
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Özür dilerim gülen melek 18:00 demeliydim. O kadar erken işimin başında olmuyorum (çok şükür :P )

Yaprakları tavsiyeniz üzerine ıslatmamaya gayret ediyorum, avatar resmimde görünene benzer bi sulama kabım var, ucundaki fiskiye aparatını çıkardım ve diplerinden suluyorum

İlginiz için sağolun

Eski 14-09-2011, 20:34   #292
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Rica ederim, anlaştık o zaman

Eski 20-09-2011, 13:29   #293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2011
bir acemi bahçıvan daha... :)

merhaba yaklaşık 1 aydır saksıda domates yetişiyorum.. pazarda saksıdaki yeşil domatesleri görünce bi anda kendimi almış ve bu işinde buldum. başlarda az az suluyodum fakat zamanla biraz daha fazla günde 1 kez sulamaya başlayınca domateslerim bi anda kızardı hatta biraz önce oğlum saksıya dayandı ve kırmızıları hemen yuttu.. fakat ben tohum ekmedim. hazır ekilmiş üstünde yeşil domateslerin olduğu saksılar aldım. bu ilk deneyimim... artık eminönüne gidip büyük saksılar ve fideler almak istiyorum.

sitenizi baştan sona taradım okudum diyebilirim ama yine de kafama takılanlar var..

1-Domates yetiştirmek istiyorum ilk olarak.. evdeki domatesten tohum almak istiyorum. çekirdekleri peçetenin üzerinde kurutup toprağa ekip üstünü örtüp damlama yöntemiyle çimlenene kadar suluycam. buraya kadar doğrumudur? fakat geçen sokakta bulduğum 5 lt su bidonunu kesip ona ekmeyi düşünüyorum. böyle 5 lt lik bir bidona birden fazla tohum ekilebilirmi? bir tohumdan ne kadar domates alabilirim bunu bilmiyorum???

2-Domates çeşitleri çok fazla.. evde bulunan güzel bir domatesten tohum alıp yapsam aynı domatesten elde etme şansım nedir? bu ne kadar sağlıklıdır?

3-Bu mevsimde bunu yapmak doğrumudur?

4-Evin içinde kapalı balkonda yetiştirmeyi planlıyorum. açık balkon yok malesef.. arada sırada perdeleri açıp güneşi içeri alsam bu aydınlık yeterli midir??

5-Birde saksıda pazardan aldığım fakat çokta sağlıklı olduğunu düşünmediğim daha doğrusu emin olamadığım domateslerim var. resimlerini red robin son sayfaya ekledim. bunları nasıl değerlendirebilirim? kökünden çıkarıp başka yere eksem meyve verirmi?

özetle kafam çok karıştı.. ama hevesim de çok... yardımlarınıza ihtiyacım var.. bu arada bende 29 yaşında ve bu işe biraz geç kalmış biriyim ama 3.5 yaşında bir oğlum var ve herşey onun için.........

domatesci_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 14:22   #294
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Sayın domatesci 1; Öncelikle aramıza hoşgeldiniz diyorum. Bitki sevdasına düştünüz bir kere, böyle kalmayacak emin olun. Seneye biber, patlıcan, yeşillik yetiştirmek te isteyeceksiniz ve sonra yer dar gelecek bir de bahçe hayâl edeceksiniz. Ama başardıklarınızdan inanılmaz keyif alacak, lezzetini de kendiniz yetiştirdiğiniz için hiç bir şeyle kıyaslayamayacaksınız. Ayrıca hormonsuz, kimyasalsız bir ürünün tadını, kokusunu yeniden duyacaksınız. Şimdiden kolaylıklar dilerim.

Sorularınıza elimden geldiğince cevaplandırmaya çalışayım;

1- Eve tüketmek için getirdiğiniz domatesten tohum aldığınızda muhtemelen çimlenme sorunu yaşayacaksınız. Mutlaka çimlendirmek isterseniz, çok çok miktarda tohum ekmeniz gerekir ki bir iki tane çimlensin. Nedeni hibrit tohumlu ürün olması. Maalesef pazarda bir çok ürün hibrit tohumdan üretmedir. Fidecilik yapanlar işlem görmüş tohum yani hibrit tohum alırlar. Bu işlem görmüş tohumlar bol ürün verir fakat soyunu devam ettiremez yani tohumu çimlenme özelliğini kaybetmiştir. Bir nevi kısırdır. Buna rağmen laboratuarlarda kısırlaştırmayı yüzde yüz gerçekleştiremezler. Çünkü doğa yaşama devam etmek için mutlaka bir yolunu bulur. Belki birkaç yüz belki daha az tohumdan bir iki tane çimlenebilir. Bunu hüsrana uğramamanız için söylüyorum. Tavsiyem tohumculardan ya da bir şekilde bir yerden hibrit olmayan amatör tohumlarından almanız. Bu tohumlar yüksek oranda çimlenir. Hibrit kadar bol vermez ama belki iyi bakarsanız toprak, güneş, hastalık kontrolü v.s. cinsi de iyise o da bol verebilir? Zamanla tecrübe edersiniz.

Domatesten tohum alacağım derseniz, kâğıt üzerinde kurutmak iyi sonuç vermez. Yapışacağından sıkıntı yaratır. Ben sıkı gözenekli, küçük plastik süzgeç kullanıyorum. Çok tazyikli akmayan çeşme altında, süzgeç içinde çekirdekleri ovuşturup iyice temizledikten sonra bir bardağın üzerine oturtup süzülmesini sağlıyorum. Tamamen kurusun, nem kalmasın diye arada parmağımla karıştırıyorum. Domates tohumu kuruduğu zaman üzerinde tüycükleri olduğunu farkedeceksiniz. İyice kuruduğunda da cinsini üzerine yazıp paketliyorum. Ve kullanmak üzere mevsimini beklemesi için uygun bir yerde saklıyorum. Balkona uygun domates çeşitleri var. Balkonda yetiştiren tecrübeli üye arkadaşların tecrübelerinden en uygun ve sorunsuz türleri öğrenebilirsiniz. oğlunuzun da çery domates yetiştirmesini tavsiye ederim. Hem sevimli görünürler, hem de bol ürün veren türleri var. Mutlu olacaktır, ayrıca sorumluluk aldığı için kendini daha iyi hisseder. Siz çaktırmadan yardımcı olursunuz.

Fide almak yerine tohumdan yetiştirmek en sağlıklısı. Böylece sabrımızı da sınamış oluyoruz. Hem oğlunuz bir tohumun bitkiye dönüşmesini, sonra da meyve vermesini hayranlıkla takip edecektir.

Bu mevsimde domatesten ancak tohum alabilirsiniz. Sera ortamında domates yetiştirmeyi bilmiyorum. Domatesi mevsiminde yetiştirmenizi tavsiye ederim. Yazın aldığı güneş gerçek vitamin ve gerçek lezzetini verecektir.

Kapalı balkon en çok martta çimlendirme aşamınızda işe yarayacak. yazın bitkiler büyürken de havadar olmasını sağlamalısınız. Belli zamanlarda havalandırırsınız. Ama perdeler açık kalmalı, ya da çok iyi ışık almalı, sonuçta bu dış mekan bitkisi.

Domates fidenizin üzerinde halâ domates varsa dalında iyice kızardıktan sonra koparıp tohumunu alıp baharda çimlendirmeyi deneyin derim.

Oğlunuz için ayrıca balkonda çilek yetiştirmenizi tavsiye ederim. Yediveren cinsini fide olarak alıp, dikebilirsiniz. Sonrasında attığı kollara birer topraklı saksı iliştirip, köklendirince de kolu kesince bir sürü yeni fide elde edersiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Başka sorunuz olursa, fırsat buldukça yardımcı olmaya çalışırım.

Sağlıcakla Kalın...

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 20:24   #295
Ağaçsever

çok teşekkür ederim cevaplar için.. bu sevdaya düştüm kii ne düşmek.. arada aklıma düşerdi çiçekleri bitkileri severim ama bu sefer bide işin içinde çocuk olunca daha bi başka oluyo.. kaç gündür bu siteye yapıştım her yeri karıştırdım okudum. yazınızı okumadan önce bir domatesten çekidekler ayırıp kurumaya bıraktım. umarım yeşillenirler. hem yeşillenmeselerde siz söylediğiniz için içim rahat olacak. ben bunları dikerken tek tek dikmeliyim değilmi? hepsini bir kereden bir toprağa gömsem olurmu?

evde domatesim var hala yeşil. ama inanın cinsini bile bilmiyorum. sanırım kiraz domates. küçücük bişi ama az mahsul verdi şimdilik. ancak oğlum şapur şupur yedi kızaranları gerçi dün ben görmeden yeşilleri bile koparıp yemeye kalkmışş yaa neyse.. hala üzerinde bi kaç yeşil domates var. onlardan tohumluk ayırıcam tamam bu kesinleşti. fakat bu çiçekten meyve verme daha ne kadar olur? meyve vermezse saksıyı döküp atimmi? yoksa büyük bi yere gömmelimiyim tekrar bişiler olurmu? bide benim amacım kilolarca domates elde etmek. bunu hangi domatesle başarabilirim? öyle 3-5 domates kesmiyo beni : )

çilek konusu benimde aklımda.. tam bir çilek delisiyim ama coşmadan önce şu domates işini bi becerim dedim.. yoksa çilek mükemmel deneyim.. çok fazla yetiştirebilirmiyim evimde? yoksa sayılı sadece görüntü amaçlı mı olur? oğlumm bu işe bayıldı zaten.. bütün gün domates diye tepemde dolaşıyo.. oğlum olmadı yeşil onlar diyorum anlamıyo )

son sorum ben hemen bi kaç gün içinde ekmeyi palnlıyorum.. sonuç alabilirimiyim? 5 lt bidon var elimde yeterli olurmu? bu bidona domatesin yanında çilek **** salatalık aynı anda ekilebilirmi? sabrınıza desteğinize teşekkürler

Eski 21-09-2011, 10:50   #296
Ağaçsever

bana kimse cevap yazmıyo

Eski 21-09-2011, 12:12   #297
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domatesci_1 Mesajı Göster
bana kimse cevap yazmıyo
Sayın domatesci_1, heyecanınıza hayran oldum ama takdir edersiniz ki buradaki arkadaşların büyü bir çoğunluğu aktif olarak çalışan insanlar. Bu nedenle herkesin her an ekran başında olup, sorulan sorulara anında cevap vermesini beklemek hayal kırıklığı yaratabilir.

Sorularınıza bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım:

Alıntı:
ben bunları dikerken tek tek dikmeliyim değilmi? hepsini bir kereden bir toprağa gömsem olurmu?
Öncelikle; tohumları ekiyoruz, dikmiyoruz Sonralıkla; tohumların hepsini bir kerede ekseniz de olur ama çimlenmeye başladıklarında seyreltme yapmanız gerekir. Ayrıca, bu yöntem bizim gibi 2 metrekarelik yerde üretim yapanlar için müsrif bir yöntemdir. Bu nedenle yetiştirebileceğiniz kadar fide elde edeceğiniz sayıda tohumu, ayrı ayrı yerlere ekerek çimlendirmek çok daha akılcı olur.

Alıntı:
gerçi dün ben görmeden yeşilleri bile koparıp yemeye kalkmışş
Buna sakın ha sakın izin vermeyin, çünkü yeşil domates solanin adında toksik bir madde içerir ki bu madde insanlarda zehirlenmelere yol açabilmekte.

Alıntı:
fakat bu çiçekten meyve verme daha ne kadar olur? bide benim amacım kilolarca domates elde etmek. bunu hangi domatesle başarabilirim? öyle 3-5 domates kesmiyo ben
Bitki, onu iyice gözlemlemeniz durumunda artık zamanının geçtiğini ve meyve vermeyeceğini size söyleyecektir. O aşamada bitkiyi söküp atabilirsiniz. Çünkü domates tek yıllık bitkidir. Gelecek sene yeni fidelerle başlamanız çok daha uygun olur.

Kilolarca domates elde etmek için forumdaki balkon bahçeciliği ve topraksız tarım ana başlıkları altındaki domatesle ilgil konulara göz atarsanız, sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Alıntı:
on sorum ben hemen bi kaç gün içinde ekmeyi palnlıyorum.. sonuç alabilirimiyim? 5 lt bidon var elimde yeterli olurmu? bu bidona domatesin yanında çilek **** salatalık aynı anda ekilebilirmi?
Eğer ekeceğiniz domates Red Robin ise kışın meyve almanız mümkün. Çünkü Red Robin mümkün olan en az ışıkta dahi yetiştirilebiliyor. Diğer domatesleri, uygun iklim ve ışık ve tabi besleme şartlarını sağlamadığınız sürece, kışın yetiştirmeniz pek mümkün değil.

Beş litrelik bidona çimlendirmek için domatesin yanına çilek ve salatalık tohumu da ekebilirsiniz ama kimisi önce çıkıp kimisi daha sonra çimleneceği için sulama düzenini tutturamayabilir, tohumları çürütür ya da çimlenen fideleri susuz bırakabilirsiniz. Bu nedenle her cinsi ayrı kaplara ekmek en iyi yöntemdir.

Sevgilerimle

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 13:44   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2011
Merhaba.Ben de bir acemi olarak buraya yazmaya karar verdim.Geçen yıl da çilek yetiştirmiştim.Kış gelip yaprakları kuruduktan sonra kökleri saksının içinde kaldı.Bahar geldiğinde toprağı kurcaladım baktım ki kökleri kömür gibi olmuş.Elledim hemen ufalandılar.Bu yaz 10 kök daha aldım şimdi son demlerini yaşıyorlar.Ufak ufak yapark çıkarmaya çalışıyorlar.
Sorum şu : Ben bu kökleri saklamak istiyorum.Sizin yardım ve önerilerinizi belkiyorum.
Selamlar saygılar...

aytack Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 17:46   #299
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Merhaba herkese, benim bir sorum daha olacak

terasımızdaki su gider borularında bol miktarda yosun oluştuğunu farkettim. Bir kısmını topladım ve saksılarda bulunan domates-fındıkturplarımın diplerine eşit miktarda dağıtarak serptim.

acaba doğru mu yaptım yanlış mı ?

o yosunlardan gübre olur mu ?

İnş. göz çıkarmamışımdır kaş yapayım derken .

İlginiz için teşekkür ederim Eğer zararı yoksa yosun gübre konusunda bir servete sahibim diyebilirim

Eski 22-09-2011, 15:05   #300
Ağaçsever

sevgili malbman, ilginize desteğinize teşekkürler.. yazdıklarınızı kesinlikle dikkate alıcam. şimdi ben domates konusunda kararlıyım da, domatesin çeşidi ve yetiştirebilme konusunda umutsuzluklarım var.. 2 gün önce evdeki herhangi bir domatesten elde ettiğim tohumları yıkadım kuruttum ve dün pazardan aldığım toprağa gömdüm. toprak cinsine pazarcı kestane ağacının toprağı gibi bişi söledi. baya bişiler var gibi içinde ama anlamadığım için fazla yorum yapamıyorum.

Dediğiniz gibi tek tek ekmeye çalıştım. yaklaşık 10-11 tane tohum. boş bi saklama kabını bi miktar toprakla doldurdum. burda gördüğüm kadarıyla fazla derin olmayacak şekilde ekip üzerine biraz daha toprak serptim. elimde bulunan minik bir spreye su koyup hafifçe ıslattım ve üzerini streçle örttüm. ara ara açıp ıslatıyorum. yalnız ıslatmam öle dibine ulaşacak kadar bi ıslatma değil.. sadece hafif olarak nemlendiriyorum toprağa.. el değince ıslaklık hissedilecek kadar. ve bu sabah suladıktan belli bi zaman sonra streçin nemlendiğini gördüm. bu iyiye işaret midir? bu kadar su yeterlimidir? az az konmalı diye okumuştum. ne kadar zamanda fide alabilirim? bu evdeki domateslerden hiç almama gibi bi ihtimal varmı? birde resimlerime yorum yaparmısınız? red robin forumunda..

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024