agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2008, 14:52   #31
Yeni Üye

munzurlum's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
yardım edinn :)

balkonumda salatalık domates biber yeni dünya erik kiraz ceviz nar yetiştirmeye açalışıyorum.cevizi büyütüp akrabalarıma verdim bilee taralasına dikmesi için kiraz ve erik se tıfıl hala.domateslerimin biri bodur 5 tane meyvesi var 3 tanede sırık domatesim var ama hala tık yokk.bu normalmi.salatalıklarımmsa 1 er metreye ulaştıı ama salatalığın boyu 2 cm olmadan çürüyorrrr.nedeni nedir acaba.

Bilge Kerem beğendi.
munzurlum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 15:08   #32
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
İlk aklıma gelen çok fazla el teması olmuş olabilir.. Meyveler fazla temasta olgunlaşamdna çürürler.. Diğer bir olasılık ise kök çürümesi.. Kök çürüğü hastalıkları çeşit çeşit olmakla birlikte bitkide meyce dökülmesi yeni yaprakların çürümesi, kuruması ve zamanla toplu ölüme sonuçlanan bir süreçtir. Eğer bitkinize fazla el sürmüyorsanız ya sulama düzeniniz, ya toprak seçiminiz **** bitki köklerinizde bir sorun var demektir.. Eğer sulama düzeniniz ve oranınınz uygun ve toprağınız da sağlıklı ise kökleri biraz eşeleminizi ve çürüme var mı bakmanızı öneririm.. Eğer kök çürümesi hastalığı var ise ilaçlama için gerekli bilgiyi internetten araştırırsınız.. Ki umarım yoktur..

Bilge Kerem beğendi.
Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 15:15   #33
Yeni Üye

munzurlum's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
cevap için teşekkür ederim...

munzurlum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 12:47   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2008
Merhaba ben siteye yeni üye oldum benim gibi meraklı insanları bir arada görmekten çok mutlu oldum ben kendi çabaları ile balkonunda sebze yetiştirmeye çalışan bir arkadaşınızım bu yetiştirme olayına 1,5 ay önce erikliden aldığım domates biber ve salatalık fideleri ile başladım 1,5 ay önce aldığım 10 cm lik fideler şimdi baya büyüdüler ancak yerinde gitmeyen birşeyler olduğunu düşünüyorum domateslerin boyu 50 cm bulması ve çiçek açmasına rağmen hala meyve vermedi aynı şekilde salatalıkta öyle salatalığın boyu 40 cm üstünde üzerinde bir sürü çiçeği olmasına rağmen hala meyve vermedi biryelerde yanlış yapıyorum ama nerde olduğunu bulamadım sitede biraz araştırma yapmama rağmen tam karar veremedim sizlerle hem tanışmak hemde fikir alışverişinde bulunmak için bu mesajı attım yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

titanik1970 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 22:54   #35
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
İlk denemesinde başarılı olan üyelerimiz var. Forumumuzu takip edin ve karşılaştığınız sorunları ilgili başlıklarda sorun. Bir yerden başlamanız gerek artık.
Sayın Selahattin Yılmaz,
Ben bu siteyi 2 ay önce keşfettim,çok ta memnun kaldım.
Nisan ayndan beri 8.kat evimin terasında sebze yetiştirmeye çalışıyorum.Bu konuda çok acemiyim,fidelerim bübüdü fakat sebze verimleri kötü.
Bebde bu yıl Eylül ayında tohumdan fide üretmeyi,kışında camlı balkonda yetiştirmeyi planlıyorum.Bu konuda da hiç bir bilgim yok.Bilgilerinizden yararlanmak istiyorum.Cevaplarsanız memnun olurum.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 02:24   #36
Ağaçsever

Öztan Özatanlar's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Tohuma veya fideye can vermek niyetim!!!

Herkese selamlar....Okumaktan çok memnun olduğum siteden yeni bir şeyler öğrenebilirsem çok memnun olacağım..İzmir sıcağında, batıya bakan ve çok sıcak olan 3 metrekare balkonumda ne yetiştirebilirim? Aslında tür önemli değil amaç bir tohuma ,fideye can vermek..Yardımlarınız için teşekkürler..

Öztan Özatanlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 18:37   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Biber, maydonoz, tere domzates gibi sebzeler yetiştirebilirsiniz ancak mevsimini kaçırmışsınız sanırım seneye daha erken davranıp saydığım sebzelerde ekebilirsiniz. Ayrıca ben balkonda büyük saksılarda ağaçta yetiştiriyorum ( bodur cins) en azından yeşillik oluyor. Sizde deneyebilirsiniz.

canerkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 01:25   #38
Ağaçsever

Öztan Özatanlar's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Teşekkürler sayın canerkus

Sayın canerkus teşekkür ederim.Evet forumları takip ettiçe anladım ve de çok üzüldüm gerçekten..Neyse ne yapalım seneye inşallah.Tavsiyenize uyacağm.Sağlıcakla kalın.

Öztan Özatanlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 07:29   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2008
merhalar.ben yeşil soğan ekmek istiyorum.acemiyim.nasıl ekebilirim.

seturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 08:44   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Merhaba konunun uzmanı değilim ama yeşil soğan ekimi yapmıştık. Baharda, aldığımız arpacık soğanlarını ( ince ve biraz daha iri olanları var ama daha pahalı olan inceleri tercih ediliyor ) belleyip gübrelediğimiz toprağa çok fazla derine girmeyecek şekilde batırdık. Köklenecek baş kısımlarının aşağıya gelmesine dikkat edin.Üstlerinde elimizi hafifçe gezdirdik ( toprağın üzerini derin olmayacak şekilde örttük ) Sonra bahçeyi suladık. Bu kadar.

Tecrübeli arkadaşlarımız ayrıntılı bilgi verebilirler

Düzenleyen Baldaş : 18-08-2008 saat 10:34
Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 17:33   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-01-2008
orta büyüklükte bi balkonum var. direk güneş almıyor ama her daim aydınlık. eskişehirde oturuyorum. iklimi tahmin edersiniz heralde.

sorularım ise şöyle:
-hangi sebzelerden ekersem kış gelene kadar ürün alabilirim?
-kışın herhangi bi sebzeden(ev içinde yetiştirmek şartıyla[zaten eskişehirde dışarda donar hemen]) verim alabilir miyim?
-normalde verim almak istediğim meyve ve sebzeler şunlar:
*çilek
*yeşil soğan
*maydanoz
*cherry domates
*biber(en acısından ve acısız olanından[acemi olduğum çok belli dimi])
*kekik
bu bitkilerden seneye verim alabilmek için ne zamanlar ekmeli ya da dikmeliyim? tohum ya da fidelerini nereden bulabilirim?

***aslında bu soruları teker teker bu bitkilerin başlıklarının altına yazabilirdim ama fazla yer kaplamak istemedim. zaten yazılmışlardır diye arasam da ekim/dikim, yetiştirme şartları yetiştirilecek bitkiye uygun iklimde ikamet ediliyormuş gibi düşünülerek yazılmış. dolayısıyla yine her başlığa teker teker yazıp sormak zorunda kalacaktım. şididen teşekkürler, saygılar...

Difference Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 19:26   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2008
herkese merhaba
ben de aranıza yeni katıldım balkonumda sebze yetiştirmek istiyorum ama hiç deneyimim yok en doğal fide **** tohumu nerden bulabilirim yardımcı olur musunuz?

lollypop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2008, 14:49   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Merhaba ,
Bana şu mevsimde balkonda yetiştirebileceğim sebzeleri söyleyebilirmisiz.Teşekkürler

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 22:49   #44
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Merhaba,sitenin yeni üyesi olarak bu ilk mesajım,hem bunun için hem de yetiştirmeyi düşündüğüm güzelim yeşiller için çok heyecanlıyım,umarım sorularım çok saçma gelmez size.
Birisi kuzeye bakan,sabah bir-iki saat güneş alan ve kışın çok esintili olan; diğeri de doğuya bakan,sabah-ögleden sonra arası güneş alan 2 balkonumda sebze-meyve yetiştirmek istiyorum.İlk sorum bu balkonlarda sebze-meyve yetiştirebilir miyim? İkinci sorum ise en çok minik domates (sarı ve kırmızı),kekik,çilek ve bodur nar ve bodur ceviz istiyorum,Adana ve balkonlarımın havasında bunlar yetişir mi,önerileriniz neler olabilir? Şimdiden çok teşekkürler...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 22:58   #45
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın ebrub, hoşgeldiniz. Kuzeye bakan balkonunuzda neler yetişebileceği hakkında fikrim yok, rüzgar almasaydı belki birşeyler yetişebilirdi. Ama rüzgar sebze ve meyveleri çok hırpalar. Belki kekik, lavanta gibi baharat yetiştirebilirsiniz.

Doğuya bakan balkonunuzda ise pekçok şey yetiştirebilirsiniz. Adana'nın iklimi de pekçok sebze meyve için elverişli olduğundan sorun yaşamazsınız. Çilek için sanırım şu zamanlarda fide dikimi yapılabiliyor, baharda ürün alınıyor. Domatesi bu mevsimde denemeyin, soğuklar geliyor, verimli olmaz.

Meyve fidanlarını ise poşete dikilmiş olarak bir fidancıdan alıp toprağını dağıtmadan saksıya dikebilirsiniz bu mevsimde de. Rüzgardan korumak için balkonunuza örtü gerebilirsiniz.

Forumu gezerseniz birçok kaliteli bilgiye ulaşacaksınız.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 23:21   #46
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Sn Nariel ilginize çok teşekkür ederim...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 23:14   #47
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Yardımcı olurmusunuz lütfen;
30 ekimde ektiğim marul (yedikule) ve kıvırcık marul (novita) tohumları çimlendi. Ancak gövdeleri çok cılız, sağa sola yatıyor. Bazılarında cılızda olsa 3.yaprak çıkmaya başlamış durumda. Çimlendikten sonra balkona güneş alabilecekleri yere koydum. Geceleri aşırı soğuk olmuyor diye içeri almıyorum. Balkon pimapenli ama bir camı devamlı açık bırakıyorum. Torfa ektim. Parmağımla nemi kontrol ediyorum ve en sık 2 günde bir damlatarak suluyorum. Sizce cılız olmalarının nedeni nedir acaba?
Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 08:47   #48
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın kahyanur fideleriniz yeterli ışık almıyor sanırım. Bildiğim kadarıyla böyle durumlarda ışığı bulabilmek için boylarını uzatıyorlar ve gövdeleri cılız kalıyor.

Bilge Kerem beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 20:40   #49
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Sayın malbman cevabınız için teşekkür ederim. İlk kez tohum ektiğim için bu konuda ne kadar bilgisiz olduğumu farkediyorum. Bir sorum daha olacak izninizle. Torf fide şaşırtılma aşamasına gelinceye kadar besin açısından yeterlimidir ? Tarım tedarik'den aldığım genel kullanım amaçlı "torf"u kullanıyorum. Daha doğrusu şöyle sorayım. Torf bitkisel gübre olarak kabul edilebilir mi? Yoksa sadece sağlıklı bir yetiştirme ortamı mıdır?
Saygılarımla.

Düzenleyen kahyanur : 12-11-2008 saat 21:21
Eski 13-11-2008, 08:45   #50
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın kahyanur, bildiğim kadarıyla torfun fazla bir besleyiciliği yok. Zaten (yine forumdan öğrendiğim kadarıyla) bitki gerçek yapraklarını çıkarıncaya kadar yetiştirme ortamındaki besine ihtiyacı yok. Çünkü o döneme kadar kendi kendini besleyecek sistem kendi içinde mevcut. Ama konunun uzmanı arkadaşlar daha geniş bilgi verebilirler sanırım.

m6demir beğendi.
Eski 13-11-2008, 09:17   #51
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Fideleriniz bir miktar aşırı sulama ve bir miktar da ışıksızlığın etkisinde kalmışlar. Daha az su (sadece nemli kalsa yeterli) ve daha bol ve tepeden ışık alan bir ortama koyarsanız fidelereiniz kendilerine geleceklerdir.

Bilge Kerem beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 21:50   #52
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Teşekkürler. Fidelerimi daha fazla ışıklandırmam ve beslemem gerekiyor. Torf benim zannettiğim gibi besleyici bir ortam değilmiş. Sığır gübresi şerbeti yaptım. Azar, azar sulayacağım. Aslında en sağlıklısı EC si kontrollü bir şerbet kullanmak. Ama maalesef EC-metrem yok. Bir ohm-metre alıp iki ucunu 1cm aralık bırakacak şekilde sabitleyip tartes'den alacağım EC standart çözeltisi ile kalibre etmeyi ve EC metre olarak kullanabilmeyi umuyorum. Topraksız tarıma büyük ilgi duymuş olmama rağmen ve bu konuda epey araştırma yaptıktan sonra toprakta sebze yetiştiriciliği ile topraksız tarım metodunu ortada bir yerde birleştirmeyi ve torf ortamında organik gübre kullanarak sebze yetiştirmeyi denemek istiyorum. Bu konuda bir başlık açılsa ne iyi olurdu.

Eski 14-11-2008, 08:11   #53
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Neden kendin bir başlık açmıyorsun kahyanur kardeşim?

Eski 14-11-2008, 14:09   #54
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Galeri: 5
Kahyanur Hanım araştırmalarım sırasında kimyasal kullanmadan yapılan topraksız tarım çalışmalarına rastlamıştım yabancı sitelerde. Bu sistemlerde kimyasal gübreler yerine vermikompost veya balık kullanılmıştı.

Balıklı sistemlerin adı ''aquaponic'', bu şekilde arama yaptırırsanız ilginç sonuçlara ulaşırsınız. Balıklar yemleniyor, balıkların atıklarının olduğu su bitkilere gönderiliyor, bitkilerden alınan tahliye tekrar akvaryuma dönüyor vs.. Böylece bir ekosistem oluşturulmuş. Hatta greenpeace' in balık çiftliklerinde oluşan kirli suların arıtılma ve işlevsel hale getirilmesi konusunda böyle bir önerisi var.

Vermi kompost ise organik atıkların gübre haline getirilmesi kısaca. Ama bununla ilgili topraksız tarım uygulamasına bir yerde rastlamıştım. Çok net bilgi bulamamıştım.

Balıklarla olanı denemeyi çok istemiştim ama daha önceki başarısız akvaryum denemelerimden korktuğum için cesaret edememiştim. Bence siz kimya bilginiz ve araştırmacı yönünüzle düşündüğünüz şeyleri başarabilirsiniz. Yeni bir başlık açın ve çalışmalarınızı takip fırsatı sağlayın bizlere. Topraksız tarımla ilgileniyorum ama organik topraksız tarım çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Kolay gelsin..

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 14:40   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Vermicomposte solucan gübresi demek. Bu başlıklar ilginizi çekebilir.

Topraksız tarımda organik gübre
Toprak solucanları
Organik Bahçecilik
Organik Tarım
Gübre (çeşitleri, özellikleri, kullanım yerleri...)
Kompost hazırlama (Evsel ve bitkisel atıklarla kendi gübreni yap)
Marul Üretimi

Ayrıca e-dergimizde de fide ve sebze yetiştiriciliği ile ilgili bir çok bilgi mevcut. Okumanızı tavsiye ederim.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 14:55   #56
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Galeri: 5
Sn. Todor;
bu başlıkların hepsini biliyorum hatta evsel organik atıklardan solucansız compost gübre üretmeye çalışıyorum. Fikir sahibi olmadığım konu vermicompostun topraksız tarımdaki kullanım şekli. Şerbet mi elde ediliyor? Direkt suya mı karıştırılıyor? gibi. Topraksız tarımda organik gübre başlığında ise uygulama yapan olmamış sadece kısa bilgi geçilmiş.

Bu bilgileri ( **** farklı bir yöntemi) uygulamaya döküp sonuçlarını paylaşacak arkadaşlar olabilir belki. Yeni başlık açmadan topraksız tarımda organik gübre başlığından devam edilebilir. Kahyanur hanımın çalışmalarını merakla bekliyorum.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 16:55   #57
Ağaç Dostu

Aquaponic sistemde, uygun Ec değerlerinde, istediğiniz bir hayvan gübresini besin kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Fakat hydroponic sistemdeki gibi bir verim beklemeyin. Çünkü hayvan gübresinin içeriği bitkinin tüm ihtiyaçlarını bire bir karşılamaz.

Eski 18-11-2008, 11:10   #58
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Aquaponic sistemde, uygun Ec değerlerinde, istediğiniz bir hayvan gübresini besin kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Fakat hydroponic sistemdeki gibi bir verim beklemeyin. Çünkü hayvan gübresinin içeriği bitkinin tüm ihtiyaçlarını bire bir karşılamaz.
Sn Todor;
Aquaponic sistem gerçekten harika olurdu. Ne yazık ki akvaryumum yok. Öte yandan topraksız tarım başlangıçta bana çok cazip gelmesine rağmen birden "asetik asit" aklıma geldi. Asetik asit bildiğimiz sirke asiti. Üzüm **** bazı meyva sularının fermantasyonundan elde edildiği gibi kimyasal reaksiyonlarla da elde edilebiliyor. Her iki yöntemle elde edilen asetik asit formülü aynı. Yanlız bir önemli fark var. O da kimyasal olarak elde edilen asetik asitin kanserojen olduğu.
Çocukluğumda yaz tatillerinde teyzemlere giderdik. Teyzem o zamanlar evinin arkasındaki küçük bahçesinde sebze yetiştirirdi. O bahçeden kopardığı biberlerle yaptığı zeytinyağlı dolmanın tadını hiç bir zaman bulamadım. Biber formülsel yapısı ile aynı biber ki gelişimini tamamlamış ve biber olmuş. Ama tad neden farklı?
Özetle söylemek istediğim topraksız tarım hepimizin ezberlediği sebeplerden ötürü avantajlı gibi görünüyor olabilir. Ama ben buna kesinlikle katılmıyorum. Çünkü sonuçta sayılı miktarda ve kimyasal katıyoruz. Peki nerede enzimler? nerede asitler? nerede solucanlar? Acaba analiz edilerek tespit edildiği söylenen macro ve micro elementler sadece o kadar mı? Atlanmış bir şeyler yok mu? Ispanakta yapılan demir analizinde yapılan bir virgül hatasından dolayı neredeyse 100 yıl ıspanaktaki demir 10 kat fazla bilinmiş ve temel reisler türemişti.
Özetle elimde bol miktarda yanmış sığır gübresi var. Eksikliği olabilir tabii ki. Ama torf,perlit, sterilize edilmiş toprak, cocopeat karışımına gübre ve eser miktarda iz element katmanın bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum. Keşke birazda solucanım olsaydı.
Saygılarımla.

Eski 19-12-2008, 12:24   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Evaca, Kuşlara karşı nasıl önlem alabilirim ? ve Balkona dadanan güvercin başlıkları size yardımcı olacaktır.

Orjinal Mesaj Sahibi SBAKKAL

Merhaba, ben yeni üye oldum ve genele nasıl mail atacağımı bilemediğimden sorumu size sormak istedim. Umarım yardımcı olabilirsiniz Ben 2 hafta kadar önce uzun bir saksıya, yarısına kadar maydonoz ve yarısına kadarda dereotu ektim. Dereotu tarafında beyaz pamuksu şeyler oluşunca sitenizden yararlandım ve bir süre su vermedim. Biraz azalır gibi oldu ama dün eve gittiğimde yine fazlalaşmıştı. Maynoz kısmında uzun uzun tohumlar patlamış, dereotu tarafında pamuksu şeyler olmasına karşın daha fazla tohum patlamış. Ben saksımı sürekli ev içinde cam önünde bulunduruyorum .Acaba saksıyı açık balkonum var oraya mı çıkarıp bakmalıyım yoksa içeride camın önünde bulunması yeterli midir? Ayrıca özellikle maydonoz tarafındaki toprak yarılmış şekilde. Bu durumda, hem dereotu hem maydonoz tohumlarım için sulamayı ne şekilde yapmalıyım.Teşekkür ederim

SBAKKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 15:00   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Özetle elimde bol miktarda yanmış sığır gübresi var. Eksikliği olabilir tabii ki. Ama torf,perlit, sterilize edilmiş toprak, cocopeat karışımına gübre ve eser miktarda iz element katmanın bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum. Keşke birazda solucanım olsaydı.
Saygılarımla.
Gübrenizi 1 ay kadar açık alanda bekletin. Solucanların oluştuğunu göreceksiniz.

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024