agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2020, 13:52   #751
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Her türlü kumu kullanabilirsiniz. Sonuçta kumu besin olarak kullanmıyor, bitkiler. Gevşekliği sağlaması önemli.
çok teşekkürler o zaman bahçedekioyun kumundan alayım hemen

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 19:55   #752
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doga-dostumuz Mesajı Göster
selamlar, 10 52 10 gübre hakkında sorum olacak. bilen arkadaşlar cevaplarsa çok memnun olurum. bu gübreyi satın alırken bana 5lt suya bir çorba kaşığı verebilirsiniz demişlerdi ki yaklaşık 20 gr ölçüsüne denk geliyor. fakat begonvillerim de gübreden sonra gerileme oldu gibi. araştırdım 20 gr çok fazlaymış. bir yerde 500 lt 1000 gr düşüyor diye bir yazı gördüm. şimdi buna göre 5 lt suya 9.5 gr gübre düşüyor fakat 2.5 gr verilmeli diyende oldu. hangisi doğru? bu arada sulamayı saksılara direk suyu alttan çıkacak şekilde 5 litrelik sulama bidonlarıyla yapıyorum.
Bilen varmi?

doga-dostumuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 19:35   #753
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeybeks Mesajı Göster
Var mıdır yardımcı olabilecek birisi acaba? Selamlar
Fidanın boyuna gör gölgede tütüyor ve sık sulama yapıyorsunuz? Gübre takviyesi yapın. Saksı yeterli sonbaharda bahçeye dikmenizi öneririm

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 22:08   #754
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Merhaba, balkon bahçeciliğine yeni başladım. Açıkçası çok araştırma yapmadan, aldığım mor soğanların filizlendiğini gördükten sonra nasıl değerlendirebileceğimi internette araştırırken başladım, ek olarak öğretici olması için roka (tohumdan) ektim.

Marketten aldığım saksı ve çiçek toprağı ile 18 Mart tarihinde dikim yaptım. Toprağı genelde günde bir veya iki günde bir suladım (kurudukça). Soğanlarımın görüntüsü çok vahşi duruyor. Dokusu da çok kuru. Yine de bugün ilk defa bir demetini kopardım ve yedim, görüntüsüne rağmen tadını oldukça beğendim.

Benim sorum şu; Youtube'da veya diğer her yerde gördüğüm soğanlar capcanlı (açık yeşil, parlak renkli) ve nizami şekilde dikine uzuyor (benimki gibi vahşi değil). Ben nerede hata yaptım acaba? Hastalık olma ihtimali var mıdır? Yememde sakınca olur mu?

Soğanlarımın görüntüsü şu şekilde:

AS89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2020, 01:33   #755
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AS89 Mesajı Göster
Merhaba, balkon bahçeciliğine yeni başladım. Açıkçası çok araştırma yapmadan, aldığım mor soğanların filizlendiğini gördükten sonra nasıl değerlendirebileceğimi internette araştırırken başladım, ek olarak öğretici olması için roka (tohumdan) ektim.

Marketten aldığım saksı ve çiçek toprağı ile 18 Mart tarihinde dikim yaptım. Toprağı genelde günde bir veya iki günde bir suladım (kurudukça). Soğanlarımın görüntüsü çok vahşi duruyor. Dokusu da çok kuru. Yine de bugün ilk defa bir demetini kopardım ve yedim, görüntüsüne rağmen tadını oldukça beğendim.

Benim sorum şu; Youtube'da veya diğer her yerde gördüğüm soğanlar capcanlı (açık yeşil, parlak renkli) ve nizami şekilde dikine uzuyor (benimki gibi vahşi değil). Ben nerede hata yaptım acaba? Hastalık olma ihtimali var mıdır? Yememde sakınca olur mu?

Soğanlarımın görüntüsü şu şekilde:
Bir yerde hata yapmadınız. Yeşil soğanın mevsimi geçti. Kasım- Mayıs arası istediğiniz standartta hasat yaparsınız. Tarımda kış sebzesi, yaz sebzesi vardır, yeşil soğan kış sebzesi sınıfındadır. Ne yapsanızda kıştaki verimi alamazsınız. Afiyet olsun.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2020, 01:40   #756
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doga-dostumuz Mesajı Göster
Bilen varmi?
Sayın doğa-dostumuz, gübreleme firmalarının ölçekleri her zaman maksimumdur. Onların tek amacı daha fazla satıştır. O nedenle söylenen ölçünün tam yarısı idealdir. Ben öyle uyguluyorum.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2020, 12:19   #757
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Bir yerde hata yapmadınız. Yeşil soğanın mevsimi geçti. Kasım- Mayıs arası istediğiniz standartta hasat yaparsınız. Tarımda kış sebzesi, yaz sebzesi vardır, yeşil soğan kış sebzesi sınıfındadır. Ne yapsanızda kıştaki verimi alamazsınız. Afiyet olsun.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Göze hitap eden bir büyüme için Kasım'ı bekleyerek yeni soğanlarla tekrar yapacağım o halde. Bununla birlikte mevcut soğanları da afiyetle tüketeceğim

Düzenleyen AS89 : 07-06-2020 saat 14:05
AS89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2021, 18:49   #758
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2021
Merhaba arkadaslar, balkonda sebze yetistiryorum. Balkonum guney cephede ve cam balkon diye tabir edilen balkonlardan. Yaz aylarinda tabiri caizse hamam gibi oluyor. Bitkilerim de su oranini yakalamakta zorlaniyorum. Oglen baslayan gunes batana kadar balkonumda. Buda solmaya hastaliklarazemin hazirliyor. Bu sene ilk defa vermikulit, kaliteli katkisiz torf, perlit, solucan gubresi, tavuk gubresi, ve orman topragiyla kendi karisimimi hazirlayacagim. Onceden hazir toprak aliyordum. Sorum şu ki balkonumdaki bu sicagi bir nebze bertaraf etmek icin malclama yapmak istiyorum. Elimde yeteri kadar kucuk kirmizi pomza tasi var. Cileklerimin, domates, salatalik marul ve biberlerimin etrafina bu malzemeyle malc yapmam dogru olur mu? Fidelerimi henuz saksilarina almadim. Bulundugum sehirde sularimiz hayli kirecli. Malc malzemesini dogru secmek istiyorum. Ulasabilecegim malzemeler çam kabugu saman ve pomza tasi. Konu hakkinda bilgi sahibi kisilerden yardimci olmasini rica ediyorum. Tesekkur ederim

c.ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2021, 09:40   #759
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2021
Balkonumdaki yeşillikler konusunda yardım eder misiniz 😀

Merhaba arkadaslar. Balkonumda ilk kez yesillik yetiştirmeye çalışıyorum. Tere roka marul maydanoz hepsi aynı gün aynı şartlarda ekildi. Maydanoz ve kişniş saksisina deneme amaçlı kompost koydum.. rokalar marullar belki çıkmaz dedim hepsi çıktı masalalh. Aralamam gerek. Ama marul ve roka kökleri yamuldu neden anlamadım.. tere ispanak ve büyük saksidaki marullar ve maydanozlsrin gelisimi cok yavaş. Neden olabilir? Marul ve rokalari aralamam lazim araaladim ama hala çok sıklar.. buyur mu sizce bu güzellikler 😀

Duyce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2021, 09:41   #760
Yeni Üye

Fotoğraf yükledim ama yüklenmems tekrar deneyeyim

Eski 19-11-2021, 14:13   #761
Yeni Üye

Arkadaslar bilen cevap verebilir mi? Saksida rokalarim cok iyiydi ama yan yatmaya basladilar. Maydanozlar da ck cılız ve onlarda da yan yatma eğilimi var. Bu neden olabilir. Kapalı balkonda saksida yapıyorum.

Eski 30-11-2022, 17:16   #762
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2020
fotoğrafları paylaşabilirseniz çok iyi olur. maydanozlar için gübre ve ışıkla alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz, dediğim gibi fotoğrafları paylaştığınızda belki daha iyi anlayanlar doğrudan yardımcı olabilir. ben maydanozları kapalı balkonda, çok da iyi olmayan bir toprakta çok sorun yaşamadan yetiştirdim. yeşiller biraz şans işi gibi geliyor

kizilsakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024