agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2016, 21:08   #691
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2016
Selamlar ben hem forumda hem bitki yetistirmede cok yeniyim evim tam olarak gunes gormediginden yapay isiklandirma ile yetistirmek istiyorum bitkilerimi nerden hangi isigi almam gerekir bildigim kadari ile detaylari olan bir konu bazi sitelerde uv isik almaniz gerekli gibi seyler okudum lutfen cevaplarinizi esirgemeyiniz

Balkonbitkisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 18:39   #692
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
Gerbera,Mine çiçeği,Afrika papatyası ve Hüsnü Yusuf

Arkadaşlar Selamlar
2 senedir ufak tefek çiçekler ile uğraşırken iyice bağımlısı oldum.Sıkıntı şu;yaparak yaşayarak öğreniyorum yani öncesinde hiç bir bilgim yoktu.Hali ile böyle olunca deneme yanılma epey zaman kaybına sebeb oluyor.Bu sefer zaman kaybetmemek için siz üstadların fikirlerini almak istiyorum.
Bu hafta Gerbera,Mine çiçeği,Afrika papatyası ve Hüsnü Yusuf tohumlarını ekeceğim.Mini seramı ve 7*7 saksıları hazırladım.Yalnız aklıma takılan bir kaç sey var bu çiçekler ekildiği yıl çiçek veriyor mu?Kimi yerlerde bu çiçeklerin subat mart gibi ekildiği zaman bir sonraki bahar yaz aylarında çiçek vereceğini yazmış ve bu bende soru işaretlerine neden oldu.Sizin deneyimleriniz nedir acaba? Bu yaza çiçek verirler mi yoksa enerjimi başka çiçeklere mi harcamalıyım?
Teşekkürler

savas42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 19:00   #693
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Savas42,
Yasadıgınız tereddütleri hepimiz yasadık ve her yeni tohumda yasıyoruz.Saydığınız ciceklerden afrika papatyasını ve mine cicegini yetistirdim.Hic serayla filan ugrasmamistim ..Viyollare dikip bahceye fideledim.O sene de cicegini gördüm.Tohumunu bolca aldıgım icin artik viyolle ugrasmayıp havalar ısındığında direk bahceye ekiyorum artık..

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 19:10   #694
Yeni Üye

Teşekkürler Sayın Zekoş,
Bunu duyduğum iyi oldu içim ferahladı o kadar emek verip yaza çiçek göremeseydim epey üzülürdüm.
Peki afrika papatyası gerberaya benziyormu?Çoğu ingilizce kaynakta gerberaya ''african daisy'' yani afrika papatyası deniliyor.Acaba aynı çiçek mi diye aklıma gelmişti

Eski 12-02-2017, 19:58   #695
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Hüsnü Yusufun da Çiçeğini görürsünüz.

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 07:23   #696
Yeni Üye

Tesekkur ederim sayin hberbül

Eski 13-02-2017, 07:33   #697
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Savas42, benim yetistirdigim afrika papatyasi yaprakları koyu sarı, ortasi siyahimsı huni seklinde cikintiliydi..Demekki cok cesitleri oluyor..Gerberaya netten baktim onun da cok cesidi varmis ve papatya türüymüs..Iri papatya, dilber kirpigi gibi cicrklerde buyuttum ve o sene cicek actilar..Sonuc olarak hepsinin cicegini rahatlıkla görürsünüz..Ve ikinci sene ekmeye bile gerek kalmaz dökülen tohumlardan kendileri bitiyor

savas42 beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 06:10   #698
Yeni Üye

Yardımlarınız icin teşekkürler sayın Zekoş

Eski 14-02-2017, 09:20   #699
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Hüsnü yusuf çiçeği ilk yıl çıkar. İkinci yıl çiçeklenir. İlkbaharda bahçeye dikebilirsiniz.

savas42 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2017, 10:06   #700
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Hüsnü yusuf çiçeği ilk yıl çıkar. İkinci yıl çiçeklenir. İlkbaharda bahçeye dikebilirsiniz.
Teşekkür ederim,o zaman hüsnü yusufu ekmeyi ertelemeliyim.

Eski 05-04-2017, 19:04   #701
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2016
Merhaba Arkadaşlar...
Balkon saksılarımda damlama sistemi ile yetiştirmek istediğim biberler için
arkamizdaki zeytinlik çevresinden, dozerin kardığı topraktan toprak aldım..
Ziraatten de organik fermente yanmış hayvan gübresi aldım...
Yalnız bu aldığım kum mu toprak mı daha onu bilmiyorum...
Bakarsak 5 metre ilerideki zeytin ağaçları da aynı yerde büyüyor yani..
Fotoğraftan anlaşılır mı bilmiyorum ama bir bakabilir misiniz?

enginckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 11:58   #702
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2018
Herkese merhaba, çalıştığım işyeri dragosta çam ağaçları arasında. Onların dibinden toprak alsam saksılarım için,sebze yetiştirmeye uygun olur mu , herhangi bir katkı vs kullanmadan ? Çok güzel görünüyorlar.

mehmet aytar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 13:55   #703
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet aytar Mesajı Göster
Herkese merhaba, çalıştığım işyeri dragosta çam ağaçları arasında. Onların dibinden toprak alsam saksılarım için,sebze yetiştirmeye uygun olur mu , herhangi bir katkı vs kullanmadan ? Çok güzel görünüyorlar.

Çokta güzel oluyor, özellikle domates bayılır çam toprağına. Azotça zengin toprağınıza yanmış hayvan gübresi ile organik maddece zenginleştirebilir, kükürt ilavesi ile ph'nı dengeleyebilirsiniz.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 19:06   #704
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balkonbitkisi Mesajı Göster
Selamlar ben hem forumda hem bitki yetistirmede cok yeniyim evim tam olarak gunes gormediginden yapay isiklandirma ile yetistirmek istiyorum bitkilerimi nerden hangi isigi almam gerekir bildigim kadari ile detaylari olan bir konu bazi sitelerde uv isik almaniz gerekli gibi seyler okudum lutfen cevaplarinizi esirgemeyiniz

Size cevap verildi mi bilmiyorum ama; yapay ışığı pek verimli bulduğum söylenemez. Üstelik kurduğunuz odayı kullanamıyorsunuz.

Yapay ışıkta satın alacağınız lambaları gittigidiyor gibi sitelerde bulabilirsiniz.
Sözkonusu led ise, üzerinde muhakkak uv, ir ve kırmızı dalga boylarının olmasına dikkat ediniz.

agacayaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 19:08   #705
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet aytar Mesajı Göster

Merhaba,
Aldığınız toprağı elekten geçirin (tercihen); müteakiben fırın torbalarına doldurun. Bu toprağı 100 dereceye ısınan fırına tepsi içerisine torbalar halinde koyun. Her bir torba maksimum 1.5kg ağırlığında olmalı.
30 dakika sonra fırından çıkarın. Toprağınız artık steril bir saksı toprağıdır. Güvenle kullanabilirsiniz.

Eski 30-03-2018, 19:11   #706
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enginckc Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar...
Balkon saksılarımda damlama sistemi ile yetiştirmek istediğim biberler için
arkamizdaki zeytinlik çevresinden, dozerin kardığı topraktan toprak aldım..
Ziraatten de organik fermente yanmış hayvan gübresi aldım...
Yalnız bu aldığım kum mu toprak mı daha onu bilmiyorum...
Bakarsak 5 metre ilerideki zeytin ağaçları da aynı yerde büyüyor yani..
Fotoğraftan anlaşılır mı bilmiyorum ama bir bakabilir misiniz?

Toprağınız kırmızı toprağa (verim oranı düşüktür, kırmızı rengini demirden alır) benziyor. Killi toprak türünden denebilir. Torf ekleyiniz. Pastörizasyon yaptıktan sonra güvenle kullanabilirsiniz. Lakin toprağınıza ileride besin takviyesi yapmanızı öneririm.

Pastörizasyonu şu şekilde yapabilirsiniz; toprağı ince elekten geçirin.
Ardından elediğiniz toprağı fırın torbalarına doldurun ve ağzını kapatın. Her bir torba maksimum 1.5 kg olmalı.
Bunları bir fırın tepsisine, naylon kısmı kenarlara değmeyecek şekilde yerleştirin. Toprağın içinde taş olmamasına özen gösterin zira taşlar torbayı eritebilir.
Fırını önceden 110 derece ısıya getirdikten sonra (termometreniz var ise toprak merkezi 85 derece olmalı) tepsiyi sürün. 30 dakika sonra fırından çıkarıp torbanın ağzını açmadan soğumaya bırakın. Torba soğuduktan sonra ağzını açın, çıkan ilk havayı solumayın.

Toprağınızı artık saksıda güvenle kullanabilirsiniz.

Eski 30-03-2018, 19:11   #707
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Butters Mesajı Göster
Domatesimin dalları tamamen kurudu dibinde de fotoğrafta görülen beyaz pamukçuklar oluştu. Kurtarılabilir mi bu saatten sonra?
Domates tek yıllık bir bitki zaten.
Kurtulma ihtimali görünmüyor.

Eski 30-03-2018, 19:14   #708
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cnsfirat Mesajı Göster
Merhaba, bu aylarda ev ortaminda çicek tohumu çimlenebilir mi? Feslegen tohumu ektim.2-3 tane cikti.cikan 1 tanesi egildi kaldi.tohumla ilgili olabilir mi? Ev ortaminda uygun fiyatli cimlenmesi kolay cicek tohumu nelerdir? Tabi 3 ay sonrasi icin de yani balkon icinde fikir verirseniz sevinirim.Şimdiden tesekkurler
Tohumlarınızı çimlendirmeden evvel Metro gibi alışveriş marketlerinden peynir kabı olarak bilinen kaplardan temin edin.

Bu kabın alt kısmını %50 torf %50 perlit karışımı ile doldurun. Tohumlarınızı ektikten sonra üstlerine yarım cm kadar vermikülit ya da elinizde yoksa torf atın. İyice suladıktan sonra ağzını kapatın ve ışık alan; güneşi doğrudan görmeyen sıcak bir yere bırakın.
Oda sıcaklığını 20 derece üzerinde tutmaya çalışın.
Tohumlarınız çimlendikten sonra kapağını açın ve kotilon yapraklar yere paralel hale gelene dek kapta bekletin.

Daha sonra şaşırtabilirsiniz.

Kolay çimlendirebileceğiniz bir bitki olan Vapur Dumanı'nı tavsiye ederim.

lolla beğendi.
Eski 30-03-2018, 19:16   #709
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vuslat40 Mesajı Göster
Iyi günler 1 tane patlıcan fidesine 6 lt yuvarlak saksı yeterli olurmu
Yeterli olacağını sanmam. Sebzeler için minimum 10 litrelik saksılar kullanmaya çalışın.

Eski 30-03-2018, 19:17   #710
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aytac Kececi Mesajı Göster
Yurtdışında çeşitli çiçek tohumları sipariş ettim. Ama bunlar bir iki haftaya anca elimde olurlar. Bu dönemde bunları fide haline getirmek sizce olur mu. Hani bakıyorum ekim mevsimi mart nisan mayıs diyor. Sice olur mu ve nasıl fide haline getirebilirim. Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tohumlarınızı çimlendirmeden evvel Metro gibi alışveriş marketlerinden peynir kabı olarak bilinen kaplardan temin edin.

Bu kabın alt kısmını %50 torf %50 perlit karışımı ile doldurun. Tohumlarınızı ektikten sonra üstlerine yarım cm kadar vermikülit ya da elinizde yoksa torf atın. İyice suladıktan sonra ağzını kapatın ve ışık alan; güneşi doğrudan görmeyen sıcak bir yere bırakın.
Tohumlarınız çimlendikten sonra kapağını açın ve kotilon yapraklar yere paralel hale gelene dek kapta bekletin.

Eski 30-03-2018, 19:18   #711
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samroomes Mesajı Göster
Arkadaşlar, kardeşlerim, abilerim merhabalar.

Elimde biberiye, frenk soğanı, kekik, adaçayı, nane ve fesleğen var. Sürekli bunların tazelerini bulamıyorum ve dikmek kendim yetiştirmek istiyorum. Kimisinin vakti değil ama diksem yetişir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çimlenme sürecinde ısıyı 20 derece üzerinde tutun. Bulundukları ortam nemli olsun. Dışarı çıkarmayın.

Eski 01-04-2018, 04:13   #712
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lezzetaşkı Mesajı Göster
Arkadaşlar ben de balkonumda sebze yetiştirmek istiyorum. En çok istediğim domates, maydanoz, biber, salatalık, taze soğan yetiştirmek. Bir fidanlığa ulaşma imkanım şu an için olmadığından tohumlarla başlamayı düşünüyorum. Domatesle başlamak çok mu abartılı olur?
Benzer durum ben de var .

Resulgur beğendi.
Ankara_Murat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2018, 05:19   #713
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2018
Merhaba Eskişehir de tohum bulabildiniz mi

Hashus123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2018, 18:12   #714
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ankara_Murat Mesajı Göster
Benzer durum ben de var .
Merhaba , hoş geldiniz Sn. Ankara_Murat imkanlarınız doğrultusunda istediğiniz gibi ( domates , biber , salatalık, fasulye , soğan , fesleğen , nane , kekik vs. ) başlaya bilirsiniz. Bir yerden başladığınızda zaten gerisi gelecektir. Aşamaları ilgili başlıklardan paylaşırsanız üyeler size yardımcı olacaktır. Bence bir an önce Bismillah deyip başlamalısınız

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 12:16   #715
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2018
Arkadaşlar Merhaba,

Foruma yeni katıldım. Evime aldığım bitkilerle ilgili bilgi almaya çalışıyorum. Şuanda en merak ettiğim şey cam balkonla kapalı balkonum var. Camlar koyu renk. Bitkileri aldığım seradaki kadın koyu renk cam balkonda bitki yetişmiyor dedi güneşi engellediği için. Ama bence yetişmesi lazım çünkü güneşli günlerde az bir şey engellese de yine içeri güneş giriyor. En azından çok aydınlık oluyor ve sıcak. Sizin bu konuda bilginiz varmı ? koyu renk camla kapatılmış balkonlarda bitki yetiştireniniz varmı ? Güneşi fotosentez yapamayacak kadar engelliyor mu?

atetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 14:57   #716
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Selam burda çok yeniyim balkonda çilek yetiştirmeye çalışıyorum ama yaprakları hep kurudu tavsiye edebileceğiniz bir sey var mı acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

DRAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 15:26   #717
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atetik Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,

Foruma yeni katıldım. Evime aldığım bitkilerle ilgili bilgi almaya çalışıyorum. Şuanda en merak ettiğim şey cam balkonla kapalı balkonum var. Camlar koyu renk. Bitkileri aldığım seradaki kadın koyu renk cam balkonda bitki yetişmiyor dedi güneşi engellediği için. Ama bence yetişmesi lazım çünkü güneşli günlerde az bir şey engellese de yine içeri güneş giriyor. En azından çok aydınlık oluyor ve sıcak. Sizin bu konuda bilginiz varmı ? koyu renk camla kapatılmış balkonlarda bitki yetiştireniniz varmı ? Güneşi fotosentez yapamayacak kadar engelliyor mu?
Cam balkonda sebze yetiştiren o kadar çok arkadaşımız var ki, neden olmayacağını söylediklerini ya da camlarınızın ne kadar koyu olduğunu(UV filtresi falan mı var acaba?) merak ettim. 3m koyulukta cam sahibi olsanız bile düzenli havalandırmak sureti ile yine de sebze yetiştirebileceğinizi düşünmekteyim.

Hatta şöyle bir blog bırakayım.

Eski 18-03-2019, 15:29   #718
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DRAN Mesajı Göster
Selam burda çok yeniyim balkonda çilek yetiştirmeye çalışıyorum ama yaprakları hep kurudu tavsiye edebileceğiniz bir sey var mı acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Düzenli sulama, çiçeğin ihtiyacı kadar ışık ve ****** toprağının zenginliği faktörleri önem arz ediyor. Özellikle balkonlarda yan apartmanlardan güneş ışığının yansıması, cam ve betonların ısınmasıyla ortam fazlaca sıcak oluyor. Bu sebeple direkt güneş ışığından ziyade yarı gölge alanlar yaratmak gerekebiliyor.

Eski 24-03-2019, 18:45   #719
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Düzenli sulama, çiçeğin ihtiyacı kadar ışık ve ****** toprağının zenginliği faktörleri önem arz ediyor. Özellikle balkonlarda yan apartmanlardan güneş ışığının yansıması, cam ve betonların ısınmasıyla ortam fazlaca sıcak oluyor. Bu sebeple direkt güneş ışığından ziyade yarı gölge alanlar yaratmak gerekebiliyor.

Bende bugün bu toprağı aldım. Bende çok acemiyim. Çilek , biber filan ekmeyi düşünüyorum. Ben şimdi bu toprağı daha fazla nasıl verimli hale getirebilirim ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

wedo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 19:20   #720
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sn. Wedo,

Aldığınız esasen toprak değil, torf. Bitkileri sadece torfta yetiştirmek doğru değil, zaten iyi sonuç alınamıyor da çoğu zaman. Torf ile yaşanan en sık problemlerden birisi sulama konusudur. Çok sık sularsanız vıcık vıcık olabilir, nemini kaybetmemiş yeni torfun su tutma özelliği vardır çünkü. Nemini kaybeden torf ise kuruyup, katılaşır, taş gibi olur zamanla. Üstten ne kadar su dökseniz de asla suyu içinde tutamaz, anında saksı deliğinden akar, gider su. Suladım zannedersiniz ama torfun içi kupkurudur.

Torfu tek başına sadece tohum çimlendirirken kullanıyorum ben şahsen. Ki o zaman bile yukarıda saydıgım sorunları gene yaşamak mümkün. Çilek, biber veya her ne yetiştirecekseniz o bitkiye uygun bir saksı harcı yani karışım yapmanızı tavsiye ederim. Güzel, uygun bir toprak harcı hazırlayıp fidenizi o karışımda yetiştirmeniz daha iyi sonuç verir.

Sebze-meyve değil ancak çiçeklerde ben genel olarak eşit ölçülerde karıştırılmış bahçe toprağı, torf ve dere kumu karışımı kullanıyorum. (Deniz kumu kullanılmaz).

Bitkiniz çeşitli minerallere ve besinlere ihtiyaç duyacağı için salt torf yeterli olmaz, bu da bir başka neden. Forumda toprak harçları ile ilgili başlıkları ve yetiştirmek istediğiniz bitkinin başlıgını okuyarak daha net bilgi alabilirsiniz.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024