agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2012, 22:51   #421
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Forum da okuduklarımdan aklıma gelen =>Bitkilerin güneş alan bir yerde olması ve gövdelerinin kalın olması için hafif bir esinti olması gerekir diye hatırlıyorum.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 22:53   #422
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sarin Hocam ,

Kış aylarında bu bitkileri balkonda yetiştirir iken sıcaklık ve güneşin az olması bitkinin gelişiminde ne tür olumsuzluklar oluşturuyor.Tecrübelerinizi paylaşır mısınız vaktiniz varsa.

Teşekkürler.

sarin beğendi.
Eski 01-12-2012, 23:00   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sarin Hocam ,

Kış aylarında bu bitkileri balkonda yetiştirir iken sıcaklık ve güneşin az olması bitkinin gelişiminde ne tür olumsuzluklar oluşturuyor.Tecrübelerinizi paylaşır mısınız vaktiniz varsa.

Teşekkürler.
Sayın smnvrl,

Benim bildiğim kadarıyla sözkonusu bitkiler kış mevsimi bitkileridir. Mutlaka serin hava isteyecektir. 5-6 derecenin altındaki sıcaklıklar büyümeyi durduracaktır. Kış mevsimi bitkilerinin az güneşe ihtiyacı olduğu gibi, hiç güneş görmemesi bitkinin gelişemsinde negatif yönde etki eder. Çok güneş ve sıcaklıkta tohumlanmaya götürür bitkileri. Deneyimlerim bana bunları öğretmiştir.

Selamlar...

Halil Önen, selis ve smnvrl beğendi.
sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 23:02   #424
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Teşekkürler.Verdiğiniz bilgiler için.

sarin beğendi.
Eski 01-12-2012, 23:18   #425
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Sevgili Sarin bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler umarım dediğiniz gibi toplicaklardır kendilerini.

sarin ve çiftçi5234 beğendi.
Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 23:43   #426
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Kolay gelsin sayın Hülyab Bende ilk başta sebze saksılarına naylon geçirip toprak dökerek başlamıştım.Karalahana, diplerine maydanoz dereotu dikmiştim.Annemin eski leğenleri, sebze kasaları derken terasın yarısı bostan olmuştu.Dileğim muvaffak olmanızdır kolay gelsin hiç yılmayın

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 00:02   #427
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Kolay gelsin sayın Hülyab Bende ilk başta sebze saksılarına naylon geçirip toprak dökerek başlamıştım.Karalahana, diplerine maydanoz dereotu dikmiştim.Annemin eski leğenleri, sebze kasaları derken terasın yarısı bostan olmuştu.Dileğim muvaffak olmanızdır kolay gelsin hiç yılmayın
Teşekkür ederim yılmaya pek niyetim yok bunlar olmasa bile bahara tekrar o dönemin sebzelerini ekicem. En erken ne zaman hangi sebze tohumlarını ekebiliriz?

çiftçi5234 beğendi.
Eski 02-12-2012, 10:21   #428
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Sayın Hülyab bu zamanda saksıda bu bitkileri yetiştirmek zor. Hele ki Ankara gibi soğuk bir yerde. Bahçeye ekildiklerinde sorun olmuyor fakat saksıda işler değişiyor. Bence streç ile onlara mini bir sera yapın ve güneş alan bir yere koyun. Her günde biraz havalandırın.

Hülyab beğendi.
resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 11:11   #429
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sayın HülyaB ,

Resul22 beyin yazdıklarını okuyunca maydonoz için bir araştırma yapayım dedim .
Maydonoz 20-25 derece sıcaklıkları sevmekte olup ,kısa süre şiddetli ışık yerine uzun süreli az ışıklı ortamı seviyor.10 derece sıcaklığa kadar gelişimini sürdürüyor.-10 dereceye kadar yaşamaktadır

Hülyab beğendi.
Eski 02-12-2012, 11:22   #430
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Marulun sıcaklık aralığı daha geniştir.8-20 dereceler arasından yetişir optimum sıcaklık 15-18 arasıdır.-5 dereceye kadar yaşar .

Eski 02-12-2012, 19:34   #431
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Arkadaşlar elimde internetten siparişini verdiğim yediveren ve tayvan biberleri ve çalı tipi cherry domates tohumları bulunmakta. Bunları çimlendirmek için akvaryumumu sera şekline getirip daha iyi sonuç alabilirmiyim. Eğer yapmamın yararı olursa nasıl bir yol izlemeliyim havalandırması olmalı mı ne kadar havalandırma bırakmalıyım bide balıklarıma kullandığım floresanım var kullanmalımıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdikten teşekkür ederim.

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 20:11   #432
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Nisan ortasında bal kabağı ekilir, bu günlerde bakla ekiliyor son günlerimiz artık.Baklayla beraber kürül dediğimiz köy bezelyeside ekilir.Erken ilkbaharda balkabağı, mısır gibi şeyler dikiliyor ancak saksıda en iyi taze soğan olur.Arpacık veya normal orta boy soğanlardan olabilir.Taze soğanı istediğiniz zaman yetiştirebilirsiniz, aklıma saksı için farklı birşey gelmedi şimdilik.Küçük cinslerden kıvırcıkda dikilebilir

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 10:29   #433
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisakal Mesajı Göster
...... Eğer yapmamın yararı olursa nasıl bir yol izlemeliyim havalandırması olmalı mı ne kadar havalandırma bırakmalıyım bide balıklarıma kullandığım floresanım var kullanmalımıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdikten teşekkür ederim.
Sayın mavisakal; Zeki Yağlı Beyin açtığı bir konu var. Okumanızı tavsiye ederim. Aradığınız tüm bilgiler mevcut. Kolay gelsin.

mrduran beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 14:42   #434
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Sevgili Resul22 ve smnvrl

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Sera naylonu ve gerekli bazı malzemeleri aldık eşim fırsat bulduğu bir zaman birlikte minik bir sera haline getiricez balkonumuzu zaten balkonumuzda kapalı balkon olmasıda bizim için bir avantaj die düşünüyorum ama yinede olmazsada artık yapıcak bişey yok olmadı bahara tekrar yazlık sebzelerle yeniden denerim vazgeçmek yok ) Seramızı yaptıktan sonra fotolarını paylaşırım inşallah

smnvrl beğendi.
Eski 03-12-2012, 20:46   #435
Ağaç Dostu

cilekci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Galeri: 1
Kenan bey arazinizi gördüm tebrik ederim başarılar (çok gizli bir araziniz var körfezi gören orman içi körfezden bakıca görünmüyor) ben cileci

cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 09:21   #436
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2012
Question kavun ve domatezlerim ölüyor

arkadaşlar birkaç resim çektim bu işlerde yeniyim, evimde kendi çapımda bişeler yapmaya çalışıyordum, 6 adet kavun fidem olmuştu bunları 2 şerden 3 saksıya aldım 1 hafta sorun yoktu ama şimdi 2 saksıdaki 4 fidem ölmek üzere diğeri sağlam, bunlarda resimleri (ilk iki resimdekiler ölüyor, sonraki resimdeki kavun şimdilik sağlam, sonraki resimlerde domatezler, renkleri yavaş yavaş sarıya dönüp kıvrılmaya başladılar) ne yapmalıyım

Eklenen Resimler

dalya35 beğendi.
Jumong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 09:52   #437
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Jumong ,

Bitkileriniz yeterince ışık alıyor mu ? Yeterli ışık alamaz iseler çimlenme safhasından sonra biraz iyi göründükten sonra duraklamaya oradan da ölüme doğru gidiyorlar.

Saygılarımla...

Eski 12-01-2013, 09:56   #438
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Jumong ,

Bitkileriniz yeterince ışık alıyor mu ? Yeterli ışık alamaz iseler çimlenme safhasından sonra biraz iyi göründükten sonra duraklamaya oradan da ölüme doğru gidiyorlar.

Saygılarımla...
normal şartlarda çift yöndende güneş alan konumdalar fakat mevsim kış olduğundan dolayı güneş yüzünü göstermemekte

Eski 12-01-2013, 10:05   #439
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

bende iş yerimde domates fidesi çimlendirdim. Bir hafta kadar her şey normal di canlı idiler sonra teker teker ölmeye başladılar ışığı az aldıklarını düşünüp yerlerini değiştirdiğimde fidelerimi kurtardım,Birde fidelerin bulunduğu toprak çok ıslak olmasın .

Eğer bitkilere ışık takviyesi olsun diye düşünür iseniz.

Slyvania Grolux floresan ı kullanmanızı önerebilirim.Akvaryumdaki bitkiler için kullanılmakta. **** Mavi(440 nm) ve Kırmızı(660 nm) olan ledlerden kullanabilirsiniz. Olmadı daha bir çok seçenek mevcut.

Başarılar diliyorum.

YeniBON ve dalya35 beğendi.
Eski 12-01-2013, 10:09   #440
Yeni Üye

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim tavsiyelerinizi dinliycem umarım ufaklıkları kurtarabiliriz

Eski 13-02-2013, 15:37   #441
Ağaçsever

pajero's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Ben takasdan değilde satın aldığım çiçek tohumlarını içeride ektim, çimlendi boy attı fakat 1-2 gün içinde öldü.
Erken mi ektim acaba?

pajero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 15:47   #442
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pajero Mesajı Göster
Ben takasdan değilde satın aldığım çiçek tohumlarını içeride ektim, çimlendi boy attı fakat 1-2 gün içinde öldü.
Erken mi ektim acaba?
Gündüz penceren gelen Güneş ışığı ve gece de elektriğin ışığı çimlenmiş fideleri hızla büyütür ve aşırı bol atmasına sebep olur. Bu sağlıklı bir büyüme değildir. Kısa süre sonra gövdelerini taşıyamaz ve ölürler...

Resim olsaydı arkadaşların da fikri olurdu ve daha iyi anlaşılırdı...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 16:28   #443
Ağaçsever

pajero's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Gündüz penceren gelen Güneş ışığı ve gece de elektriğin ışığı çimlenmiş fideleri hızla büyütür ve aşırı bol atmasına sebep olur. Bu sağlıklı bir büyüme değildir. Kısa süre sonra gövdelerini taşıyamaz ve ölürler...

Resim olsaydı arkadaşların da fikri olurdu ve daha iyi anlaşılırdı...
Öldükleri bir süre geçtiği için şu an resim çekme şansım yok.

pajero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 17:24   #444
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pajero Mesajı Göster
Öldükleri bir süre geçtiği için şu an resim çekme şansım yok.
Sn. Pajero,

Bu konu, tohum takası ile ilgili tohumlar için açılmış bir konu.
Satın aldığınız tohumlar için forumda arama yaparak, (o tohumla ilgili mutlaka bir başlık vardır.) sorularınızı ilgili konuda sormanızı öneririm.

Bu konunun ilk mesajını da okursanız, ilgili başlıkta sorunuzu sorduktan sonra, o linki bu başlıkta da paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, Forum kullanma kılavuzunu' da gözden geçirmenizi öneririm.

Güncelleme:
Sanırım Sn. Pajero' nun yazıları buraya taşınmış, ben ilk gördüğümde Tohum Takas Şenliğinin Ardından Çimlenme Bayramı başlığı altında idi.

Düzenleyen ciroz : 14-02-2013 saat 00:59
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 20:21   #445
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Sn. Pajero,

Bu konu, tohum takası ile ilgili tohumlar için açılmış bir konu.
Satın aldığınız tohumlar için forumda arama yaparak, (o tohumla ilgili mutlaka bir başlık vardır.) sorularınızı ilgili konuda sormanızı öneririm.

Bu konunun ilk mesajını da okursanız, ilgili başlıkta sorunuzu sorduktan sonra, o linki bu başlıkta da paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, Forum kullanma kılavuzunu' da gözden geçirmenizi öneririm.
Bu sayfa tohum takası ile ilgili tohumlar için açılmış bir sayfa değil...

'Acemi bahçıvan Soruları' için açılmış bir sayfa...

Tohum Takas ile ilgili tohumların anlatıldığı sayfa burada...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 00:56   #446
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bu sayfa tohum takası ile ilgili tohumlar için açılmış bir sayfa değil...

'Acemi bahçıvan Soruları' için açılmış bir sayfa...

Tohum Takas ile ilgili tohumların anlatıldığı sayfa burada...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pajero
Erken mi ektim acaba?
Sanırım Sn. Pajero' nun yazıları buraya taşınmış, ben ilk gördüğümde Tohum Takas Şenliğinin Ardından Çimlenme Bayramı başlığı altında idi.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 22:08   #447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
bugun sevgilim ben orkide seviyorum diye bana orkide almıs fakat orkide bi kutunun ıcınde ve tek bi çiçegi var kök salması için ne yapmam gerek

latife35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 14:58   #448
Yeni Üye

Bahim's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Balkonda kendi çapımda bir şeyler ekip dikmek istiyorum. Fakat balkon hiç güneş almıyor. Seferihisar'dayım. Ufak çaplı sera yapabilirim fakat güneş ışığı olmayınca verim almak zor mudur yoksa imkansız mıdır?

Bahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 15:29   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
arkadaşım düşüncen çok güzel ama güneş olmadan çok zor emegine yzaık olur.Bence fazla malyete girmeden dene aklında kalacagına ufak çapta dene.

kalabak peyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 01:08   #450
Yeni Üye

Tardis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Arkadaşlar merhabalar benim de bir kaç sorum olacak.
Öncelikle geçen yaz balkonda saksılarda baya bir şeyler ekmiştim sardunya domates vs. ancak kış boyu ben evde yoktum ve onlar da kurudular. Şimdi kuru dalları üstlerinden alarak saksılardaki tüm toprağı kovalara boşalttım, biraz havalandırdım. Yaz boyunca bitkilerde sıvı gübre falan kullanmıştım ama sonbaharda sadece yıkandı toprak, acaba nasıl bir besleme uygulamam gerekir?
Bir diğer sorum da sularla ilgili. Ankara'da kalıyorum ve yazın bitkilerim sudan baya etkileniyorlardı. Ben de musluk suyunu direk koymadım, 24 saat falan dinlendirerek koydum ama bir süre sonra da aslında musluk suyunun bitkilere daha yararlı olduğunu duydum kafam karıştı... Bu konuda ne yapılabilir, işin doğrusu nedir?
Ne zaman ben değil de annem sulasa bitkileri bitkiler bir coşuyorlar böyle, güzelleşiyorlar sanki. Acaba bana mı öyle geliyordur yoksa benim enerjim mi çok pis de bitkileri etkiliyor böyle vallahi çok kafaya taktım cidden düşünüyorum böyle bir olasılığı çünkü suluğu ne zaman annem ele geçirse o bitkiler bir bakıyorum cayır cayır çoğalmışlar. Anlayamadım gitti vallaha

Tardis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024