agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2015, 20:47   #631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2015
Merhabalar, yeni üyeyim, konu açamadım, bilgisizim o yüzden buraya yazıyorum sorun olmaz umarım.

Elimde üzerinde Karışık Kır Çiçekleri Tohumu yazan, içinde siyah renkte tohumlar olan bir poşet var. Bunları 10x40 cmlik 3 saksıya dikmeyi planlıyorum. Bunu nasıl yaparım bir düzen sıra var mı yoksa gelişigüzel serpiştirmem mi gerekir. Saygılar.

ercangul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 21:53   #632
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Karışım olduğuna göre tohumlar tek tür olmasa gerek. Ekeceğiniz saksılara tohumları serpip üzerini tohumların büyüklüğü miktarınca toprakla örtersiniz. Karışık çiçeklerinizin türüne göre çimlenme süreleri olur onun için uzun bir zaman aralığında çıkabilirler, sabırla beklemelisiniz.

Emre İlhan beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 21:01   #633
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Pazardan çilek fidesi aldım geçen seneye göre resmen berbattın hepsinin tipi felan. Benim aldıgımda çiçek açmış fakat çilek çıkmamış 2-3 tane dal vardı onları kestim felan. Çilek daha çiçek açarmı?

Juafin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 03:13   #634
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Juafin Mesajı Göster
Pazardan çilek fidesi aldım geçen seneye göre resmen berbattın hepsinin tipi felan. Benim aldıgımda çiçek açmış fakat çilek çıkmamış 2-3 tane dal vardı onları kestim felan. Çilek daha çiçek açarmı?
Evet açacaktır, çilek sadece özü kalmış şekilde ekilse bile kendini yenileyip meyvelerini gösterir. Yapraklar için gölge alanı, meyve için güneş alanı tercih edebilirsiniz. Yaprak kaliteniz ne kadar iyi olursa meyve verimide o kadar iyi olacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 10:59   #635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2015
Merhaba, hersene saksıda birşeyler yetiştirmeye çalışıyorum biber, domates, reyhan, kekik vs gibi. Domates ve biberler için en fazla 2 litrelik saksılar kullanabiliyorum yerim müsait olmadığı için.
Dik 4 litrelik saksılar buldum 10 cm çapında 50 cm derinliğinde ve hafif konik şekilde. Bunlara domates veya biber ekebilir miyim, derinlik olumsuz etkiler mi?

ifur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 13:33   #636
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ifur Mesajı Göster
Merhaba, hersene saksıda birşeyler yetiştirmeye çalışıyorum biber, domates, reyhan, kekik vs gibi. Domates ve biberler için en fazla 2 litrelik saksılar kullanabiliyorum yerim müsait olmadığı için.
Dik 4 litrelik saksılar buldum 10 cm çapında 50 cm derinliğinde ve hafif konik şekilde. Bunlara domates veya biber ekebilir miyim, derinlik olumsuz etkiler mi?
forumda dolaşırken okumuştur 30 cm derınlıgınde olması lazımmış diye buyuk yerlere ekin diyorlardı

yenal5353 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 16:11   #637
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Arkadaşlar...
Acemiliğimden sorumu sorabileceğim uygun topiği bulamadım.Ben terasta domates biber ve salatalık ektim.Bu ürünleri yetiştirmeye başlamamdaki başlıca sebep ısraf olan suyu değerlendirmekti.Ama tutkuya dönüştü.
Evlerde kullandığımız arıtma cihazlarını bilirsiniz.Bu cihazlar çok miktarda suyu atık olarak gidere gönderiyor.Ben bu atık hortumunu uzatarak terasımda bir bidonda birikmesini sağladım ve bitkilerimi bu su ile besliyorum.Ancak toprağın üzerinde bir miktar beyazlık oluşmasına sebep oluyor.Acaba bu suyun kullanılmasında bir sakınca var mı? Bu suyu daha kullanılabilir yapmak için havalandırmak dışında başka ne yapabilirim?

cesiniay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 02:47   #638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cesiniay Mesajı Göster
Arkadaşlar...
Acemiliğimden sorumu sorabileceğim uygun topiği bulamadım.Ben terasta domates biber ve salatalık ektim.Bu ürünleri yetiştirmeye başlamamdaki başlıca sebep ısraf olan suyu değerlendirmekti.Ama tutkuya dönüştü.
Evlerde kullandığımız arıtma cihazlarını bilirsiniz.Bu cihazlar çok miktarda suyu atık olarak gidere gönderiyor.Ben bu atık hortumunu uzatarak terasımda bir bidonda birikmesini sağladım ve bitkilerimi bu su ile besliyorum.Ancak toprağın üzerinde bir miktar beyazlık oluşmasına sebep oluyor.Acaba bu suyun kullanılmasında bir sakınca var mı? Bu suyu daha kullanılabilir yapmak için havalandırmak dışında başka ne yapabilirim?
herhangi bir sıkıntı yok. beyaz örtü dediğiniz kireçtir. tornavida veya başka sivri bir cisimle köklere zarar vermeden karıştırabilirsiniz. çok fazla birikmediği sürece ciddi bir zararı olmaz

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 19:19   #639
Yeni Üye

Butters's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2015
Wink

Merhaba arkadaşlar,
Ben bahçecilik konusunda oldukça acemiyim. Balkonumda çeri domates, çilek, reyhan, fesleğen ve lavanta bakıyorum. Lavantam tamamen kurudu ama atmadım kökleri odunlaşmış vaziyette duruyor saksıda. Sulamaya devam edersem yeniden yeşerme ihtimali var mıdır?
Domatesimin de yaprakları sararıp kurumaya başladı. 10 cm derinlikte bir saksı içinde ve normal düzeyde güneş alan bir yeri var. İki günde bir suluyorum. Toprağı sürekli kuruyor bu aralar. Saksıdan çıkarıp baktım kökleri saksıyı çepeçevre sarmış. Daha büyük saksıya mı almam gerekiyor? Eğer öyleyse ne kadar büyük olmalı bu saksı? Köklerini keserek saksı değiştirme gibi bir şeyler okumuştum öyle mi yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Butters Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 21:36   #640
Yeni Üye

Butters's Avatar

Soruma cevap gelmeyince çeri domatesimi budadım. Fotoğraftaki bugün budadıktan sonraki hali. Budamakla hata mı ettim acaba? Saksısını değiştirmem gerekiyor mu? Cevap verebilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2015, 16:00   #641
Yeni Üye

Butters's Avatar

Cevap alamadıkça bitkilerim ölüyor. Lavantamdan sonra domatesimin de ölmesini istemiyorum

Eski 22-07-2015, 14:59   #642
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Butters Mesajı Göster
..Saksısını değiştirmem gerekiyor mu? ..
Saksı çok küçük kalmış olmalı. Köklerin sarmış olması da size fikir vermeli.

Domates başlığına bir göz atın yararlı olabilir. Başlıkta "Bu Konuda Ara" ile "saksı" sözcüğünü aratırsanız daha hızlı bilgi bulursunuz.

Domates

Butters beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 17:31   #643
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2012
Merhabalar

İki sene önce fotoğraftaki bodur limon ağacını aldım. Geldiğinde üzerinde küçük limonlar vardı. Bir hafta geçmeden bunlar döküldü. Daha sonra zamanı gelince saksısını ve toprağını buradaki bilgileri takip ederek yeniledim. Ancak bazı dallarında dikenler çıkıyor. Bazı dallarda dikenler yok. Bana verilen bilgi de aşılı olduğu yazıyordu. Aşı yeri neresi bilemedim. Resmini paylaşmak istedim. Yediveren bodur limon olarak satın aldım. Sizce bu gelişimi normal mi? Küçük limon oluşumları düştükten sonra hiç çiçek dahi alamadım. Endişeleniyorum.
2 sene önce aldığım kamkat var. Küçük ve az da olsa meyve vermişti. Çok uzun zamandır onda da hiçbir oluşum yok sadece ana gövdeye yakın yeni bir dal ısrarla büyüyor ve ben pek kumkuata benzetemedim. Bu konularda yardımcı olup, beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. İlk 2 fotoğraf bodur limon , diğer fotoğraf kumkuat ağacım. Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler....

Eklenen Resimler

bmirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 18:17   #644
Yeni Üye

Butters's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Saksı çok küçük kalmış olmalı. Köklerin sarmış olması da size fikir vermeli.

Domates başlığına bir göz atın yararlı olabilir. Başlıkta "Bu Konuda Ara" ile "saksı" sözcüğünü aratırsanız daha hızlı bilgi bulursunuz.

Domates
Çok teşekkür ederim. Budadıktan sonra domateslerden biri hemen kızarmaya başladı. Saksıyı da değiştirirsem herhangi bir sorun kalmaz herhalde.

Eski 22-07-2015, 22:17   #645
Ağaç Dostu

bende çoğu konuda cevap alamıyorum ama sağlıklı görünüyorlar. budamadada bi sıkıntı yok. saksısını derin ve büyük bir saksıyla değiştirirseniz dahada güzel olur. ama değişim işlemi sırasında köklere zarar vermeyin köküyle beraber alın o şkelide değiştirin saygılar

Butters beğendi.
Eski 22-07-2015, 22:21   #646
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bmirin Mesajı Göster
İki sene önce fotoğraftaki bodur limon ağacını aldım. Geldiğinde üzerinde küçük limonlar vardı. Bir hafta geçmeden bunlar döküldü. Daha sonra zamanı gelince saksısını ve toprağını buradaki bilgileri takip ederek yeniledim. Ancak bazı dallarında dikenler çıkıyor. Bazı dallarda dikenler yok. Bana verilen bilgi de aşılı olduğu yazıyordu. Aşı yeri neresi bilemedim. Resmini paylaşmak istedim. Yediveren bodur limon olarak satın aldım. Sizce bu gelişimi normal mi? Küçük limon oluşumları düştükten sonra hiç çiçek dahi alamadım. Endişeleniyorum.
2 sene önce aldığım kamkat var. Küçük ve az da olsa meyve vermişti. Çok uzun zamandır onda da hiçbir oluşum yok sadece ana gövdeye yakın yeni bir dal ısrarla büyüyor ve ben pek kumkuata benzetemedim. Bu konularda yardımcı olup, beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. İlk 2 fotoğraf bodur limon , diğer fotoğraf kumkuat ağacım. Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler....
ömrümde limonu araştırdığım kadar başka şey araştırsam profesör olurdum :-D

aşı yapılınca aşı yerinin üstünden komple kesmemişler sanırım 2 ayrı dalsa aşının tuttuğu daldaki uzantıyı kesmişlerdir. diğer dal kalmışsa yabani şekilde turunç olarak büyümeye devam eder. dikenli dalların izlediği yolu belirleyip o dalı kökünden kesmeniz işe yarar. meyve dökme konusundada meyve oluşana kadar çok çok az sulama yapmanız lazım. yani toprak kurumaktan çatlayınca öyle su vermeniz lazım. bi de sulama yaparken alt saksı tabağında su birikmemesine dkkat etmelisiniz. meyve oluşumunda sonra ise düzenli olarak,toprak nemli kalacak şekilde sürekli sulama yapmanız gerekir.

bmirin ve bistritz beğendi.
Eski 22-07-2015, 23:40   #647
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2015
Merhabalar,
Acemi ne kelime benim yanımda. Deneme yanılmayla bişeyler yapmaya çalışıyorum.
1 adet biberim, 2 adet minik domatesim, 1 biberiyem, 1 salatalığım ve 5 adet kekiğim var şuan.
Domateslerimden biri kurudu adete bir Tim Burton filmi gibi kendisi sizce umudu kesmelimiyim.
Salatalığım desen boyu beni geçti anca meyve vermeye başladı sıpa.
Ekte karşınızda benim minik bahçem ne dersiniz yaşar mı doktor?
iyi akşamlar.

Eklenen Resimler

bistritz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 11:34   #648
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bitkilerinizin bazıları şeffaf saksıda mı? Fotoğraftan emin olamadım.

Eğer öyle ise değiştirmek gerekir.

bistritz beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 13:46   #649
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Bitkilerinizin bazıları şeffaf saksıda mı? Fotoğraftan emin olamadım.

Eğer öyle ise değiştirmek gerekir.
Mehaba,
Bilgi için çok teşekkürler. Öncelikli işim onları şeffaf olmayan bir saksıya almak olacak.
İyi Günler

bistritz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 21:15   #650
Yeni Üye

djtunc çok ama çok teşekkür ederim. Dediklerinizi yapacağım. En büyük hatam solmasın diye toprağı hep nemli tutmak olmuş sanırım. Suyu azaltıp, dikenli dalları çıktığı yerden keseceğim. Forumda solucan gübresi veya kuş gübresi tariflerini buldum dün. Onu da yapacağım. Tekrar çok teşekkür ederim, cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için.
İyi günler dilerim...

djtunc beğendi.
Eski 23-07-2015, 22:29   #651
Ağaç Dostu

Alıntı:
djtunc çok ama çok teşekkür ederim. Dediklerinizi yapacağım. En büyük hatam solmasın diye toprağı hep nemli tutmak olmuş sanırım. Suyu azaltıp, dikenli dalları çıktığı yerden keseceğim. Forumda solucan gübresi veya kuş gübresi tariflerini buldum dün. Onu da yapacağım. Tekrar çok teşekkür ederim, cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için.
İyi günler dilerim...
rica ederim ne demek her zaman beklerim. her gün girip kontrol ediyorum mesajlarımı. aklınızıa takılan ne olursa sorabilirsiniz. bugün mandalina fidesi alıcaktım 30 liraya migrostan arabaya sığmadı

bmirin beğendi.
Eski 23-07-2015, 23:33   #652
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Limonun saksını şeffaf olmayan bir saksıyla değiştirin. Kamkatın da toprağı az ve de sanki verimsiz gibi gözüküyor.
Sn. djtunç'un dediği gibi suyu azaltın ve besin takviyesi yapın.
Ne kadar ışık alıyor bilmiyorum ama daha çok alırsa daha iyi gelişirler diye düşünüyorum.

Ayrıca fotolar üstünde açıklama yaptım.

Eklenen Resimler

bmirin ve ibogel beğendi.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2015, 00:31   #653
Yeni Üye

Sayın Muhsin Hanif, öncelikle çok teşekkür ederim, değerli bilgileriniz için. Dediğiniz gibi kumkatı budadım, limon ve kumkat güneş alan yere koyduğumda yaprakları kavruluyor. İzmir de yaşıyorum ve balkonum fazlasıyla gün içinde güneş alıyor. Bu yüzden biraz korktum ve 2 haftadır. Panjur arasından ışık verdim. Topraklarını aşırı suluyorum sanırım. Susuz kalır korkusuyla üstten nem gelmiyorsa elime su veriyorum. 3 günde 1 oluyor bazen. djtunç' un önerisini de dinleyerek suyu azaltacağım. Solucan gübresi alıp vermeyi düşünüyorum. Önerilere her zaman açığım çünkü gerçekten acemiyim. Tekrar teşekkür ederim. İyi akşamlar dilerim.

Düzenleyen bmirin : 24-07-2015 saat 00:36 Neden: Eksik yazım
Eski 24-07-2015, 00:42   #654
Yeni Üye

Sayın djtunç,
Aslında mandalinam da var ama bir anda her şeyi sorarak herkesi boğmak istemedim Ama diğerlerine baktığım gibi ona baktığımı da düşünecek olursam suyu azaltacağım. O daha yapraklı ve yeni... İnşallah siz de arabanıza sığacak bir fide bulursunuz. Ben internet üzerinden almıştım. Çok şükür ki kargo da zarar görmeden geldi. Darısı başınıza ...İyi akşamlar....

djtunc beğendi.
Eski 24-07-2015, 15:39   #655
Yeni Üye

Tekrar merhaba, limon ağacımın dikenli dalını kesmek isterken fark ettim ki diğer dalda da diken var ufak ama. Ne yapmalıyım? Her ikisini mi kesmeliyim? Aşı yerinin üstünde dikenli dal çıkması normal mi? Çok panik yaptım kusuruma bakmayın

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2015, 23:29   #656
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Öncelikle bir yanlış anlamayı düzeltelim : aşılı fidan dikenli aşısız dikensiz olur ( ya da tam tersi ) diye bir şey hiç duymadım, dikensiz türler var sadece. Benim gördüğüm iyi gelişen dallarda diken de daha çok ve daha iri oluyor.

Budama konusunda çok tecrübeli değilim ama turunçgillerde zorunlu haller dışında çok tavsiye edilmiyor.
Budama konusu çok geniş, bol okuyun, araştırın video seyredin bence.
Sizin limona gelirsek, önce biraz güçlensin toparlansın sonra gövde büyümesi için bir budama şekli bakarız.
Önce şeffaf saksıyı değiştirelim, sonra besin takviyesi verelim.

bmirin beğendi.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2015, 11:19   #657
Yeni Üye

Muhsin Bey çok teşekkür ederim. Dikenli olması beni endişelendirmişti. Saksının etrafını kapattım. Solucan gübresi siparişi verdim. Gelir gelmez uygulayacağım. Şuan daha büyük bir sorunu olmadığı için çok memnun oldum. Budama konusunda daha derinlemesine araştırma yapacağım. Sağolun... İyi günler dilerim....

Muhsin Hanif beğendi.
Eski 31-07-2015, 12:07   #658
Yeni Üye

Butters's Avatar

Domatesimin saksısı küçük geldiği için 5 litrelik damacanaya ektim. Elimde toprak olmadığı için torf kullandım. Domatesim kurumaya başladı. Çiçekli, meyveli dalları komple kurudu. Kurtarılması mümkün mü?

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2015, 12:09   #659
Yeni Üye

Butters's Avatar

Çileğim de gölgede durduğu halde kurumaya başladı onu da evin içine aldım ama yine de tüm yaprakları kurudu. Bugünlerde hava çok sıcak olduğu için kumkuat ağacım dahil olmak üzere bütün bitkilerimi evin içine almak zorunda kaldım ama yine de kurtaramıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2015, 17:31   #660
Yeni Üye

Butters's Avatar

Sanırım tamamen kurudular

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024