agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2013, 21:24   #541
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Çok uğraşmama rağmen fotoğrafı gönderemedim.Ama yılmayıp yarın akşam bir daha deniyeceğim.Fotoğraf nasıl yükleniri defalarca okumama rağmen başaramdım.Zengarden dan aldığım mini sera ve toprak düzenleyicilerin de fotoğraflarını çekmiştim.

Emre İlhan beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 09:59   #542
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Domates ve biberim

Eklenen Resimler

Emre İlhan beğendi.
Eski 25-11-2013, 10:11   #543
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

En sonunda göndermeyi başardım .Yaklaşık 2 aydır tohumdan ektiğim saksı cherry ,tatlı kıl biber , 2 küçük olanlar da acı süs biberi.Kışın da domates biberden eksik kalmayayım diye diktim.Ancak tohumdan yetiştirdikten sonra 10 gün önce biraz büyük saksıya aldım. günden beri aynı boydalar.Gelişmesi durdu.

Emre İlhan beğendi.
Eski 25-11-2013, 10:28   #544
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sevgili esgül73;

Şu sıralar fideleriniz köklenme aşamasında oldukları ve mevsim de kış olduğu için, durgun olmaları gayet normâl

Dikkat etmeniz gereken; fidelerinizi, güneş alan bir yerde ve saksı harcını, besin bakımından zengin tutmanız(gübreleme).

Zaman içerisinde(yazın ki kadar hızlı olmasa da) gelişmeye başlayacaklardır

Geriye kalan tek şey ise, sabır. Gelişmeleri paylaşmaya devam edin, bir problem olursa hep beraber çözmeye çalışalım.

İlgili başlıkları da ziyaret etmeyi unutmayın. Çünkü; oralarda paylaşacağınız gelişmeleri, domates ve biber ile ilgilenen arkadaşlar daha kısa sürede yanıtlayacaklardır

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 09:43   #545
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
arkadaşlar sonbaharda dökülen yaprakların ne gibi bi zararı var ki toplanıyor?
ayrıca toplanıp yakılmasının faydasından çok zararı olmaz mı?

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 11:04   #546
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Merhaba arkadaşlar bu sitede gördüğüm harika resimlerden gaza gelerek bende balkonumda saksıda sebze yetiştirmek istiyorum fakat acemi olduğum için siz tecrübeli abilerim ve arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var iki tane 80*24*22 ölçülerinde saksı aldım birde torf ve tohumlar bu saksı sebze yetiştirmek için yeterlimidir birde toprak olarak torf kullanabilirmiyim cevaplar ve yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

selçuk yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 19:30   #547
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Saksıda hibrit sırık domatesi yetiştireceğim ama önce sorular ve tavsiyeler

Arkadaşlar evim bolca güneş alıyor ve balkonu da var. Geçenlerde saksıda kendiliğinden çıkan ve gün geçtikçe daha da büyüyen domates çimleri bana ilham verdi ve yazın saksıda domates yetiştirmeye karar verdim. Bunun için önce 50 adet hibrit sırık domatesi tohumu aldım Bursa Tohumculuktan.Bunlar biraz pahalıymış yedi liraya mal oldu. Ardından on altı tanesini çimlendirmek için toprağa bıraktım. Şimdi bu tohumlar çimlenince bir müddet küçük saksılarda idare edebilirim ama ilerleyen zamanlarda bu sırık domatesleri için 20 litrelik saksılar yeterli olur mu? Yoksa daha da büyük saksı mı almalıyım?

esterabad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 12:00   #548
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
merhaba,
amatör olarak balkonda sebze yetiştirmek istiyorum. geçen sene fide alarak denemiştim ama ürün alamadım.. bu sene tohumdan dikmek istiyorum. domates ve biber tohumu aldım.. çimlendirme hakkında deneyimi olan varsa bilgi verirse sevinirim.

nsalman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 12:31   #549
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nsalman Mesajı Göster
merhaba,
amatör olarak balkonda sebze yetiştirmek istiyorum. geçen sene fide alarak denemiştim ama ürün alamadım.. bu sene tohumdan dikmek istiyorum. domates ve biber tohumu aldım.. çimlendirme hakkında deneyimi olan varsa bilgi verirse sevinirim.
Bu sayfada istediğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Şimdiden hayırlı hasatlar dilerim.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 23:46   #550
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2014
kıvırcık

Ankarada bu ayda kıvırcık yetiştirmek istiyorum. Tohumum var. Çimlenmesi nasıl yapabilrim. Yardımcı olur musunuz?

lazengineer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 13:04   #551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Merhabalar

Siteye yeni üye oldum bi süredir beğeni ile takip ediyorum. Acemi bir bahçıvan olarak mutfak bahçeciliğine merak salmış durumdayım . Güney cepheye bakan ve gün boyu güzel güneş alan bir mutfağım var. Biberiye, maydanoz, kimyon ve dereotu tohumları aldım. Bu baharat ve yeşillikler için ideal saksı ölçüleri nasıl olmalı? Mutfağın içinde dışarı çıkarmadan yetiştirmek istesem yetiştirebilir miyim acaba?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

otizabi beğendi.
nesyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 07:53   #552
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Mutfak bahçeciliği

Merhaba,
Diğerlerini bilmiyorum ama biberiye çok arsız bir bitkidir en zor şartlarda bile büyüyüp geliştiğini gördüm. Ben çok yetiştirdim. Biberiyeyi tohumdan değil de çelik alarak yetiştirmek çok daha zahmetsiz ve hızlı oluyor. Ben şişe içinde suya koyup köklenince toprağa dikiyorum. Bir arkadaşım direkt toprağa dikmişti o da tuttu. Hem 3-4 ay kazanmış olursunuz. Çelik nereden alacağım derseniz. Etrafa dikkatlice bakınca bir sürü göreceğinizi düşünüyorum, bana öyle olmuştu

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 12:19   #553
Yeni Üye

masal_gibi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2014
merhaba yeni üye oldum ilk konumu açıyorum sizlere soracagım soru şu kii hiç ummadıgımız anda site içinde ama sadece bize ait bahçeli bir ev sahibi olduk fakat benden önce burada yaşayan arkadaşların köpekleri falan varmış bırakıp giderlermiş bütün bahçeyi dışkılamışlar ve temizlememişler ve bahçeyi börtü böcek basmış (( ben temizledim ama börtü böcekten kurtulamıyorum evimi sürekli karıncalar basıyor,kertenkeleler kırkayaklar ve yabani otlarla başım belada.. çok uzattım biliyorum ama birincisi börtü böcegi evden nasıl uzaklaştırırım ve içinden yabani ot çıkmayan çimen tohumu varmı şimdiden teşekkür ederim

masal_gibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 14:56   #554
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2014
merhaba Gaziantep'te yaşıyorum , bugün biraz önce üye oldum, 20 gündür balkon-teras-mutfak bahçeciliği yapıyorum, önce bir ceviz bir badem bir de zeytin ağacı dikerek başladım evimin büyükçe terasına sonra mandalina ve limon da diktim hepsi de iyi durumdalar halen, hatta badem çok yeni olmasına rağmen 20 günde ben diktikten sonra yapraklandı ve çiçeklendi 7 adet çiçeğimiz oldu ,...tabii ceviz ve bademi 1-2 yıl içinde nakil edeceğim sonra da hepsi tohumdan roka tere maydanoz havuç turp marul kıska soğan domates nane kekik fesleğen derken patlıcan biber ve bamya da ektim ...
önce tere ve roka çıktı ama (yanlış-sık ekim ve yanlış saksı ) dün seyreltmiş durumdayım umarım seyreltme sonrası sorunum giderilir, marul havuç turpu aynı saksıya (küvet gibi büyük bir saksı) dikmiştim üçü de çıktı büyümeleri için nasıl devam edeceğim okuyarak ve sizlerle sürekli paylaşarak bunu da çözeceğimi düşünüyorum (havuç biraz geç çıktı çünkü sıcaklık çok uygun değildi buna rağmen çimlendi , umarım büyür bundan sonra da) maydanoz da çıkmaya başladı, ama üç yapraklı yonca şeklinde bir yanlış saksı seçimim var onda da, başka bir saksıya belki geçirebilirim ,...tam bunlar gerçekleşirken bu forumda okuduğum güzel bir yazı bri çok şeyi yanlış yaptığımı farkettirdi bana ,...zaten steril toprak konusunu bir çok yerde okumuştum aslında ama şimdiye dek ekim yaptığım güzel bir bahçe toprağım ve çok güzel bir gübrem vardı ama bahçe toprağının ilerde hastalık yapacağından oldukça endişelendiğimden ve burada sanırım zeki beyden okuduğum şekilde smoothgarden adlı siteden organik toprak siparişi verdim ve bundan böyle tohum ekimlerimi bu toprağa yapmaya karar verdim , hatta aynı siteden biobizz köklendirme seti de aldım,...

zeki beyin söylediği kadarıyla tohumlar toprağa dikilmemeliymiş, hatta o torfu öneriyordu (2008'de yazılmış bir yazıydı) ama sanırım benim aldığım ürün daha da pratik bir ürün, bu ürünle ilgili deneyimlerimi olan arkadaşlar var mı organik toprak ve biobizz ve organik gübre konusunda bana deneyimlerin aktaracak varsa çok sevinirim herkese selamlar

Düzenleyen otizabi : 18-03-2014 saat 15:07 Neden: eksik yazım :)
otizabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 11:30   #555
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2014
Merhaba arkadaşlar.Yeni yeni toprakla haşır neşir olmaya başladım.Bu süreçte sizin tecrübelerinize ihtiyaç duyacağım. Aldığım tahlil sonuçları fotoğraftaki gibidir.Ph düşürmek için toz kükürt kullanmayı düşünüyorum.Organik madde için de yanmış koyun gübresi.Sizce yaklaşımım doğru mu? Siz ne önerirsiniz?

nzmhkmt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 09:56   #556
Yeni Üye

masal_gibi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2014
neden kimse şu börtü böcek için bir şey söylemiyor ama yaaa bide bahçeye ne tür bir toprak atmam gerekirr berbat bir toprak atmışlar buraya ekip dikemiyorum resmen taşlar var içinde nolur bişey söyleyin

masal_gibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 12:38   #557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2014
tohum ekimi

domates biber gibi tohumları kasalara nasıl ekecem neler yapmam lazım gölgede mi durmalı sıcakta mı toprak sürekli nemli mi olmalı vs.

kapot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 15:36   #558
Yeni Üye

topraksiztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2014
ben kendi yöntemimi yazayım, belki başka arkadaşların başka yöntemleride vardır;

küçük bir kutuya biraz toprak doldurun (dondurma kutusu vs. artık çimlendireçeğiniz bitki sayısına göre ayarlayın) . Ben genelde şu marketlerde satılan bitki topraklarında çimlendiriyorum, normal topraktada olur bence. Toprağı doldurduktan sonra çok sıkıştırmayın toprağı(hafif bastırmak yeterli olur), gevşek kalsın yani.

Tohumları bir birlerine çok yakın olmaacak şekilde toprağın üstüne dizin, ekmenize gerek yok toprağın üstüne atmanız yeterli.(domates biber vb. bitkilerin tohumları için geçerli bu).tohumlarıda yerleştirdikten sonra sulama işlemine geçebilirsiniz. sulamayı dökme şeklinde değilde fısfıs ile yapın(fısfıs yoksa bir su şişesinin kapağına delikler açarakta sulama yapabilirsiniz,ben bu şekilde yapıyorum genelde). İyice sulayın.(toprağı günde bir kontrol edin üstten kurumaya başalyınca tekrar sulayın)

Tüm bu işlemlerden sonra kutunun üstünü streç film ile kapatın.(streç yoksa bir poşet ilede öretbilirsiniz). Sterç filme biraz delik açın havalandırma için.

Ben bu şekilde yapıyorum yaklaşık 4-7 gün arasında çimlenme oluyor genelde. Çimlenme yokken güneş görmesi önemli değil , ama çimlendikten sonra güneş görsün bitkiler.

Çimlenen bitkiler biraz büyüdükten sonra kutudan söküp asıl yerlerine ekebilirsiniz. Sökerken dikkat edin kopmasın bitkiler. Bunun içinde bir kürdan vs. ile bitkinin biraz arkasına batırıp toprağı ittirerek bitkiyi çıkarabilirsiniz. (bu kısmı tam anlatamdım sanırım).

(Not: Oda sıcaklığı çimlenme için yeterli olacaktır.)

topraksiztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 11:26   #559
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın masal gibi öncelikle siteye hoşgeldiniz. Topragınız çok kötüyse size sebze adalarını tekniğini önerebilirim. Sitede araştırın ayrıntısıyla bulursunuz. kaliteli paket çim tohumlarında alırsanız açık satılan çim tohumlarından daha memnun kalırsınız.Yabani otlar topragın üvey evlatları değildir. Bahçeniz ne kadar büyüklükte bilmiyorum ama bir çim biçme makinesi edinerek onları düzenli biçerseniz çimden daha dayanaklı ve daha ekonomik bir yer örtüsü elde edebilirsiniz. Karıncaları evden uzak tutmak için de doğal yöntemler var kahve ve limon gibi onları deneyebilirsiniz.

masal_gibi beğendi.
madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 11:49   #560
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_gibi Mesajı Göster
merhaba yeni üye oldum ilk konumu açıyorum sizlere soracagım soru şu kii hiç ummadıgımız anda site içinde ama sadece bize ait bahçeli bir ev sahibi olduk fakat benden önce burada yaşayan arkadaşların köpekleri falan varmış bırakıp giderlermiş bütün bahçeyi dışkılamışlar ve temizlememişler ve bahçeyi börtü böcek basmış (( ben temizledim ama börtü böcekten kurtulamıyorum evimi sürekli karıncalar basıyor,kertenkeleler kırkayaklar ve yabani otlarla başım belada.. çok uzattım biliyorum ama birincisi börtü böcegi evden nasıl uzaklaştırırım ve içinden yabani ot çıkmayan çimen tohumu varmı şimdiden teşekkür ederim
Bahsettiğiniz börtü-böcekler doğada ve bizlerin de bahçesinde yaşayan canlılar. Bahçe toprağınızı belleterek havalandırmanız her durumda faydalı olur, mevsim olarak müsait bir dönem.

Çim tohumu için şunu söyleyebilirim içinden yabani ot zaten cıkmaz ama tohumlar mutlaka rüzgar ya da karınca, kuş marifeti ile bahçe toprağına mutlaka taşınarak yaşam bulur.

Bahçeli ev yaşantısında bütün bunlar normal.

Börtü-böcek ev içine giriyorsa giriş yollarını keşfetmeniz, izolasyon uygulamanızı tavsiye ederim.

masal_gibi beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 19:30   #561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
3 çeşit tohum , sıfır bilgi .

Merhaba arkadaşlar/abiler . Yaklaşık bir haftadır bilgilenmek için forumu okuyorum ve benim gibi yeni başlamak isteyenlere en çok gelen tavsiye bir an önce bir yerden başla !
Bende , öyle yaptım . Şu an elimde 3 çeşit tohum var . Teorik olarak biraz bilgilendim fakat hala kafamda bir sürü soru var . Yanıtlarsanız çok sevinirim .
Bugün Koçtaş'tan maydanoz, biber ve hıyar tohumu aldım . Hepsi paketli . Şu an resim yükleyemediğimden paketlerde yazanları sizlere aktarayım :
1 ) Biber tohumu : marka : verve , üzerince çarliston biber yazıyor ve paketin arkasında sadece garanti koşulları ile tohum standartlarına uygunluktan bahsedilmiş.
2 )Hıyat tohumu : marka :vilmorin . badem hıyar . düzgün şekilli , çekirdeksiz, melez çeşittir yazıyor .
3 ) Maydanoz tohumu :marka vilmorin . İri yapraklı , italyan , mutfak otu yazıyor.

Bunların haricinde pek bir bilgi yok . Sorularıma gelince .
1 : Maydanoz tohumunu direk ekeceğimiz yere atacağız ya bu tohumları önce ıslatmalı mıyım ? ve maydanozu ekeceğim saksının derinliği asgari ne kadar olmadır ?
2 : Biber tohumlarını 24 saat nemli tülbentte bekletmem gerektiğini okudum , doğrumu ? Eğer öyle ise 24 saat geçtikten sonra direk ekeceğim yere tohumları koyabilir miyim ? Yani , tohumu önce fide yapmak için ayrı bir yerde büyütmeden/şaşırtma yapmadan direk nihai saksıya ekebilir miyim ? Ve bir tek biber yetiştirmek için gerekli saksının ölçüleri ne kadar olmalı ?
3 : Hıyar tohumlarını da 24 saat nemli tülbentte bekletin diye okuyorum hep , eğer öyle ise 24 saat geçince bu tohumlarıda direk nihai saksıya ekebilir miyim ? Ve tek bir hıyar yetiştirmek için saksı asgari ne ölçülerde olmalı ?

Son sorum da toprak seçimi arkadaşlar . Koçtaşta satılan paketlenmiş çiçek toprağını mı kullanmalı yoksa bağdan bahçeden toprak getirip içine bir şeyler mi karıştırmalı ? Büyük ihtimal yuh artık diyeceksiziz ama bir de gübre olayı ile ilgili bir şeyler tavsiye ederseniz çok memnun olurum .
Üşenmeyip sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim . Cevaplayan arkadaşlara ayrıca teşekkür ediyorum .

Selamlar , Deniz

DenizSönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 14:07   #562
Yeni Üye

Tardis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Reyhan, Dereotu, Maydanoz.

Bunların üçünü bir başlıkta açtım çünkü üçünü de ektim saksılara ama hangisi hangisi onu unuttum İki aynı türden saksı çim verdi bayağı, 1,5 ay evvel falan ekmiştim. Bilgi alışverişinde bulunalım bu sebzeler için, saksıda ne yapılmalı ne yapılmamalı? Ben ektiğimden beri sadece suladım, yaklaşık 6 saksıya 3 farklı tohum ekmiştim ama aynı türden olan 2 si çıktı sadece, diğerleri yüz göstermediler bile. Topraklar bir kaç yıllık, bu sene belleyemedim de. Ne tür bir besin kullanmamı tavsiye edersiniz? Çiçekli bitkiler için besin var bende, Vilmorin'in, onu kullanmam bir sorun teşkil eder mi?

resimsel beğendi.
Tardis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 14:14   #563
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn. Tardis,bu bitkiler her yerde olabilir ancak üçüde geç çıkarlar özellikle maydanoz.
Toprakla yanmış keçi gübresini karıştırmanız yeterli extra bir besin istemez bence.

resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 14:22   #564
Yeni Üye

Tardis's Avatar

Teşekkür ediyorum sayın resimsel, ben de öyle düşünmüştüm, şimdilik sadece suluyorum, komşumuzun köyden getirdiği gübre var, nasıl uygulayabilirim acaba?

Eski 08-04-2014, 15:14   #565
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Aslında ekmeden toprakla karıştırsaydınız daha iyi olurdu ama artık ekmişsiniz,en iyisi birer avuç saksı üstlerine serpmeniz.

resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 20:28   #566
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
26 martta maydanoz,tere,dere otu ve roka ektim...3 gün sonra roka ve daha sonra dere otu ve tere filizlendi.Maydanoz ise bir haftada.Şu an filizler 4 cm civarında..Sabahları 7,8 gibi su verdim ve akşamları üzerlerini örttüm...Şimdilik sağlıklılar darısı başınıza

Tardis beğendi.
ooksijen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 21:22   #567
Ağaçsever

Karadavut's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2010
Bende çeşitli tohumlar aldım ve ilk defa ekecegim. Sizce ekdigimiz sebzelerin lezzetini nasıl artırabiliriz?

Karadavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 13:53   #568
Yeni Üye

Tardis's Avatar

Baktım benim maydonoz da hafiften çimlenmiş, tereler çıktı baya da yani ekeli 1-1.5 ay oldu...

Emre İlhan beğendi.
Eski 15-04-2014, 15:50   #569
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackdavid Mesajı Göster
Bende çeşitli tohumlar aldım ve ilk defa ekecegim. Sizce ekdigimiz sebzelerin lezzetini nasıl artırabiliriz?
Ektiğimiz ya da diktiğimiz sebzelerimizin lezzetini artırabilmek için gübreleme ve fide yetiştirme konularını iyi kavramamız gerekiyor.

Forumumuzda bu konularla ilgili bilgiler daha önce fazlasıyla konuşuldu. Arama yapar ve geçmiş mesajlara göz atarsanız, kolayca ulaşabileceğinizi düşünüyorum

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 21:16   #570
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Herkese merhaba,

Acemi bir bahçıvan olarak birkaç sorum olacak.
1-Oturduğumuz evin arka bahçesi var. Yaklaşık 20 m2 ve 4-5 m2 kadarı az güneş alıyor.Toprak sanırım çok killi ve biraz su görse balçık hale geliyor. Forumlardan araştırdğım kadarıyla birşeyler yapmaya çalıştım. Toprağı önce belledim, sonra kumla karıştırılmış ince taneli bir toprak kattım. Buna dolgu toprağı deniyormuş. Tekrar belledim ve tırmıkla karıştırdım ve düzelttim. Bir değişiklik olmadı, toprak azıcık su bile alsa balçık hale geliyor. Bu toprağı nasıl rehabilite edebilirim?

2-Gölgede yetişen bitki olarak ne önerebilirsiniz ?

Fotoğrafı eklemeye çalıştım becermişimdir inşallah.

Teşekkürler.

cascarino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024