agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2013, 00:29   #451
Ağaçsever

limonağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahim Mesajı Göster
Balkonda kendi çapımda bir şeyler ekip dikmek istiyorum. Fakat balkon hiç güneş almıyor. Seferihisar'dayım. Ufak çaplı sera yapabilirim fakat güneş ışığı olmayınca verim almak zor mudur yoksa imkansız mıdır?
sayın bahim, madem ki istiyorsunuz neden olmasın? çok güneş görmeyen yerde de yetişecek bitkiler var.bazı çiçek ve bitkiler çok ve direk güneşten hoşlanmaz.başta nane,maydanoz,soğan,sarımsak olmak üzere....ve de bir çok çiçek. isterseniz bu konuda araştırarak birşeyler yetiştirebilirsiniz bence...

limonağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 07:16   #452
Yeni Üye

Tardis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahim Mesajı Göster
Balkonda kendi çapımda bir şeyler ekip dikmek istiyorum. Fakat balkon hiç güneş almıyor. Seferihisar'dayım. Ufak çaplı sera yapabilirim fakat güneş ışığı olmayınca verim almak zor mudur yoksa imkansız mıdır?
Yanılmıyorsam akşam ve gece sefaları da böyle bir yerde yetişebiliyordu, onları da düşünebilirsiniz eğer bitki isterseniz. Sonra sardunyalar da yarı gölge ister, eğer balkonunuz günün herhangi bir saatinde az da olsa güneş alıyorsa onları da koyabilirsiniz.

Tardis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 17:47   #453
ERZ
Ağaçsever

ERZ's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2013
Arkadaşlar; aranıza yeni katıldım.

Tohumdan fide üretmeyi düşünüyorum ama bir kere denedim, hüsranla sonuçlandı ve bu yüzden annem ve eşim benimle kafa buldular. Bende hırs yapıp, bugün tekrar domates ve biber tohumlarını pet bardakta torfa ektim.

Dışarı sıcaklığı çok düşük olduğundan, içeride tutuyorum. Camın önü de biraz soğuk, acaba çimlenene kadar nasıl bir ortam sağlamalıyım?

Ayrıca, çimlenmeden önce güneş ışığına ihtiyaç var mı? Ve çimlendikten hemen sonra güneş ışığı şart mı?

Emre İlhan beğendi.

Düzenleyen Emre İlhan : 16-03-2013 saat 19:37 Neden: Mesaj, imlâ kurallarına göre düzenlendi ve paragraflara ayrıldı.
ERZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 19:57   #454
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sevgili ERZ; öncelikle aramıza hoşgeldiniz

Lütfen forumda arama yapınız.

Forum Kurallarında ki en önemli şartlarımızdan birisi de Türkçe'mizi güzel kullanmak. İnternetteki gibi chat diliyle yazışmıyoruz forumumuzda

Size aşağıdaki konuların çok ışık tutacağını düşünüyorum. Eğer herhangi bir probleminiz olursa, ilgili başlıklarda sorabilirsiniz

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 22:56   #455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
merhaba
geçen yıl balkonda sebze yetişrimeyi denedim. biraz zahmetli oldu. toprak kullanmıştım. internette hydroton diye bir malzeme gördüm. bir kaç yerde bitkileri bunun içine ekmişler. ama kullanımı konusunda ayrıntılı birşey bulamadım. su tutma özelliği olan bir malzemeymiş ama sadece buna ekince acaba yetiyor mu? bilen varsa lütfen bilgi verebilir mi?

yekisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 10:42   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Gübre kullanımı

Herkese merhaba. Bu sene ilk defa balkonumda sebze yetiştirmeyi deniyorum. Toprak olarak bahçe toprağı ve torfu karıştırdım. Ancak gübre kullanımından emin olamadım. Sebze yetiştirirken gübre kullanmak şart mıdır? Öyleyse, hangi gübreleri önerirsiniz? Doğal gübre bulabileceğim yerler var mıdır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

meltemsezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 12:42   #457
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sayın meltemsezer,
Toprağınızda yeterli miktarda organik madde bulunuyorsa ilk yılınızda gübre kullanmayabilirsiniz. Torfun içindeki maddeler ancak fide safhasında yeterli olacak düzeydedir. Doğal gübreyi alırken de dikkatli olun. Fermentasyonu tamamlanmamış (Halk arasındaki deyimiyle yanmamış) gübre zarar verebilir. Bunun tersi de mümkün. Uzun süre uygun koşullarda muhafaza edilmemiş gübrenin de fazlaca bir faydası olmaz.
Doğal gübre bildiğim kadarıyla sağlıklı ve paketlenmiş halde yapı marketlerde bulunuyor. Yakınınızdaki çiçekçilerden, varsa seralardan da temin edebilirsiniz.
Kolay gelsin.

meltemsezer beğendi.
Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 14:56   #458
Yeni Üye

ezirkartal's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Merhaba. Benim evin camlarının önü çok geniş. Ben de sarkan çiçeklerim olsun istiyorum.Tavsiyeleriniz neler? Bana yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

Sevgi Durul beğendi.
ezirkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 08:45   #459
Yeni Üye

Sayın Boska,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Dün biraz daha araştırınca bir seradan buldum koyun gübresi ve aldım, 10 kglık bir çuval. Umarım bahsettiğiniz özelliklerde bir gübredir tabii. Acaba bu gübreyi ne zamanda itibaren sebze fidelerimin altına sermeliyim ve ne kadarda bir yenilemeliyim, fikriniz var mı? Tekrar teşekkürler.

Eski 26-03-2013, 11:01   #460
Ağaçsever

Boska's Avatar

Sayın meltemsezer,
Fidelerinizi saksılara geçireceğiniz zaman küçük bir avuç gübreyi kökün geleceği yerdeki toprakla karıştırıp fideyi üzerine oturtunuz. Etrafındaki toprakları da fide etrafına doldurup hafifçe bastıtıp sulayınız ki etrafındaki topraklar kökleri tam olarak sarabilsin. Fideyi toprağa dikerken birşeye dikkat ediniz. Toprak saksıya tam olarak dolmasın. İleri safhada fideniz büyüdükçe saksıya azar azar toprak eklersiniz. Bu işlem fidenin toprağa dikildiğinde yapılması gereken boğazlama işlemi yerine geçer. Bu safhada toprağa gübre de ilave ederek verirsiniz.
Kolay gelsin.

glgn beğendi.
Eski 26-03-2013, 11:09   #461
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezirkartal Mesajı Göster
Merhaba. Benim evin camlarının önü çok geniş. Ben de sarkan çiçeklerim olsun istiyorum.Tavsiyeleriniz neler? Bana yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim
Hoşgeldiniz, sayın ezirkartal.

Sarkan çiçek olarak aklıma gelenler sakız sardunya, petunya, maviş, parlak mustafa, kohleria, çeşitli sedumlar, acem halısı, delosparmalar, bazı sukulentler.

Bu bitkilerin forumda ayrı ayrı başlıkları var. İlginizi çeken bitki başlıklarını incelerseniz, işinize yarayacak bilgiler edinebilirsiniz. Kolay gelsin....

ezirkartal beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 11:55   #462
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim sayın Boska, dediğiniz gibi deneyeceğim.

Eski 07-04-2013, 14:44   #463
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Merhabalar.

Aklıma ve bütçeme takılan birkaç bir şey konusunda fikrinizi almak istiyordum.

Fideleri şaşırtma sonrasında kullanılan torfların besin değeri var mı,sebze fidelerini(örneğin geniş bir saksıya 2 iri domates fidesini şaşırttıktan sonra gübre ilavesi gerekli midir,gerekli ise ne miktarda?),

Bir de şu konuda önerilerinizi bekliyorum.Sebze fidelerini saksıya aldıktan sonra, her saksıyı tamamen torfla doldursam inanılmaz maliyet ortaya çıkıyor. Domates,patlıcan gibi sebzeler malum kök saldığından bunları geniş kapasiteli kova,saksılarda yetiştirmek gerekiyor. Elenmiş toprak ve torfu aynı oranda karıştırıp doldursam saksıları nasıl olur?

Son alarak gübreleme işlemi,bitkinin gerçek yaprakları çıktıktan sonra saksıya şaşırtılırken mi yapılmalı,daha sonraki aşamalarda gübreleme gerekli mi,ne zaman?

Şimdiden sağolun..

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 18:21   #464
Ağaçsever

Boska's Avatar

Sayın eylülbelde,
Torfların besin değeri sınırlıdır. İçlerindeki besin, normal şartlarda ancak fide yetiştirmeye yeter. Zaten tavsiye edilen de üçte bir toprak, üçte bir torf, üçte bir gübre şeklindedir. Saksıyı tamamen torfla doldurmanız maliyet bir tarafa, bitkinizin iyi yetişmemesine neden olacaktır. Belirttiğiniz gibi elenmiş toprak ve torfa bir avuç kadar organik gübre karıştırılırsa yeterli olur. Daha sonraki gübrelemeler için toprağınızdaki organik yapı önemlidir. Eğer organik yönden zengin bir toprak bulabilirseniz ilk gübrelemeye bile gerek kalmaz.
Bir de şu husus var. Mümkün oldukça her saksıda bir bitkiniz olsun. Bir saksıda 2 domates pek iyi sonuç vermez.
Kolay gelsin.

Eski 07-04-2013, 20:30   #465
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Cevabınız için çok sağolun Boska.Epey bir şey netleşti kafamda. 2-3 tane domates ekmeyi damacana çapı ve derinliği için uygun bulmuştum ama fazla mı olur dersiniz?Bir avuç gübre damacana hacimi için yeterli midir?

Hazır sizin gibi yardımcı olan birini bulmuşum Boska,bir konuda daha danışacağım size. 20 m2 kadar bir bahçemiz var. Sebze fidelerinin büyük bir kısmını bahçeye alacağım bir süre sonra. Fakat bahçeye almadan evvel biraz boya ve güce kavuşsunlar istediğimden şunu denemeyi düşünüyorum;
İlkin viyollerde çimlendirip, gerçek yapraklar çıktıktan bir müddet sonra saksıya şaşırtıp, güce kavuştuktan sonra da büyük bir kısmını bahçeye almayı planlıyorum,siz ne dersiniz?

Tekrar sağolun ilginiz için.

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 22:53   #466
Ağaçsever

Boska's Avatar

Sayın eylülbelde,
En küçük boy domatesler redrobin, tiny tim ve totem gibi chery denilen domateslerdir. Bunlardan bir tanesi bile bir damacanayı doldurmaya yeter. Derinlik olarak iyi ama kapladığı alan olarak yetersiz kalır.
Damacana hacmi için bir avuç yeterli olur ama doğrudan koymak yerine toprakla iyice karıştırın.
Bahçe için dediğiniz gibi yapabilirsiniz. Hatta saksıya şaşrtmadan viyollerde yeterli boy ve kalınlığa erişebilirlerse doğrudan bahçeye de dikebilirsiniz.
Bu arada bahçanizinde gübreye ihtiyacı varsa bellemeden önce gübreleyip bellerseniz toprağa tam olarak karışmış olur. Bahçeye dikerken de kuzeyden güneye istikametinde dikim yaparsanız güneşten en iyi şekilde faydalanırlar.
Kolay gelsin.

eylülbelde beğendi.
Eski 18-04-2013, 11:34   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2013
tohum ekimi

arkadaşlar merhaba;

aranıza bugün katıldım ve tahmin ettiğiniz üzere bu işlerde yeniyim.

geçen cumartesi ilk kez tohum ekimi yaptım torfa. Her akşam fısfıs ile toprağı nemlendirdim ve filizlenmeye başladı saksılarım.

Ama bir sorunum var, sanki çıkan filizler sarıya dönük ve kuruyacakmış gibi, toprağına baktım üst kısmı nemli, direk güneş ışığına maruz bırakmadım, ev içerisinde aydınlık bir odada yetiştiriyorum.

nerede yanlış yapıyor olabilirim.

bir sorum daha var dikdörtgen saksı içerisine bir tanesine soğan ektim, iki tanesine tohum ektim ama onlar dışarıda pencere önünde, üzerlerine poşet geçirdim bu şekilde yetişirler mi?

miraynas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 11:43   #468
Yeni Üye

bunlarda fotoğraflarım

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2013, 12:25   #469
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
bu konuda çok bilgim yok, bende amatörce evimde yetiştiririm.
sadece edindiğim tecrübeyi paylaşmak istiyorum belki aynı sebepten olabilir.
eğer çimlenmiş tohumlarımı fısfıslarsam ve yapraklarına gelirse her ne kadar gece de sulasam sabah güneş sarartıyor, hatta bir domastesimin yaprakları buruştu sarardı resmen kendinden geçti ama hemen sulama sistemini ve ışk alma durumunu değiştirdim 3 günde toparladı çok şükür... yani sularken gövde ve yapraklara dikkat edin birde direk güneşte tutmayın. mesela pencere önüyse tülü çekin,
ama dediğim gibi sadece kendi edindiğim tecrübe bu..

sitede bu konuda çok faydalı bilgiler alacağımız insanlar var.. onlar size yardımcı olurlar ve kesin bilgileride onlardan öğreniriz=) bende takip ediyorum artık burayı=)

kolay gelsin bol hasatlar, saygılarımla...

Hülyab, glgn ve miraynas beğendi.
candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 12:48   #470
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
fazla sulamayın.. toprak nemliyse bu ona yeter.. kökleri zaten yüzeyin hemen altında. mümkünse suni ışıktan ziyade güneş alsın..

miraynas beğendi.
Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 13:43   #471
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miraynas Mesajı Göster
bunlarda fotoğraflarım
Fısfısla az az sulamanız güzel ama gün ışığı da gerekiyor. Sanki biraz gün ışığını az alıyorlar bu yüzden de biraz fazla uzamış gövdeleri ve incelmiş. Yeterince ışık alabilecekleri bir yere çıkarın üzarini şeffaf naylonla örtebilirsiniz havalandırmak şartıyla tabi.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 15:48   #472
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Fısfısla az az sulamanız güzel ama gün ışığı da gerekiyor. Sanki biraz gün ışığını az alıyorlar bu yüzden de biraz fazla uzamış gövdeleri ve incelmiş. Yeterince ışık alabilecekleri bir yere çıkarın üzarini şeffaf naylonla örtebilirsiniz havalandırmak şartıyla tabi.
pencere onlerimizde hep kalorifer peteği var ve şuan çalışıyor. o yüzden koyamıyorum pencere önüne. çok üzüldüm şimdi ya,uzamış-incelmiş diyince.

peki sizce bu sararmasının nedeni ne olabilir? yukarıdaki arkadaşın dediği gibi üzerine fısfıslamam mı?

dışarısı soğuk ama o zaman yinede poşet geçirip koyıyım arada da havalandırırım

Eski 18-04-2013, 15:53   #473
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candem Mesajı Göster
bu konuda çok bilgim yok, bende amatörce evimde yetiştiririm.
sadece edindiğim tecrübeyi paylaşmak istiyorum belki aynı sebepten olabilir.
eğer çimlenmiş tohumlarımı fısfıslarsam ve yapraklarına gelirse her ne kadar gece de sulasam sabah güneş sarartıyor, hatta bir domastesimin yaprakları buruştu sarardı resmen kendinden geçti ama hemen sulama sistemini ve ışk alma durumunu değiştirdim 3 günde toparladı çok şükür... yani sularken gövde ve yapraklara dikkat edin birde direk güneşte tutmayın. mesela pencere önüyse tülü çekin,
ama dediğim gibi sadece kendi edindiğim tecrübe bu..

sitede bu konuda çok faydalı bilgiler alacağımız insanlar var.. onlar size yardımcı olurlar ve kesin bilgileride onlardan öğreniriz=) bende takip ediyorum artık burayı=)

kolay gelsin bol hasatlar, saygılarımla...
teşekkürler. sulama sisteminizi nasıl değiştirdiniz acaba?

Eski 18-04-2013, 17:00   #474
Ağaçsever

candem's Avatar

minik fidenin tam toprakla buluştuğu yere tabiri caizse bir yudum su veriyorum. etrafındaki toprağıda fısfıslıyorum. yapraklara hiç sıçratmadan. ne faydası olur bilmiyorum da, etrafındaki toprak kuruyunca üzülüyorum onuda ıslatıyorum.=)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
sayın h_dogan, ektiğim maydanozlar daha asıl yapraklarını çıkartmadılar çimlenme durumundalar ama uzun ve çok çelimsizler. bazen fısfıslıyorum minicik su damlasıyla toprağa yapışıyor. bu normal mi? direk güneş ışığı almıyor sadece gece karanlıkta. akşamlarıda salonda olduğu için lambanın aydınlığı var. ısısıda normal oda sıcaklığı.
maydanoz bölümüne baktım benim saksıdakiler farklılar hatta dereotumu diye düşündüm. ama tohumlar zengarden dan... şuan izlemedeyim.
sağlıklı olsunda dereotu mu maydanoz mu önemi yok

Eski 22-04-2013, 17:32   #475
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Merhaba Arkadaşlar,
siteyi daha önceden de nadiren takip etsem de bugun yeni hesap açtım, aklımdaki sorulardan ilkini sorayım..

geçen yıl bir kaç tane ipek böceği yetiştirmeye çalıştım ama öldüler, bu yıl da balkonda sebze falan yetiştirmeye merak saldım. şu an balkonda sırık domates, salatalık, çilek ve biber fideleri var, hepsini fide olarak alıp saksılara ektim, bazılarının toprağı hazır toprak (sanırım Torf olarak geçiyor, onu da az önce yazılanları okurken öğrendim) bazı saksıların toprağını da apartmanın bahçesinden aldım, bahçeden (kırmızı) toprak alırken solucanlar vardı, solucanları özellikle seçip saksıya koymadım, sanırım solucanları koymayarak hata ettim saksıda bitki yetiştirirken solucanların olması iyi bir şey mi?

teşekkürler..

Düzenleyen metingul : 22-04-2013 saat 17:33 Neden: imla
metingul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 14:51   #476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2013
Merhaba,
Ben 3 gün önce küçük bardaklara domates ve biber tohumu ektim ve sera etkisi yapsın diye üzerlerini streç film ile kapatmıştım. evde direk güneş almayan ama biraz aydınlık bir köşesine koydum. bugün maalesef toprağın üzerinde küf oluşmuştu. seraları çıkardım ama küfün tohumlara zarar verip vermeyeceğini bilmiyorum. sizce ne yapmalıyım? güneş gören bir yere taşırsam belki küf sorununu çözebilirim ama tohumların hala çimlenme şansı var mı?

sebruy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 22:04   #477
Ağaçsever

candem's Avatar

arkadaşlar domatesdeki azot eksikliğini ilaç dışında neyle giderebilirim. hiç ilaç kullanmak istemiyorum. yapraklarında sararma var araştırdım azot eksikliği büyük ihtimalle.
cevaplarınızı bekliyorum...

Eski 30-04-2013, 20:09   #478
Yeni Üye

İki gündür bitkilerin altına bir kapak üzüm sirkesi koyuyorum. Geriye içinde beyaz beyaz ufacık cesetler görüyorum

Bir de salatalıkta hastalık mı var bilemedim bir bakınız.

Son olarak domatesin saksısında bir baktım ki bir kabartı var, toprağı az eşeledim şu mantarları gördüm. Bunlar domatesime zarar verir mi?

Eklenen Resimler

yalnız adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 21:26   #479
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın yalnız adam,

Beyaz sinekler için sirke su karışımı sprey de kullanabilirsiniz. Kadife çiçeği de beyaz sinekleri uzaklaştırır.

Salatalıkta galeri sineği var. Buradaki mesajlar da işinize yarayabilir.

Domates saksısındaki mantar emin olmamakla birlikte Coprinus sp. olabilir; hayvan gübresi kullandıysanız bu mantar çıkabilir.

ciroz ve yalnız adam beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 14:26   #480
Yeni Üye

Teşekkürler. Mavi kapakla birlikte sirke su karışımını spreylemeye devam ediyorum. Artık azaldılar sanki. Zaten bitki üstünde onları hiç görmedim

yalnız adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024