agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2012, 14:58   #391
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
DDVP... evet yasaklandı fakat hâlâ son kullanım tarihine kadar olanlar kullanılmakta. Dikkât ettiyseniz, elimde bulunan DDVP'yi kullanıyorum dedim. Üyemizi kaçak yollardan DDVP teminine sevk etmedim...

Evet, elimde DDVP var ve kullanıyorum. Ama kullanmak istiyor muyum? Tabii ki de hayır. Ancak mecbur kaldığım zamanlarda, başka çare bulamıyorum.

Sevgili, aysunhacer'in elindeki DDVP'nin ziraatçi tarafından nasıl temin edildiğini bilemem. Ama onun yerine yasal olan acetamiprit içerikli bir ilaç satın almasını ve sıkıştığı takdirde DDVP'ye başvurmasını önerdim dikkât ederseniz.

Ne yapsaydım? Zaten morali bozulmuş bir doğasevere, felâket tellâllığı yapıp; "aman efendim! DDVP'mi kullandınız hiii!" mi demeliydim?

Lütfen mesajıma dikkâtli bakınız. Üsteleyerek DDVP'yi önermiş miyim sizce? Onun yerine daha az riskli olan bir alternatif sundum ki zaten üyemiz kimyasal yola başvurmuş bile...

Bana sorarsanız, kendime ait bir alanım olsa; tamamen mikrobiyal ürünler kullanırım...

Sadece uygulama periyotlarına uyamadığım ve hastalık etmenlerinin çevremde çok fazla olup, ekolojik düzeni bozarcasına civarda kimyasal kullanıldığı için başarısız oluyorum.

Daha önceden takip edenler bilirler, eskiden tamamen mikrobiyal kullanıyordum. Memnundum, taa ki uygulama periyotlarına uyabilecek zamanım kalmayana dek...

Yanlış yanlıştır diyorsunuz. Zıt düşüncelerden, sizin ve benim gibi düşünen(destekleyen) insanlardan bahsediyorsunuz. Sizin-benim gibi bir kutuplaşma olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta amacımız; bitkiler hakkında birbirimize yardımcı olmak. Israrla kimyasal ve yasak ilaçlar önerseydim; evet o zaman bana bu göndermeyi yapabilirdiniz...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kallium Mesajı Göster
Böcek ilacı, karınca ilacı, elinize ne geçerse kullanarak karıncaları öldürün.
Bu öneri çok mu masum sizce? Bahsettiğiniz ürünlerin ne derece riskli olduğunun farkında mısınız? Pekii, ya yarın bir gün bunlarda yasaklanırsa ne olacak?

Bu ürünleri karıncaların bulunduğu ortamda(sebze yetişen balkonda) kullanacaksınız. Bunun DDVP'den ne farkı kaldı ki?

Aeresoller, yetirince kalıntı bırakan preparatlardır. Püskürtüldüğü zaman yayılırlar, toz olan karınca ilaçları da uçuşur, öyle ya da böyle bitkiye ulaşırlar. İşte, tarımda hiç kullanılmayan kimyasalları bitkilerinize bulaştırmış oldunuz bile...

Karıncaların yok edilmesini önerecekseniz, en azından Deltamethrin içerikli ilaçları önerin ki(desic, deltharin vs...) en azından memelilere ve kuşlara toksisitesi sizin bahsettiğiniz ürünlerden az bir madde ve tarımda ruhsatlı...

Ayrıca kimyasal yönteme başvurmanıza gerek yok. Bir fısfıs şişesine biraz yoğun miktarda limontuzu(sitrik asit) eritin. Karıncaların bulunduğu yerlere püskürtün. Bakın nasıl terk ediyorlar

Ortada bir ikilem varsa vurgulayın, hâttâ eleştirin. Hatam varsa düzeltmek için yazın. Fakat bu hitabı ricâ ediyorum benim için kullanmayın ve benim gibi düşünebilecek insanların da olduğunu lütfen unutmayın...

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 18:09   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bir sorum olacaktı.ben balkonda saksıda domates biber ve patlcan yetiştiriyorum.fakat çiçek açmasına kadsar bir problem yok çiçek solup meyve vermeye başlayınca bitkilerim alt bölümden başlayarak sararmaya başlıyor daha sonrasında çiçekler dökülüyor **** varsa sebzesi o da büyümesi duruyor.ne yapmam gerekir arkadaşlar?

06ugur06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 18:38   #393
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sebzelerinize gübre veriyor musunuz?

Eski 10-07-2012, 09:30   #394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2012
malesef vermiyorum.bir arkadaşın domatesleri de gübresiz yetişti ve yedi acaba toprak mı farklıydı **** onun aldığı toprak gübrelimiydi bilmiyorum.birde koyun gübresi diyolar hangi gübreyi almam daha iyi olur sizce?

06ugur06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 12:15   #395
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Koyun gübresi, özellikle keçi gübresi daha iyi olur. Ya da gübre şerbeti yapıp, öyle de gübreleme yapabilirsiniz.

Koyun veya keçi gübresi şerbetini, ağırlıklı olarak çiçeklenme döneminde kullanırsınız. Çünkü; koyun ya da keçi gübresi, güvercin gübresi gibi kanatlı gübrelerine göre daha dengelidir. Yani besin maddelerinin değerleri birbirine yakındır.

Rutin gübrelemenizi de güvercin gübresi şerbeti ile yaparsınız. Güvercin gübresi, azot bakımından zengin ve fosforik asit içeren bir gübredir. Sulama suyunuz kireçli ise, toprak ph ını düşürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca burayı okumanızı tavsiye ederim

Eğer kimyasal gübreleme yapacaksanız; çiçeklenme ve meyve bağlama döneminde, Potasyum(K) oranı yüksek gübreleri tercih ederseniz daha iyi olur.

Çiçeklenme ve meyve bağlama döneminin haricinde ki rutin gübrelemenizi, dengeli bir NPK+Me(mikro element) (12+12+12+MgO) tarzındaki gübreleri tercih edebilirsiniz.

Eğer kimyasal gübre kullanmak istemiyorsanız; gübre şerbeti, sunni gübreleme gibi bitkinize hızlı bir şekilde destek olur. Aşağıdaki konuları okumanızı tavsiye ederim. Size ışık tutacaktır

Bkz, bkz, bkz, bkz

Not: Gerek kimyasal, gerekse organik gübreleme yaparken, dozajına çok dikkât edin. Aksi halde, bitkilerinizin kökünü yakabilirsiniz...

Eski 17-07-2012, 14:46   #396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2012
gÜVERCİN GÜBRESİ KARIŞTIRILSA... ORANI NE OLMALI?

AHMTB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 20:08   #397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2012
Merhaba,
Ben yaz tatilindeki boş bir öğrenciyim ve balkonda bir şeyler yetiştirmek istiyorum. bu mevsim de neler yetiştirebilirim? başlangıç seviyesi için ne önerirsiniz? ayrıca nelere ihtiyacım var -tohum, saksı harici-.
teşekkür ederim.

Samroomes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 13:59   #398
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samroomes Mesajı Göster
Merhaba,
Ben yaz tatilindeki boş bir öğrenciyim ve balkonda bir şeyler yetiştirmek istiyorum. bu mevsim de neler yetiştirebilirim? başlangıç seviyesi için ne önerirsiniz? ayrıca nelere ihtiyacım var -tohum, saksı harici-.
teşekkür ederim.
Sevgili Samroomes ; Roka, fındık turpu, maydanoz, taze soğan yetiştirebilirsiniz.

Roka için 10 cm, fındık turpu için 20, maydanoz için 10, taze soğan için 15 cm civarında toprak derinliği yeterlidir.Yarı gölge bir alana, bol suya, bolca da azim ve sabıra ihtiyacınız var Kolay gelsin, ayrıca bu bir hastalıktır.Hoşunuza giderse tüm yıl boyunca günde en fazla 30-45 dakika ayırarak balkon bahçeciliği yaparsınız

mrduran beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 17:01   #399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Sevgili Samroomes ; Roka, fındık turpu, maydanoz, taze soğan yetiştirebilirsiniz.

Roka için 10 cm, fındık turpu için 20, maydanoz için 10, taze soğan için 15 cm civarında toprak derinliği yeterlidir.Yarı gölge bir alana, bol suya, bolca da azim ve sabıra ihtiyacınız var Kolay gelsin, ayrıca bu bir hastalıktır.Hoşunuza giderse tüm yıl boyunca günde en fazla 30-45 dakika ayırarak balkon bahçeciliği yaparsınız
Kesinlikle hastalık katılıyorum. Babam emekli olduktan sonra kendine küçük bir bahçe açtı ve bazı sebzeler yetiştiriyor. Her hafta düzenli olarak orada ve bende seviyorum bu işi. Ama doğrusunu söylemek gerekirse çok fazla yardımcı olmuyorlar ve pek desteklemiyorlar. Ama ben boş durmak yerine bir şeyler yetiştirmek istiyorum. Ayrıca çok teşekkür ederim bilgiler için.

Samroomes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 21:45   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2011
Galeri: 1
Çok çok çoook acemiden sorular..

Herkese merhaba,
Öncelikle şunu söylemek isterim bu konuda hiçbir deneyimim yok, her türlü paylaşımınıza açığım, fotoğrafta görüldüğü biçimdeki iki adet saksıdan birisine maydanoz, diğerine dereotu tohumları ektim. Nasıl bir yerde tutmalı, ne sıklıkla sulamalıyım?
Bu ebatlarda 5 adet daha saksım var, marul fidesi ekmeyi düşünüyorum, başka neler yetiştirebilirim.
Şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

çiftçi5234 ve mrduran beğendi.
abrecchia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 04:49   #401
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Yakıcı güneşlerden koruyun, ama güneşi severler (biraz tezat gibi oldu) Çok sulamayın, hafifçe sulayınki tohumlar çimlenmeden yüzeye çıkmasın.Maydanozları oldukları zaman kökten koparmayın, saptan kesin.Tekrar çıkacaktır.Çok geç çimleneceğinden bu olmadı deyip toprağa başka şeyler ekmeyin..Bu mevsim marul zamanı serin yerlerde.Daha değişik olarak büyük yoğurt kovalarda ''Red Robin'' domatesi yetiştirebilirsiniz.Yeşillenmiş soğanı kabuğunu incelterek (yarı yarıya soymak suretiyle) yarısına kadar toprağa gömün, 2-3 hafta sonra taze soğanınız hazır..Başarılar

Kiraz ve mrduran beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 11:05   #402
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Forumumuzda bu tarz sorularınız için ayrılmış konu var zaten

Acemi Bahçıvan Soruları

Eski 29-08-2012, 20:35   #403
Yeni Üye

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Forumu kullanmayı henüz bilmiyordum sanırım yeni başlık gereksiz olmuş, konu buraya taşınmış.
Selamlar.

Eski 08-09-2012, 17:45   #404
Yeni Üye

Fotoğraflarda görüleceği gibi karton bardaklara sarımsak dişlerini ektim 10 gün sonra sonuç bu; bazıları çıktı ancak bazıları da diğer fotoğraftaki gibi, bir hareket yok.. Ne yapmalıyım, bu karton bardaklar oldukça küçük, sarımsakların sağlıklı yetişebilmesi için uygun mu? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 11-09-2012, 12:20   #405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2012
böyle bir durumda annem panjurlara cd asıyor kuşlar ışığın parıldamasından korktukları için gelmiyorlar sanırım

islam_joker beğendi.
ezgi_ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 19:57   #406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2012
merhaba arkadaşlar ben evimde yediveren gül yetiştiriyorum . sanırım böceklenme oldu bitki dallarında bir oluşum var o bir süre sonra bitki dallarının kurutuyor . bende bir ilaç aldım ve su ile karıştırarak bilinçsizce çiçeği suladım bu bitkiye zarar verir mi .. yani spreyle sıkmadığım için sorun olur mu acaba

matematikseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 06:53   #407
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Sarımsakları fazla derine ektiyseniz o yüzden de çıkmamış olabilirler..

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 09:00   #408
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi matematikseda Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar ben evimde yediveren gül yetiştiriyorum . sanırım böceklenme oldu bitki dallarında bir oluşum var o bir süre sonra bitki dallarının kurutuyor . bende bir ilaç aldım ve su ile karıştırarak bilinçsizce çiçeği suladım bu bitkiye zarar verir mi .. yani spreyle sıkmadığım için sorun olur mu acaba

Böceklenme ile dallardaki hastalık farklıdır. Bu gibi durumlarda fotoğrafla, bitki hastalıkları başlığında sorabilirsiniz.

Güllerde bitlenme çok görülür, bilmediğiniz zehirli bir ilaç almaktansa ev yapımı ilaçları kullanabilirsiniz. Bitlerde arapsabunu-zeytin yağlı tarif işe yarıyor ama bazen goncaları yakabilir, yaprak ve dallara uygulanıyor.

Aldığınız ilacın tarifinde sulanması için kullanılabileceği yazıyor muydu? Böcek ilacı ise yanlış kullanmışsınız, bitkiye zarar verme ihtimali olabilir, gerekirse bol su ile sulayın.

Her hastalığın ve zararlının ilacı farklıdır ve uygulama nasıl tavsiye ediliyorsa ona göre yapmak gerekiyor, aksi halde elinizdeki bitkilerden olabilirsiniz. Zehirli ilaçlar da hem kesenize, hem sağlığınıza hem de çevreye zarar.

Burada kısaca sizi tanımak isteriz.

Halil Önen beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 16:45   #409
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Bartın-ulus bugurlar köyü 400 .chandler fernor franquetta ve fernette cesitlerinden olusan 30 adet fidan dikilen 1 yaslı bahce.
http://e1209.hizliresim.com/11/s/dc1lx.jpg

Düzenleyen malina : 20-10-2012 saat 12:00 Neden: foruma yüklenmeyen fotoğraf silindi
tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 18:02   #410
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sanırım bahçenize ara dikim olarak ayçiçeği ekmişsiniz ve iyi de yapmışsınız.Bu şekilde toprağınız boş kalmamış olmuş.Önünüzdeki fidan 1. yaşına uygun boyda ve yeşillikte görünüyor ancak diğer taraftan bahçenizin yabancı ot mücadelesine daha fazla özen göstermelisiniz diye düşünüyorum.İyi çalışmalar.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 18:57   #411
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
çiftçilerimize özellikle ceviz bahcelerinde fiğ ekimi öneriyoruz bu sayede yabancı ot sorunu kalmayıp havadaki serbest azaotu topraga bağlamıs oluyoruz.mayıs sonu topraga fiğ karıstırılarakta organik madde saglanmıs oluyor bahcede malesef ara tarım var çiftçileri yeni cesitlere vb yeniliklerte yonlendirmek kolay degil.

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 20:57   #412
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Balkon bahçem için yardım çağrısı :)

Merhabalar,

Balkon bahçeciliğinde çok yeniyim marul, dereotu, maydanoz, havuç gibi bazı sebzeleri tohumdan ektim deniyorum, şu anda 4 ila 5 yapraklı minik fideler halindeler. Şimdi ben bu minik fideciklerime ne zaman nasıl bir ek besin vermeliyim sanırım gübre için henüz çok erken ama daha iyi gelişmeleri için ne yapabilirim? birkaç gündür yaprakları biraz açık yeşile döndü gibi kaybetmemek için ne yapabilirim?

Fotolarımı ekte paylaştım yardımlarınızı bekliyorum.
Sevgiler...

Eklenen Resimler

Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 21:02   #413
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Toprağınız torf mu?

sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 21:26   #414
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Öncelikle başarılar diliyorum.
Besin konusu da benim aklıma takılan bir konu bu zamana kadar hayvan gübreleri vererek yetiştiriyordum.Öncelikle doğal gübre öneririm .Sıvı gübre olarak
1)ÖZOVA ORGANİK ÇÖZÜM Organik Toprak Düzenleyici
2)ÖZOVA MİNERAL DEPO Organomineral Gübre

denemeyi düşünüyorum.Fikir verebilir size ...

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 21:30   #415
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Evet sevgili Sarin toprağım torf faka şaşırtma yaparken daha önce gül yetiştirdiğim eski bir toprak vardı çok az ondan karıştırdım ama çoğunluk torf.

sarin beğendi.
Eski 01-12-2012, 21:36   #416
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Sevgili Edasu çok teşekkür ederim başladık bakalım bi işe umarım başarılı oluruz

Eski 01-12-2012, 21:39   #417
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Öncelikle başarılar diliyorum.
Besin konusu da benim aklıma takılan bir konu bu zamana kadar hayvan gübreleri vererek yetiştiriyordum.Öncelikle doğal gübre öneririm .Sıvı gübre olarak
1)ÖZOVA ORGANİK ÇÖZÜM Organik Toprak Düzenleyici
2)ÖZOVA MİNERAL DEPO Organomineral Gübre

denemeyi düşünüyorum.Fikir verebilir size ...
Teşekkür ediyorum önerileriniz için bende doğal gübre olarak düşündm fakat kafama takılan bir konuda henüz çok mu erken? yani yanmazmı minik fidelerim acaba? Birde şu sebze coşturan die birşey var ondan kullandınız mı o nasıl birşey? Birde bitkilerim nasıl görnüyorlar umut var mıdır?

Eski 01-12-2012, 21:39   #418
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülyab Mesajı Göster
Evet sevgili Sarin toprağım torf faka şaşırtma yaparken daha önce gül yetiştirdiğim eski bir toprak vardı çok az ondan karıştırdım ama çoğunluk torf.

Size naçizane tavsiyem şudur. Daha önce balkonda bu bitkileri yetiştirmiş biri olarak; Torfa bahçe toprağı ilave edin, birkilerinizin toprağı bol olsun, güneş görsün ve yeterli sulama yapın. Çok gerekmedikçe gübre kullanmayın, şayet kullanacaksanız yanık küçükbaş hayvan gübresi kullanın derim.

Ürününüz bol olsun, kolaylıklar dilerim.

smnvrl beğendi.
Eski 01-12-2012, 21:45   #419
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarin Mesajı Göster
Size naçizane tavsiyem şudur. Daha önce balkonda bu bitkileri yetiştirmiş biri olarak; Torfa bahçe toprağı ilave edin, birkilerinizin toprağı bol olsun, güneş görsün ve yeterli sulama yapın. Çok gerekmedikçe gübre kullanmayın, şayet kullanacaksanız yanık küçükbaş hayvan gübresi kullanın derim.

Ürününüz bol olsun, kolaylıklar dilerim.
Çok teşekkür ederim yorumlarınız için peki sizce fotolardan gördüğünüz kadarıyla gübre gerekiyormu yani bana özellikte marulların yaprakları açık yeşile dönüştü ve hafif eğildiler bu belirtilerden ne anlamalıyım?

Eski 01-12-2012, 21:51   #420
Ağaç Dostu

Şu aşamada gübre gerekmez. Bitkileriniz henüz çok küçük, fazla sulamayın, güneş görsünler toplarlar kendilerini.

Ben bu bitkileri halen bahçede yetiştiriyorum, sadece yanık hayvan gübresi kullanıyorum.

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024