agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni188Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2012, 23:26   #331
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mir_ay Mesajı Göster
doğru bir yeremi yazıyorum bilmiyorum,çok acemiyim çünkü.yeni üye oldum. ben bir kaç bilgi almak istiyorum.pencere önünde yetiştirmek için hazır roka ve fesleğen aldım.dün gece ekimini yaptım.tabi bir yandanda internetten araştırma yapıyorum.strech filmle kapatılan saksılar gördüm.faydası varmıdır?ayrıca sulama yaparken gece mi gündüz mü yapmalıyım ve ne kadar sulamalıyım?tabi bir de filizlenene kadar gölgedemi bırakmalıyım yoksa güneşte mi kalmalı?dedim ya çok acemiyim.hem sitede hem de yetiştiricilikte.ama çok istiyorum böyle birşeyle uğraşmak.çok yeniyim bu işte ama dün geceden beri çok mutluyum.sürekli sebzelerin başında buluyorum kendimi.inşallah başarılı olursam daha farklı sebzeler yetiştirmeyi düşünüyorum.bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum.
Roka ve fesleğen kolayca çimlenir. Çimleninceye kadar nisbeten sıcak bir yerde bulundurun, ışık ya da gölge farketmez. Çimlenince bol ışıklı ve daha serin bir ortamda büyütün. Sabah erken saatlerde gerektikçe sulayın. Ekim yaptığınız kabın altı fazla suyun süzülmesi için delik olsun.

Strech veya naylonla kapatırsanız daha kolay çimlenir. Filizlenince hemen strech'i kaldırmalısınız. Roka için gerek yok, ama fesleğen'i 3-5 cm aralıkla seyreltmelisiniz. Seyreltmede fideyi sökerken, yanındaki fidenin köküne zarar vermemeye çalışın. En güzeli bir çay kaşığı yardımıyla sık olan fideleri söküp, başka bir saksıya fazla fideleri tekrar dikmek... Daha detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 09:12   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
sayın heyyamola
çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

mir_ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 17:46   #333
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
selamlar. tam adını bulamadığım için tıkandım, aşağıdaki linkteki bitkinin ismi hakkında bir bilgisi olan var mı...

http://g1204.hizliresim.com/w/1/409wp.jpg

erkanoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 18:11   #334
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanoz Mesajı Göster
selamlar. tam adını bulamadığım için tıkandım, aşağıdaki linkteki bitkinin ismi hakkında bir bilgisi olan var mı...

Sorunuzun doğru yeri burası: Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? 2012 (Sormadan önce ilk mesajı okuyun)

Ayrıca fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?
Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 08:44   #335
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanoz Mesajı Göster

rhipsalis sp.

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 11:29   #336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Yardım alabilirmiyim

merhaba,
Ben urfa siverekte göre yapıyorum hobi olarak bir kaç sebze yetiştirmek için neler yapabilirim.Buarada buranın toprağı sert ve siyah neler yapmam lazım?

altunhisarlilar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 15:51   #337
Yeni Üye

Belegeri's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2012
çiçek tohumlarını yeni ektim gölgede mi yoksa güneşte mi tutmalıyım

merhaba arkadaşlar. foruma yeni üyeyim. balkonda bahçe işine yeni merak saldım. bir sürü tohum satın aldım. içlerinde sebze, yeşillik ve çiçek çeşitleri var. tohumların hepsini ektim. fakat şu anda nerde tutabileceğimi bilmiyorum. mutfak balkonum sabahtan öğleye kadar güneş görüyor. oturma odasının balkonu da öğleden sonra güneş görüyor. sizce nerde çimlenmelerini bekleyebilirim?

Belegeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 22:45   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Belegeri Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. foruma yeni üyeyim. balkonda bahçe işine yeni merak saldım. bir sürü tohum satın aldım. içlerinde sebze, yeşillik ve çiçek çeşitleri var. tohumların hepsini ektim. fakat şu anda nerde tutabileceğimi bilmiyorum. mutfak balkonum sabahtan öğleye kadar güneş görüyor. oturma odasının balkonu da öğleden sonra güneş görüyor. sizce nerde çimlenmelerini bekleyebilirim?
Merhabalar, bende pek bilmiyorum ama anladigim karanlik nemli ve sicak ortam en iyi ortam çimlenmek için. Tabi bu dediklerim sebze tohumu icin gecerli. Çiçek hiç yetiştirmedim. Güneş çimlenme olduktan sonra gerekli. Altta verigim konuyu bastan okuyun orada çimlenme hakkinda hersey yaziyor ben cok faydasini gordum umarım sizde görürsünüz Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Menekşe35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 18:12   #339
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Benim elimdede 400 e yakın tohum var internetten satın aldık fakat çimlendirme konusunda korku yaşıyoruz. bu konuda forumda resimli anlatımlar görmüştüm fakat birdaha bulamadım. saksı ve bahçe için sebze ve çiçek tohumlarını çimlendirmek için nasıl bir yola başvurulmalıdır bu konuda bilgisi olan yetiştirmiş olan arkadaşlar cevaplarsa çok yardımcı olmuş olurlar şimdiden teşşekkür ederim.

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 00:19   #340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2012
herkese merhabalar, ben de yeni üye oldum foruma, bahçemde yaz sebzeleri yetiştirmek istiyorum kısmetse,

yakın zamanda duşakabini yeniledim, eski duş teknem balkonda duruyor, duş teknesinde bu iş yapılabilir mi? hem genişçe , fena olmaz mı? ama nerden başlamam lazım bilmiyorum, altına bi kaplama sermem gerekir mi? toprak ve tohum-fide tedariğini nerden yaparım,bahçemdeki topraktan alsam, illa bu özel topraklardan mı almam gerekir?

domates yetiştirmek istiyorum ama bu çekirdeğinden yeni tohumluklar yapabileceğim, büyük,sulu,ince kabuklu, mis kokulu domateslerden...sünger gibi tatsız tuzsuz domateslerden bıktık...bu domateslerin tohumunu-fidesini nerden bulurum?

şimdilik aklıma takılanlar bunlar, cevaplar için şimdiden teşekkürler...

ekabir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 15:52   #341
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. ekabir,

2. sorunuz için, yani domates tohumu nereden bulabilirim sorunuza cevap, aşağıda ki linkte'ki bölümleri inceleyin. Burası forumun satış yapılan bölümüdür. Konu başlıklarında istediğiniz türde tohumları bulabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/search....archid=2953529

1. sorunuz için, evet bahçe zemininde duşakabini kullanabilirsiniz. Kabinin altında bazı yerlerine delikler açıp, toprak doldurarak yetiştirebilirsiniz ama duşakabininizin yan kısımları büyük olasılıkla CAM ya da MİKA denilen bir tür plastik ile çevrili ise, toprağın zorlaması ile oluşacak aşırı basınçtan kırılabilirler. Buna önlem almanız gerekir.

Eğer "tekne" derken, eski tip küvvet'ten bahsediyorsanız, sorun olmaz rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bazı üyelerin yaptıkları "sebze adaları" gibi olur.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 16:01   #342
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sn. adonis,

sizin sorunuzun cevabı bir üstte arkadaşımız link vermiş ama o linke tıkladığınızda son sayfanın linki açılıyor. Burada ise, aynı bu linkin 1. sayfasından başlıyor. Bahsettiğiniz fotoğraflı ve detaylı anlatımlar buradan bulabilirsiniz.

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

adonis- beğendi.
Eski 23-04-2012, 16:21   #343
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sn. altunhisarlılar,

sizin yakın çevrenizde sebze-çiçek türü bitkiler yetiştirenler vardır mutlaka (toprak yapıları, sizin toprak yapısına benzerdir). Onlar yetiştirebiliyorsa, siz de yetiştirebilirsiniz. Eğer yok ise, en mantıklısı toprak analizi yaptırmanız.

Aşağıda'ki verdiğim linkte'ki çeşitli konu başlıklarını inceleyin

Toprak türleri.
Gübre çeşitleri.
Toprak düzenleyiciler.

ve.. benzeri bir çok konuyu buradan inceleyebilirsiniz.

Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) - agaclar.net

Eski 23-04-2012, 19:33   #344
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2012
tavsiyeler için teşekkürler, duş teknesinden kastım dörtte birlik daire parçası şeklinde olan, üzerine kabin monte edilen beyaz duş teknesi...küvet gibi derin değil... yekpare bir parça ,kırılma riski pek yok diye düşünüyorum...

gider yerinin deliği yeterli olur mu yoksa fazladan delikler açmam gerekir mi?

düşündüm de toprak doldurunca aşağı yukarı 10 cmlik bi derinlik olacak, yetersiz gelir sanırım...yetersizse kenarlara takviyeyle yükseltmeye çalışacağım, ya da bu derinlikte yetişecek şeyler ekeceğim ya da teknede yetiştirmekten vazgeçeceğim...

ekabir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 00:06   #345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
Arkadaşlar geçen yıl hurma çekirdeği diktim ve çıkan bitki hurmaya benzemiyor acaba cinsi mi farklı yoksa bu başka bir bitki mi? gerçi saksıda başka tohumda yoktu ben resmini yüklüyorum bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
Name:  2012-04-24-094.jpg
Views: 2692
Size:  72.9 KB
Name:  2012-04-24-093.jpg
Views: 2104
Size:  72.8 KB

Fatih Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 11:16   #346
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Büyük olasılıkla papatya.

(Biraz yetişkin Dereotuna da benziyor ama hurma olmadığı kesin).

şehnaz beğendi.
Eski 24-04-2012, 12:21   #347
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2011
Acemi bahçıvan soruları

Arkadaşlar aşağıya resimleri koyuyorum. Geçen sene bir hevesle sonbaharda ekmiştim baya da büyüttüm ama büyük saksıya koyunca çürüyüp soldular nedense neyse bu sebzelerimi yaklaşık 2 hafta oldu ekeli.. sormak istediklerim;

1-domateslerimi biraz sık ekmişim (direk saksıya ektim) aralarından bazıalrını ayıklayıp atayımmı? (sırık cherry)

2-salatalıklarım baya boy attılar. onları bir iple **** bir tahta parçasıyla yukarı doğru bağlamam gerekirmi? biraz eğilmeye başladılar. (çengelköy)

3-biberlerimde yavaş yavaş çıkıyolar. (dolmalık ve tatlı sivri) bunların hepsini iple yukarı tutturmam mı gerekir? bir bakıp bana fikir verirseniz çooooookk sevinirim... bu yaz artık domates salatalık biber yemek istiyorum en orjinalinden )

Eklenen Resimler

domatesci_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 12:26   #348
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2011
ilk resim domateslerim.. ikinci resim çengelköyler.. üçüncü resim sivri biber. Ve dördüncü de dolmalık.

Birde geçen seneden kalan bir domates saksım vardı. aylardır sulamamıştım. bi baktım içinde bir bitki büyümüş. şimdi suluyorum gelişiyo büyüyor. bu bir domates olabilir mi? Ya da nedir bilen varmı? aşağıya resmini ekliyorum. (İki büyük saksının ortasında saksı.) şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

domatesci_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 12:49   #349
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekabir Mesajı Göster
tavsiyeler için teşekkürler, duş teknesinden kastım dörtte birlik daire parçası şeklinde olan, üzerine kabin monte edilen beyaz duş teknesi...küvet gibi derin değil... yekpare bir parça ,kırılma riski pek yok diye düşünüyorum...

gider yerinin deliği yeterli olur mu yoksa fazladan delikler açmam gerekir mi?

düşündüm de toprak doldurunca aşağı yukarı 10 cmlik bi derinlik olacak, yetersiz gelir sanırım...yetersizse kenarlara takviyeyle yükseltmeye çalışacağım, ya da bu derinlikte yetişecek şeyler ekeceğim ya da teknede yetiştirmekten vazgeçeceğim...

Sayın Ekabir,

10 cm derinlik sebze yetiştirmek için yetersiz bir derinlik. Derinliği arttırırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Ayrıca gider deliğine ek birkaç delik açarsanız iyi olur.
Mutlaka tekne kullanmak zorunda değilseniz, büyük saksılar ve yoğurt kaplarını tercih edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 19:56   #350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Büyük olasılıkla papatya.

(Biraz yetişkin Dereotuna da benziyor ama hurma olmadığı kesin).
ayazkentli öncelikle cevabın için teşekkür ederim ama papatya olduğunu zannetmiyorum ve dereotu için de biraz sert bir yapısı var. Acaba başka fikri olan bir arkadaş var mı?

Fatih Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 14:54   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2008
Merhaba saygıdeğer forum üyeleri,

Balkonda birkaç adet saksım var ve biber yetiştirmek istiyorum. Çok önemli bir sorum olacak en iyi verimi elde etmek için nasıl bir toprak hazırlamam gerekiyor? bir miktar bahçe toprağı ve hayvan gübresi karışımı yapmayı düşünüyorum. 40 lt lik bir saksım var buna hangi oranda ya da kaç lt yanmış gübre koymalıyım? teşekkür ederim.

Düzenleyen mustafa_21 : 01-05-2012 saat 14:55 Neden: imla
mustafa_21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 14:41   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Merhaba, daha önce hiç bir bitki yetiştirmeyi denemedim. İlk denemem için saksıda yetişen ve yetiştirmesi kolay olan, sürekli yetişen bir kaç sebze meyve ya da baharat adı verebilirmisiniz?

Katre-i Matem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 16:22   #353
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Merhaba katrei matem agaçlar nete hoş geldiniz
güzel paylaşımlar diliyorum
saksı boyutlarınız ve yeriniz müsait ise bir çok sebzeyi ve meyvayı ekebilirsiniz
domates,biber,marul,maydanoz,salatalık,roka,tere,l imon,çilek aklıma gelenler
dahada çoğaltılabilir

esk nisagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 22:35   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Yerim var ve saksıları herhangi bir yerden temin edebilirim. Peki bu söyledikleriniz sürekli yetişiyor mu yoksa her yıl tohumlarından tekrar ekmem mi gerekiyor? Yardımınız için teşekkürler.

Katre-i Matem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 08:37   #355
Yeni Üye

izmir_mask's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2012
bu nedir ? :-)

merhaba arkadaşlar..konu yeri burasımı bilmiyorum ama resimde gördüğünüz saksı bitkisini aldım ama ne adını ne de nasıl yetiştirileceğini biliyorum..bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim...

Eklenen Resimler

Düzenleyen izmir_mask : 10-05-2012 saat 08:39 Neden: resim ekleme
izmir_mask Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 00:00   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2012
arkadaslar merhaba ben 22 yasındayım 1yasında ekgıda allan bebegğim var.onun için sebze ektim balkonuma pazardan domates fidesi 1tane 2salatık fidesi ve 1çilek fidesi aldım.ama cok bilgisizim....hergün sulama dedi pazarcı.gübre bulamadım.paketli toprak karısımından ve bahceden topladıgımz topraktan karıstırdık harmanladık.şimdi havalarserin...yagmurda yagıyor.saksılarım dısarda sorun olurmu?birde 1domates fidesi yeterlimiki?büyüdüğünde o saksı kücük gelecek ozman ne yapacagım?birde ne nezaman ekilir mesela semizotu mevsimi ben ne alacagım köklü otu ekende var tohumuda fideyide...anlamadım.bana yardım edermisiniz?hasat nedir?....v.s hiçbişe bilmiorum.tam anlarcasına okuyacagım bebeğim uyanıyor.**** acıkıor...v.s bana herseyi anlayacagm sekilde ne nezaman ekiilir fidemi alınır tohummu ne alsam olur?nekadar bir sulamalıyım saksılar değişmelimi?napacagım bilmiorum.LÜTFEN YARDIM EDİN...birde organik fidemi almam lazım...kücücük fidelere zarar veriyorlarmıdır?TEŞŞEKKÜR EDERİM...SAYENİZDE BEBEGİM SAGLIKLI BESLENECEK

bebegım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 00:08   #357
Yeni Üye

Saksılarım dısarda ne yapmam lazım içerimi alacagımm

Eski 16-05-2012, 00:19   #358
Yeni Üye

gübre direk alamadım hazır paketlerdekinde mevcutmudur?

Eski 16-05-2012, 10:20   #359
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
sulama yaparken köküne doğrudan vermeyin mantar hastalığına çok elverişli bitki
ben 1.5 dönüm tarlaya ekmiştim çok bitki kaybetmiştim bilginiz olsun eğer yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsinler.

baykal_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 23:16   #360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Geçen senelerde balkonda domates,biber,roka,maydonoz ve çilek denemelerim oldu.Ancak böcekler ve tırtıllar nedeniyle tam anlamıyla başarılı olamadım.Domateslerim çiçeklenmiş ve neredeyse küçük bir ağaca dönüşmüşken yeşil böceklerin sarması neticesinde 2 gün içerisinde kurudu.Biberlerden ürün aldım ancak bir süre sonra onları da böcek sardı ve kurudu.Rokada tırtıllar ile başım derde girdi,çilek ve maydonozda ise beyaz böcekler(ismini bilmiyorum)Kimyasal pestisit kullanmak istemediğimden arap sabunu ve bulaşık detarjanını (ayrı ayrı denedim) su ile yapraklara püskürttüm ama başarılı olamadım.Bu sene yine pes etmedim.4 gün önce ektiğim roka çimlendi.2 gün öncede maydonoz,biber(fideden) ve evde çimlenen soğanları ektim.Resimleri de en kısa zamanda paylaşacağım.Herkese bol verimli ürünler,sağlıklı bitkiler.

Kiraz beğendi.
Sutut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acemi, bahçıvan, balkon, sebze, soru, sorun, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024